Hledání nového zaměstnání na RD - uvádět, že jsem na RD?

mysicka_lb
22. srp 2016

Milé maminky, zajímá mě, zda je podle vás vhodné v životopise či při pohovoru uvádět, že jsem v současné době na rodičovské dovolené. Synovi je dva a čtvrt roku, jsem ve svém původním zaměstnání na rodičovské dovolené, ale nechci se do něj již vracet a chci si nyní najít novou práci. Do synových tří let bychom se na rodičovské dovolené vystřídali s manželem, potom by chodil do soukromé školky, ale doma by s ním byl v případě nemoci manžel. Máme i babičku v důvhodu bydlící kousíček od nás. To, že mám dítě, tedy pro firmu není žádnou hrozbou, nicméně jsem dva a půl roku doma a fakticky nepracuji, což by jí vadit mohlo. Zajímá mě, zda to uvést a případně kdy (zda rovnou v životopise, v průvodním dopise, při pohovoru sama od sebe nebo až na přímý dotaz).

terez27
28. srp 2016

Já taky radím určitě to tam napsat.Je to přesně jak píšeš.Začnou tím,že se tě budou ptát co děláš v současném zaměstnání,případně proč chceš odejít.Na pohovor se teda možná dostaneš snáz,ale pak to bude akorát trapas.Spíš bych to,že máš vyřešeno péči o dítě v případě nemoci nějak šikovně zakomponovala do úvodního dopisu.

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@amaxi Já musím znovu zopakovat, že CV je a bude pravdivý od začátku do poslední tečky, ať tak, nebo tak. Ty informace, které tam uvádím, musí být pravdivé, to je asi jasné. Ale pak jsou informace, které tam mohu uvést a nemusím, a to zcela v souladu se zákonem i svým svědomím. Opravdu nemá co kde prasknout a nemá se kdo urážet, že mu lžu. To mě naopak uráží, když mi někdo něco takového dává najevo. Řeším, zda mám větší šance na přijetí, když RD uvedu, či neuvedu. A případně kdy ji mám uvést, abych měla co největší šance na přijetí. Podobně jako se to dělá u x jiných vlastností a dovedností.

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@brunetka11 Ano, názory typu "uvést, protože..." a "neuvést, protože..." jsou podnětné. Ale názory ve stylu "hlavně nelhat, protože personalista to stejně prokoukne a pak to bude akorát trapas," jsou bezpředmětné, protože o lež nejde ať tak, nebo tak.

brunetka11
28. srp 2016

@mysicka_lb To je na tvém zvážení podle konkrétních pozic, na které se hlásíš.
Pozorně si čti inzeráty, co tam o pozici firma píše.
Jestliže rovnou uvádí, pracovní doba do 17,30 hod. je daná, nebo časté cestování po ČR či dokonce do zahraničí, většina z nás s malými dětmi víme, že pro nás není reálné to v dlouhodobém horizontu dávat. Když píší o mladém dynamickém kolektivu, i to často smrdí průšvihem - v překladu (například marketingové agentury, právnické firmy...) - makáme 10 hod. denně a pak se "nepovinně" vyráží do baru.

lenka5731
28. srp 2016

@mysicka_lb zbytečně založené téma, kromě toho, že jsi obviněná z toho, že chceš lhát se stejně dozvíš jen to, že je to na tvém zvážení a na konkrétní situaci 🙂 Držím palce, ať se rozhodneš dobře a ať tě přijmou.

kaja2016
28. srp 2016

@mysicka_lb no to tak jednoznacne take neni. Ja treba skoncila vysokou ve 29 letech a studuju dal. Stredni vubec neuvadim.

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@brunetka11 Pro mě je třeba pracovní doba do 17.30 je nejen reálná, ale dokonce vítaná. Nevím, kdo to kdy vymyslel, že jakmile je někdo matkou, musí končit maximálně do 16ti hodin, aby stihl školku. Naše babička v důchodu bydlí 5 minut od školky i 5 minut od nás, manžel nemá klasickou pracovní dobu, takže většinu dní by mohl vyzvedávat on a syn běžně usíná až o půlnoci, takže ať přijdu v 16 hodin, nebo v 18 hodin, užiju si ho až, až.... Opravdu mě to, že mám dítě, v práci nijak neomezuje, ale bohužel tu pořád vládnou strašné stereotypy.

