Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

veronikaprostenika
12. zář 2011

@j.a.n.i moc díky, tak je to tak jak jsem si myslela ☹.. jsem radši měla být na pracáku, než být osvč a platit si zdr. a soc, když stejne nic nevydelavam ☹...

hhranolka
12. zář 2011

@veronikaprostenika pokud jsi na nemocenské cely kalendářní mesic, tak nemusíš platit sociální, nemocenskou a nemusíš platit ani zdravotni. Po dobu nemoci jsi nemocensky pojištěna. Na pojišťovnu pak jen doneses potvrzeni že socialky(můžeš i zpětně po ukončení nemocenské)

xavera
12. zář 2011

ahoj holky, můžete mi prosím některá poradit? Momentálně si platím minimum - sociálku 1807 Kč a nemocenskou 143 Kč. Vychází mi pak mateřská 4320 Kč na měsíc. Termín porodu mám začátkem dubna 2012 a uvažuji, jestli mám šanci ty finance nějak ovlivnit. Pokud bych chtěla dostávat mateřskou například 15 000 Kč, což je cca 500 Kč na den, znamená to zvýšit si měsíční zálohy na nemocenskou na 500 Kč? a jak vypočtu kolik platit zálohy na sociálku? Je na to nějaká rovnice? Předem moc díky za vysvětlení.

vojtisek2007
12. zář 2011

@xavera jo rovnice na to nějaká je 🙂
vezmeš stejný základ pro obě dvě složky - nemocenskou i důchodovou a nemocenská je potom 2,3% z toho základu a důchodová je 29%
Takže při 500 nemoc je základ 21.739 a z toho je důchodové 6348.....
ale jestli by sis měla platit třeba 4x vyšší platby, tak se ti to v těch 12ti zálohách docela rozmělní, spíš to nebude mít žádnej efekt, když si spočítáš, kolik budeš muset nejřív měsíčně zaplatit....

xavera
12. zář 2011

@vojtisek2007 díky moc za radu. Zvýším si to takto alespoň do února..je to 6 plateb, tak snad to bude mít nějaký účinek. Každá koruna dobrá. Asi zajdu na sociálku, ať mi to přesně vyočítají.

luckamb
13. zář 2011

@j.a.n.i mě moje účetní tvrdí,ž e důchodové se platí až podle toho, jestli to vychází v danň. přiznání nebo ne. Tak já vůbec nvím.

vojtisek2007
13. zář 2011

@luckamb ano, důchodové se platí podle toho, jak ti to vyjde po podání daní a přehledu - to je minimální částka, kterou musíš platit - když ti vyjde 2.500 a ty chceš platit 6.000 tak samozřejmě můžeš - ale z toho základu, který se ti bere pro výpočet důchodové části (29%) tak ze stejného musíš vzít 2,3% na dobrovolné nemocenské pojištění. už jsem to tady psala o příspěvek výš viz. xavera, pokud nebude výška zálohy na nemocenské odpovídat nezapočítají ti ho....a k 1.000 nemocenského je fakt kolem 12-13tisíc důchodová část, bohužel.....

eyael
22. zář 2011

ahoj holky, prosím o radu - jsem jako OSVČ na nemocenské od loňského roku, na rizikovém těhu, mám maximální výši nemocenské co ještě vloni šla. Roční neschopenka mi končí 15.11. Termín porodu mám 20.1.2012, tudíž nejdřívější nástup na mateřskou můžu 25.11. Budu žádat o prodloužení nemocenské o těch pár dní do nástupu na mateřskou. A teď se konečně dostávám k dotazu - když bych šla na mateřskou 8 týdnů před porodem je to pro mě finančně výhodné? Nebo je výhodnější jít na mateřskou 6 týdnů před porodem a do té doby být na nemocenské? Kolik vlastně činí mateřská a z čeho se vypočítává? BTW, s největší pravděpodobností stejně budu rodit min o 14dní dříve kvůli zdravotnímu stavu, ale to se dopředu samozřejmě nedá predikovat...
zkusím ještě pročíst předchozí příspěvky, jestli to tu někde nerozebíráte.
díky předem za vysvětlení!

