Kdy se žádá o rodičovský příspěvek (bez nároku na MD)?

kacita
14. říj 2012

Ahojky chtěla bych se zeptat kdy se žádá o rodičovský přízpěvek když jsem neměla nárok na mateřskou dovolenou tudíž ani mi nebyla vyplácena pomoc v mateřství. A jakou variantu jestli si mohu vybrat když jsem vdaná a manžel je pracující děkuji za odpovědi 😉

saminomimino
14. říj 2012

varinaty nejsou,od státu máš balíček 220 tisíc a čerpat ho můžeš prakticky jakkoliv a různě to mněnit,já si to dala na 3 roky
žádáš o něj jakmile ti poštou příjde rodný list prcka,pak ti ho vyplácejí zpětně,podle data narození miminka 🙂

eldzej
14. říj 2012

když nemáš nárok na mateřskou, tak to nemůžeš čerpat jakkoliv, jak saminomimino píše výše.... ale díky tomu, že manžel pracuje, tak se vezme jeho denní vyměřovací základ a pokud dost vydělává, tak si můžeš zvolit částku jakou budeš chtít..

j.a.n.i
14. říj 2012

Přesně tak, budeš muset doložit vyměřovací základ manžela, aby sis mohla volit (jinak bys dostala automaticky 4 letý) a žádá se hned jak budeš mít po porodu RL dítka a vyřízený tenhle manželův papír z OSSZ... a budeš se cítit na obíhání úřadů. Jinak žádat lze až 3 měsíce zpětně.