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@lenka5731 O tom nikdo od začátku nepochyboval, že je to na mém zvážení. Ale jsou tu i maminky personalistky a maminky se zkušenostmi při hledání vlastní práce, takže určitě můžou podnětně poradit.

kaja2016
28. srp 2016

@mysicka_lb no dobry personalista rozhodne nehleda cloveka, kter bude za kazdych okolnosti mluvit pravdu, naopak, s takovymi zasadovymi lidmi byvaji problemy🙂

anve77
28. srp 2016

@mysicka_lb pro mě byla bohužel pracovní doba reálná 6:30 - 15:00. Do školky od 6:15 ze školky 15:30... Školička u nás funguje do 16:00. Babička-dědeček nefungovali. Jako samoživitelka to bylo na mě. Jako práce přichálela v úvahu jedna směna.Třeba uklízečka, no tak jsem šla. Lepší pracovat než sedět na ÚP a natahovat ruku po dávkách. Pokud budeš mít na pohovoru štěstí na HR maminku s dětmi a dáš dítko čerstvě do školky ( paradoxně furt na hromadě) a HR si u tvého šéfa obhájí kvality, proč tě zaměstnaly. Totiž u HR jejich práce končí přijetím. Většinou pod něma nepracuješ, takže pochopení musíš hledat u šéfa a nadřízeného.

brunetka11
28. srp 2016

@mysicka_lb No nic, na tyhle věci si musíš praxí přijít sama.
Děti nám vyzvedává babička, měli jsme k tomu na výpomoc i další paní.
Postačila klasická chřipka nebo lázně a lítali jsme v tom po uši. Nemluvě o tom, že u nás se například dost vaří a večeře po 20,00 hod. nic moc akce na zažívání, pak uložení dětí (plus se starší je potřeba se učit), úklid kuchyně a domu, zahrada, praní - nechávat to jen na víkend není nejvhodnější. Nemluvě o tom, že ny aspoň část večera by člověk měl rád pro sebe...
A to ti píšu z pozice, kdy jsem se do práce vracela v necelých 2 letech starší dcerky, narození té druhé někteří kolegové ani nezaznamenali.
To není o stereotypech, ale prostě o zkušenostech. Někdo to dává a pro někoho to reálné není.
Děti jsou prostě omezující faktor. Nedoložíme je do komory. My tu pro ně prostě musíme být.
V případě dětí je vždy vhodné si ponechat trochu energie do rezervy...

anve77
28. srp 2016

@brunetka11 Souhlasím...Jen jsem neměla štěstí zapojit do chodu mé domácnosti většinu rodiny.Pokaždé při hledání zaměstnání jsem to měla jinak. poprvé do životopisu jsem uvedla 3 roky MD-nikdy mě na pohovor nepozvali,abych mohla ukázat co umím a nejsem tak špatná, ale dokonce velmi užitečná pro firmu. Podruhé jsem do životopisu MD neuvedla a vida, nabídky k pohovoru se jen hrnuly. Projdeš třeba 5 a u šestého to určitě vyjde!!!!! je potřeba se na něj připravit to je jasná věc.Ale moje zkušenost je prostě jiná.

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@brunetka11 Vidíš, a ty už automaticky předpokládáš, že každá žena bude tohle všechno dělat, zatímco chlap se bude válet na gauči u televize. To jsou právěš ty stereotypy, že každý automaticky předpokládá, že to všechno MUSÍ dělat matka a jinak to nejde. Napsala bys mému manželovi totéž? Ne, určitě by tě ani nenapadlo ho upozornit na to, jak je obtížné po práci ještě vařit a psát s dětmi úkoly a že si na to musí přijít sám. Ani jeho zaměstnavatele a budoucího zaměstnavatele by nenapadlo brát to, že má dítě, jako omezující faktor.

brunetka11
28. srp 2016

@mysicka_lb Ne, můj muž se podílí na domácnosti stejným dílem.
A díky úrazu mladší dcerky si bude zítra vyřizovat na úterý home office, já asi zítra budu muset zůstat doma. Minulý celý týden tu byla má mamka. Předminulý pomáhala mamka muže. Jenže to vypadá, že to bude dost podobné celý další měsíc.
Oba máme velmi vstřícné zaměstnavatele.
A mimochodem - víš, jak poznám u kolegů, že mají přírůstek v rodině? Místo na devátou začnou do práce chodit na sedmou a vím, že je na firemní komunikátoru zastihnu i v deset večer. Prostě to lepí stejně jako my.

