Obavy z návratu do zaměstnání. Řešíte některá podobný problém?

podaji
30. kvě 2020

Holky nějak to na mě padlo. K 1.1. bych se už opravdu ráda vrátila po 5 letech doma, do práce. Zaměstnavatel zatím dělá mrtvyho brouka. Jen má ode mě info, že bych ráda kratší úvazek kvůli dětem. Jenže opravdu mám obavy. Teď je fakt blbá doba (jo jenže ještě dlouho bude). Potřebuji výplatu tak abych byla schopná zaplatit jesle kam nastupuje malý kterému bude cca 2,5 roku a ještě mě zbylo aspoň tolik jako teď při RP. Bojím se aby mě to dali. Jedná se o bankovní spol v Praze. Jenže já všechno zapomněla. Plány jak si budu zdokonalovat aj vzaly za své. Rodiče mezitím vážně nemocní potom úmrtí, děti věčně nemocné, manžel pořád v práci. Stavba domu. Kdyby mě chtěli propustit museli by mě dát odstupné...no fakt nevím co s tím. Řešíte některá podobný problém?

marti89
30. kvě 2020

Domluvila bych si schůzku, ať ti zaměstnavatel řekne své podmínky, za kterých se můžeš vrátit (pak si zvaž, jestli jsou přijatelné). Do nového roku je ještě dost času, aby sis něco zopakovala, nebo oblídla novou práci..

nnnadja
30. kvě 2020

Záleží, na kterém oddělení jsi dělala. Banky teď jsou úplně někde jinde než před 5 lety. Ale určitě bych už teď jednala s HR, jakou pozici ti jsou schopni nabídnout.

zelenaesmolda
30. kvě 2020

@podaji proc jde maly do jesli a ne do skolky?

malenka3
31. kvě 2020

@zelenaesmolda v Praze ve 2,5 letech je prakticky sci-fi dostat dítě do školky, pokud nepočítám vybrané echt drahé soukromé.

drep
31. kvě 2020

Já bych byla asi opatrná, teď není úplně dobrá doba na hledání nové práce, notabene s dírou v životopisu. A asi bych se snažila minimalizovat své podmínky, trošku bych se bála, že kvůli někomu, kdo se pět let neozval, se banka nepřetrhne, aby mu vyšla vstříc. A dalšího půlroku bych využila na oprášení znalostí, abych zaměstnavateli ukázala, že stojím za to, aby mi vyšel vstříc.

pavlinar
31. kvě 2020

Nevim, co presne delas.. ale u nas je samozrejmosti zaskoleni pri navratu po MD (kancelarska prace). Jinak taky mam obavy z navratu do prace, jak zvladneme jesle (ja asi hur nez dite 😪). Urcite se jim uz ted do prace ozvi, jak radi holky 👍

podaji
autor
31. kvě 2020

@nnnadja s HR už jsem jednala v v lednu, to mě řekli ok píšu si vaše možnosti a dám vědět vašemu nadřízenému. Podruhé jsem jim volala minulý týden. O i že ano mají to tam poznamenané a budou jednat. Že si dáme vědět po prázdninách 🤦
@zelenaesmolda jak už bylo napsáno je to opravdu nemožné umístit mladší dítě 3 let do školky.
@drep úplně odstrihnuta jsem nebyla. V kontaktu jsme byli. Samozřejmě nic extra pracovního, je to banka tak mě nemůžou nic říkat. A samozřejmě jsem si toho vědoma, že 5 let je dlouhá doba a proto jsem ochotná ze svých podmínek slevit.

malenka3
31. kvě 2020

@podaji já bych se tím netrápila, teď je korona divná doba, oni ti to fakt teď asi nedokážou ještě říct. Po prázdninách bych se jim ozvala znovu, abys případně stihla výpověď a hledat nové místo.

farka
31. kvě 2020

Vracím se po pěti letech do práce (učitelka), ale na jinou školu a úplně jiné předměty 😀 Místo jsem našla minulý týden, od září. Dcera měla 2 roky na jaře a také řeším soukromou školku. Míchá se to ve mě pořádně. Těším se mezi lidi, budu se vnitřně realizovat, připadat si potřebná, změním prostředí, ale zároveň mám strach jestli to budu ještě umět, jak to budu vše stíhat (mám část úvazku, ale i tak to bude víc času mimo dům), jak to vezmou holky? No otázek milión. Ty máš ještě času dost a myslím, že takto dopředu to banka neřeší. Počkala bych na září a případně se porozhlédla po jiném místě. Nikdo neví co se v létě semele a jak to bude po létě vypadat.

zelenaesmolda
31. kvě 2020

@malenka3 ok chapu.Ja se ptala protoze jesle jsou vesmes soukrome a drahe 🙂

letalnica
31. kvě 2020

@zelenaesmolda Zrovna v Praze jsou i státní, měli jsme 🙂

zelenaesmolda
31. kvě 2020

@letalnica u nas jsou statni jedny a jeste spadove a zrovna v ctvrti kde je plno cikanu takze bez sance

letalnica
31. kvě 2020

@zelenaesmolda Ostrava? No jo... U nás jen na Praze 4 byly dvoje, když jsem to řešila, a my jezdili na Prahu 10.

