Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

vojtisek2007
23. kvě 2012

@klakat když nastupuješ na PPM v červenci 2012 - bude se ti brát příjem červen 2012 - červenec 2011

nuffinko
20. čer 2012

Ahojte, ráda bych věděla, jak to bude s výpočtem mateřské v mém případě -> tj. od r. 2009 do 08/2011 jsem byla zaměstnaná a od 09/2011 jsem na ÚP. Z čeho se mi bude vypočítávat výše mateřské? Z posledních 12 měsíců, co jsem byla zaměstnaná? I když už to je v loni?
Díky moc 🙂

j.a.n.i
20. čer 2012

@nuffinko Pokud si od 09/2001, tak na mateřskou nemáš nárok.

dannys
3. črc 2012

Ahoj holky, můžete mi někdo poradit... když jsem od července nastoupila k novému zaměstavateli a zjistila jsem že jsem těhotná,bohužel bych měla nastoupit na neschopenku... z čeho se mi bude počítat nemocenská a mateřská? rok zpětně od předchozího zaměstavatele + nový zaměstavatel nebou jen od nového zaměstavatele...díky moc

tinuskalove
16. říj 2012

ahojky chtela bych se zeptat pobiram castecni invalidni duchod a uz 3roky pracuji na dohodu provedeni prace nevim z ceho se mi bude pocitat materska dekuji za odpovet 🙂

j.a.n.i
16. říj 2012

@tinuskalove No, pokud je ta dohoda o provedení práce do 10 000,- měsíčně, tak na mateřskou nemáš nárok a budeš mít hned od porodu rodičák.

tinuskalove
16. říj 2012

@j.a.n.i dekuji myslela jsem si to a rodicak znamena co prosim te a kolik to je jestli vis. 🙂

j.a.n.i
16. říj 2012

@tinuskalove No, ty sama bys měla nárok pouze na 4 letou variantu, což je 7600,- do 9 měsíců věku a pak 3800,- do 4 let. Případně pokud partner pracuje na klasickou smlouvu, tak by sis mohla i volit, že chceš rodičák pobírat kratší dobu, ale větší sumu, celkem je to 220 000,-

dripik
8. kvě 2013

Holky, mám dotaz: Pracuji na poloviční úvazek, dělá mi to asi 4tis. měs., myslela jsem si, že výše mateřské se mi bude vypočítávat z toho, na MD jsem nastoupila 2.4.2013 a včera mi přišel papír z OSSZ, že výše dávky je 95kč na kalendářní den a proto že je to nižší než 7600,-, že se mám jít na ÚP pozeptat na doplácení do výše rodičovského příspěvku. Chápu to správně, že nemám nárok na mateřskou, ale hned budu dostávat rodičovskou nebo jak jako? děkuji

vojtisek2007
8. kvě 2013

@dripik máš nárok na mateřskou - která bude např. 30 (počet dnů v měsíci) x 95,-Kč a zbytek ti doplatí na rodičáku,takže ode dne porodu si zažádáš rovnou i o rodičák a bude ti každý měsíc chodit část z OSSZ (mateřská) a ten zbytek do 7.600 .ti bude doplácet úřad práce z rodičáku 🙂, prostě abys neměla v měsíci míň než 7.600,-kč,tak je to zařízené.

dripik
8. kvě 2013

@vojtisek2007 a po těch 28tt normálně nastoupím na rodičák, ale už budu mít část peněz vyčerpaných? a můžu si normálně zvolit výši pobírání rodičovské?

j.a.n.i
8. kvě 2013

@dripik Ne, ty vlastně na rodičák nastoupíš hned po porodu a těch cca 5 měsíců ti poběží souběh PPM a části rodičáku, po ukončení PPM už nic nevyřizuješ a začne ti rovnou chodit celý rodičák. A ano, to co vyčerpáš současně s PPM se ti už odečítá do 220 000,-. A můžeš si zvolit výši rodičáku maximálně do 7600,- měsíčně.

