Mateřská pro OSVČ. Kolik musím platit za pojištění?

meriva
11. dub 2006

ahoj holky, mam takovy mensi problem....nekdy v roce 2007-8 bychom chteli miminko a v souvislosti s tim jsem zacala uvazovat, zda si mam zacit platit nemocenske pojisteni. Jsem OSVC a dosud jsem si jej neplatila ani jako zamestnanec. Vcera jsem byla na socialce se poptat, ale pani u okynka zrejme uz pocitala minuty do konce pracovni doby, nebo jsem ji nebyla sympaticka, aby mi to vysvetlila...proste jsem od ni odesla vice zmatena nez predtim. Mate s nim nektera zkusenosti? Vim, ze nemocenska neni povinna a pokud chci cerpat, musim platit nejmene 280 dnu pred porodem, ale nevim kolik a nevim ani, kolik bych pak tu materskou dostavala....Zda se to vubec vyplati..

pincola
8. led 2016

@rebe U prvního dítě jsem byla od cca 4tého nebo 5 tého měsíce v neschopnosti a mateřskou jsem měla. V neschopnosti se to platit nemusíí a nárok na mateřskou vzniká. Alespoň u prvního dítěte to tak bylo. Jen jsem do té neschopenky musela mít poplacených 270dnů na dobrovolném nemocenském a to jsem měla. Co myslíš, bude to teď stejné? Výši rodičáku si můžu navolit i tak, když použijem mužův příjem.

rebe
8. led 2016

@pincola Jako OSVČ musíš splnit znovu obě podmínky (270 za poslední dva a 180 za poslední rok) úplne stejně jako poprvé, že už díte máš a měla jsi mateřskou nehraje vůbec žádnou roli. Takže jestli ti ty dny vycházejí a víš, jak je to s tou nemocenskou, tak hurá na ni 🙂