eyael
23. zář 2011

ahoj holky, dotazem na hotline cssz jsem zjistila, jak to v mém případě bude. Je to trošku komplikovanější ;- )
1) mateřská se bude vypočítávat ze záloh, co jsem platila před nemocenskou, protože tohle období je vyloučeno.
2) ještě než jsem nastoupila na nemocenskou, platila jsem si za srpen-říjen 2010 zálohy na nemocenské v max výši - výše mateřské se mi bude počítat z těchto 3měsíců
3) i když jsem byla do října 2010 na rodičovské s první dcerou, na mateřskou nárok mít budu, i na nemocenské jsem pojištěna a splním tak díky samostatně placeným zálohám a době nemoci oněch 270dní pojištění
4) výše mateřské se bude odvíjet od redukční hranice, která bude přepočítána z roku 2010 na pravidla roku letošního
5) podle velmi orientačního výpočtu na hotlině by měla nemocenská vycházet víc než mám teď nemocenskou, takže je pro mě výhodnější nastoupit na mateřskou 8 týdnů před porodem, stejně na ní budu muset být celkově 28týdnů ať nastoupím o dva týdny dřív nebo později.
6) na příslušné ssz musím požádat o prodloužení podpůrčí doby na nemocenské do doby nástupu na mateřskou, tj. o těch 10dní co mi to nevychází, což by snad bez problémů měli schválit. Záleží prý na revizním lékaři a informacích od mého ošetřujícího lékaře.
Takže nakonec docela pozitivní informace 😉
Takže stejně vůbec netuším, kolik mateřská bude 😉

vojtisek2007
23. zář 2011

@eyael nemocenská je 60% mateřská 70% - když se to vezme cca - takže budeš mít o 10% víc než máš teď, to už si lehce dopočítáš

eyael
23. zář 2011

@vojtisek2007 - vlastně máš pravdu, v podstatě je to docela jednoduché 😉 😀

xavera
6. říj 2011

ahoj holky, tak jsem byla dnes na sociálce a doufala, že mi vypočítají výši mateřské, kteru budu dostávat a dozvěděla jsem se, že to nejde takhle dopředu a nashledanou. Tak to je fajn, a kde se to jinde má člověk jako dozvědět? Když půjdu na mateřskou v polovině února, rozhodné období je prý od 02-2011 do 01-2012. Takže se mi započítají zálohy 8 x 143 Kč a 4 x 500 Kč. To je tak složité to někam zadat a dostat výsledek?

vojtisek2007
7. říj 2011

@xavera - zas tak složitý to není 🙂

pro zálohu 143 je vyměřovací základ 6217, pro 500 je 21739, takže :

8 x 6217 + 4 x 21739 = 49 736+ 86 956 = 136 692 : 365 (dnů pokud jsi nemarodila) = 375 je denní vyměřovací základ, který se dál redukuje podle tří redukčních hranic : 1 redukční hranice je do 825 se započítává 100% - to se týká tebe takže redukovaný denní vyměřovací základ je 375,-Kč z toho je mateřská 70 % = dostaneš při mateřské 263,-Kč na den - za měsíc nějakých cca 8.100,-Kč

xavera
7. říj 2011

@vojtisek2007 úžasné...moc ti děkuji za odpověď. Nechápu, proč mi tohle nemohli na sociálce říci. No třeba nechtěli nebo to mají zakázáno. Ještě jednou moc díky.

xavera
7. říj 2011

ještě mám jeden dotaz. Na sociálce mi řekli, že dříve platilo, že pokud někomu vyšla nízká mateřská, stát to dorovnával na nějakých 7500,- Kč. Neví ale, jestli to bude platit i v roce 2012. Nevíte o tom něco?

vojtisek2007
7. říj 2011

@xavera to platí pořád, pokud vyjde mateřská nižší než 7600, tak ode dne porodu si zažádáš i o rodičák a tam ti budou doplácet to, co ti chybí 🙂

xavera
7. říj 2011

@vojtisek2007 🙂 jestli nebude výhodnější platit si nadále minimum a dostávat 7600 , než tam sypat půl roku 500 + 6 349 sociálku a mít pak 8100. 🙂

vojtisek2007
7. říj 2011

@xavera v tomhle případě je opravdu lepší si platit stále minimum, protože už te´d minimální platby převládají, takže to že si 4x zaplatíš o kousek víc - navíc k tomu ta "pálka" důchodového - to se fakt nevyplatí a ta vyšší záloha se v těch převládajícíh nízkých rozmělní...☹

xavera
7. říj 2011

@vojtisek2007 děkuji za všechny rady, takže si zakládám domácí kasičku. Příjemný den.

ibisek
7. říj 2011

Mohu se zeptat,kdy nejpozději po porodu požádat o dorovnání mateřské a hlavně na jaký příslušný úřad? Paní na sociálce mě odkázala na úřad práce tam nevěděli, tak mě odkázali jinam....

vojtisek2007
7. říj 2011

@ibisek nejlíp do tří měsíců, protože tři měsíce ti doplatí zpětně,dýl ne, takže ode dne porodu si rovnou zažádáš i o rodičovský příspěvek - úřad práce odbor státní sociální podpory - a rodičákem ti budou dorovnát co chybí na mateřské do 7600

ibisek
7. říj 2011

Chápu to dobře,že mám tedy nárok na 28 týdnů mateřské ( z toho 6-8 týdnů před porodem) a poté budu dostávat rodičák - vše ve stejné výši. Samozřejmě před porodem to budu mít ty 4200,- Kč. Tudíž mám nárok na rodičák do 3 let věku dítěte?

