Kontroly na nemocenské v těhotenství

mala_zabka
22. kvě 2017

Ahoj holky. Vyskytl se u mne problém, který se mi ale vůbec nelíbí. Jde o to, že jsem byla zaměstnavatelem doslova přinucena jít na nemocenskou i když nemám žádné potíže a už vůbec ne rizikové těhotenstvi. Hodně jsem se kvůli tomu hádala, pracovat jsem chtěla, ale nebylo mi to umožněno, prý pro těhotné práci nemá a ať jdu na PN. Tak jsem si ji tedy vybavila nakolik jsem už věděla, že nepochodím. A najvětším kamenem úrazu jsou omezené vycházky. Proč jako? Prý to jinak nejde a ze zákona smím mít jenom 6h denně. Režim nemocných, ale jsem v pořádku :( přijde mi to tedy pořádně nefér... A proto by mě zajímalo - chodili k vám kontroly? Případně jako často?

misulinka44
22. kvě 2017

Kontrola přijít může... na někoho několikrát, na někoho nikdy, ale neriskovala bych to... Pokud ti nic není, nemáš na neschopence co dělat... Máš být kdyžtak doma za celý plat... Bez omezení vycházek... ale blíž ti neřeknu, neřešila jsem toto, tak se neorientuji v zákonech, co a jak... Možná poradí @xpila 🙂

gabcat
22. kvě 2017

@mala_zabka Co na to říct no... pokud jdeš dobrovolně na nemocenskou, je jasné, že se musíš přizpůsobit režimu, který to s sebou obnáší.

Co se týče kontrol, u mě nebyla zatím. Ale přesně jak se píše výše, vím o lidech, na které byla už víckrát.

mala_zabka
autor
22. kvě 2017

@gabcat dobrovolně jsem nešla ani náhodou, už po mě v práci i řvaly protože jsem nechtěla.. Zkoušela jsem i volat na inspektorát jak se to řeší a zda mám nárok na 100 %..prý pokud tu práci reálně fakt nemá, tak ne...

misulinka44
22. kvě 2017

@mala_zabka Pokud tu práci reálně nemá tak máš právě právo na ten plny plat a být doma!!! Kdyby tu práci vhodnou pro těhotnou měl, jsi ty ,,povinna,, na ní přejít🙂

luj89
22. kvě 2017

Holky, vzdyt se tohle tema tady resi snad denne... Pokud jsi na neschopence bez zdravotniho duvodu, je to proste podvod a zneuzivani davek. Divim se, ze ti ji lekar napsal, kdyz jsi v poradku... Zamestnavatel ti bud musi umoznit praci vhodnou pro tehotnou (ten zakon je podle me dost benevolentni, malo co se vejde do kategorie nevhodnych praci pro tehotne), nebo te nechat doma se 100 %. Rozhodne uz z logiky veci nemuze rozhodovat o PN.

dolezalovalucie
22. kvě 2017

@mala_zabka To si mela resit nez si nastoupila na neschopenku,myslim,ze zpetne uz ti to nepomuze,nicmene na me byla kontrola celkem trikrat,chodila vždy stejna pani a pokazdy ve stejny cas ale to neznamena,ze takhle chodi všichni na nekoho neprijdou vůbec a nekoho i casteji.Vychazky bych byt tebou dodržovala když uz si na neschopenku nastoupila,protoze na urade je zajímat nebude jestli si sla dobrovolne nebo ne,kdyz te nezastihnou a ty nedolozis ze si byla třeba u lekare tak muzes prijit o peníze a budes celou dobu PN bez prijmu,uz je na tobe jestli ti to za to stoji.

luckapol
22. kvě 2017

Kontroly chodí. Mně přišla a známým taky...

alicie_k
22. kvě 2017

Osobně neznám žádnou těhotnou, kterou by nechali doma za plný plat, ale to neznamená že neexistují 🙂 zaměstnavatelé holt tohle asi moc nedodržují, nebo nevím. Ani tady na MK jsem takovou těhotnou nezaznamenala, ale možná mi to jen uniklo...
Jinak já jsem byla na PN od října do dubna a nepřišla mi kontrola ani jednou, ale vycházky jsem teda víceméně dodržovala 🙂

vanea
22. kvě 2017

No promiň, ale co je to za jednání ? to, že pro tebe nemají práci, je jejich boj, ne tvůj.. na nemocenskou tě rozhodně nemůžou nutit jít! To je přeci na lékaři, jestli ti ji vypíše :D kdybys jim řekla, že ti doktor neschopenku nevypsal, že ti prostě nic není a můžeš pracovat, tak co =D to by na tebe dál řvali, až bys ohluchla a dostala PN na hluchotu? ...bože....nechápu takové pitomce..to bych si asi úplně líbit nenechala, kdybych věděla, že jsem v právu..zkusila bych spíš kontaktovat nějakou právní poradnu, aby ti to vysvětlili a řekli na co máš nárok..případně bych to pak řešila přímo s někým takovým, kdo by šel s tebou do té práce a řešil to s nimi za tebe...ty by ses vůbec rozčilovat neměla..