chris_n
28. srp 2016

@mysicka_lb ale ze to muze u tebe fungovat nejak, neznamená, ze u ostatních to pujde taky... muj manzel ma sice pruznou pracovní dobu, ale i tak si pravdepodobne nebudu moct dovolit, abych byla v práci déle, než do 17 hodin. Protože prostě ty zařízení (školky, atd..) déle nefungují. Takze pak to jedině řešit chůvou nebo někym takovým, kdyz bych chtela byt pro zamesnavatele flexibilní

anve77
28. srp 2016

@brunetka11 Brunetko-jsi šťastná žena, máš fungující babičky, dobře fungujícího muže,vstřícného zaměstnavatele a ty v pozici HR velmi empatická žena. Máš to super. Ovšem obávám se, že ne každá to takto má. Já bych dala všechno za to, abych měla alespoň ty babičky a tím pádem si mohla vybrat zaměstnání dle mého gusta. Jenže jsem to tak neměla. Taky nám v zaměstnání vybírala kolegy HR, která měla děti a dala na přísahy, že děti nebývají nemocné a je o děti postaráno, a víš jak to dopadlo? Do školky děti nastoupily v září na podzim v období nemocí a děti si ve školce teprve získávají imunitu a maminky v kuse pracovaly snad 14 dní. Jinak paragraf, neplacené volno, dovolená.HR dostala od nejvyššího vytýkací dopis,aby začala brát a nabírat spolehlivé zaměstnance a bylo vymalováno..... nyní HR pracuje v automobilce jako řádový zaměstnanec na 2 směny..

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@chris_n Ale já přece vůbec netvrdím, jak to má u koho fungovat. Já řeším svůj osobní životopis a pak dokresluju, že některé věci, které se u matek automaticky předpokládají, u mě neplatí. Že to má někdo jinak, je samozřejmé, ale to tu vůbec neřeším.

brunetka11
28. srp 2016

@anve77 To nebylo chlubení se ,-)
Reakce byla na autorku příspěvku, jak si to můžeme malovat i za podmínek, jak to máme třeba my, ale přesto je vhodné si ponechat jisté rezervy a reálný pohled na to, nakolik se návrat na plný úvazek slučuje s péčí o malé dítě / děti.

markysek2
28. srp 2016

přispěju s troškou do mlýna..ohledně praxe z práce ...vrátila jsem se po 3 letech do práce ne na původní místo, měla jsem "štěstí", že pro mě měli aspoň nějakou práci, i když méně placenou (samozřejmě nabízeli mi odstupné, mě šlo o smlouvu na neurčito z důvodu neustálého snažení o další dítě, které se prostě dřív nezadařilo), zároveň jsem měla rozeslané i životopisy, RD jsem neuváděla, jen své předešlé zaměstnání jako do součastnosti ...dle mého to lež není, smlouvu jsem stále měla, ze zákona se na děti "nesmí" ptát, nesmí ptát, ale ptají ..v rámci jednoho pohovoru (ano dostala jsem se asi z 10ti životopisů na 2 pohovory, vždy k soukromé personální agentuře)..v jednom případě byli nadšení z praxe, neměla jsem němčinu, bylo mi řečeno, že u absolventů co se hlásí je to naopak , byla jsem jediná s praxí , pak došla otázka na děti (upřímě mi řekla, že jsem její favorit..s tím jsem se u personálních nesetkala, možná dobrý tah, a pak mi řekla že při mém věku tedy něco přes 30 se předpokládají děti, tedy i když tomu tak není ..s toho soudím, je jedno zda to člověk uvede...nicméně mi chybí nemčina, mám jen základy,samozžejmě jsem zdůraznila, že jsem ochotná se učit a zaplatit si i kurz a že pokud mám občas mluvit německy není nic lepšího než praxe..ono totiž o vedení dané firmy bylo známé , že je hlavní němec, který mluví a rozumí česky, jen se mu prostě nechce,o nic víc nešlo s tou němčinou, možná asi tak jako jsem na předešlé stejné pozici u jiné firmy využila angličtinu :D) ..tudíž na děti jsem odpověděla pravdu, paní mi pak volala, že vedoucí vybral absolventa s němčinou, že práci se naučí snáz než já němčinu , sice nevím na základě čeho tak soudil obojí je učení ..nakonec jsem stejně šla na mateřskou, tudíž i kdyby mě vzali bylo by to v době kdy už jsem věděla, že jsem těhotná ...jinak taky jsem se oháněla hlídání pro děti není problém, máme dědu v důchodu, když může pomůže, nebo 2 švagrové , samozřejmě se může stát , že selžou všechny možnosti, ale pokud to nebylo při každém problému, třeba během půl roku byl sy nemocný 3x ani já ani manžel jsme nezůstali doma ...za to kolegyně kontrolku dětí zneužívala, nebo byla nemocná ona...prostě během měsíce byla v práci týden , její manžel chodil do stejné práce a občas se prokecl, že děti už jsou zdravé, nebo, že nemocná sice byla, ale už jí nic není atp...a tyto to pak dělají těžké ostatním ...já tedy nepíšu (resp. jsem nepsala, proto mě toto téma zajímá) , jen jsem přidala schopnosti matky jako organizace času, zvládání stresových situací , atp....
jinak já vždy s dotazem na děti zmínila, že při běžných nemocích může být o dítě postaráno jinak, tudíž není nutné mít strach z absence v nevhodnou dobu (to může být schválně, aby se zaměstnavatel nedíval jako na nezodpovědnou osobu, a měl by nabýt dojmu, že případnou kontrolku budete předtím s ním konzultovat ...někde jsem to vyčetla, jestli to tak funguje vážně nevím) ..hodně zdaru 😀

