Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

lemuritto
13. únor 2012

Ahoj, můžu se Vás zeptat? Jsem studentka VŠ, teda už druhé VŠ. První jsem skončila v létě 2010. Tuto druhou VŠ, denní studium, už si platím a zároveň pracuji jako OSVČ. Jako OSVČ jsem vedená od 8.10.2010, jako VP. Od 8.10.2011 jsem vedena jako HP - platím si nemocenské připojjištění tu nejnižší částku 142 Kč. Letos budu končit v létě i tuto druhou VŠ - denní studium a čekáme mimino, v říjnu. Mohla byste mi prosím Vás některá poradit, co je pro mě teď nejvýhodnější a na co mám nárok? Děkuji Vám moc!

orlando
15. únor 2012

@j.a.n.i ahoj jani, ty jsi takový expert, můžu mít na tebe dotaz? Ta moje kamarádka, taky osvč, se pídila po tom, jak zainteresovat otce do PPM. Na sociálce jí řekli, že se PPM počítá podle toho rodiče, který má vyšší vyměřovací základ, tj. v mém případě rozhodně manžel. Ten by prý normálně chodil do práce a já byla doma s mimi. Nevíš o tom něco? To je ve prospěch matek a to se mi zdá podezřelé...Protože pak by byl nesmysl platit si tak vysoká nemocenský a důchodový. Díky moc za radu🙂

j.a.n.i
15. únor 2012

@orlando To je blbost, ten kdo čerpá PPM musí být doma, resp. nesmí pracovat na tu smlouvu , ze které čerpá PPM. To o vyšším vyměřovacím základu platí pro volbu rodičáku.

orlando
15. únor 2012

@j.a.n.i jasný, ale ona tvrdí, že prý se ta PPM vypočítá z platu manžela a doma bude ona...Mně se se to právě nezdá z důvodu, který píšeš. Navíc taky muž může být doma až po šestinedělí, tj. do té doby by ji pobírala stejně ona, že jo...Já jsem teda taky zaslechla něco o tom, že by se to počítalo z platu muže, ale prakticky si to nedovedu představit.

orlando
15. únor 2012

@j.a.n.i ještě dotázeček-jak to myslíš s tím rodičákem? Já si jako osoba s nižším příjmem nemůžu zvolit délku rodičáku? Já právě myslela, že se to dá různě upravovat apod. Nebo pak se dá využít ta finta s otcem na rodičáku, jak jsem tady četla? 🙂

j.a.n.i
16. únor 2012

@orlando No, pokud máš nárok na PPM, ale máš malý plat, tak rodičák volit můžeš, ale jen do výše 7600,- za měsíc, pokud bys chtěla třeba těch 11500,- tak už musíš doložit DVZ otce a "zvolit to přes něj". Ale ten postup je od letoška výrazně zjednodušený, otec už nemusí na PPM nastupovat, stačí, když mu vznikne nárok a můžeš volit rovnou ty.

orlando
16. únor 2012

@j.a.n.i tak to je zřejmě vpoho, protože stejně víc jak těch 7600 mít nebudu, chci být doma do těch 3 let dítěte. Jsem učitelka, takže si můžu přivydělat bokem a hlídací babičky bohužel nemám...Takže "nějakýho otce" řešit nemusím? Já bych to shrnula - takže pokud mám jako osvč nárok na PMM ve výši zhruba 10 tis, manžel má nárok taky, ale na dvojnásobnou PPM, tak je to sice pěkný, ale pokud chci doma být já, tak je to k ničemu. Výše PPM se sice dá počítat z jeho platu, protože to by musel být doma a nepracovat. Výše otcova příjmu má vliv pouze na to, aby mohla matka pobírat vyšší rodičovskou(nad 11500Kč), ale na mateřskou (PPM) to vliv nemá.

j.a.n.i
16. únor 2012

@orlando Jojo, správně 🙂 Znám pouze jeden případ, kdy se opravdu počítala PPM z platu otce - nedonošená dvojčátka, byli doma oba rodiče a otec měl výrazně vyšší plat.

orlando
17. únor 2012

@j.a.n.i Jsi úžasná!!! 😵 Děkuju, moc jsi mi pomohla! .-)

hhranolka
17. únor 2012

@j.a.n.i jen jeden dotaz ... jsem na PPM, takze nemusim platit zadne zalohy, ze? az prejdu na rodicak, tak zalohy platit musím, nebo musím přerušit živnost.... je to tak ?

