Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
jestli ne tak to by bylo ideální,

carodkaa
17. pro 2010

@garbage ted tomu nerozumim 😅 pročpak?

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
tak to seš úplně v pohodě. Běž k doktorce nech si dát rizikový od 31.12. a doplať si ten prosicec těch 9 tisíc nebo kolik ti to chybí na maximum. Tím že nastoupíš na nemocenskou ještě teď tak ji budeš mít maximální. Mateřská by se pak počítala z těch 2079 ale myslím že i tak by se to vyplatilo, chce to fakt spočítat.
A to není pravda že se může platit až od 1. ledna. Nemocenskou za prosinec můžeš platit od 1. prosince do 20 ledna!!!!!!!

carodkaa
17. pro 2010

@garbage a neovlivní tu výši nemocenské to že jsem na částečnej úvazek i zaměstnaná?

carodkaa
17. pro 2010

@garbage jejda děkuju moc za rady já se v tom vůbec navyznám!!a pokud jakoby v prosinci zaplatim to za ten leden tak nebudou to počítat jako přeplatek?pochopěj že je to za leden? v prosinci jsem posílala už těch 1010,-(ale mělo to být jakoby za listopad) snad jsem to napsala srozumitelně;)

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
jestli jsi v prosinci platila za listopad tak je to prostě listopad!!!
v prosinci nebudeš platit za leden!! v prosinci bys platila prostě prosinec - dal by se zaplatit až v lednu ale
doporučovala bych ti ten prosinec zaplatit už v prosinci, holky už tady od tom taky něco psaly. Jistota je jistota.
Já teď mám nějakou práci ale večer ti to schválně můžu zkusit spočítat kolik bys měla nemocenskou a kolik pak mateřskou.
Ale být tebou nechám si to pak všechno ještě potvrdit od lendaw jestli se tady objeví, protože ta tomu podle mě rozumí tady ze všech nejvíc a hlavně od ní z jejích příspěvků jsem čerpala info. takže by se mohlo stát že jsem třeba něco špatně pochopila, i když myslím že snad ne.
to s tím zaměstnáním to by snad být problém neměl, já to mám vlastně podobné,ale jsem zaměstnaná na HPP. a vojtisek psala že se to prostě sčítá.

carodkaa
17. pro 2010

@garbage DĚKUJU MOC!! 🙂

carodkaa
17. pro 2010

@garbage četla jsem řpíspěvk od lendaw a tam píše že doporučuje jít na nemocenskou a plynule přejít na mateřskou,
každopádně začínám tomu trochu rozumět jen se bojím jedné věci a to aby když pošlu tech cca,- 9000,- to nebrali jako přeplatek a vzali to že je to za prosinec když jsem tento měsíc už jim jednu platbu posílala,chápeš 😉

carodkaa
17. pro 2010

příspěvek,omlouvám se 😅

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
no já do zprávy pro příjemce vždy píšu např. nemocenské 11/2010 za prosinec napíšu 12/2010. a taky ho budu platit už v prosinci. Možná jestli máš strach aby to nebrali jako přeplatek za listopad, tak to zaplať až po 20. prosinci. To už by totiž na listopadovou platbu bylo pozdě, takže bude naprosto jasné že je to za prosinec.

garbage
17. pro 2010

Takže asi tak, pokud platíš od června (beru to jakože jsi registrovaná od 1. června) 56 kč, za listopad zaplatila 1010 a za prosinec bys doplatila 6000 max 6500 víc by nemělo smysl.
tak jestli jsem to dobře spočítala tak nemocenské na den bys měla mít cca 690 Kč tj. za měsíc cca 20tis.
tu bys pobírala od 14 dne /takže první měsíc bys dostala zaplacených jen 16 dní) až do mateřské a ta by byla taky tak 700 na den tj. 21tis. V roce 2011 jsou totiž vyšší redukční hranice a mateřská je 70% z DVM(nemocenská jen 60%) Takže i když by ti tu mateřskou počítali jen z 2079 tak by byla stejně vysoká jak ta nemocenská kterou by ti počítali z 6000,- . A mateřská náleží hned od prvního dne, takže s tou bys opravdu plynule navázala na tu nemocenskou.
ty částky nejsou úplně přesný ber to s rezervou 🙂, ale tak nějak by měly odpovídat +- Ještě by to fakt chtělo někoho kdo by ti to ještě zkusil spočítat, jestli jsem se někde nesekla, ale mělo by to tak být.

