• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

8. ledna 2016 
a ještě jeden dotaz jen pro upřesnění můžu dál během následujících měsíců dostávat z firmy peníze za již uzavřené smlouvy i když jsem na neschopence? U mě je to tak že dostávám provize z uzavřených smluv a jakmile teď v následujících měsících budou ty smlouvy nabíhat tak mi postupně budou peníze odesílat a to už jsem nemocná a nemocenku pobírám, ale jsou to peníze ze smluv které jsem uzavřela v době když jsem ještě nemocná nebyla. Nebo si mám zažádat o přerušení proplácení až do doby kdy neschopenku ukončím?
9. bře 2012 ve 12:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmaky Tak to by mělo být bez problémů, akorát bys teď neměla uzavírat nové smlouvy.
9. bře 2012 ve 21:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ j.a.n.i. ahoj holky, mám takový menší problém se sociálkou. od 1.12. jsem se jako osvč připojistila na sociální i důchodové (tak abych měla nemocenskou cca25tis. - tj. že jsem platila měsíčně cca 15tis) zaplatila jsem prosinec, leden, únor. - do toho prosince jsem nic neplatila protože jsem jako osvč začala loni a řekli mi že si to platit nemusím, a od 1 března jsem nastoupila na neschopenku.
Když jsem te´d donesla na sociálku lístek řekli mi, že tím že jsem se přihlásila k nemocenskému pojištění a 3 měsíce si ho platila jsem splnila tu podmínku k možnosti vyplácení neschopenky, ale peníze mi prý budou počítat z roku 2008 kdy jsem byla naposledy zaměstnaná. Je toto možné?
4. dub 2012 ve 13:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmaky Není, to je nějaká blbost, z roku 2008 se nic počítat nedá, pokud už ten pracovní poměr netrvá. Akorát, kdy ti skončil ten pracovní poměr?
4. dub 2012 ve 14:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
firma zkrachovala 31.12. 2008 během neschopenky při prvním těhotenství. takže si můžu trvat na tomaby to počítali z tohoto co jsem teď platila?
4. dub 2012 ve 14:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmaky Rozhodně.
4. dub 2012 ve 14:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ j.a.n.i. paní mi tvrdila právě že jsem tím 3 měsíčním placením splnila jen to že mám na tu nemocenku nárok, jinak prý pátrají do minulosti z čeho tu neschopenku vypočítat a u mě je to rok 2008 a z toho mi to prý bude počítat. mluvila jsem právě s tou dávkařkou tak jsem z toho trošku v šoku.
4. dub 2012 ve 14:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jani moc ti děkuju, zítra tam vyrazím znovu a uvidím jak pro změnu pořídím. Dneska jsem to tam po těchto informací od nich nějak nedala a naprosto mě vykolejila.
4. dub 2012 ve 14:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmaky Jinak tady máš i příslušné paragrafy

§ 18

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu18a); do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem1).

