DPP. Vysvětlíte, prosím, jak to je?

lulluu123
10. lis 2021

Může mi prosím někdo vysvětlit jak to je?
Chtěla jsem brigádu. Jsem na UP. Brigáda je na DPP. Na brigádě budu mít dvě DPP, na každé si vydělám max 10000,-.
Je pravda že:
-Budu z každé DPP odvádět zdravotní pojištění ve výši 2052,- -(celkem tedy 4104,-), i když z jedné budu mít Napr 10000,- a z druhé třeba jen 3000,-? Protože v tomto případě se to asi úplně nevyplatí.
-Budu podepisovat růžové prohlášení když si v březnu potřebuji udělat daně sama (za rok 2021)? Jinde jsem růžové prohlášení letos nepodepisovala. Pokud nepodepisu, jak odvedu daň?
-plati se nějaké sociální pojištění když pracují na DPP
- jiný zdanitelný příjem bych nemela
- byla bych na tom lépe, když bych místo DPP měla DPČ? Mohla bych u DPČ být na UP a pouze si do určité výše prividelat? Jde mi jen o to přečkat takto do konce roku.
Děkuji

plamenek
10. lis 2021

@lulluu123 Při dohodě o provedení práce nemůže být člověk v evidenci úřadu práce, takže si musí sám zaplatit zdravotní pojištění. To se platí jen jedno. Sociální pojištění si v tomto případě člověk platit nemusí. Při dohodě o pracovní činnosti lze být souběžně evidován na úřadu práce. V tomto případě si člověk zdravotní pojištění sám neplatí.

lulluu123
autor
10. lis 2021

@plamenek moc děkuju. A v případě že mám dvě dohody, platí se ZP (tedy těch 2052,-) z každé nebo jen z jedné? Pokud z obou, tak v případě, že si na jedné vydělám 10000,- zaplatím ZP 2052,- a z druhé DPP třeba vydělám jen 5000,- kolik odvedu ZP z této druhé dohody?

lulluu123
autor
10. lis 2021

@plamenek a ještě prosím, mám podepsat růžové prohlášení, když ho jinde podepsané nemám? Daně si v březnu musím udělat sama

plamenek
10. lis 2021

@lulluu123 Na zdravotní pojišťovnu dokládáte jen dohodu o pracovní činnosti-kopii, dohodu o provedení práce ne. Sama si platíte zdravotní pojištění-jednou za měsíc těch 2052Kč zašlete jednorázovým příkazem na číslo účtu pro samoplátce, které naleznete na stránkách Vaší zdravotní pojišťovny.

plamenek
10. lis 2021

@lulluu123 ohledně daní nevím..

maxulekapcule
10. lis 2021

@lulluu123 A neni to procentama? Ja teda delala na smlouvu a DPC soubezne, a vse jsem tedy platila 2x. Ale zase jsem nikdy nebyla na UP, tak tezko rict..

maki90
10. lis 2021

@lulluu123 prohlášení poplatníka si podepiš tam, kde si vyděláš víc.

j.a.n.i
11. lis 2021

@maxulekapcule Ale to je neco jiného, jak u hp, tak dpc nad 3500 se plati procentem z prijmu, takže si platila to procento a nikoliv, ze bys neco platila 2x. Z DPP do 10000,- se zadne zdravotní neplati, takže zakladatelka je z pohledu zp bez prijmu a proto bude platit tu jednu castku, ktera odpovídá zdravotnimu z minimální mzdy.

j.a.n.i
11. lis 2021

@plamenek Pokud by mela dpc nad 3500,- tak jednak ona nic na zp nedoklada a druhak si zadnych 2052 sama neplati, ale strhavalo by se to z te dpc a resil by to zamestnavatel.

lulluu123
autor
11. lis 2021

@j.a.n.i a když budu mít dvě DPP? Platím tedy 2x 2052,-?

lulluu123
autor
11. lis 2021

@j.a.n.i mám si podepsat růžové prohlášení když si pak budu dělat daně sama? V tom březnu? Nikde jinde jsem ještě nepodepisovala tento rok

j.a.n.i
11. lis 2021

@lulluu123 Ježiš ne, když budeš mít 2 DPP do 10 000,-, tak platíš jen jednou 2052,- jako osoba bez příjmů, stejně tak když nebudeš mít tu DPP žádnou, nebo když jich budeš mí 10, pokud budou všechny do 10 000,- měsíčně.

j.a.n.i
11. lis 2021

@lulluu123 Prohlášení je celkem fuk, když ho podepíšeš, budeš dostávat víc peněz teď a méně při podání DP, když nepodepíšeš, vrátí ti v DP víc.

lulluu123
autor
11. lis 2021

@j.a.n.i moc děkuji. Na pojišťovně mi dali špatne informace. Ale dnes jsem se dovolala na infolinku pojišťovny a tam mi pan řekl, že budu ZP platit až za prosinec, protože za listopad ho za mě platí UP (i když jen část měsíce).

lulluu123
autor
11. lis 2021

@j.a.n.i Mam něco hlasit na OSSZ? Platit SP tedy není nutné?

j.a.n.i
11. lis 2021

@lulluu123 ano, přesně tak, zdravotní se hradi az za mesice, ktere jsi celé bezprizorní. A na ossz nic hlasit nemusis a platit taky ne, pokud se jedna o par mesicu. Pokud by to melo trvat dele, tak popremyslet nad dobrovolnym duchodovym.

lulluu123
autor
11. lis 2021

@j.a.n.i dobře, moc děkuju. Já se v tomhle nevyznám, a na pojišťovně mi na přepážce dala paní špatne informace tak jsem se lekla.
Kéž by na úřadech byli lidé s takovými znalostmi jako máš ty, to by bylo super. Ještě jednou moc dekuju

klarietka
19. lis 2021

Pokud máte dvě DPP, je fajn na jedné podepsat růžové prohlášení (pokud ho tedy nemáte podepsané jinde), aby se Vám nedanily obě dohody.
Vy si pak musíte na pojišťovně zažádat o změnu na OBZP. Po zaslání této informace na pojišťovnu, tak další měsíc budete platit 2052,- Kč celou dobu, dokud nebudete na DPČ nebo HPP a nebude za Vás zdravotní odvádět zaměstnavatel.

lulluu123
autor
19. lis 2021

@klarietka moc děkuju