MD a podnikání na živn. list. Jak je to s placením poj.?

milu
10. led 2009

Prosím maminky nemáte některá zkušenost nebo nevíte???.... Jsem na mateřské dovolené a ráda bych si zřídila ŽL a trošičku si přividělala. Jak je to s placením soc a zdrav pojištění a daní? Moooc děkuji za každou informaci Mil.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

vojtisek2007 : to není tak pravda. já mám nárok pouze na neschopenku tzn. nemocenskou ale tím mi nevzniká náro na volbu RD padla bych do 4 let. to vám dost přesně protože jsem se na to přímo ptala. nemám náro na mateřskou protože nemám v posledních 2 letech těch 270 dní nemocenského. ty podmínky jsou dvě, 270 dní a za poslední 2 roky a 180 dní před nárokem na mateřskouk, těch 180 bych sice stihla ale chybí mě tech 270 . tak mi to přesně řekla paní dívala se přímo do počítač na mou platební historii

modra_slunecnice
13. kvě 2010

martinas73 : tak to si ověřím, protože mě paní přímo řekla že mi sice vznikne nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem ale že to je něco jinačího než penežitá podpora v mateřstí a tím pádem mě nevzniká nárok na volbu délky rodičovské. jinak vše ostatní je pravda. jooo jsem expert , jasně že jsem si začla platiti to maximum 😀

vojtisek2007
13. kvě 2010

modra slunečnice -když se podíváš na ten tiskopis, který ti budou na ossz vyplňovat jako přílohu k rodičáku (jmenuje se to Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku) , tak tam je, že matce (otci) vznikl nárok na PPM, nebo na nemocenskou v souvislosti s porodem (oddíl C) ....a 100% si při nemocesnké v souvislosti s porodem můžeš vybrat délku rodičáku.

martinas73
13. kvě 2010

modra_slunecnice: vojtisek2007 má pravdu. při nároku z nemocenské si můžete zvolit 3letou variantu, ta kolonka tam je.

martinas73
13. kvě 2010

a hlavně pozor na to, od koho a jaké informace máte, protože nemocenská jde z OSSZ (PSSZ), ale PPM a RD proplácí ÚPSV. Takže co do informovanosti jednotlivých úřednic těchto institucí bych si vsadila na rčení, že levá ruka neví, co činí pravá ;)

brnanda
13. kvě 2010

Ahojky ,
sice jsou tady krásné rady,ale zapomínáte na jednu věc...
Pokud jste byli zaměstnané na HPP a jste už na PPM a ktomumáte ŽL, tak pořád je ŽL vedený jako VPP.
Za loňský rok bylo třeba mám dojem 59tis- pokud ste na ŽL nepřesáhli 59tis. neplatili ste soc.
A pokud si dobře pamatuju z vyplňování daní, pokud váš zisk s OSVČ nepřesáhne 20tis. nemusíte daňové přiznání vůbec podávat .

Já sem nebyla na PPM,
ale byla sem zaměstnaná na HPP, což i te´d jsem pořád,ikdyž sem na PPM od 15.4- a mám takový dotaz ... pokud opět nepřesáhnu tu danou roční částku letos to je mám dojem56tis. jako na ŽL,
tak opět nic nemusím přece platit- myslím sociální.-protože jako HPP se mi vede jako z PPM...?????
U mě se vždy jednalo o sociální - socka se musí a zdrav. je na vás.
(jinak vše mám placeno pořád prozatím od zaměstnavatele)

🙂

modra_slunecnice
14. kvě 2010

martinas73 : aha tak to mě ta paní zase řekla něco jiného a ten formulář jsem ještě v ruce neměla. takový dotaz je lepší to vyřešit hned po porodu a musím tam já osobně nebo ten papír za mě tam někdo mue donést ? Jestli toc hápu dobře, protože jsem osvč tak mi doktor vystaví neschopenku ta se předá na OSSZ a na základě této neschopenky mě vznikne nárok na volbu RD ? Já ten forumulář neviděla takže děkuji za upřesnění.

brnanda : nějak tomu nerozumím. pokud nepřesáhneš 20 tis nepodáváš dan. přiznání, to vím ale nerozumím těm 59 tis. pokud ho nepřesáhnu tak neplatím soc ? Zase mi asi dali zkreslené inrofmace, paní mi trvrdila že v případě že jsem na RD - která je vedena jako HPP a zároven si přividělávám na ŽL - ten veden jako VPP , tak neplatím soc ani zdrav bez ohledu na výši příjmu z VPP.