cristll
17. pro 2010

holky,prosím vás a nevíte někdo jak je to z vycházkami při nemocenské u těhotných? Je to normálně ty 4 h denně? nebo více? kamoška totiž byla na nemocenské než šla na MD a vycházky neměla nijak omezené..Díky za odpovědi.

garbage
17. pro 2010

@cristll
no to zas právě záleží jen a jen na doktorce, některá napíše celodenní jiná jen 4 hoďky to je asi tak nějak na nich, a na tom co člověk ukecá 😀

carodkaa
17. pro 2010

@garbage děkuju moc ještě jednou za pomoc!!!!!!

já do té neschopenky teda asi pujdu a je asi nejlepší až od toho 31.12.,je to tak,nebo můžu dříve,to je asi jedno ne?

jestli jsem to pochopila správně tak víc než 6500,- nemá cenu doplácet 😕

carodkaa
17. pro 2010

@cristll záleží fakt na tom jak se dohodneš s Dr. 🙂 já když jsem byla při minulym těhu na konci na nemocenský,měla jsem napsané vycházky ale byla jsem s Dr dohodnutá že pokud bych náááhoodou nebyla doma a přišla kontrola napíše mi že jsem byla na nějakym vyšetření,atd abych to měla krytý 😉

blanka.k
17. pro 2010

Ahoj holky, nevíte, od jaké částky musím mít zboží nakoupené na fakturu se všema mýma údajeme a ne klasicky "obyčejně" v obchodě jen s účtenkou s razítkem? Abych si to mohla dát do nákladů...

garbage
17. pro 2010

@carodkaa
nemáš zač, ráda jsem pomohla. Mě tady rady od holek taky moc pomohly se v tom zorientovat a tak to co jsem pochytila předám dál 😀 ať jsem taky trošku užitečná 😀
ale jak ríkám ověř si to nejlíp ještě tak u lendaw od ní to bude na 100%, určitě ti poradí jak se tady objeví 🙂.
já myslím že těch 6500 by mělo stačit. Když ses k nemocenskýmu přihlásila od toho čevna tak se nebude počítat 12 měsícu ale jen těch 7 měsíců co jsi přihlášená (takže 7x1018 tj. asi 7200 je maximum - a ty už máš zaplacené 5x56 a 1010,-)

lendaw
18. pro 2010

Zdavím všechny, Vojtišek psala, že se tu rozpoutala diskuze, ale to jsem nečekala, že budu muset dočítat 5 stránek 😀 Tak jdu na to a jak budu pročítat budu reagovat - pokud budu vědět 😉

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw ahoj,slyšela jsem že jsi jedna z nejpovolanějších,prosím mohla by ses kouknout,na můj problém co jsem řešila s garbage,jestli je to reálné takhle provést?

díky moc! 😅 🙂

cristll
18. pro 2010

carodka,garbage - díky vám moc ya odpověď. A ještě mám jeden dotaz..je jedno jestli mi nemocenskou napíše obvodní lékařka nebo gynekolog,že?