lemuritto
17. únor 2012

@j.a.n.i Ahoj, můžu se Vás zeptat? Jsem studentka VŠ, teda už druhé VŠ. První jsem skončila v létě 2010. Tuto druhou VŠ, denní studium, už si platím a zároveň pracuji jako OSVČ. Jako OSVČ jsem vedená od 8.10.2010, jako VP. Od 8.10.2011 jsem vedena jako HP - platím si nemocenské připojjištění tu nejnižší částku 142 Kč. Letos budu končit v létě i tuto druhou VŠ - denní studium a čekáme mimino, v říjnu. Mohla byste mi prosím Vás některá poradit, co je pro mě teď nejvýhodnější, jak a co dále mám platit a na co budu mít nárok? Děkuji Vám moc!

j.a.n.i
17. únor 2012

@lemuritto No, nastoupit do zaměstnání za dobrý plat, ale to se lehce řekne, ale hůř udělá. Jestli má smysl zvyšovat nemocenské, to nevím, ono se to moc nevyplatí, pokud nemáš jako OSVČ příjem, tak by se ti zbytečně zvedalo sociální... takže asi to nechat tak jak to je.

j.a.n.i
17. únor 2012

@hhranolka Na PPM žádné zálohy neplatíš, ale nesmíš osobně činnost vykonávat. Na RP si to můžeš převést na vedlejší a pak by si platila jen podle skutečného zisku, nebo to můžeš přerušit, záleží na tobě.

hhranolka
17. únor 2012

@j.a.n.i dekuji!

lemuritto
19. únor 2012

@j.a.n.i Děkuji moc za rychlou odpověď 🙂

eliskaka
19. únor 2012

Hezký večer.Byla jsem jako osvč než jsem šla 12.2009 na neschopenku,potom v 2.2010 na MD.Platila jsem si nejvyšší nemocenskou,takže jsem měla mateřskou velim pěknou.Ted čeppám PPM ve 3leté variantě.Ráda bych věděla,když bych stihla porodit druhé dítě do 3let věku prvního dítěte.Jestli bych měla nárok na MD stejně vysokou jako v roce 2010?Děkuji moc za odpověd

j.a.n.i
19. únor 2012

@eliskaka Ne, neměla a pokud si nebudeš znovu platit nemocenské, tak nebudeš mít na mateřskou vůbec nárok a měla bys rovnou od porodu rodičák.

eliskaka
20. únor 2012

j.a.n.i děkuji za odpověd.Ještě bych se ráda zeptala na pár věcí.Rodičák čerpám do 03.2013.Živnost mám pozastavenou a pochybuju že se k tomu ještě vrátim.Kdy bych si měla začít případně platit nemocenskou a kolik aby se to vyplatilo?Sociální bych musela taky?Když bych začala platit nemocenskou,tak už by mě potom nelimitovalo porodit 2 dítě do 3 let věku 1díěte?Jak dlouho musim být nahlašená,tušim že tam byla nějaká lhůta 270 dní?Vím že se to každou chvilku mění,tak se omlouvám tápu v tom a moc tomu nerozumim.Snad jsem to napsala že se v tom vyznáš.Děkuji za odpověd a případně za radu.

eliskaka
21. únor 2012

@j.a.n.i mohla bych poprosit,ještě o radu?Otázka je nad tímto příspěvkem.Díky moc

j.a.n.i
22. únor 2012

@eliskaka Musíš mít nemocenské placené 270 dní za poslední 2 roky, z toho 180 dní za poslední rok, takže záleží kdy bys další dítko plánovala... a jinak pokud bys platila nemocenské, tak musíš i sociální.

eliskaka
25. únor 2012

@j.a.n.i Kdyby to vyšlo dle plánu,tak druhé dítě zhruba za ten rok zase březen.(Ale nechci se rouhat-přírodě člověk neporučí)Podle toho co píšeš a jestli tomu rozumím dobře, těch 180 dní tak abych dostala MD bych musela rodit až někdy koncem 06/2013? A pozastavenou živnost obnovit?A to nemocenské a sociální,nemůžou mi říct že to je pouze źa tímto účelem? Cca kolik by mě stálo sociální a nemocenské měsíčně?A zdravotní taky něco,nebo už to pletu? Děkuji předem

j.a.n.i
25. únor 2012

@eliskaka No, říct si to můžou, ale to je tak všechno, není to nic protizákonného 🙂
Kolik by vyšlo sociální a zdravotní, to záleží jakou bys chtěla mateřskou a zdravotní bys platit nemusela, to jen v případě, že bys na ten ŽL měla nějaký příjem.