zdravotní - netuším jestli se někdy poslední dobou nezměnilo to že i zdravotní je ovinné .... ale to možná je jen nějaká fáma.

vojtisek2007
14. kvě 2010

modra slunecnice - ty dostaneš neschopenku (kvůli rizikovýmu těhu) po těch třech měsících, pak 6týdnů před porodem ti jí gyn ukončí a dostaneš novou neschopenku - to je ta neschopenka v souvislosti s porodem - ty jako osvč všechny neschopenky posíláš na ossz, po porodu si na ossz zašleš ten tiskopis - potvrzení o nároku na dávky ovlivńující nárok a výši rodičovského příspěvku - to ti na ossz vyplní - odky dokdy jsi měla tu nemocenskou v souvislosti s porodem a v jaké výši, pošlou ti to zpět a ty to potvrzení přiložíš k žádosti o rodičovský příspěvek a můžeš učinit tu tříletu volbu. Všechny ty formuláře jsou na www.mpsv.cz - státn sociální podpora - stačí vytisknout, vyplnit a poslat. nikam nemusíš osobně.

vojtisek2007
14. kvě 2010

k tomu placení záloh při VPP na OSSZ a zdravotní pojiš´tovny :

na OSSZ - Důchodové pojištění (povinné) neplatíte zálohy jako VPP pokud nepřesáhne váš daňový základ za rok 2010 56.901,-Kč, pokud tento základ přesáhnete, jsou stanoveny minimání zálohy pro VPP.
Nemocenské pojištění (nepovinné) -.minimální je 56,-kč, maximální 1010,-kč.

Zdravotní pojištění je také povinné - při VPP je bez záloh, pojištění platíme až po skončení daňového roku podle podaného přehledu. Jako vedlejší se naše samostatná výdělečná činnost bere tehdy, pokud v zaměstnání vyděláme alespoň minimální mzdu , náš zaměstnavatel z ní odvádí pojistné a my jsme to nahlásili své zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od změny).
Každý měsíc se posuzuje zvlášť, to znamená, že pokud máme některý měsíc méně než minimální mzdu (ne z důvodu nemoci apod.), nahlásíme to na pojišťovně (do 8 dnů) a zaplatíme za ten měsíc pojistné jako při hlavní činnosti.
Pokud patříme mezi osoby, za které platí pojistné i stát což je např. student ,starobní nebo invalidní důchodce, i částečně invalidní ,žena pečující o malé dítě, nahlásíme to na své zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od změny). Zálohy budeme platit, jen pokud jsme měli v předešlém roce zisk.Minimální záloha není stanovena. Pokud s podnikáním začínáme, zálohy neplatíme.
Po skončení roku po podání Přehledu zaplatíme nebo doplatíme pojistné ze skutečně dosaženého zisku. Případný přeplatek ze záloh nám pojišťovna vrátí.

brnanda
14. kvě 2010

modra slunečnice-
jsem na HPP,oni mi platí všechno jak socku,tak zdrav. a tudíž jelikož jsem nepřesáhla jako osvč 56tis.za rok 2009,tak jsem nemusela si platit a zdrav.ani soc.
Pokud bych při osvč přesáhla ten výdělek 56tis.tak bych platila socku si 526kč mám dojem,že bylo za rok 2009.
a zdrav.není povinné-což třebas vmém případě mi nikdo neřekl a tudíž se mi nemůže započítávat osvč do mateřské 😉

pokud na HPP za rok 2009 jsem měla výdělek mám dojem ,že bylo něco kolem 100tis.,tak osvč byla automaticky braná jako VPP.