lendaw
18. pro 2010

@gabtcha po novém roce už nemá cenu si ŽL za účelem vysoké PPM zřizovat. Navíc, pokud tvoje známá nesplní podmínku 180 dní pojištění před nástupem na MD a k tomu podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění, tak stejně nárok mít nebude.
@carodkaa od nového roku se podmínky mění docela radikálně. Bez důchodového pojiětění nebudeš být moct k nemocenskému pojištěná. Navíc se vše pojistného ne nemocenské bude počítat ze stejného základu jako důchodové pojištění. V praxi to znamená, že když budeš chtít PPM, budeš si muset platit i důchodové - min. výše bude v roce 1807 a nejvíc co půjde zaplatit na nemocenském, aby se ti nezvedlo důchodové pojištění, bude 140,- JInými slovy, čím víc si budeš chtít zaplatit na nemocenském tím víc budeš muset zaplatit na důchodovém (např. při 300,- Kč na nemocenském se musí zaplatit 3809,-. na důchodovém). POkud budeš rodit v červnu, tzn. že na MD budeš nastupovat začátkem května, doporučuji za prosinec (ještě v prosinci!!!) doplatit to co ti zbývá do rozdílu 12tis - odeslané zálohy na nemocenském od června 2010 a ještě ted´ v prosinci nastoupit na nemocenskou a plynule z ní přejít na mateřskou. Jedině tak získáš nárok na vysokou mateřkou a nemocenkou. MOžná už ti to tu někdo radil...ještě mi zbývají dočít 4 stránky.

Nepíšeš od kdy přesně si platíš 1000,- ne nemocenském. Ale třeba se to ještě později dočtu. Zaměstnavatel za tebe nemocenské neplatí?

@gabtcha za prosinec můžeš zaplatit max. 2079, ale i tak se to vyplatí, protože si tím navýšíš součet vyměřovacích základů o 148440,- Kč a to není zanedbatelná částka. Po novém roce záleží, kolik si budeš ochotná platit na důchodovém.
Pokud budeš chtít platit minimální důchodové /1809,./ můžeš platit 140,-. Z toho budeš mít vyměřovací měsíční základ 6185. Při 200,. za nemocenské bude důchodové necelé 3tis a vyměřovací zíklad 8696, při 300 to bude 3809 na důchodovém a vym.základ 13044. Ve finále se ti sečtou vyměřovací základy za 12 mšsíců před nemocí nebo nástupen na mateřskou, vydělí se počtem dní, kdy jsi ´byla účastníkem nemocenského pojištění. Z toho ti vyjde denní vyměřovací základ. Ten se potom redukuje takto: do 825,- se započítává 100%, nad 825 do 1237 redukce 60%, nad 1237 do 2474 redukce 30%, nad 2474 už se nic nezohlednuje. Opět vyjde částka, tzv. redukovaný denní vym.základ a z toho 70% činí PPM.

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw díky moc za odpověd,jsem k tomu osvč ještě zaměstnaná na částečný úvazek,takže zaměstnavatel na mě něco málo platí také,nemocenskou jako osvč si platim od června 2010 nejprve to minimum 56,-, listopad 1010,- a ted jsem chtěla více ,pokud bych šla ne mateřskou 8 týdnů před porodem tak to půjdu v půlce dubna,a do té doby bych byla na nemocenské s tím, že bych nastoupila ještě tento rok někdy příští týden,kolik bych tak cca měla teda nemocenskou a PPM? asi jak psala gabcha?

chtěla bych v pondělí za ten prosinec doplatit vetší častku,vyplatí se mi poslat třeba 11000,-?

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa jako přeplatek tu vyšší částku brát nebudou. Na každý měsíc může přijít jen jedna platba. Listopad jsi uhradila jednou platbou a další platbou (klidně by mohla být poslaná den po té litopadové) uhradíš prosinec. Já to měla úplně stejné. Na nemocenskou jsem nastoupila z půli září, a platby mi šly takto - za červenec jsem platila v červenci, za srpen v srpnu a pak jsem zjistila, že jem těhotná, tak jsem ještě v srpnu poslala 1000kč a to mi sociálka vzala jako platbu za září, která se měla zaplatit max. do 20.října. Já to nevěděla a na začátku října jsem poslala platbu za září, ale tu mi poslali zpátky, protože za září jsem už měla zaplaceno a v říjnu jsem byla už osvobozená od placení.

ještě k tomu doplacení částky nad 2079 v prosinci - nemá to smysl. Do dalšího roku se bude smět využít jen měsíční vym.základ 148440 a to odpovídá platbě 2079. Cokoliv nad to jsou vyhozené peníze. Dřív to šlo takhle doplácet, teď už ne.

