Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

helenky
15. dub 2009

taggy ahoj, já myslím, že gynekolog, dle tvého zdravotního stavu

vojtisek2007
15. dub 2009

taggy - to si vybereš ty - většinou gyn. upřesnostňují těch 8týdnů, ale třeba já šla při Vojtovi na mateřskou až dnem porodu - potřebovala jsem pracovat a s Eli těch 6týdnů...A když se přihlásíš od září - tak to máš splněno k poslednímu únoru...takže dobrý.

emcak
15. dub 2009

vojtisku2007, prosim o informaci a upresneni : jsem OSVC a chci nastoupit na PPM k datu 1.5.09, presne 7 tydnu pred porodem je k datu 30.4.09, ale ohledne placeni SP, NP a ZP mi vic vyhovuje to datum 1.5., je to mozne?

a jeste jedna otazka, chybou pracovnika OSSZ mi vznikl preplatek za leden a unor na NP a podavala se zadost o odstraneni tvrdosti zakona za tyto mesice, vim, ze se tyto mesice pocitaji pro pobirani PPM, ovsem nevim, zda se za tyto mesice zapocitava i ta zaloha 1004Kc na NP nebo jeste ta z lonskeho roku?
dekuji e.

taggy
15. dub 2009

vojtisku: díky moc.....takže můžu otěhotnět už v srpnu, tím pádem bych rodila v květnu a v únoru mám splněno 180 dní, takže by mi to vycházelo v poho......

vojtisek2007
15. dub 2009

emcak - samozřejmě je možné si vybrat datum nástupu na PPM - když je to v rozmezí těch 6-8týdnů před porodem, gyn většinou nechává vybrat, to když to chceš trochu nestandartně, tak se pak trochu cukají, hlavně asi proto, že neví, co a jak bude dál....ale nesmíš se nechat...máš nárok nastopit kdy ti chceš.
Ten druhý dotaz moc nechápu - proč, když ti vznikl přeplatek, sis podávala žádost o odstranění tvrdosti - ten se podává kvůli penálům při nedoplatku ??? a ano, tyto měsíce se ti budou počítat do PPM a počítat se ti bude ta záloha, která je fakticky zaplacená.

taggy - jo jo, když budeš rodit v květnu - termín nástupu na mateřskou bude někdy v cca začátek dubna - takže tam máš ještě rezervu....

taggy
16. dub 2009

vojti díky....jen abych neporodila o dva měsíce dřív.......ale to snad ne......každopádně díky moc, už nebudu otravovat snad......necháme to snažení na půlku srpna a bude......

emcak
16. dub 2009

vojtisku2007, dekuji za upresneni.

u te druhe otazky, samam nevim, kde je pravda, prozila jsem diky OSSZ Vsetin tyden pekla, protoze mi po podani prehledu za rok 2008 prisel vypis, ze jsem si od lonskeho brezna vlastne NP neplatila, jen diky jednomu zamestnanci, ktery nebral v potaz me cestne prohlaseni o ukonceni pobirani RP. Takze jsem nakonec jednala s CSSZ, kde se toho ujali, samozrejme jsem byla v pravu, takze to udelali tak, ze mi naskocilo ke konci roku penale 9kc a pojistne za leden a unor je vedeno jako preplatek, takze vlastne nevim, jestli mam pocitat se zalohou ve vysi 1004 za ten leden a unor nebo ne.

aguaverde
16. dub 2009

Holky když dělám na ŽL už od srpna 2007 a teď bych si začala platit nemocenské tak asi dostanu prd co když mám termín porodu v prosinci 😅 😕

taggy
16. dub 2009

agu: mateřskou ti běžně spočítají podle plateb na nemocenském pojištění za posledních 12 kalendářních měsíců........kdybys platila každý měsíc 1004kč, dostala bys skoro třicet tisíc mateřskou.........
a taky je potřeba splnit povinné dny účasti na nemocenském pojištění, vojtíšek ti určitě poradí....