vojtisek2007
9. říj 2011

@ibisek ano, pokud máš nárok na mateřskou, ale je nižší než 7600, tak ode dne porodu žádáš současně i o rodičák - na mateřské ti např. vyplatí za měscí 5200 a na rodičáku ti tedy přijde 2400 - to vše ode dne porodu -těch 6-8týdnů před porodem budeš mít jen tu nízkou mateřskou.....a máš samozřejmě nárok si zvolit tříletý rodič.příspěvek

ibisek
9. říj 2011

děkuji moc a ještě jeden dotaz, tuto částku budu dostávat až do 3 let, nebo se to nějak krátí?

vojtisek2007
9. říj 2011

@ibisek tuto částku (7600) budeš dostávat až do tří let věku dítěte

planta
10. říj 2011

Ahojky, také jsem v tom zamotaná a proto prosím o radu. Jsem OSVČ, na důchodovém platím zálohu 1807kč a jsem na začátku 4 měs.těhotenství. Jestli jsem správně pochopila: neplatím nemocenské poj., tudíž nemám nárok na mateřskou....Ptám se tedy jestli platí to, když ted zaplatím 3-4x1010Kč nemocenského poj. budu dostávat nemocenskou a nemocenskou v souvislosti s porodem (6 týdnů před a 6 týdnů po porodu)?? Jak si nemocenskou vypočítám a vyplatí se mi nastoupit na nemocenskou dříve jak 6 týdnů před porodem a budu mít nárok zvolit si dvou nebo 3 -letý rodičovský příspěvek? Nerozumím také tomu, jestli je možné dostávat nemocenskou (6 týdnů po porodu) a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, který se vyplácí ode dne narození dítěte... Vyplatí nebo ovlivní se něco pokud navýším zálohy na důchodovém pojištění?

vojtisek2007
10. říj 2011

@planta ahoj,tak určitě když se teď přihlásíš a začnes platit nemoc.pojištění, máš po třech měsících nárok na nemocenskou, protože nesplníš 270dnů účasti na nemoc.pojištění nebudeš mít nárok na mateřskou, ale jak správně píšeš, budeš mít nárok 6týdnů před porodem a 6týdnů po porodu na nemocenskou v souvislosti s porodem. Rodičák se začíná pobírat v návaznosti po těch 6ti týdnech, ne od porodu - to jen kdyby jsi měla míň než 7600,-, pak ano, i ode dne porodu bys měla rodičák, kde by ti dopláceli do 7600,-Kč.
Ale pozor na tu zálohu, pokud budeš chtít platit nemocenskou zálohu 1010 musíš si k tomu navýšit důchodové pojištění na 12.823/měsíčně...pak budeš mít nemocenskou kolem 25.000, kdy prvních 21dnů jsi doma zadarmo, pak dostaneš kolem 7-8000 za půl měsíce, a pak už normální n emocenskou kolem těch 25-26.000.
A samozřejmě pokud budeš mít nárok na nemoc.v souvislosti s těhotenstvím a porodem, máš nárok si zvolit tříletý/dvouletý rodi.příspěvek.

planta
10. říj 2011

@vojtisek2007 děkuji ti za odpověd 😉 Stačí mi tedy zaplatit 3x max. výši nemoc.poj. a 3x max. výši důch.poj.? Počítala jsem jestli se vůbec vyplatí zaplatit tak vysokou částku na nemocenském + důchodovém... počítám tedy 3x1010 = 3030 + 3x 12.823 = 38.469 dohromady je to 41.500Kč. Jestli budu brát nemocenskou 63dní (84-21dní) = 2 měsíce x 25.000 = 50.000+7000 (půl měsíce) = 57.000Kč po dobu nemocenské (= 6 týdnu před a 6 týdnů po porodu). Rozdíl mezi zálohami a dávkami je tedy +15.500Kč a to už stoji za to...počítám-li správně??! A jaké je obecně pravidlo pro výpočet výše zálohy důchod.poj. v souvislosti s nemocenským poj.?

vojtisek2007
10. říj 2011

@planta ze stejného vyměřovacího základu je důchodové pojištění 29% a nemocenské 2,3%
takže když budeš chtít mít např. vym.základ 20.000 je 5840 důchodové a 460 nemocenské. Ta částka, kterou bys dostala se samozřejmě může navýšit, pokud půjdeš na neschopenku třeba v 6/7.měsíci (prostě hned jak by jsi měla zaplacené ty tři zálohy), pak bys za ty tři zaplacené měsíce dostala zase ještě víc....

planta
10. říj 2011

vojtíšku ještě se zeptám, jestli má smysl nastoupit na nemocenskou (nebo jestli se to období nazývá jinak?) dříve jak 6 týdnů před porodem, jestli to stát proplatí nebo co musím já zaplatit, abych na tom vydělala 😎
a co pozastavení živnosti, musí být přerušeno před nástupem na nemocenskou?