sari_nka
10. čer 2013

Tak jsem si chtěla spočítat, kolik bych měla mateřskou (je to pro mě ještě otázka budoucnosti) a když tu čtu takovou spoustu výpočtů, tak jsem úplně mimo 😀 Chtěla jsem to proto, abych se ujistila, jak budeme při mé mateřské zvládat splácení hypotéky, můžete mi někdo poradit? Pracuju (a pracovat budu - snad) až do mateřské, aktuálně mám příjem cca 20800 hrubého, kolik by byla mateřská? A ta se pobírá asi jen nějakou dobu, pokud to dobře chápu a nastupuje rodičovská - a to je kolik?😀 Omlouvám se za zmatenost, jsem v tom úplný nováček 😉

vojtisek2007
10. čer 2013

@sari_nka mateřská se pobírá cca půl roku a je cca 70% hrubého platu, pak dostaneš rodičák - kde máš " k dispozici" 220.000 a čerpáš si je podle sebe, strop je 11.500,- tuším.....

belemi
10. čer 2013

taky mam dotaz..marodim,po operaci,uz 5mesicu a jeste dlouho budu :( co kdyz otehotnim?s ceho se mi pocita materska?dekuji 🙂

j.a.n.i
10. čer 2013

@belemi Z platu před neschopenkou.

belemi
11. čer 2013

@j.a.n.i dekuji 😉

pisisvori
26. lis 2013

@j.a.n.i ahoj, takže když bych šla na neschopenku už třeba ve 12tt těhotenství tak by se mi mateřská počítala z průměru za 12 před neschopenkou? Určitě?🙂

zunem
26. lis 2013

@pisisvori Ano, teď jsem to řešila s mzdovou.

pisisvori
26. lis 2013

z průměru za 12 měsíců ...to měsíců mi tam nějak vypadlo🙂

pisisvori
26. lis 2013

@zunem no tak to by bylo fajn🙂

pampeliska1
26. lis 2013

@pisisvori ano, měla jsem to u prvního těh. podobně - na PN jsem šla asi v 7.tt 😉
Tedy, abych to řekla jasně - počítá se z posledních 12měs. před nástupem na PPM, PN se do toho nepočítá, takže se vypočítá cca z nějakých 4 platů, chápeš?

pisisvori
26. lis 2013

@pampeliska1 jojo jasně, ale pořád lepší než z neschopenky. Já mám totiž docela dost velký plat a to by byl dost velký rozdíl z platu nebo zneschopenky u mě☹.

pampeliska1
26. lis 2013

@pisisvori no to je jasné, myslím, že každý má dost velký rozdíl mezi PN a platem, někdo větší, někdo menší 🙂 Mě to tenkrát vyšlo krásně, počítalo se to z platů, kdy jsem měla dost služeb, zrovna jsem dostala i přidáno a ještě jsem čerpala ŘD 🙂 Teď ani nevím, z čeho mi to budu počítat.. Snad z toho stejného.

j.a.n.i
26. lis 2013

@pisisvori Je to přesně jak píše @pampeliska1, počítá se to z 12 měsíců před PPM, neschopenka se z toho vyloučí, takže reálně z nějakých 5-6 měsíců před PN.

j.a.n.i
26. lis 2013

@zunem Tak to ti to mzdovka řekla blbě ☹

zunem
26. lis 2013

@j.a.n.i Jak to?

romantika
26. lis 2013

@j.a.n.i ja si nejsem jista, ale obvykle se snazi najit tech 12platu, cili jdou 12mesicu dozadu, nahradni doby vynechavaji. Snazi se najit proste 12 platu. Ale jak moc jdou zpatky nevim. V realu to znamena UP, nemocenska apod. jsou nahradni, ty se nezapocitavaji. Musis mit splneno odpracovano tech co si pamatuji 270 dni za poslední dva roky a byt zamestnanec a nebo byt v ochranne lhute pokud uz nejsi zamestnana.

zunem
26. lis 2013

jak píše romatika.. tak mi to řekla, jakmile nastoupím na MD tak k tomu datu se mi počítá zpětně 12 platů a z nich průměr, s tím, že pokud bude neschopenka tak se to do toho nepočítá.

pampeliska1
26. lis 2013

@romantika
@zunem tak to teda dělají špatně a klidně by se mohla odvolat na zákon. PPM se může spočítat klidně z jednoho platu a nikdo by s tím nic neudělal..I když možná jsou 2 výklady zákona. Ale vím, že některé holky se nechají na měsíc zaměstnat u známého, ten jim napíše vysoký plat a ony pak mají krásnou mateřskou a nikdo to neřeší.