aguaverde
16. dub 2009

taggy jj díky ono to není přímo na mě ale na Jouzu 😉 já sem normální zaměstnanec ale chtěli sme MD na Jouzu 🙂

pepibubu
17. dub 2009

Ahoj, vezmu to trochu zeširoka ale odbornice vojtíšek si s tím snad poradí 🙂

Maličkýmu bude 8 měsíců, jsem na klasické tříleté rodičovské. Doučuju známé angličtinu, ale zatím "jen tak" - rozuměj bez papíru, smlouvy. Výhledově bychom rádi ještě jednoho skřítka (cca za rok touhle dobou se začít snž), a když jsem přemýšlela o tom co a jak dál po druhé mateřské, napadlo mě udělat si ŽL na doučování abych mohla být dětem doma k dispozici a přitom pracovala. A říkám si, zda je lepší počkat až po případné druhé RD? a hlavně, kdyby se druhé nedařilo rychle (Pepča přišel velmi rychle), a já si udělala ŽL hned po skončení RD s Pepou, jak by to bylo v případě druhé mateřské? kdyby před tím třeba už mi běžela třeba půl roku živnost?

Snad jsem to napsala srozumitelně...

windyla
22. dub 2009

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, kolik bych asi tak mohla dostat nemocenské, když jsem 1O let osvč,k nemocenskému pojištění jsem se přihlásila před třemi měsíci a mám zaplacené 3 zálohy po 1000,- Kč.Budu na neschopence 6 týdnů po porodu, 14. dní nebudu brát nic a zajímá mě, kolik dostanu za ty zbylé 4 týdny.
Moc děkuji za odpověd

taggy
22. dub 2009

windyla: nemocenskou dostaneš po těch třech zaplacených měsících 1000kč okolo pětadvaceti tisíc za měsíc, akorát prvních čtrnáct dní marodění nic.....ty nebudeš chtít mateřskou?

petkula
27. dub 2009

ahoj, jestli mi muze nekdo poradit, budu moc rada.
Pracuji jako OSVC dva roky a ted musim s podnikanim skoncit. Jsem ve 25 tt, takze tehotenstvi uz na mne jde celkem znat. Muzu se presto prihlasit na urad prace? Budu pak v evidenci UP i po narozeni miminka? Jde mi o to, jestli za mne bude stat hradit soc. a zdrav. pojisteni. Jelikoz jsem si neplatila nemocenske pojisteni, tak vim, ze na materskou narok nemam ale na rodicovsky prispevek asi narok budu mit, ze?

vojtisek2007
28. dub 2009

petkula - samozřejmě můžeš se živností zkončit a zaevidovat se na úp - to tě musí, budou za tebe platit pojištění a dnem porodu nastoupíš na rodičák, když jsi si tedy neplatila na OSSZ pojištění a nemáš tudíž nárok na mateřskou - ještě by ti měli dát na pracáku i nějakou tu podporu v nezaměstnanosti. Po narození miminka po 6ti nedělí tě z evidence vyloučí a pojistné za tebe bude platit stát - staráš se o dítě do 4lět věku - po celou dobu rodičáku.

petkula
28. dub 2009

Vojtisek - dekuji za info 😉

vojtisek2007
28. dub 2009

petkula - jenom ještě tu podporu v nezaměstnanosti a rodičák budeš brát po porodu ještě těch 6neděl než tě vyřadí současně - budeš mít víc penízků 😉

venno
8. kvě 2009

vojtisek
Srdečně děkuji za předchozí diskusi, mám ještě upřesňující dotaz: od roku 2007 do února 09 jsem byla zaměstnanec na čtvrt úvazku, od 1.1.09 jsem přihlášená k nemocenskému pojištění jako osvč a platím si 2000 Kč. Jak jsem na to přišla? O ppm budu žádat v srpnu, tudíž stihnu těch 180 dní, ale také stihnu zaplatit jen 6x, proto jsem ideální částku zdvojnásobila, aby to dalo tisícovku za posledních 12 měsíců. Je to nesmysl?
Děkuji za ochotu, Vendula

vojtisek2007
8. kvě 2009

venno - není to nesmysl, když nebudeš mít placených všech 12měsíců, je lepší si těch "pár" zaplati víc, aby mateřská naskočila na tu správnou částku 😀

taggy
9. kvě 2009

vojti: mám to podobné jako venno. ale mně jsi psala, že pokud nebudu mít splněných celých těch 12 měsíců placení, že se průměrujou jenom ty platby v těch měsících, kdy platím....takže když bych za rok potřebovala mít zaplaceno 12000 a budu platit jen tři měsíce, tak jsem myslela, že každý měsíc stačí zaplatit tu tisícovku....ale podle toho, co píšeš tady, si mám každý z těch tří měsíců zaplatit 4000? aby mi to hodilo tu nejvyšší mateřskou?