anve77
28. srp 2016

@brunetka11 Omlovám se, takto jsem to nemyslela! Každá máme jiné starovací podmínky, jasná věc... Jen, abychom se vrátili k jádru věci. Moje odpověď na dotaz..uvést do životopisu MD, nebo neuvést? Za mě neuvést, protože právě pro ty rozdílné podmínky. Já měla podmínky špatné, nebo horší. Bez babiček, vysoká nezaměstnanost, školky s danou prac. dobou,rozvedená a přesto rozhodnutá pracovat...resp.dělat cokoliv. Kdybych MD v té době uvedla, nevzali by mě. Šáhli by po bezdětné...

markysek2
28. srp 2016

jinak za rok no možná za 15 měsíců mě čeká návrat do práce..podle toho jestli dopadně školka nebo jesle ...syn bude v tu dobu chodit do první třídy....místo v práci už pro mě 100% není ..takže se těším na hledání práce s rozumnou pracovní dobou 😀

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@brunetka11 Že jsou děti náročné, samozřejmě vím a nepopírám. A že to mají náročné samoživitelky jako @anve77, je nade vší pochybnost, před těmi smekám a klaním se jim. Ale prostě děti už tu jsou, jak jsi řekla, do komory je nezavřeme, pracovat chceme a musíme.... Takže si nějaké to pracovní místo najít potřebujeme a potřebujeme, aby naše šance na přijetí byly co největší. Někdo má podmínky lepší, někdo horší. Ano, i s těmi nejlepšími možnými podmínkami to může být náročné, o tom žádná.... Ale určitě je na ten pohovor lepší jít s upřímnou vírou, že to půjde, než boj předem prohrát.

anve77
28. srp 2016

@mysicka_lb Přesně tak uvažuji i já... Ono se říká, že maminka po MD je neskutečně loajální a vděčná za šanci. Sama můžu říci, že jsem byla a jsem svému šéfovi moc vděčná, že mě přijal i s takovým rizikem. Je super, že my maminky to víme, že budeme vděčné, za práci, jen aby to věděli naši budoucí zaměstnavatelé. U nás máme možnost pracovat z domova..proto když onemocní dítko, řeknem jen" zítra dělám z domu-čau " a nikomu tyto fakta proč nebudu ve firmě, nemusím sdělovat. Ovšem něco jiného je u pásu ve fabrice, za pokladnou v obchodě, ve skladu atd.Jasně, že při pohovoru na otázku máte děti, své dítka nezapřeš, ale máš hned možnost na něj vysypat varianty hlídání v případě nemoci.Bohužel v životopise není kolonka typu: jak vyřešíte, nebo si zařídíte v práci, při častější nemocnosti dítěte? Bohužel u nás a dnešní doba vůbec,není tomuto typu žen nakloněna.. Ale prej svítá na lepší časy 😉

brunetka11
28. srp 2016

@anve77 To myslíš tohle http://www.denik.cz/z_domova/novela-zakoniku-pr... ? ,-) Tak si zajdi na můj blog, ať vás to trochu uvede do reality. Jen zařízla pár dalších do té doby ochotných zaměstnavatelů.
Pokud budou jen sankciovat, jen zhoršují postavení matek na pracovním trhu.