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa já ti to během dneska vypočítám , včetně toho kolik poslat , ale musím počkat až mi usne dítko, nerada bych udělala chybu 😉 Zjisti si ještě ve výplatní pásce, kolik za tebe platí zaměstnavatel na nemocenském.

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw děkuji moc jsi zlátá! 🙂

mno z výplatnice moc moudrá nejsem mam tam například za listopad,kolik mi hrádí firma a kolik hradím já
zdravotní
ZP firma 1157,-
ZP zaměstnanec 579,-
sociální
SP firma 3212,-
SP zaměstnanec 835,-
nemocenské tam vyloženě vypsané není,ale je to nějaká poměrná část z toho sociálního,možná se pletu? 😅 😕

něco mi říkaj nějaká 2,3% z něčeho ,ale netušim z čeho se to počítá

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa hrubá mzda je zhruba 12840? Potom nemocenské dělá 296kč měsíčně. viz. http://kalkulacky.idnes.cz/cr_kalkulator-ciste-... To je docela dost, takže já to jdu dát dohromady. 🙂

carodkaa
18. pro 2010

@lendaw ,ano 12845,- 🙂

garbage
18. pro 2010

@lendaw
mrkni prosím na to co jsem čarodce psala já. Doporučila jsem jí ať k 31.12 nastoupí na nemocenskou. Říkala že rizikový ji gyndař bezproblémů napíše. Myslím že to by bylo naprosto ideální. Doplatit v prosinci cca 6000,- nemocenská se bude počítat z ještě postaru, takže budou brát v potaz celých 6000 a materřská už sice ne (to vše nad 2079,- vezmou jako přeplatek) ale myslím že je to úplně nejvýhodnější řešení.
Protože by se jí už netýkaly ty zálohy s důchodovým 😀

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa teď mi došlo, že u zaměstnanců se nemocenská a ppm počítá úplně jinka - součet hrubých mezd z 12 měsíců / počtem dnů účasti na nemoc.pojištění a potom se to redukuje. Podle kalkulačky na Idnesu budeš mít od zaměstnavatele nárok na 297 ,- denní dávky. Vyměřovací základ je 423,-.

Celkově můžeš dostat mateřskou max. 913/den. Když odečteme těch 300kč co budeš dostávat od zaměstnavatele, tak zbývá cca 613 z titulu osvč.

Doposud máš uhrazeno
červen 56 = vyměř. měsíční základ 4000
červenec 56=4000
srpen 56=4000
září 56 = 4000
říjen 56 = 4000
listopad 1010=72143

Celkem součet vyměřovacích základů: 92143
Na denní dávku 613.- je potřeba vyměřovací základ o výši 227482
Rozdíl činí 135339, tzn. že zbývá doplatit 1.4% této částky, tj. zbývá doplatit částku 1894,-

Pro rekapitulaci:
červen 56 = vyměř. měsíční základ 4000
červenec 56=4000
srpen 56=4000
září 56 = 4000
říjen 56 = 4000
listopad 1010=72143
prosinec 1894 = 135339
Součet vyměřovacích základů: 227482
To se vydělí počtem dnů účastí na nemocenském pojištění (červen-prosinec= 214 dní), tj. 227482:214 = 1063 (to je denní vyměřovací základ před redukcí)
Redukce:
•do 791 Kč se započítává ve výši 90 %, tj. 711,90 Kč,
•nad 791 Kč do 1 186 Kč redukce na 60 %, tj. 163,20 Kč,
Součet 875,10 je denní vyměřovací základ po redukci.
70% z 875 je PPM = 612,5. Denní dávka po redukci je 613,-
60% z 875 je denní dávka nemocenské = 525,-

Ježiš, jen doufám, že jsem to spočítala dobře. Béká mi tu do toho dítě a musela jsem si od toho počítání odskočit přebalit a nakojit. Prosím, překontrolujte to po mě ještě někdo.

lendaw
18. pro 2010

@carodkaa předchozí výpočet platí POUZE v případě, že v prosinci nastoupíš na nemocenskou a plynule přejdeš na mateřskou.