vojtisek2007
9. kvě 2009

bude se to průměrovat jenom těmi měsíci co jsi osvč - myslelal jsem to tak, že je jedno jestli platíš 12měsíců po 1000 nebo 6měsíců po 2000 - ve finále to bude stejná výše, protože zaplaceno bude stejně

taggy
10. kvě 2009

to jo, ale když budu platit těch šest měsíců jen tisícovku, tak by se to mělo taky zprůměrovat na tu nejvyšší částku ne?

helenky
11. kvě 2009

taggy, venno je OSVČ už od roku 2007....tak to má trošku jinak - rozpočítává se jí to ne na počet dní, kdy je přihlášená na nemocenské, ale na 12 měsíců před nástupem na mateřskou..... tak jsme tedy průběh doskuze pochopila já, snad se ti ozve Vojtíšek, ta je v těch věcech kovaná 🙂

helenky
11. kvě 2009

holky nevíte někdo poradit - pokud budu ke konci těhotenství na rizikovém, ukončí mi gynekolog neschopenku a tedy budu muset nastoupit na mateřskou 8 týdnů před porodem, nebo těch 6. Díky

taggy
11. kvě 2009

helenky: ahojky, jé, děkuji moc za info, tak tím se všechno vysvětluje, když je osvč dýl, děkuju, já si toho nevšimla, a tak jsem se lekla......
a s tím nástupem na mateřskou je to prý doktor od doktora......ptala jsem se těhotných kamarádek a mamin a říkaly mi, že když předtím pracovaly, že šly už těch osm týdnů před, ale když marodily, tak těch šest.....ale prý je to na rozhodnutí maminy......já chci třeba předtím být na neschopence a budu radši, když půjdu až těch šest týdnů před porodem.

helenky
11. kvě 2009

taggy, díky za info.... já právě budu hrát docela o dny v případě těch 8 týdnů před porodem (měla bych to cca 185dní na NP), tak mě uklidňuje, že to tak nemusí být..hledala jsem i na stránkách sociálky a tam se píše, že pokud žena nenahlásí mezi 8-6 týdnem před porodem nástup na MD, nastupuje 6.týden, resp.od toho data se jí počítá délka podpůrčí doby
tak snad nám to všechno klapne 🙂

taggy
11. kvě 2009

helenky: já to budu mít asi podobné jako ty, takže jsem si to právě zjišťovala, abych tam měla i trošičku rezervu......ať jsem v klidu a neporodím předčasně....
šest týdnů před porodem musíš jít nejpozději, takže se stačí domluvit s gynekologem, jim je to v podstatě jedno....a těch osm týdnů posílají na MD především ženské, které třeba vůbec nemarodí a pracují do porodu téměř....tak aby měly tu dobu před delší.....ale my spíš potřebujeme zase tu kratší..... 🙂

paja83
14. kvě 2009

Dobrý den, chtěla bych se taky něco zeptat. Jsem zaměstnaná a zároveň pracuju jako OSVČ. Chtěla bych za rok mimi, ale nevím, jak to udělat, abych měla vysokou mateřskou, protože ji budeme potřebovat, abychom vyšli. Stihnu se přihlásit a začít platit nemocenskou jako OSVČ? A kolik bych si měla platit, aby to bylo výhodné? Děkuji za pomoc

taggy
17. kvě 2009

Ahoj paja, chceš se o mimi za rok začít snažit nebo chceš, aby se za rok narodilo? pokud se přihlásíš jako Osvč, tak si plať i nemocenské pojištění, pro nejvyšší mateřskou - cca 28890kč měsíčně je potřeba platit 1004kč měsíčně nemocenské. pak se ti mateřská bude počítat za posledních 12 kalendářních měsíců ze zaplaceného nemocenského. takže stihneš to podle mě určitě.

paja83
18. kvě 2009

taggy: Moc děkuji. Chtěli bychom se teprve tak na podzim až v zimě začít pokoušet, takže by miu to tedy mělo vyjít. Akorát nebylo by možné, když mám příjem na svým HPP, kde jsem ve školství cca 18500 hrubého, platit méně než těch 1004Kč? Promiň, že otravuji, snad už naposledy🙂