No a jelikož jsem teď na MD,
právě nevím,jak to bude stím osvč,protože MD mi platí vlastně zamětnavatel ne????

brnanda
14. kvě 2010

aháá já sem trotl- píšu osvč a já mám jen žl vlastně ... mě to teď upřesnil manžel 😀 že žl a osvč jsou dvě rozdílné činosti

brnanda
14. kvě 2010

-činnost 😉

martinas73
15. kvě 2010

vojtisek 2007: s tou neschopenkou, mně doktorka novou neschopenku nevystavila... a mám cca 2 týdny před porodem. Pak mě ještě napadá, nemůže u nové neschopenky nastat ona 14tidenní prodleva, kdy nedostanete nic?

vojtisek2007
17. kvě 2010

martina - tak třeba když ti nevznikne nárok na PPM tak stávající neschopenka přejde plynule na tu v souvislosti s porodem, že se jedna neruší a nedává druhá....tam by potom samozřejmě tak 14ti denní prodleva bez peněz bylo....dávala ti tvoje gyn žádost o mateřskou a byla ti z ossz zamítnuta ? to je totiž třeba doložit k té neschopence v souvisloti s porodem, že nemáš nárok na PPM.

modra_slunecnice
17. kvě 2010

martinas73 : ptala jsem se taky dok a ona mě řekla že je jen jedna neshcopenka - že žádná samostnatná v souvislosti s porodem ...... tak ted jsem z toho ještě zmatenější, ale řekla mi že budu mít neschopenku až do porodu - budu na rizik a po porodu mi bude pokračovat pokud mi neskončí zdravotní omplikace - nebo se nedomluvíme jinak
brnanda :
osvč - osoba samostatně výdělečná činná = žl živnostenský list - na základě živnosti na kterou pracuješ se z tebe nestane živnostník ale OSVČ 😀

brnanda
18. kvě 2010

modra slunečnice- takže já to mám dobř,tomě manžel furt přesvědčuje, že to říkám špatně 😀

gabtcha
22. čer 2010

ahojte, chtela bych se zeptat, pry se zmenily v r.2009 podminky kolem materske pri ZL. Nyni jsem na nemocenske a shanim si praci a rada bych zacla pracovat na ZL, ale nevim presne jak je to s materskou (radi bychom opet co nejdriv otehotneli). Kdysi to bylo tak, ze se stacilo platit nemocenskou o 1000kc vice a materska byla vysoka. Ale pry se cosi zmenilo:( Muzete mi, prosim, poradit? Ma to cenu si ted zajistit ZL, jit takto pracovat a do roka odejit na materskou? Diky!

kata79
8. črc 2010

Ahoj holčiny, neporadila byste mi prosím některá?
Momentálně jsem v pátém měsíci rizikového těhotenství (na neschopence), před nástupem na neschopenku jsem pracovala 4,5 roku u mého stávajícího zaměstnavatele, smlouvu mam na dobu neurčitou. Koncem října bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Uvažuji na práci na živnostenský list, kterou mohu provozovat doma (překlady,úpravy fotografií,focení…).

Chtěla bych se zeptat, zda:
• je lepší si založit živnostenský list už v tuto chvíli, nebo mám počkat do nástupu mateřské (nebo se tím nic nemění)
• pokud budu pracovat doma na ŽL, mám stále nárok na mateřskou a potom i rodičovskou dovolenou?
• Jake odvody (socialni, zdravotni,dan), pripadne v jake vysi budu muset hradit
• Jakou formou se tyto odvody hradi (zalohy, nebo nejake rocni vyuctovani?
• Jsou zde nějaká úskalí?

Jsem v tomto směru pole neorané, budu vděčná za jakoukoliv radu!

gabtcha
8. črc 2010

@kata79 ahojky, podivej se do rubriky Mateřská pro OSVČ - je take ve skupine Paragrafy. Tam odpovida vetsinou vojtisek2007, bo nevim, jestli semka jeste chodi. Jinak co uz malo vim, tak urcite ted na OSVC nechod, uz jses v patem mesici a nemela bys tusim narok na materskou. To mas pouze platis-li si pred nastupem na ni min. 180 dni v kuse nemocenskou jako uz OSVC, coz uz nestihnes. Ale pro dalsi tehotenstvi urcite ano🙂 Pak je vyhoda, ze pokud si priplacis na nemocenksou max.tj 1010kc mesicne, tak mas max. materskou, co muze stat dat, myslim kolem 23tis. Ovsem pokud se neco do te doby nezmeni...:(
Toz aspon takto muzu poradit, zatim neprechazej. Jinak jako OSVC mas pravo na materskou, ale musis jak sjem rekla platit nemoc.min. 180 dni jako OSVC a musis po dobu materske prestat vykonavat tuto praci a na urade se odhlasit a na konci materske se muzes zase prihlasit a rodicovska by mela byt uz stejna.
Tak hlavne by miminko i ty jste byli zdravi!