eliskaka
26. únor 2012

@j.a.n.i Když jsem si to platila v tom roce 2009 tak ta nemocenská šla nejvíc1000kč.Je to je stejné,nebo ted jde platit i víc a max kolik?Když bych platila,tu variantu nejvíc co jde, kolik by k tomu bylo to sociální?Když už,tak aby se to teda vyplatilo.Ta mateřská největší činí dnes cca kolik kč? A od kdy teda asi začít platit,abych se vešla do těch lhůt?Jinak moc děkuju za trpělivost.Nedovedu si představit s našim mrnˇousem běhat po úřadech a zjištovat.Hlavně kolikrát samy úřednice nevěděly a volaly si mezi sebou a tápaly.

j.a.n.i
26. únor 2012

@eliskaka No, maximální nemocenské je 3415,- ale to je nesmyslné platit, maximální reálné nemocenské je cca 1740,- akorát tomu odpovídá sociální 22 000,- takže se to moc nevyplatí...

eliskaka
26. únor 2012

@j.a.n.i takže by to vycházelo 1740.- nemocenská a asi 1833.- sociální měsíčně.A maximální dávka na den je 881.-? To znamená počet dnů v měsíci krát 881= MD? A přestala bych platit při nástupu na MD?Jde pak zvolit 3-4 letou variantu u toho to způsobu,nebo je to nějak určené.

j.a.n.i
26. únor 2012

@eliskaka Ne, nemocenskému 1740,- odpovídá sociální 22 000,- měsíčně !!!! to nebyl překlep.

eliskaka
27. únor 2012

@ j.a.n.i Aha já jsem myslela,že je to roční.Protože jsem četla,že to sociální lze zaplatit i jednorázově.Tak to potom nemá cenu platit ani náhodou.Tak moc moc děkuji za všechny informace.Hezký den

mmaky
9. bře 2012

@ j.a.n.i.
ahoj holky mám zase spoustu dotazů. Mohla bych poprosit zda nevíte někdo nějaké odpovědi?
Jsem na rodičáku s první dcerou, ale během první mateřské mi zkrachovala firma kde jsem pracovala jako zaměstnanec. Během tohoto prvního rodičáku jsem si našla vedlejšák a jako osvč jsem si přividělávala.
Teď jsem opět těhotná (první rodičák mi končí letos v květnu 2012 a termín 2 porodu konec července 2012).
Od prosince jsem si začala připlácet jako osvč sociální i důchodové, protože bych jinak neměla nárok na mateřskou tak takto mám nárok aspoň na nemocennskou (na tu jsem nastoupila teď 1.3.2012) a to prý do konce šestinedělí a pak rovnou na druhý rodičák.

Chci se zeptat v práci mi tvrdí že můžu dál vykonávat činnost i během neschopenky i podepisovat smlouvy jen si mám zaměstnavatele zažádat o přerušení vyplácení peněz do skončení neschopenky a pak mi vše vyplatí až po skončení neschopenky. Je to pravda? Nějak se mi toto nezdá zda opravdu můžu normálně dál pracovat jen nedostávat peníze - přijde mi to postavené na hlavu. Aby pak při nějaké kontrole po mě pak nechtěli vracet nemocenskou.
V případě že to tak opravdu není, tak není pro mě lepší si teď od března přeřušit (nebo pozastavit - nevím co je správný výraz) živnost?

j.a.n.i
9. bře 2012

@mmaky Dle zákona nesmíš v době neschopenky tu činnost osobně vykonávat, pokud bys někoho zaměstnala třeba na DPP, tak naopak fakturovat klidně smíš.
Záleží co děláš, pokud třeba podepisuješ s klienty smlouvy, tak to bych se bála, to je dohledatelné, ale pokud děláš třeba nějakou práci jen pro zaměstnavatele na které se nepozná, kdy byla udělaná, tak se to takhle ošidit dá.

mmaky
9. bře 2012

@ j.a.n.i.
jsi skvělá a moc děkuju za pomoc, já právě podepisuju s klienty smlouvy a nějak se mi to fakt nezdálo. Chápu že pro zaměstnavatele by to tak bylo výhodné ale nemíním si kvůli němu dělat problémy a nechat se k tomu dál přemlouvat že to fakt můžu. Tak si budu dál trvat na svém že prostě teď nemůžu půl roku pracovat, teď jen nevím jestli si tu živnost přerušit. nebo nemusím?