Kdy musím po rodičovské dovolené nastoupit do práce?

salikova
29. srp 2013

Ahoj holky!
Potřebovala bych poradit - řeším práci. Rodičovskou mám do 28.4, do práce jsem dávala žádost aby mi umožnili rodičovskou do 28.6 (to sem ještě nevěděla, že budu mít už tu novou mateřskou - tak sem si ji zkrátila kvůli penězům..) a zaměstnavatel chce abych nastoupila až od září. Sem učitelka, pracuju ve školství a nevím, jestli mi to může ředitel udělat:( Kdyby mě zaměstnal už od 28.6., nastoupila bych na prázdniny (tj. dovolená) a to taky nevím, jestli můžu:( Ach jo! Být ale od dubna do září (5 měsíců!!) úplně bez peněz - to nevim teda, jak bysme dali:( Ani nevim, jestli bych mohla třeba jít na pracák - smlouvu mám na neurčito.. Nevíte někdo co s tím????

yllakh
29. srp 2013

můj zaměstnavatel mě informoval, že pokud bych chtěla nastoupit dříve než jsem udala, že se mám ozvat a domluví se to..jenže bohuže nevím, jak se to bere ve školství...z logického hlediska to ředitel u vás udělal "fikaně"..proč by ti dával smlouvu na prázdniny a platil tě, když bys měla volno, ale z tvého hlediska to chápu..na pracák tě myslím nevezmou, protože zaměstnaná jsi, jen jsi na dovolené...tak snad jedině nějako brigádu, jinak nevím 😒

lindafr
29. srp 2013

Nějak asi nechápu souvislosti, ale píšeš, že rodičák máš do dubna a žes nevěděla, že budeš mít novou mateřskou....? Zaměstnavatel tě ale má vzít i dřív.

"Uvažujete-li o dřívějším návratu na trh práce než po třech letech rodičovské dovolené, snažte se PŘEDEM dohodnout se zaměstnavatelem, že si vezmete rodičovskou dovolenou kratší, např. 18 měsíců a pak se domluvíte dále, jestli nastoupíte nebo ještě ne. Zaměstnavatel nemá právo Vás nutit k dřívějšímu návratu do práce. Vy však máte právo předem si dohodnout dřívější návrat z rodičovské dovolené, a v případě, že se rozhodnete své rozhodnutí změnit, tak na rodičovské dovolené setrvat a do práce dříve nenastoupit."

Prasák je passé, protože jsi zaměstnaná, takže tam vlastně nemáš co dělat - práci máš.

@yllakh nevím teda jak ve školství, ale pokud by si vybrala dovolenou přes prázdniny, tak přece její "škoda", dovolenou musí čerpat tak či tak a ředitel by měl být naopak rád, že ji nebude muset vybírat v průběhu roku nebo že ji nebude muset proplácet. Každopádně nejsem si jistá, jestli úplně chápu souvisloti a tedy jestli píš odpověď na to, na co se zakl. ptá.

j.a.n.i
29. srp 2013

Nevím, kdy má tvoje dítko 3 roky, to je ten podstatný údaj, od kterého se vše odvíjí a jelikož si to zadala jako otázku, tak to ani neupřesníš, na dotazy jsou otázky na nic ☹

Každopádně pokud by dítko mělo 3 roky toho 28.4., tak nemůžeš žádat zaměstnavatele o prodloužení RD do 28.6. protože ta smí být ze zákona max. do 3 let věku dítka, takže si maximálně mohla požádat o neplacené volno do 28.6. a dál je to stejné jako kdyby dítko mělo 3 roky až toho 28.6.

Pokud má dítko 3 roky až 28.6., tak ti tím dnem končí RD, tak prostě 29.6. nastupuješ do práce a je zaměstnavatele problém jak to zařídí... sice může chtít, abys nastoupila až od září, ale ty s tím souhlasit nemusíš a můžeš trvat na nástupu toho 29.6. Co se dovolené týká, tak při nástupu 29.6. budeš mít cca 33 dní dovolené, takže ti to na většinu prázdnin vyjde a na ty zbylé dny předpokládám, že ti ředitel nějakou práci vymyslí...

salikova
autor
29. srp 2013

@lindafr @j.a.n.i @yllakh Díky za odpovědi;) Já zkoušela, jestli na tom nebyl někdo nějak stejně...

@lindafr Já si musela zvolit rodičovský příspěvek už ten nový a abych brala těch 7600mi vychází do toho dubna... Na brigády chodím od té doby, co mám prvního syna.

Osobně si myslím, že mě zaměstnavatel musí vzít toho 29.6.(28.6. má mladší syn 3 roky) a musí se s tím nějak poprat. Učitelé mají 40dní dovolené (to pokrývá letní a jarní prázdniny), tak těch 33 dní by bylo akorát na to léto (poslední týden o prázdninách už normálně chodíme do práce) Taky mám strach, že kdybych mu kývla na to září, tak by mě už nemusel vzít, protože místo mi drží do 3let věku dítěte... No, mám z toho návratu nějak vítr - máme trochu nevlídného ředitele 😝

j.a.n.i
30. srp 2013

@salikova No, vzít by tě musel i v tom září, protože i kdybys kývla na neplacené volno, protože by ti stále trvala smlouva, akorát by ti mohl dát výpověď pro nadbytečnost již v průběhu toho neplaceného volna a tím ušetřit za plat ve výpovědní době.