podaji
autor
31. kvě 2020

@letalnica pořád jsou na Praze 4 dvoje, ale i když jsou státní hradí se 4tis měs plus strava 🤦😬

letalnica
31. kvě 2020

@podaji Ve Vršovicích jsem platila 2500, ale v roce 2013. Nevím, jak je to dneska, naštěstí už to nebudu muset nikdy řešit 🙂

hojda
31. kvě 2020

Máš tam ještě nějaké bývalé kolegy? Zkus se jim připomenout. Třeba se něco objeví a oni se ti ozvou a zkus se poptat, jak to firmě teď je. Jestli se dávají zkrácené úvazky?

hojda
31. kvě 2020

U manžela v bance se tento měsíc už propouštělo☹.

nnnadja
31. kvě 2020

Ano, banky teď propousteji. Navíc to samozřejmě nemají povinnost držet tve místo a je možné, že budeš muset jít na pohovor. Nenechala bych se HR odbyt a intenzivně řešila plus se rozhlížela po jiném místě.

malenka3
31. kvě 2020

@nnnadja mají povinnost držet jí místo dle pracovní smlouvy, takže kam se vracet určitě bude mít.

podaji
autor
31. kvě 2020

@malenka3 takhle místo dle pozice ve smlouvě ano, takže klidně na jiném oddělení. Doufám že se budu mít kam vrátit, teď jsem se dozvěděla že i u nás se propouští...

malenka3
31. kvě 2020

@podaji ano, pokud oddělení není ve smlouvě definované, tak klidně jiné oddělení. Ale místo jisté máš. Takové, které odpovídá pracovní smlouvě.

Jinak pozor na to, co jim říkáš. Pokud tě budou chtít vyhodit, tak jedině s odstupným. Tak aby ses o něj nepřipravila tím, že budeš muset odejít dohodou.

podaji
autor
31. kvě 2020

@malenka3 jak to myslíš? Jakože ať je ve výpovědní smlouvě uveden důvod jejich výpovědi a ne že byl rozvázán dohodou? Ok to si pohlídam

malenka3
31. kvě 2020

@podaji na odstupné dle zákoníku práce máš nárok pouze v případě, že jsi propuštěna ze zákonných důvodů. Tento důvod musí být uveden ve výpovědi (nebo i v dohodě o ukončení práce, ale musí tam být napsán ten důvod, který je dle zákoníku práce). Pokud bys tam přišla a řekla, nemůžu nastoupit za původních podmínek, tak ti taky můžou říct, tak to je nám líto, dejte výpověď. Pak samozřejmě nárok mít nebudeš, protože ty budeš ta, která pracovní vztah ukončí.

blondynka400
31. kvě 2020

@podaji klidně můžeš ukončit ze zaměstnavatelem PP dohodou, dokonce to bývá hodně časté, protože to je výhodnější pro obě strany. Ale v případě, že problém bude na jejich straně, tedy že pro tebe nebudou mít místo odpovídající PS, máš nárok na 2 výpovědní lhůtu a odstupné. V praxi se to dá ale udělat tak, že ti dají jenom odstupné, z kterého zaplatíš jenom daň. Jen nesmysl, aby jsi na 2 měsíce nastupovala. Další varianta jsou překážky, ale ty nejsou ani pro jednu stranu výhodné.
Jinak neřekla bych, že HR dělá mrtvého brouka. Jestliže chceš nastupovat 1.1. 2021 a teď je konec května, je fakt děsně brzo. Takhle dopředu se to řeší málokdy.
Ještě detail, do kdy jsi měla hlášenou rodičovskou dovolenou? Jestliže jsi jí měla nahlášenou třeba do 3 let věku dítěte, zaměstnavatel tě dříve do práce vzít nemusí.

podaji
autor
31. kvě 2020

@blondynka400 děkuji za vyčerpávajícím odpověď. Ano nástup mám hlášený do 3 let věku dítěte. V den nástupu mu bude 2,5 takže bychom to stejně řešili jen o pár měsíců později.

blondynka400
31. kvě 2020

@podaji to řešili, ale neřeší to tvůj problém, že se chceš vrátit, když malému bude 2,5 a nebo chceš odstupné. V lednu se s tebou o tomto nemusí vůbec bavit.

blondynka400
31. kvě 2020

@podaji jinak teď si to po sobě čtu, napsala jsem to dost nejasně. S tím, že ti dají jenom odstupné jsem myslela, že ti dají 5 platů odstupného (tedy 2+3 v tvém případě)

podaji
autor
31. kvě 2020

@blondynka400 jj to jsem pochopila, trochu tomu rozumím, díky👍

janasv3
1. čer 2020

@podaji Super, že tu věc řešíš už teď před létem