Má žena nárok na RP, když manžel pracuje v zemi EU?

shine2015
10. únor 2015

Pokud žena má trvalý pobyt i s dětmi v ČR, má pracovní smlouvu na dobu neurčitou, její manžel v průběhu pobírání RP změní práci z ČR do země EU, kde nepobírá žádné příspěvky ani ulevy ani na manželku a ani na děti, může žena stále pobírat RP ?
Řeším to teď s kámoškou 🙂

berynka
10. únor 2015

@shine2015 já myslím že ano, pokud pracovní smlouva tady v ČR trvá, tak rodičák běží dál a vyplácí ho OSSZ

anina32
10. únor 2015

@berynka Tazatelce poradit neumím, ale rodičák určitě nevyplácí ossz, ale úřad práce.

polaks
10. únor 2015

Od 1.5.2010 platí nariadenie EU,že žena dostáva rodičák v tej krajine EU,kde manžel /partner odvádza odvody..ja som kedysi poberala RP na SK a práve po vydaní tohto nariadenia,som si ho musela vybavovať tu v ČR.V tom čase som ešte aj ja ,aj deti mali trvalý pobyt na SK,aj manžel,je síce občan ČR no v tom,čase mal trvalý pobyt na SK,ale pracoval tu v ČR a musela som si potom všetky dávky vybaviť tu v ČR,lebo na SK mi ich zastavili.Neviem či sa to už zmenilo,ale myslím že nie...
Takže ak manžel pracuje v inom štáte EÚ,RP si do troch mesiacov od začiatku pracovného pomeru manžela musíte vybaviť v uvedenom štáte... takú mám skúsenosť ja...

shine2015
autor
10. únor 2015

@polaks jenže třeba v UK je mateřská pouze 9 měs...a když mají dětí víc než rok??? a tady v čr má pracvní smlouvu? Navíc lékaře a bydlení - domky, hypoteku vše mají v čr a i tam jsou často.....

nikollita
10. únor 2015

@polaks No tak to je pro mě zajímavá informace, protože já jsem občanem ČR a manžel od listopadu pracuje pod Slovenskem, ale vůbec mě nenapadlo, že by mi měla peníze vyplácet SR.

shine2015
autor
10. únor 2015

@nikollita my jsme našly v noci diskuzi, že pokud má pracovní smlouvu v čr na dobu neurčitou,tak že nárok v čr má.....ale nevím to na 100%...jde o to, že často muži jezdí pracovat do zahraničí a ženy mají doma...a pokud mají lékaře, pojištění auta, hypoteky atd....nebo i když jsou manžele, ale nežijí spolu.....jeden je v čr a druhý je třeba v rakousku....nebo německu....nebo i anglii....tak co?? nebo když ženy občas jsou mimo čr, ale jinak vše mají v čr...tak jak to je?
a pokud nepobírají žádné příspěvky...ulevy na deti apod....tak co? vždyt přece nemuže nikdo nikoho nutit bydlet jinde než chce...a pokud manžel chce do rakouska, ale já ne...neumím německy atd...tak co? to mě nedají rodičák?? To se mi nezdá...

polaks
10. únor 2015

@shine2015 JA neviem ako to presne je,proste vravím vlastnú skúsenosť,ja mám na Sk dom,som jeho majiteľkou,mali sme v ňom všetci trvalý pobyt a ja stále mám,no všetky dávky mi tam boli zastavené a musela som si ich vybaiť tu v ČR.Aj my sme mali všetko na SK,lekárov všetko,keĎ som vtedy šla na úrad,tak som sa opýtala paní,či keĎ sa môj muž rozhodne ísť pracovať do anglicka,či si ja tam mám ísť vybaviť prídavky na deti,povedala mi že áno...neviem ako je to s dĺžkou vyplácania RP,keď sa jedná o krajinu kde je materská tak krátka...do toho fakt nevidím,nie som odorník,len som napísala vlastnú skúsenosť..
A tieto úradovačky nás práve prinútili presťahovať sa sem do ČR,pretože bolo pre mňa nereálne dochádzať 720 Km zakaždým,keď si úradníčka vymyslela,že potrebuje ešte nejaký papier...a ďalšia vec bola,že som bola tehotná a aj keby sa mi to ďalšie dieťa narodilo na SK,tak by som si rodičák musela vybavovať tu v ČR,no už som videla,ako pôjdem s trojtýždňovým miminkom tú cestu autom sem,aby som vybavila RP,tak sme sa sem presťahovali mesiac pred pôrodom,ale trvalý pobyt mám ja na Sk,len mažel a deti ho majú tu.

polaks
10. únor 2015

@nikollita A vy beriete RP? a nahlásili ste zmenu na ÚP,že manžel pracuje v inej krajine EÚ? A nič vám na to nepovaedali,možno sa to už zmenilo,ja fakt neviem..ako vravím,nevidím do toho...teraz ma to už nezaujíma,keĎže celá rodina žijeme tu ...

shine2015
autor
10. únor 2015

@polaks taky nevím...ono je to taky uřednice od uřednice....znám ženy, ktere pobírají RP a manžel pracuje v UK a jedné v Německu....a prostě podle mě tě nemůžou jen podle manžela nutit....ale nevím.

