Má žena nárok na RP, když manžel pracuje v zemi EU?

shine2015
10. únor 2015

Pokud žena má trvalý pobyt i s dětmi v ČR, má pracovní smlouvu na dobu neurčitou, její manžel v průběhu pobírání RP změní práci z ČR do země EU, kde nepobírá žádné příspěvky ani ulevy ani na manželku a ani na děti, může žena stále pobírat RP ?
Řeším to teď s kámoškou 🙂

polaks
10. únor 2015

@madrilena súhlas

berynka
10. únor 2015

@anina32 tak sociálka patří pod pracák ne?

Jinak určitě v případě platné pracovní smlouvy se rodičák vyplácí tady, my to tak máme 😉 .

lendulka212
10. únor 2015

Ahoj pokud máš pracovní smlouvu, tak si žádáš tady v cz. Ale pokud ti zkončil pracovní poměr, tak o rodičák žádáš v zemi, kde pracuje manžel. blbý, ale i má zkušenost je taková

anina32
10. únor 2015

@berynka ale ty si psala ossz, ti mají na starost jen důchody, nemocenskou a mateřskou.

berynka
10. únor 2015

@anina32 já chodim na OSSZ vyřizovat rodičovský příspěvek... jeho výplatu, výši, délku 😉

anina32
10. únor 2015

@berynka Opravdu na okresní správu sociálního zabezpečení???

shine2015
autor
10. únor 2015

@lendulka212 tak holky, kamoška tam volala a paní ted na úřadě (jihočeský kraj) a ta řekla - Pokud má žena pracovní smlouvu na dobu neurčitou v čr, lekaře žena i děti mají v čr, trvalý pobyt plus tady i pobývá, mají nemovitosti, hypoteku, platí elektriku, plyn, vodu atd....tak nárok má. A neznamená to, že nemůžete jezdit za manželem.......můžete. Nikdo Vás nemůže držet na jednom - není omezení, jak dlouho mužeš pobyvat v zahraničí...jen tam nesmíš být neustále, musíte chodit k lekaři na kontroly atd....
A pokud nemá žena pracovní poměr na dobu neurčitou, pak se žádá tam kde pracuje manžel.

berynka
10. únor 2015

@anina32 už vidím, že jsem to napsala špatně. U nás je to všechno na jednom místě 😉 .

nikollita
10. únor 2015

@shine2015 no to jsou teda vyhlídky ☹

shine2015
autor
10. únor 2015

@nikollita zkus se s nimi domluvit, pokud prokazete,ze bydlite v cr tak si myslim,ze to usmlouvas...a vubec pokud tady tvoje dite bude chodit do skolky ci skoly....

anna159
10. únor 2015

A co v případě, že si najdu pediatra v zahraničí?

shine2015
autor
10. únor 2015

@anna159 teoreticky máš právo vybrat si lékaře....jde ale o to, že musíš prokázat, že pobýváš v čr...a prokážeš to samozřejmě bydlením, smlouvou o práci a tím, že chodíš k lekaři - plus třeba i na pohotovost....ale to si jen myslím.
Myslím si, že záleží hodně na úředníkách, jak v tom budou hodně štourat.

shine2015
autor
10. únor 2015

ale holky, rozhodně si nemyslím, že by nekoho nechali bez prostředků v čr, když tady žije a vodí starší dítě do školky nebo když i prokáže, že tady má práci, nebo že platí telefon, vodu atd.....ale je to jen můj názor.

anna159
10. únor 2015

A vy fakt budete doma v Čr? A nebo v zahraničí u manzela? Protože já budu v zahraničí s tím, že budu mít trvalý pobyt práce.smlouvu na dobu neurčitou tady.zbytek nejsem schopná prokázat.

shine2015
autor
10. únor 2015

@anna159 tak oni ti nemužou řici, jak dlouho mužeš být v zahraničí....ale prostě se musíš zdržovat v čr - ale nemusíš jen na trvalem pobytu, ale i u babičky jedne, druhé atd..... 😉

lendulka212
10. únor 2015

@shine2015 Mě se teda nikdo neptal, kde bydlim, kam chodim k lékaři. Mě rovnou řekla paní, nemáte nárok na rodičák, zařiďete si to v zahraničí, sežeňte si překladatelku, trvá to asi 3 měsíce. Platí to ikdyž nejste manželé. Pak je třeba si pohlídat pojišťovnu, protože dítě spadá pod pojišťovnu přítele v zahraničí a bude mu vystavená žlutá kartička - pendlerská. A když je otec a matka pod jinou pojišťovnou v cz, tak dítě přechází pod pojišťovnu otce, ta je výpomocná a ta to pak fakturuje na pojišťovnu do zahraničí.

shine2015
autor
10. únor 2015

@lendulka212 oni by se te zeptali, kdyby jsi trvala na tom, že žiješ v čr a že tady máš prac. smlouvu a že se stehovat nehodláš.....já si myslím, že tě zase nemužu nechat uplne bez prostředků.....navíc když tady máš třeba nájemní smlouvu atd....to je nesmysl. Nemuže tě nikdo vyhodit at si jdeš do zahraničí, když tam nejsi. To by jsi podle mě s nimi uhádala

lendulka212
10. únor 2015

Pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a ten mi zkončil během mateřské. A jestli to chceš vědět, tak jsem už 2 měsíce bez prostředků a to si prdel nedělám. Já jsem si teda tu rodičovskou vyřizovala sama, protože několik tisíc platit ještě překladatelce, když nic nedostávám fakt dobrý.