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(9) Jestliže v rozhodném období stanoveném podle § 18 odst. 3 nemá osoba samostatně výdělečně činná žádný měsíční základ, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí dávky z pojištění osoby samostatně výdělečně činné.
5. dub 2012 v 07:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zdravím vás všechny, a zároveň prosím o radu.Koukám, že máte přehled, tak třeba pomůžete.Mám pár dní do porodu :wink:, pobírám tedy mateřskou od 9.3. firma ve které jsem pracovala se v květnu nebo červnu bude prodávat jinému majiteli......co se tím pro mě mění a musí býval.zaměst.dát odstupné a co ten nový. Převezme mě?
A druhý dotaz.Mám možnost si přividělat uklidem v baráku, ale chtějí po mě, abych byla,jako osvč(potřebují vystavovat fakturu).Bylo by to až při rodičovské(vím, že při mateř. to není možné) , musela bych platit zdravot a social. nebo, jak by to se mnou bylo.
Snad jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně :wink:
Každopádně předem děkuji za odpovědi :slight_smile:
@j.a.n.i
8. dub 2012 v 17:58  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@hp Jelikož mateřskou pobíráš z titulu zaměstnání, tak jako OSVČ můžeš pracovat klidně i při mateřské, bralo by se ti to jako vedlejší činnost, tj. první rok neplatíš zálohy na zdravotní a sociální... zdravotní bys pak doplatila podle skutečného zisku a sociální jen pokud by byl zisk nad cca 60 tis. za rok.
Ad zaměstnavatel, těžko říct, buď si tě převezme a pak se pro tebe nic nemění a ani nic nedostaneš, nebo ti ten bývalý dá odstupné, ale pak už tě ten nový nemusí přijmout.
8. dub 2012 ve 21:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Děkuji, hezké velikonoční ponděli :wink:
9. dub 2012 v 08:24  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahoj Jani, chcela by som sa Ta opytat na taku zapeklitu vec :slight_smile: Som Slovenka zijuca v CR, pracujem pre cesku spolocnost od 1.12.2010 na dobu neurcitu. V ramci skrtov som dostala vypoved 6.4.2012, pod natlakom som podpisala vypoved dohodou. V zmluve mam ciastku 4000 brutto plus bonusy za predaje, priemerna mesacna mzda bola cca 24.000 Kc, kazdy mesiac inak. Zmluva mi konci 31.05.2012. Bonusy mi ale budu vyplacane az do rijna, priblizne 10.000 mesacne ale uz nie ako prijem zo zamestnania, aspon myslim. V cervenci sa vydavam a chceme pracovat hned na miminku. Predpokladam, ze ak sa zadari, mohla by som byt tehotna v srpnu. Bude sa mi pocitat mzda z tohto zamestnania do PPM, ak planujem nadviazat na socialne poistenie ako OSVC? Alebo sa mi budu pocitat uz len prijmy z OSVC? Buduci manzel je tiez OSVC. Dakujem pekne za radu.
9. dub 2012 ve 22:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@osicka Počítalo by se ti to pouze ze záloh jako OSVČ a musíš platit i nemocenské, pokud tedy budeš podnikat v ČR. Jinak, jakým způsobem se budou účtovat ty bonusy to netuším :unamused:
9. dub 2012 ve 22:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý den,muže mě tady prosím někdo odpovědět na takový dotaz?Jsem Osvč od roku 2008,3.3.2011 jsem porodíla syna a pobírala mateřskou placenou se záloh asi 30tis. ted jsem na rodičovské a k tomu pořad podníkam.Kdyby jsem ted otěhotněla s čeho by se vypočitavala PPM nebo zustala bych pořad na rodičovské?????děkují za odpověd
13. dub 2012 v 10:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mateyko Pokud si neplatíš sociální a nemocenské, tak na PPM nemáš nárok, pokud ano, tak by se počítala z aktuálních záloh.
PS: a jen dodatek, jako OSVČ nemůžeš být na rodičovské dovolené, to jde pouze u zaměstnanců
13. dub 2012 v 10:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i jsem na rodičovske dovolene a k tomu podníkam platim socialní a zdravotní.
15. dub 2012 v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mateyko Na rodičovské dovolené nejsi, pouze pobíráš rodičovský příspěvek. A pokud platíš i nemocenské, tak by se ti PPM počítala podle toho aktuálního nemocenského, potažmo sociálního.
15. dub 2012 ve 20:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
a muzu se zeptat jaky rozdil je v tom jestli pobiram rodicovsky prispevek a nebo jsem rodicovske dovolene? BTW takze kdyz nekdo pobira rodicovsky prispevek,a chce ktomu podnikat(privydelat si) tak si zdrav. a soc. musi normalne platit chapu to spravne?
15. dub 2012 ve 20:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
ptam ze sem nekde slysela ze pokud sem na rodicaku a ktomu mam zivnostak tak sem osvobozena od placeni zdrav. a soc.. ale to mi prijde prave divne....
15. dub 2012 ve 20:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@karollinka Rozdíl je v tom, že pokud si na rodičovské dovolené, tak máš stále nárok na další mateřskou. A technicky mohou být na rodičovské dovolené pouze zaměstnanci, je to totiž to volno z práce.