cery26
22. kvě 2017

Zamestnavatel te v zadnem pripade nesmi nuti jit na nemocenskou s oduvodnenim, ze pro tebe nema praci. Pokud skutecne vykonavas zamestnani, ktere neni vhodne pro tehotne, zamestnavatel je povinen ti pridelit praci jinou, ktera nebude tve tehotenstvi ohrozovat. Pokud ti takovou moznost neni schopen zajistit, je povinen ti umoznit zustat doma az do doby kdy nastoupis na materskou, potazmo na rodicovskou. Po dobu kdy ti nebude pridelovat praci te musi platit Prumernym hodinovym vydelkem. Takze bez k lekari,nech si ukoncit neschopenku a zabehni do prace. Prichazis zbytecne o spoustu penez. Pokud bys potrebovala presny vytazek z legislativy, tak mi napis. Jsem personalistka a rada ti poradim.

jipe
22. kvě 2017

@mala_zabka pokud práci vhodnou pro těhotné nemá, je to překážka na straně zaměstnavatele a ty můžeš být doma za 100 % mzdy a bez omezení vycházkami. Pokud ti nic není, můžeš požádat lékaře o ukončení neschopenky a hádat se dál. Docela se divím, že ti na inspekci práce řekli, že na nic nemáš nárok

mku
22. kvě 2017

Nemaji pravo po tobe chtit abys byla doma... takze byt tebou, kdyz ti nic neni, ukoncim PN a jdu do prace... a pokud pro tebe zadnou nemaji tak at te nechaji doma za plny plat... PN je mnohem nizsi, radove myslim 40% platu...
Jinak ja jsem na PN od ledna (dlouho jsem zvracela a byla dvakrat hospitalizovana) a zatim kontrola zadna... mec nedodrzuju vychazky, proste jdu kdyz jsem schopna... ale kdyz jsem jela napr na tyden k rodicum tak jsem to na gynde nahlasila...

1772
23. kvě 2017

Jde, bohužel, zas jen o zneužití dávky v PN. Proč si stěžuješ na vycházky, když na PN nemáš co dělat? Je to tady opravdu kolem dokola, ale takhle vykřikovat, že jsi zdravá, chceš brát neschopenku a nedodržovat vycházky opravdu hraničí s drzostí a také s neúctou k těhotným, které pracují.

luj89
23. kvě 2017

@1772 taky si u podobnych pribehu vzdycky rikam, ze to tem zenskym neni blby nechat si platit PN a stezovat si na omezene vychazky, kdyz jine tehule musi pracovat i kdyz jim neni nejlip...

vanea
23. kvě 2017

@1772 no jenže ona vůbec nechce být na PN, alespoň jsem to tak pochopila z toho co psala=)

alicie_k
23. kvě 2017

@1772
@luj89 Holky přečtěte si to prosím ještě jednou a lépe...

1772
23. kvě 2017

@vanea Ano, ale přijde mi zvláštní, když se jedním dechem uvede zneužití PN a stížnost na vycházky. Stěžovat by si pisatelka měla na zaměstnavatele a ne na špatný systém vycházek u těhotných na neschopence. Nefér nejsou vycházky, ale celý pobyt na neschopence.

vanea
23. kvě 2017

@1772 no upřimně, kdyby mně někdo nutil jít na PN a pak mi ještě nevyhovoval systém vycházek, prskala bych taky :D nicméně je fakt, že bych si to líbit asi nenechala a rozhodně bych na nemocenskou nešla, prostě kdyžtak právník, sama bych se nerozčilovala s nějakýma pitomcema v práci=)

1772
23. kvě 2017

@alicie_k Ať to čtu, jak chci, vidím neoprávněnou výplatu pracovní neschopnosti ( sama píše- jsem v pořádku). Chápu, že je těžké bojovat se zaměstnavatelem, ale přece se nedomníváte, že na odboru PN může říct, nic mně není, tak mi dejte neomezené vycházky🙂.

pajushak
23. kvě 2017

Na mě byla dneska kontrola poprvé. Jsem na neschopence od začátku února.