¨Možná kdyby jsi trvala na svém...že by Ti ho v SK nechali, pokud máš v SK pracovní smlouvu?? Měla jsi?? a pokud by jsi tam i samozřejme byla i někdy...protože ze zákona - jak můžeš být dlouho mimo republiku?? Vždyt když si zaplatíš na měsíc dovolenou, taky ti neseberou...pak by jsi byla týden dva v čr a pak .když pojedeš k babičce do USA, na další měsíc, přece Ti za to nemůžou sebrat RP....Nikdo Ti nemůže nařídit, kde máš trávit čas na RD, pokud navštěvuješ řádně lékaře, jsi v čr ale i jinde mimo, nikdo Ti podle nemuže RP vzít.....co když nejsi s manželem?? co když jste jen uředne a dali jste si pauzu??..

shine2015
autor
10. únor 2015

@polaks jestli Ti to nevadí(otazka 🙂 ), ty jsi měla pracovní smlouvu na dobu neurčitou v SK?? To je totiž rozdíl....pokud ano, pokud máš pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nárok máš a pokud ne, máš ho tam kde je manžel....

nikollita
10. únor 2015

@polaks haha 🙂 já jsem nic nikde nehlásila, protože mě to prostě nenapadlo. Nějak jsem to prostě vypustila. Já pobírám jen rodičák, na nic jiného nemám nárok. Navíc mi už končí. Za chvilku rodím, takže budu vyřizovat nový rodičák, tak jsem zvědavá, jak se k tomu postaví.
Jinak mi to přijde úplně scifi, protože manžel pracoval listopad-prosinec pod Itálií, teď odl ledna pod Slovenskem...no to by mě trefil šlak, kdybych měla při každé změně práce se přehlašovat pod jiný stát. Kromě toho, já i moje děti jsme Češi s trvalým pobytem zde a kdyby mě manžel opustil a jel žít do ciziny....no každopádně jim to případně na pracáku "vysvětlím" 🙂 Akorát asi teď přijdu o porodné, když tentokrát bych měla nárok, ale zas manžel v cizině...ach jo

shine2015
autor
10. únor 2015

@nikollita já bych zpetne nic nevysvetlovala, at pak nechtejí zpetne peníze, ale do nových papíru už uvedla, jak to je... uvidíš. Podle mě pokud máš vše v čr, tak je to nesmysl, vůbec pokud máš pracovní cmlouvu na dobu neurčitou.....nikdo tě přece nemuže poslat za manželem jen proto, že on se rozhodl a navíc když se pořád stehuje ze zeme do země......to je nesmysl.

navíc v každé zemi je jiné pravidlo na školky, školy...a pokud manžel pracuje mimo čr a naše děti nechodí do školky a ani na ně nebereme příspěvky v cizí zemi, nic...
tak jak to udelám, když mám v čr práci na dobu neurčitou, kam se chci vrátit po RD a až budou děti ve věku školky v čr (3roky)....
Podle mě je to není tak snadné, aby Ti RP nedali...např v roce a pul se přestehujeme do UK, ale tam nárok nemáme a v čr mám nárok na RP, plus chodíme k lekaři tam, plus já taky, nechci ani chodit jinam...a jen kvůli tomu, že manžel pracuje v UK, tak já najednou nemám nárok na zdravotní péči ani RD?? Tomu se mi nechce věřit....to je nesmysl podle mě. S tím zdravotním to myslím proto, protože v tom případě by nárok nemela mít ani žena...když nemude mít manžel, který pracuje jinde...a to je podle mě blbost, nikdo mě nemuže nutit se přestehovat za ním do UK a sebrat mi tady RP.....

polaks
10. únor 2015

@shine2015 To nieje o tom,kde sa zdržiavaš,ale tom kde aktuálny živiteľ rodiny odvádza odvody...a nemohla som na tom trvať odobrali mi ho a ani som o tom nevedela,ani ma neinformovali,až keď mi rodičák neprišiel,tak som sa šla opýtať prečo mi neprišiel a toto mi povedali,že keďže môj manžel odvádza odvody v inom členskom štáte,ja nemám nárok pobearť dávky na SK,aj napriek tomu že som občanom SK a aj deti boli...to si treba zistiť,ja som v tom čase už zmluvu nemala,po prvom tehotenstve som dostala z práce padáka a keďže som už bola tehotná,ďalšiu prácu na pomer som si už nehľadala,bola som len na dohode...takže po druhom pôrode som bola rovno na RP...