vojtisek2007
8. črc 2010

@kata79 to že si založíš živnostenský list ti nebrání v čerpání mateřské (od zaměstnavatele) a následně pobírání rodičáku. Když si založíš živnost bude se ti brát jako vedlejší činnost (te´d máš stále jako hlavní zaměstnavatele, pak budeš mít hlavní rodičák), takže odvody na zdravotní a sociální pojištění nemusíš hradit měsíčními zálohami, ale jednou ročně při podání daňového přiznání. Jinak o žádných úskalích nevím, musíš na živnstenksý úřad zažádat o živnosteneské oprávnění, k tomu budou chtít doložit vzdělání v oboru, sami si vyžádají bezdlužnost na FÚ, OSSZ a Zdravotí pojišťovně, a výpis z rejstříku trestů - takže nemusíš si to obíhat sama....jen se potom dojdeš všude zaevidovat - do 8mi dnů od vydání ŽL. Teď už se ti to asi nevyplatí, myslím kvůli čerpání mateřské i z osvč, protože nesplníš ty dny, které jsou pro přiznání mateřské potřeba, ale tak ty budeš mít mateřsku od zaměstnavatele, tak ti to nemusí až tak vadit. Takže je to čistě na tobě, kdy si živnost založíš.....nic se tím tím nezmění ani nezkomplikuje.

gabtcha
8. črc 2010

@vojtisek2007 aha, tak to je fajn🙂 Chtela jsem se zeptat teda, jestli je mozne si zalozit zivnostak, zatim jako vedlejsi cinnost v dobe, kdy jsem jeste na nemocenske a prevest to na hlavni cinnost az pozdeji, treba o 2 mesice pozdejc?A pritom si platit zvysene nemocenske...je to takovy zvlastni pripad, ale slo by to, kdyz prave jsem na neschopence?Diky za odpoved.

vojtisek2007
8. črc 2010

@gabtcha to že jsi na PN by nemělo mít na založení živnosťáku vliv....a jako vedlejší se ti bude brát vždycky automaticky pokud budeš na mateřské (rodičáku), nebo pokud máš pořád zaměstnavatele....když tohle potom nesplníš, tak je to hlavní činnost.

gabtcha
8. črc 2010

@vojtisek2007 ok, diky. a kdyz bych chtela mit dalsi materskou (do roka) by mi vychazela z OSVC, tak je potreba bych si platila tech 180 dni ano? a musim celych 180 dni byt OSVC jako hlavni?nebo staci , kdyz skoncim v zamestnani treba jen 4 mesice pred nastupem na materskou, ale tech 180 dni si budu platit vyssi nemocenskou (nevadi , ze nani zrovna jsem?)?Promin , ze se furt tak ptam, ale zvazuju vsechny mozne varianty, kdyby mi nahodou ta prace na zivnostak nesla, bo se jedna uplne o jiny obor...tedy i otazka, zda muzu pracovat na vedlejsim OSVC, kdyz su na nemocenske?to je asi uz moc drze, co?Spis jsem to chtela zkusit treba tak 2 mesice, stli mi ta prace pujde...tak at mi aspon zustane ta nynejsi prace, v nejhorsim.Diiky!

vojtisek2007
8. črc 2010

@gabtcha jo, na to abys měla nárok na mateřskou z osvč musíš spllnit účast na nemoc.pojištění 270 dnů dva roky přřed nástupem na PMM z toho 180dnů jako platící osvč před nástupem - což by ti obojí vyšlo, když plánuješ za rok....je jedno jestli budeš osvč jako hlavní nebo vedlejší, nárok buď je nebo není, zda z hlavního nebo vedlejšího se neřeší....a nevadí, že jsi na nemocenské - tu čerpáš u svého zaměstnavatele, u kterého klidně můžeš skončit 4měsíce před nástupem na PPM, pak bys měla nárok na mateřskou z práce i ze živnosti - tam se ti bude počítat mateřské z 12ti záloh před nástupem, stačí aby sis začla platit minimální - 56,- a pak si jednou částkou doplatit do maximální 12100,- pro maximální mateřskou, to můžeš až třeba měsíc pře nástupem na ni.

