Dá se pobírat RP a zároveň podpora v nezaměstnanosti?

89zuzka89
13. srp 2015

Zdravím Vás maminky, potřebovala bych vědět, zda se dá pobírat RP a zároveň peněžitá pomoc v nezaměstnnosti....děkuji moc 🙂

j.a.n.i
14. srp 2015

@lucido Tak v tom případě to bude z platu, ale bacha na to, že se musíš na UP nahlásit do 3 dnů.

finlay
14. srp 2015

Holky takže pokud mám ted jen RD (MD jsem něměla, nebyla jsem zaměstnaná), tak si můžu zažádat už ted o podporu? A to je na 6 měsíců? A jak se to dělá pak, když mi RD skončí, ale chci zůstat ještě doma? To se přihlásím na pracák?

89zuzka89
autor
14. srp 2015

Pokud se odpracuje alespoň jeden den,tak se to vypočítává z předpokládaného výdělku.

89zuzka89
autor
14. srp 2015

Myslím že nahlásit na socialku jako péči o dítě do 4 let

andelka
14. srp 2015

@finlay na 5 měsíců. Pokud po vyčerpání RP budeš chtít být doma,můžeš se nahlasit na zdravotní pojišťovně jako pečující o dítě do 7 let. To dítě může chodit do školky,ale jen na 4h denně. Já to tak měla od března do srpna,teď jsem na ÚP, hledám práci, budu mít podporu a dítě od září celodenně ve školce.

finlay
15. srp 2015

@andelka a na tu podporu teda nárok mám?

andelka
15. srp 2015

@finlay ano,taky jsem před rd nebyla zaměstnaná.

blahova_andrea
15. srp 2015

@finlay na podporu máš nárok, ale bude to pár korun, když jsi nepracovala

lucka662006
15. srp 2015

@xpila ahoj, takže stačí nastoupit k zaměstnavateli na 1 pracovní den (dítěti je 3 roky + 1 den), k dalšímu dni ukončit pracovní poměr dohodou, např. pro neslučitelnost vzdálenosti zaměstnavatele od bydliště s péčí o dítě a pak jít na ÚP (hledat práci a žádat o podporu) a podpora se bude počítat z výdělku u zaměstnavatele? Děkuji moc předem za odpověď a omlouvám se za další dotazy.

andelka
15. srp 2015

@finlay je to na 5měsíců, první dva měsíce 3600, a pak se to snižuje tři měsíce, poslední je asi 2500.

j.a.n.i
15. srp 2015

@lucka662006 Jo, ale musíš se v takovém případě zaregistrovat do 3 dnů.

finlay
16. srp 2015

@andelka a kde si o ní zažádám, normálně u UP? A nevíš, jaký formulář k tomu? Díky 🙂

andelka
16. srp 2015

@finlay na ÚP. Mají na to přímo formulář.

finlay
16. srp 2015

@andelka pořád mi přijde divné, že by dávali dvě dávky najednou... ale zkusím to teda 🙂

xpila
16. srp 2015

@finlay Proč by nedávali, každá dávka je úplně o něčem jiném.

89zuzka89
autor
17. srp 2015

takže jsem pátrala a opravdu se nevylučuje pobírat RP a dávku v nezaměstnanosti 🙂

j.a.n.i
17. srp 2015

@89zuzka89 To my víme, že se to nevylučuje 🙂

filija
28. říj 2015

@xpila a jaká procenta ze zamestnání se počítají? díky

lauraf
28. říj 2015

Holky a jak to je, kdyz mi pracovni pomer skonci uz v prubehu MD? Mam smlouvu na dobu urcitou, diteti budou v tu dobu 3 mesice. Muzu po skonceni MD zadat o podporu a zaroven RD? Pocitala by se podpora v tomto pripade z me mzdy v zamestnani? Dekuju.

andy80
28. říj 2015

Nevylučuje se to, ale nechápu, proč? Není lepší dojet RP, pak se nahlásit na ÚP a pobírat podporu? Pár měsíců budeš pobírat sice víc peněz, ale když si nenajdeš práci, zůstaneš pak úplně bez příjmu.

blahova_andrea
28. říj 2015

@lauraf o rd žádat nemůžeš, když nebudeš zaměstnaná, o tu žádáš v práci. žádat můžeš o rp 😉

lauraf
28. říj 2015

@blahova_andrea jj, furt to zamenuju, ale rozdilu rozumim... Popravde mi jde o to, ze jsem mela pekny plat a podpora po RP je smesna... Popravde, pokud mi daji po skonceni rp dohromady za nejakych 5 mesicu 15tis, tak to nevidim uplne jako "hodnotu", kdyz by mi to ted dali na mesic... Jestli se to tedy opravfu po MD pocita ze mzdy... Coz je to, co jsem chtela vedet...

j.a.n.i
28. říj 2015

@lauraf Ano, po MD se to počítá ze mzdy, jediné kdy si s tím nejsem úplně jistá, je když je člověk před ní dlouho na neschopence... A mám dokonce pocit, že můžeš požádat i před koncem MD, že to snad nejde pouze při MD před porodem a v šestinedělí.

finlay
29. říj 2015

@j.a.n.i a pokud jsem před RD mateřskou neměla a šla rovnou ze školy?

blahova_andrea
29. říj 2015

@finlay pokud jsi nepracovala, tak nejsi na RD, ale pouze pobíráš RP. nemůže ti vypršet pracovní smlouva a tudíž není důvod chodit na úp a žádat podporu z výdělku, který jsi neměla 😉

j.a.n.i
29. říj 2015

@finlay Pak budeš mít tu minimální podporu z titulu péče o dítě do 4 let.

finlay
29. říj 2015

@j.a.n.i automaticky nebo si o ní mám zažádat? A kdy nejdříve můžu?

blahova_andrea
29. říj 2015

@finlay automaticky ti není nikdy nikdo nic 😉 o vše se musí žádat a prokazovat nároky.