anve77
28. srp 2016

@brunetka11 takže je lepší sedět na pracáku, natahovat ruce pro dávky a ukusovat ze státního koláče..je to humus.... já jsem po každé mé MD chtěla pracovat. Jít mezi lidi, zjistit jaká je situace na trhu práce. Vzala jsem nabídku úklidu a při něm jsem si samozřejmě hledala práci jinou...Našla jsem o min. tři levely lepší... Ale díky životopisu, mě pozvali na pohovor, a tam jsem se musela prodat.... a vyšlo to.

kaja2016
28. srp 2016

Mam jen malou pripominku/navrh k tomu kdo ma doma delat domaci prace. Ja si uz davno spocitala, ze moje hodinova sazba je vyssi nez sazba pani na uklizeni a tak pokud pracuji, tak nevidim duvod, abych napr.vytirala, myla okna ja. 🙂

markysek2
28. srp 2016

@kaja2016 zkus to vyprávět někomu, kdo při rodičovské s hypotékou žije od výplaty k výplatě, chodí na brigády (chodím, ne každý den snažím se aby to úplně nevyšlo na úkor rodiny, takže můžu dělat víc není to stěžování) a stejně kontokorent na účtu vyrovná jen s vrácením daní a jede nanovo ..takže zatím poslední na co myslím s návratem do práce je paní na uklizení :D

barchen
28. srp 2016

@mysicka_lb
Určitě je nutné MD a RD uvádět v životopisu. Ptala jsem se na to i kamarádky, zkušená personalistka, která to dělá již spoustu let a ta sama řekla, že určitě. Já to v svém životopisu taky budu určitě uvádět, stačí krátká zmínka v jednom řádku chronologicky buď mezi zaměstnáním nebo jako aktuální „zaměstnání“ např. 06/2008 – 01/2011 – mateřská -rodičovská dovolená. Jak by asi reagoval zaměstnavatel nebo osoba na pohovoru, když se budete bavit o současném zaměstnání a pak z Vás vyleze, že nejste aktivně zaměstnaná ale v životopisu to tak uvedené mít budete. Mám kolegyně, které se ve firmě chlubí, že jsou tam již 10 let, ale 5 let z toho na MD a RD s dětmi. Mnoho kolegů a kolegyň to považuje za vyslovené lhaní. Když můj zaměstnavatel hledal náhradu místo mne, tak moje šéfová již nedoufala, že někoho sežene a pak jako z nebe se přihlásila paní, měla 2 malé děti, odpovídající profil samozřejmě a tu mateřskou a rodičovskou měla napsanou v životopisu. Okamžitě ji vzali a možná ty děti byla i výhoda, protože věděli, že tak skoro jim neodejde.
A pokud se na pohovoru někdo zeptá, (neměli by ale občas se to děje) jak to uděláte, když děti onemocní, tak odpovězte, že to máte zařízené (babičky, hlídání atd) ale žádné detaily, už bych se nerozkecávala.

anakolut
28. srp 2016

@barchen Já se právě taky setkala s informacemi přímo od personalistů a také mi říkali, že tam mám RD uvádět. A k tomu třeba připsat i mé aktivity při mateřské typu: vedení zájmového kursu, psaní

mysicka_lb
autor
28. srp 2016

@barchen A když už bych se teoreticky vrátila do své původní práce a hledala novou práci až tehdy, tak bys to uváděla jak?
11/ 2008 - dosud Firma A
(z toho 02/2013 - 08/2016 rodičovská dovolená)
Nebo to už bys tam pak neuváděla? Pak už jdeš na pohovor, mluvíš o tom, co děláš, a skutečně to v tu chvíli děláš.
Btw. moje kamarádka, bezdětná, byla více než rok v pracovní neschopnosti (byla tam pak už i bez peněz, zadarmo). Takže vlastně lhala, když uváděla, že byla po tu dobu zaměstnaná, i když skutečně zaměstnaná byla? A když by byla nemocná jen týden a skočila si na pohovor v době vycházek, lhala by? Já si nemůžu pomoct, ale podle mě tohle prostě vůbec není lež a podraz....Dělám to, jsem tam zaměstnána, ale zrovna teďka aktuálně jsem na dovolené. Samozřejmě můžou být různé názory na to, jestli je vhodné to uvádět, ale že by se kvůli tomu měl někdo z personalistů snad i urážet a cítit podveden a dotčen, to mi přijde trošku moc....