gabtcha
8. črc 2010

@vojtisek2007 Diky za rychle odpovedi!🙂no byla bych moc rada, kdybych na materskou sla co nejdrive, kdyz by to uz ted vyslo, tak by mi nastup vychazel nekdy na zacatek unora, tj asi zacatkem srpna prejit na OSVC. Jeste mam dalsi otazky, 12zaloh-tzn to, co mi bylo placeno ted?Bo jsem na materske a nasledne na nemocenske uz od 5.1.2010, kdy jsem nastoupila na prvni materskou. A castka 12100?Myslela jsem, ze jen polovic, ze 1010krat 6 mesicu...snad uz mam konec dotazu🙂

vojtisek2007
9. črc 2010

@gabtcha no jasně, když nestihneš zaplatit 12 záloh tak to maximum nebude 12100, ale prostě počet záloh x 1010 - když jich stihneš zaplatit 6, tak 6*1010, když víc, tak si to snadno dopočítáš....ale pozor, musíš splnit taky těch 280dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky, což jako osvč od srpna nestihneš....ty dny by se ti mohli "vzít" ze zaměstnanání, ale to bys tam opravdu potom musela dát v práci výpověď, kdybys jí nedala, nedali by se ty dny účasti použít na osvč a nárok na mateřskou by ti nevznikl.

gabtcha
9. črc 2010

@vojtisek2007 Dekuju. Asi to tak udelam, kdyz zjistim, ze jsem uz tehu, tak ukoncim praci k 31.7. (zamestnavatel je hodny, pry mi vyjde vstric a muzeme to ukoncit, kdy budu chtit) a od 1.8. nastoupim jako OSVC na hlavni prac. cinnost. Diiiky moc za vsechny informace a preji pekny den a vikend!

kata79
9. črc 2010

ahoj holky, dekuju moc za odpovedi.
@vojtisek2007 Muzu jeste otravovat? Praci na ZL planuju zatim urcite jako vedlejsi prijem, spis jako privydelek k materske a rodicovske a v budoucnu by se videlo, jestli bych se vratila k zamestnavateli (ted mam slusny prijem, ale je otazkou, co bude za 2-3 roky, kdy se planuju vratit). Mohla bych se jeste zeptat,
1) jestli se odvody (socialni a zdravotni) plati vzdy, nebo pouze pri prekroceni urcite rocni/mesicni castky?nevim, jestli se tohle nejak nemenilo...
2)Dan se plati vzdy?V jaké výši?

j.a.n.i
9. črc 2010

@kata79 sociální při překročení cca 56000,- za rok, pokud podnikáš celý rok, zdravotní vždy ze skutečného výdělku, je to myslím 6,75% a daň se taky platí vždy a je 15%

petulaeis
22. črc 2010

Ahoj všem. Pročítala jsem si tu Vaše příspěvky a potřebuji si udělat jasno.
S přítelem bysme chtěli mimčo. Nyní jsem nezaměstnaná a přemýšlela jsem, že bych si udělala ŽL ( Udělala bych ho od září. Podmínky max. nemocenské /270 dní , 1010,- měsíčně/ Tudíž na nemocenskou bych mohla od června..?.. )

Úplně nejlepší by bylo, kdybych si našla zaměstnání na ŽL, pracovala bych 270 dní a platila měsíčně 1010,-, abych pak měla max.nemocenskou (mateřskou).

Pokud si nic nenajdu, šlo by /pro max.nemocenskou/ si udělat ŽL (HPP) a k tomu si najít VPP? VPP proto, kdyby se mi nedařilo na HPP, tak abych měla nějakou korunu navíc.

/ Nebo by to šlo i obráceně, mít na HPP zaměstnavatele a na VPP ŽL? - zaměstnavatel by platil zdravotní a sociální - to bych já už nemusela, jen tu nemocenskou? Kterou bych pak měla max. ? /

Zkrátka abych dosáhla max. nemocenskou mohu mít ŽL jak na HPP tak i na VPP??

A je pravda, že když si zařídím ŽL, tak první kalendářní rok neplatím zdravotní? Jen tedy sociální a nemocenskou..

Předem moc děkuji za odpověďi, Petra
(příp. piště na mail: petulaeis@gmail.com )