nikollita
10. únor 2015

@shine2015 no, já žádnou pracovní smlouvu nemám. Každopádně, kdyby se chlap nepřiznal k mým dětem, tak by mi taky stát posílal rodičák na dítě bez ohledu na mou předchozí práci (byť i 4 letou variantu) a nezkoumal, kolik jsem státu už přispěla daněmi (jakože 0-0-nic).
No určitě nic řešit nebudu, až potom budu vyřizovat rodičák na druhé, tak to všechno rozlousknu 🙂

nikollita
10. únor 2015

@polaks tak mi nic nestopli, takže buď to nezjišťují nebo to nemá vliv.

shine2015
autor
10. únor 2015

@polaks tak možná proto...že už jsi nemela práci na dobu neurčitou.....protože podle mě by na tebe jinak nemohli. A já v čr pracovala 8 let....a mám smlouvu na dobu neurčitou - po ukončení RD se tam vratím, odváděla jsem řádně danně, platila sociální zdravotní a práci nadále mám....když to teda vezmu na sebe. Ted jsem v čr....vraceli jsme se kvůli školám a školkám....

samozřejmě pokud bych byla bez práce, chápu, že je to na manžela - tam kde je manžel, tam berou....

shine2015
autor
10. únor 2015

@nikollita raději v tom moc neštourej .-) ale myslím si, že pokud prokazatelně žiješ v čr, sebrat ti ho nemužou

polaks
10. únor 2015

@shine2015 JJ,je to možné...ale verte bola som nasra.. drobcovi bolo pár mesiacov a ja som musela sadnúť do auta a ísť vybavovať rodičk sem,nikoho nezaujímalo,že je malinký a že my máme trvalý pobyt na SK a že sa tam aj trvalo zdržiavame.Možno sa to už zmenilo,možno v EÚ dostal konečne niekto rozum a zrušil to,pretože to bola vyslovene blbosť,aby sa maminky s novorodencami trepali kdesi po európe,aby si vybavili prídavky...

madrilena
10. únor 2015

@shine2015 pokud partner odvádí daně v jiném členském státě, žena nárok na RP v ČR nemá... to je paradox, že? Pokud žena platí v ČR třeba 10 let daně a pak partner odvádí daně jinde, nedostane nic (zatímco matka, která třeba v ČR v životě nepracovala RP pobírá, hlavně, že tu má ona a její partner TP) - vzhledem k systému v ČR je toto díky EU podpora nepracujících; pak se snadno stane, že matka, která nepracuje a není si schopná práci najít (rozuměj: nechce) si rodí děti a nastavuje státu ruku! Super systém! Pardon za OT, ale opravdu mne tyto podmínky štvou...

madrilena
10. únor 2015

@polaks nezměnilo se to; a ty můžeš být ještě pořád šťastná; protože v ČR je RP; představ si, kdyby Tvůj manžel odváděl daně v Polsku, to by jsi nedostala nic, protože tam mají jen mateřskou zaměstnané matky

madrilena
10. únor 2015

@polaks ono je to i o tom, kde se soustředíš, kde bydlíš; v ČR se teď vyplňuje dotazník o bydlišti; takže třeba v mém případě, i kdyby zde můj partner (pochází z jiné země EU) pracoval jako nyní a já jela k tchýni na více než 3 měsíce, tak už by to asi znamenalo velké problémy; když jsem žádala o RP na dceru připadala jsem si jako Alenka v říši divů; musela jsem doložit partnerovu pracovní smlouvu + jeho českou kartičku pojišťovny; svou pracovní smlouvu a kartičku pojišťovny; potvrzení o trvajícím zaměstnání u obou; zdravotní průkazy dětí - paní si prohlížela, kdy jsou tam poslední záznamy - třeba u syna se jí zdály intervaly dlouhé (no jasně, když mu bylo přes dva roky a poslední prohlídka, která se tam píše byla ta osmnáctiměsíční); naštěstí byl v mezidobí ještě očkován, takže uznala, že docházíme k lékaři v ČR (paradox je, že dcera měla záznamy v průkazu mnohem častější (to je tedy u malého miminka samozřejmé, bylo to včetně očkování) a paní si to nějak nespojila dohromady, že když chodí dcera často na kontroly, tak pravděpodobně syn nebude sám někde v zahraničí); a dále chtějí vědět jména a telefony lékařů u kterých jsme my s partnerem registrování (praktický a zubní) a to samé u dětí

polaks
10. únor 2015

@madrilena Mne by ale kľudne stačilo,keby mi nechali RP na Slovensku,ja som nehcela nič zo žiadného iného štátu...

