Jak na 3 letý rodičovský příspěvek? Poraďte

kutcher
5. bře 2011

Holky, potřebuju od vás poradi, ale neodkazujte mě na žádný diskuze, tam jsem to pořádně nepobrala. Jsem na 4 leté mateřské, malému jsou 2 roky a 7 měsíců a jsem 5tt. Ráda bych na další dítě měla 3 letou variantu, ale nemám nárok, při 1 dítěti jsem ještě studovala. Slyšela jsem o variantě, kdy by otec bral fiktivní PPM a dál by zůstal v práci a bral výplatu. Pak by přešel na 24h na mateřskou a následující den ji přepsal na mě. Funguje to přesně takhle? Dále mě zajímá, kdy musí podat žádost na PPM a jak to udělat s rodičákem staršího dítěte? Musím se ho nejdřív vzdát a pak přejít na tu mateřskou nebo na ni automaticky přejdu? Velmi děkuji za každou pomoc.

pkrivka
5. bře 2011

ahoj, pokud vím a co mi bylo řečeno na sociálce, tak bys měla teď být na rodičáku se synem až do doby porodu. Pak si TY zažádáš o mateřskou - 6 neděl po porodu je jen tvých a na nikoho nejde napsat. A do doby než bude tvému druhému dítěti 9 měsíců si musí stihnout zažádat o rodičák Tvůj manžel (od porodu do této doby bereš 7600,-). Manžel si ho zažádá na sebe a na rodičáku může být třeba jen přes víkend a po neděli si jdeš zažádat TY o převedení rodičáku na sebe. Pak máš nárok právě na ty 3 roky a celou dobu 7600,-. Ty se na ten víkend - co manžel bude na rodičáku- nahlásit JEN na zdravotní pojišťovně a to , že nejsi na mateřský, ale že jsi doma a staráš se o 2 děti do 6 let, jen ti změní kolonku ve svých dokumentech a ty nic nemusíš platit ani se hlásit na úřad práce a jak si zažádáš o rodičák, tak tam dojdeš znova, že jsi na rodičáku. A mělo by to být. Možná to zní složitě, ale zas tak hrozný to nebude.
Romana

kutcher
autor
5. bře 2011

@pkrivka Dobře a až si budu žádat o mateřskou na 2. dítě, to po mně nebudou chtít hned vědět na kolik? Při prvním dítku jsem jim musela dátten papír od gynekologa, kde mně měli přiznat ppm - ten papír mám dát manželoj a on v práci si to nechá potvrdit nebo jak? Promiň, že se tak blbě ptám...

kalerat
5. bře 2011

@kutcher mateřskou na druhé dítě mít nebudeš 😉 protože na ni nemám nárok. Jakmile se ti narodí druhé dítě, zajdeš na sociálku, zrušíš rodičák na starší a přepíšeš na mladší

kutcher
autor
5. bře 2011

@kalerat Je ahoj, ty jsi i tu?:D no takhle, jak to popisujem to dělá hodně holek, proto mě to zajímá... těch 3800 je žebračina, nevím, co by se jim stalo, kdyby dali každýmu na výběr...

pkrivka
5. bře 2011

@kutcher po porodu zajdeš na sociálku, tam vyplníš " Žádost o rodičovský příspěvěk" a hlavně jim řekni, jak to chcete s manželem udělat, pak zřejmě nebudeš vypisovat na jak dlouho žádáš. Co se týká papíru od gynekologa, že nastupuješ na "mateřskou", ten si MUSÍŠ od něj nechat vystavit a ten dokládáš s touto žádostí. Co se týká lejster pro manžela, na to se zeptej až tam půjdeš ty, aby ti ty žádosti a podobně dali hned sebou. Co ještě budeš potřebovat, to ti jistě vysvětlí a nejsi jediná kdo to takto chce dělat, takže v pohodě. Tak mi to bylo vysvětleno na sociálce..

kutcher
autor
5. bře 2011

@pkrivka Moc děkuji, já se jim to tam bojím říct, aby mi to pak nezakázali, víš?

pkrivka
5. bře 2011

@kutcher není čeho se bát, je to takto možné, tak proč ne, skutečně nejsi jediná a já jsem tam šla a narovinu se zeptala a nebyl v tom jediný problém. Hned mi to vysvětlovala a dala mi tu žádost a že postupně mi ty lejstra bude dávat, abych si je doma předvyplnila. Řekla mi, že musím mít ten papír od gynekologa a že si budu muset dojít na zdr. pojišťovnu. Byla jsem tam snad 20 minut a opravdu neřekla, že jako to by se nemělo nebo podobně. Dokud to jde, tak proč se o to nepřihlásit

k.ate
5. bře 2011

@pkrivka je to trchu jinak. Po šesti týdnech nastoupí manžel třeba na víkend na mateřskou, potom si zažádá ON na rodičák na sebe a na @kutcher se rodičák zruší. Manžel si zvolí tříletou variantu na té musí být měsíc (během té doby už může chodit do práce) a po měsíci se rodičák ve tříleté variantě přepíše na @kutcher a u manžela se zruší 🙂

http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705 tady je to napsaný krok za krokem 🙂

pkrivka
5. bře 2011

@k.ate ano, však jsem psala, že prvních 6 týdnů je jen matky a nemusí to být hned po těch 6 týdnech, ale do 9 měsíců věku dítěte. A že si zažádá on o rodičák - tedy délku, jsem také psala. A to jak je to, jestli na měsíc nebo podobně jí řeknou, u nás to jde i na jeden den.. čili jsem nenapsala nic špatně nebo jsem tě pochopila špatně?

