Musím dať výpoveď z bývalej práce, keď chcem na materskej pracovať v tom istom obore?

susik77
27. bře 2008

Ahojte, mam ponuku pracovat z domu v mojom odbore pocas materskej-aj neskor, ale nie som si ista, ci to budem zvladat s malou.Myslite, ze by to slo, aby som nedala vypoved z mojej terajsej prace, zacala pracovat v novej praci a az po par mesiacoch, keby to slo by som dala vypoved v byv. praci?

jaduska
27. bře 2008

Pracovných pomerov môžeš mať koľko chceš, jeden je hlavný a ostatné sú vedľajšie. U pôvodného zamestnávateľa čerpáš materskú/rodičovskú dovolenku a u iného budeš pracovať. Len zase treba dať pozor s tým istým odborom, lebo neviem, ako to presne myslíš, ale v niektorých prípadoch treba súhlas "hlavného" zamestnávateľa, ak chceš pracovať v inej firme,ktorá robí presne to isté.

susik77
autor
27. bře 2008

jaduska: no ja sa bojim, ze to bude prave ten problem...a myslite, ze je mozne, ze by to nezistili? prinajlepsom to mozu asi zistit ked budem davat vypoved, ze?

gapa
27. bře 2008

Súhlasím s juduskou.

A ak by si začala pracovať na PP počas RD, tak sa nezabudni odhlásiť v sociálnej poistovni ako osoba, za ktorú štát platí dôchodkové poistenie a ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov.
Tým, že sa zamestnáš na prac. pomer (pri dohode by si to nemusela robiť) bude za teba odvádzať dôchodkové poistenie (a samozrejme aj ostatné poistenia) tvoj nový zamestnávatel a štát už nie. Ak by sa tento nový PP skončil ešte počas RD, tak sa znovu prihlás odo dna nasledujúceho po ukončení tohto PP.

susik77
autor
28. bře 2008

gapa: my tu mame v cr asi ine zakony-mozem neobmedzene pracovat a zarabat a pri tom dostavat rodic. prispevok. len musim zabezpecit celodennu starostl. o dieta-a nesmiemdat do jasli ani skolky...

gapa
28. bře 2008

som nevedela, že si v čr. Ale aj na slovensku je to tak isto, že dostávaš rodičovský príspevok do 3-och rokov dieťaťa, ak ho nedáš do štátom dotovaného zariadenia a to aj v prípade ak pracuješ.

Čo som písala vyššie, tam nejde o rodičovský príspevok (ktorý vybavuješ na UPSVaR, odbor sociálnych vecí) ale o dôchodkové poistenie (to dávaš prihlášku po narodení dieťaťa na SP, aby si bola poistená odo dna narodenia dieťaťa, tak ju treba podať do 15dní od narodenia dieťaťa). Totiž zamestnávatel ta posledným dnom materskej dovolenky (čo trvá tých 28týždnov, u osamelých a pri narodení viac detí tak 37týždnov) odhlasuje z nemocenského, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Ak si sa sama neprihlásila, tak nebudeš dôchodkovo poistená a štát ti nebude odvádzať príspevky do II.piliera. No štát za teba platí len v prípade, že nie si inak dôchodkovo poistená a to ak pracuješ na prac.zmluvu si. Takže preto sa na Slovenksu musíš v tom prípade podať odhlášku na SP. S rodičovským príspevkom to nemá nič spoločné.

jaduska
28. bře 2008

no susik, tak ja som písala ako to je na Slovensku, ale v ČR to asi nebude veľmi iné, pretože sa naše zákony prispôsobujú EÚ. Ale si sa mohla radšej na českom koníkovi opýtať. 😉

letuskah
28. bře 2008

susik ja si myslim ze pokial nemas v pracovnej zmluve klauzulu o zakaze cinnosti v rovnakom obore tak by si s tym nemala mat problem, najlepsie by bolo este pozriet do ceskeho zakonnika prace.