shine2015
autor
10. únor 2015

@lendulka212 je to šílené....paní říkalla na uřadě, že opravdu pokud nemá žena pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak je to na manžela....ale zase oni ti to pak v čr doplatí...rodičák v zahraničí na rok?? ok, ale pak ti budou platit v čr....nemůžou tě nechat...musíš se ozvat a delat humbuk...

navíc podle me není možné, když se s otcem dítete rozjedete....nebo i jako manžel se sebere a odcestuje bez ttoho aniž by se domluvil s tebou, ty tady nemužeš být na pospas.....to bych řešila všude kde se dá - pracovní uřady, ředitele, klidne psala stížnosti, že tady nemužu být bez prostředků....

to jsou situace....to te lituju....

lendulka212
10. únor 2015

já si připadala jak Alenka v říši divů. ale opravdu to tak je, jsou to předpisy Evropské unie. Na netu jsem četla, že opravdu v DE to trvá až 3 měsíce vyřídit, ale doplatí to zpětně. A na úřadě mi řekla, že pokud by se mi neozvali za ty 3 měsíce, že by mě něco zaplatili. Čerpá se to 1 rok, pak se žádá znova na půl roku. A pak se přihlásim tady na pracáku - od 220 tis. odečtou to co dostanu ze zahraničí a budou mi vyplácet zbytek.

xvitk101
11. únor 2015

Tak ja to tak mam. Jsem na rodicaku s mladsim synem, mam trvajici pracovni pomer v,Cr na dobu neurcitou, pojistku v Cr a pobiram stale cesky rodicak. Zijeme v Nemecku. Ona totiz rozhoduje pojisteni a pracovni pomer. Aspon mi to tak rekla sefova na UP. Deti i manzel jsou pojisteny v Nemecku. Na UP jsem pouze zmenila korespondencni adresu. My teda mame stale byt v Cr, ktery platime, takze muzeme rict, ze se zdrzujeme i v Cr. Jen je vtipne, ze sami urednici to poradne nevi. Tohle mi bylo sdeleno na treti pokus 😉

lendulka212
11. únor 2015

@xvitk101 To máš pravdu, že ani ty úředníci pořádně neví co s tebou mají dělat. Nemluvě co se týká pojišťovny - konkrétně česká průmyslová, tam fakt nevěděli a nechali mě vše si samotnou vyřídit v DE. Přitom u ostatních pojišťovnen v CZ jen nahlásíš změnu a sami to za tebe vyřídí.

nikollita
11. únor 2015

@polaks ahoj, prosím tě, tak jsem došla k tomu, že jsi měla pravdu a budu muset žádat o rodičák na Slovensku :-/ Z toho jsem fakt odvařená. Chtěla bych tě požádat o pár informací, pokud by ti to nevadilo. Zajímá mě, zda sis u nás žádala mimo rodičák i o jiné dávky? Porodné, přídavek na dítě? A jestli se trochu orientuješ v sociálních dávkách na Slovensku? Nevím, jak dlouho jsi v čr...a taky jaké papíry budu potřebovat k vyřízení na Slovensku? Je to stejné jako u nás? Moc díky

polaks
11. únor 2015

@nikollita Okrem rodičáku tu mám len prídavky na deti.Keďže mám deti tri a tu je porodné len na dve deti,tak som o porodné nežiadala,aj keď sa nám tretie narodilo tu. V ČR som,3 a polroka. .
O pôrodné môžeš na SK zažiadať,až keď sa dieťa dožije 28 dní,pôrodné je 829 eur na 1-3 dieťa,151 eur na 4a viac detí. Ak sa súčasne narodia dve a viac detí,dávka sa navyšuje o 75eur. NA získanie pôrodného musíš doložiť,že si absolvovala pravidelné prehliadky u gyn. od 4. mesiaca tehu.-(to je kvôli neprispôsobivým občanom,ktorý rodili deti,len pre dávky,ale nestarali sa o zdravie).že je dieťa zaregistrované u detského lekára a že si absolvovala základné novorodenecké prehliadky,to Ti dá lekár potvrdenie do žiadosti...Takto to je čo si pamätám,či to tak bude platiť aj pre Teba,ako cudzinku to neviem.
RP je na SK 203 eur.
Prídavky na deti sú na každé dieťa,nezávisle na tom,koľko máte príjem ako rodina,takže na rozdiel od ČR,kde každý rok dokladáme koľko sme s manželom zarobili,na SK sa to nerobí.Mám pocit že je to okolo 18-20 eur na dieťa,ale to si vôbec nie som istá...A ako podmienkou je len to,že sa o dieťa staráš a si občanom EÚ.
Tu je formulár pre kontakt s ÚP,napíš tam a oni Ti odpíšu,čo všetko budeš potrebovať a na čo máš nárok. http://www.upsvar.sk/kontakt.html?page_id=233

nikollita
11. únor 2015

@polaks děkuji! Jsi zlatá!

polaks
11. únor 2015

@nikollita Nieje začo...

polaks
11. únor 2015

A k tomu,že by niekho manžel opustil a odišiel do zahraničia,tak to by ste museli dokázať na úrade a na súde požiadať o odlúčenie z domácnosti,potom by sa už tento zákon na ženy nevzťahoval,že si musia RP vybavoať inde.