anna159
10. únor 2015

Samotne me to zajima, protože jsem ve stejné situaci. Nemůžu se rozepisovat.jsem na mobilu.Já se chystám napsat na aperio.cz.tam poradí.četla jsem o pripadu, že český UP si kontroluje, kolik dostaneš v danne zemi a dorovna a pokud tedy nic nedostane.dá vše.já v to doufám, ale chce se to dobře informovat předem

ladinka85
10. únor 2015

Tak pokud vim, tak k RD je podminka, ze s ditetem musite zit na uzemi CR. Ale myslim ze se to nekontroluje. Jen se tam dava cestne prohlaseni. Jsem to taky resila. Protoze manzel je Slovak a ted zijeme na SK a i trvaly pobyt jsem si tu vyridila prave proto abych mela narok na RD tady. A v CR mam smlouvu na dobu neurcitou. Zkus se radsi zeptat na prislusnem urade

jalenja
10. únor 2015

@polaks ja mám takú istú skúsenosť, musela som isť vybavovať včetko do ČR aj keď v tom čase s detmi som žila na SK, mala a mám trvalý pobyt na SK, vrátane manžela a detí.

polaks
10. únor 2015

@madrilena Ja som ten dotazník o pobyte vypisovala tiež a napísala som tam,že sa trvalo zdržiavam aj s deťmi na SK,že tam chodí dcéra do škôlky,že tam máme lekárov,že sme všetci okrem manžela občanmi SK,tiež som musela vyplniť a priniesť všetky možné potvrdenia..Dokonca,keĎ som bola pri okienku,pani mi povedal,že musím do troch pracovných dní priniesť papier,že som na SK poistená a že manžel tam už nieje poistený,vôbec ju nezaujímalo,že to mám na SK 720km a že do troch dní to nestihnem,ani keď sa potentujem...ale jej to bolo jedno,chcela to mať do troch dní a hotovo,no a na SK mi to odmietli poslať e-mailom,tak musela ísť mja mama za známou,ktorá robila vedúcu na pobočke poisťovne,aby nám to potvrdenie vypísala a poslala nm to kuriérom,aby sme to mali do druhého dňa...Proste birokracia strašná..

ladinka85
10. únor 2015

@madrilena no ty jejich podminky sou postaveny na hlavu.SOUHLAS! Muzes se tu sedrit a pak kdyz potrbujes od statu pomoc ty tak nic nedostanes. Kdyz si radne platime dane tak nechapu co s tim delaji takove problemy

monasek84
10. únor 2015

No tak ja mam pobyt, praci a pojisteni v CR a fyzicky se zdrzuju v manzelove dome na Slovensku a beru rodicak ze Slovenska s tim, ze CR mi ho dorovnava do vyse, na jakou bych mela narok v CR. Pri vyrizovani nikoho nezajimalo kde pracuje manzel, nebo jake je narodnosti...zajimalo je, kde se ja a dite fyzicky zdrzujeme. Na urade jsem byla pouze to poprve - zazadat o RP a zbytek uz jsme s pani z uradu v CR a s pani z uradu na SK vyridily mailem a postou...

polaks
10. únor 2015

@monasek84 áno na SK stačí ísť na úrad jeden krát a väčšinou to tam hneď všetko vybavíte,max tam ešte raz prídete,ak niečo zabudnete priniesť,tu som musela navštíviť urád 5 krát pri vybavovaní a každé tri mesiace som musela nosiť papier,že je manžel stále zamestnaný v ČR,aj keď on je občanom ČR a odvody odvádzal,stačilo nahliadnúť do systému..... a úradníčky neboli absolútne ochotné riešiť čokoľvek zo Slovenkým úradom cez telefón či e-mailom,všetko chceli odo mňa osobne a s aktuálnym dátumom..

madrilena
10. únor 2015

@polaks no, je to hrozné... ta naše paní na ÚP se právě tvářila, že tu musíme pobývat převážnou část roku; je to všechno naprosto zbytečné; já znám třeba lidi, kteří sem přijeli z jiné země EU, ona tam nic nepobírala, jako nepracující neměla nárok a tady dostala RP bez problémů, protože si tu manžel zaregistroval IČO 😒 (a jasně platí tu daně a zp a sp - ale do té doby - nic - a dceru už měli na světě; takže máme super sociální politiku, ale rozhodně ne spravedlivou