k.ate
5. bře 2011

@pkrivka ale na den je mateřská - to manžel nemůže chodit do práce 😉 , rodičák je na něj vždycky napsanej měsíc a až potom se přepíše zpátky na ni. Ten měsíc bude ona doma jako osoba pečující o nezletilé dítě, ale rodičák bude psanej ten jeden měsíc na manžela 😉

pkrivka
5. bře 2011

@k.ate ale však jsem to psala, že stačí na jeden den a to že nejlépe přes víkend (pak se to nemusí kompikovat u zaměstnavatele a řešit to nějakou dohodou a naděláváním a podobně). Mně řekla, že pak hned po neděli mám přijít já, čili to možná jen vyplním a oni si to už vyřeší sami (jako, že to zadají s datem které bude celému tomu nastavení a systému vyhovovat), proč by to tak nemohlo být. To že bude pečovat o dítě do 6 let jsem také psala

tkanicka
5. bře 2011

já byla teda přesvědčená, že když nemá nárok na mateřskou (nastupuje ihned na PPM) tak už to měnit nejde. Já teda zjišťovala jinou variantu volby, ale bylo nám řečeno, že na tu rodičovskou musí nastoupit první ten, podle koho se to bude volit a to u někoho, kdo nemá nárok na mateřskou je to vždycky matka.

k.ate
5. bře 2011

@pkrivka jenže ty pleteš dohromady mateřskou (peněžitou podporu v mateřství) a rodičovskej příspěvek... 😉 peněžitou podporu v mateřství (mateřskou) bude otec pobírat přes ten víkend (po tu dobu nesmí chodit do práce), ale rodičák na něj bude pak napsanej celej měsíc... Ne jen ty dva dny, to je na mateřské, až pak se na něj napíše rodičák...

eloana
5. bře 2011

Ja to mam to same -pri prvni jsem studovala.... takze mam automaticky 4 letou. neresila jsme to.Kamaradka chtela ted 3 letou -tak sel manzel na den na materskou zvolil variantu a pak se to zas prepsalo na ni
Jinak ja materskou nikdy nebrala jen podporu v materstvi-rodicak

benjik
5. bře 2011

Je to přesně jak píše @k.ate ,otec půjde na den na mateřskou,po zbytek měsíce bude mít rodičák,provede volbu délky a od 1. dne dalšího měsíce se rodičák může převést zpět na matku.
@pkrivka tys to napsala dobře postup,jen si zaměnila slova místo,že jde na den na mateřskou,jsi napsla na rodičák.
@tkanicka ono ne každá úřednice ti pomůže,některé o této možnosti ani neví.
Taky to budem u druhého dítěte,tak dělat,že půjde muž na víkend na mateřskou,zvolí tříletý rd a od dalšího měsíce se to převede na mě.

kutcher
autor
5. bře 2011

Všem moc děkuju za rady, snad to nějak splácáme, ale příjde mi to, jako docela složitá obíhačka:-/

mayerka
5. bře 2011

ahoj maminky, narazila jsem na vaše téma a ráda bych využila vaše znalosti... Mám 2,5 letého kluka, rodičák jsem měla na 2 roky. Měli jsme v plánu hned "upéct" sourozence, ale týden před koncem rodičáku jsem potratila... Pak jsem dostala v práci výpověď.. Teď jsem na pracáku a poslední měsíc dostanu peníze, pak už nic. Tedy jestli se nám zadaří ten sourozenec, tak bych měla po pracáku nárok jen na tu 4letou variantu rodičáku, že? Kdybych chtěla hodit mateřskou (nebo rodičák?) na manžela, abychom mohli mít tu 3letou variantu, jde to, když je manžel OSVČ? Díky moc za rady!!!! 🙂

nasekuratko
7. bře 2011

Ahoj holky, prosim vas, nevite jak to je, kdyz jsem zamestnana, ale musim ukoncit zamestnani 3 mesice pred terminem porodu? Tudiz na mesic pujdu na urad prace a pak nastoupim na materskou. Diky tomu mesici uz musim nastoupit na 4letou materskou nebo to jde jeste udelat nejak, abych mela narok na triletou variantu?
Pracuji v zahranici a bohuzel dele jak do toho sedmeho mesice pracovat uz nebudu moct a budu se muset vratit do CR. ☹

j.a.n.i
7. bře 2011

@nasekuratko To jestli budeš měsíc na UP nebo ne nehraje pro volbu rodičáku roli... Podstatné je, jestli ti vznikne nárok na PPM, tj. jestli máš odpracováno 270 dní za poslední 2 roky a zda budeš mít všechny papíry, abys to doložila. Zahraničí moc neumím, ale je na to nějaký formulář, který ti musí zahraniční zaměstnavatel vyplnit, abys tu měla nárok. No a pokud tohle vyřídíš a nárok na PPM mít budeš, tak máš pak nárok i na volbu 3 letého rodičáku.

nasekuratko
8. bře 2011

O formulari vim, je to E104 a E301. To uz si ted zjistuju,abych si to mohla vyridit. Tak to jsi me celkem uklidnila. Psala jsem i na socialku, tak jsem zvedava, co mi odpovi oni. A pak dam vedet. Treba se to nekomu bude hodit... 😉