Jinak pokud pobíráš rodičák a podnikáš, tak nejsi od sociálního a zdravotního osvobozená, ale neplatí pro tebe ten minimální základ a nemusíš platit v prvním roce zálohy. Pak spočítáš jaký si měla za rok zisk, podle zisku doplatíš zdravotní (to se doplácí vždy) a sociální se neplatí, pokud je zisk pod stanovenou hranici, pokud ji přesáhneš, tak musíš doplatit i to sociální.
15. dub 2012 ve 20:46  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@j.a.n.i chapu ale nechapu jak se to počita s toho sociálního poj.,je na to nějaka kalkulačka??? :unamused: Před tim sem to ještě jakžtakž chapala že se to počitalo s zaplacených záloh ted nechapu nic :fearful: děkují moc.
16. dub 2012 v 15:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mateyko Počítá se to pořád ze zaplacených záloh, na tom se nic nemění... změnilo se pouze to, že nemůžeš zálohu na nemocenské platit z vyššího základu než na sociální. Jestli je na to někde kalkulačka to nevím, ale excel to řeší :slight_smile:
Nemocenské je 2,3% základu a sociální je 29,2% základu, takže pokud si platíš 230,- na nemocenské, tak k tomu musíš platit 2920,- sociální a pro výpočet mateřské by se bral "příjem" 10 000,-
16. dub 2012 ve 20:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ j.a.n.i. Jani chci ti poděkovat, dneska mi přišla nemocenská za březen a nakonec jsem to s nima vyřešila přesně jak jsi mi říkala ty. Měla jsem ten problém že mi nemocenskou chtěli počítat z roku 2008 viz výše. díky tvé pomoci jsem dostala nemocenskou tak jak jsem s tím počítala a neplatila jsem si tedy ty zálohy zbytečně. prý jim to tam špatně nastavil ten jejich program. ...takže ještě jednou díky, moc jsi mi pomohla.
23. dub 2012 v 10:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mmaky Není zač, hlavně, že se povedlo :slight_smile:
23. dub 2012 v 10:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Jani poradíš mi prosím?
Platím si nemocenské 205 kč a k tomu adekvátní sociální, to je přibližně 2500, nevím přesně. Mateřská mi takhle vychází na cca 6tisíc. Můžu si dobrovolně začít platit 2920 a k tomu 230 nemocenské? nemám na to dostatečné přijmy, tak aby pak neřekli, že mi přeplatek vrátěj a těch 10 000mateřské mi nedaj, když jsem nevykázala přijmy. Lze to platit dobrovolně? Ještě nejsem těhu. Jak dlouho si to musím platit, abych pak měla nárok na takhle vysokou mateřskou? Loni jsem si platila jen to základní:frowning2:
23. dub 2012 v 10:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pincola Ano, můžeš si platit libovolnou výši, akorát ti z toho nic nevrátí ani po podání přehledu. Jinak mateřská se počítá z posledních 12 měsíců před nástupem na ni.
Akorát tedy těch 230, a 2920,- odpovídá vyměřovacímu základu 10 000,- nikoliv mateřské, mateřská by z toho byla cca 7000,-
23. dub 2012 v 11:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Super a co když nasoupím na nemocenskou? na ryzikové? Můžu si to platit dál?
23. dub 2012 ve 14:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pincola Ne, nástupem na neschopenku se placení přerušuje, počítá se to pak pouze z doby před neschopenkou, resp. neplatíš za ty kalendářní měsíce, které si celé na neschopence.
23. dub 2012 v 16:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Ahoj děkuju moc za rady:slight_smile:
23. dub 2012 v 18:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek