• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Ochranná lhůta po výpovědi. Bude mi zaměstn. platit těh.?

12. ledna 2016 
@miranda77 to jo ale mě zarazilo že mě zaměstnavatel nezaplatil těch 21 dní .Volala jsem účetní a ona řekla ,že ochr.lhůta je zrušená.Jsem ztoho blázen
12. čer 2012 ve 22:43  • Odpověz  • To se mi líbí
@rendule75 a nebyla jsi ve zkušební době?
:frowning2:
V případě ukončení pracovního poměru dle § 66 zákoníku práce (dále jen "ZP") se nejedná o výpověď z pracovního poměru, ale jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Proto se na tento způsob ukončení pracovního poměru nevztahuje ochranná doba dle § 53 ZP, která je vázána pouze k výpovědi (ochranná doba je označována též jako "zákaz výpovědi").

Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnance. V této souvislosti je možné ještě dodat, že o dobu překážek v práci, po kterou zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

JUDr. Marilla Kokešová, advokátka, Mašek advokáti s.r.o.
13. čer 2012 v 07:39  • Odpověz  • To se mi líbí
@hakanka Ale tohle s tím nemá vůbec nic společného, zaměňuješ věci které spolu vůbec nesouvisí...
13. čer 2012 v 08:10  • Odpověz  • To se mi líbí
@rendule75 No, to je jednoduché, prvních 21 dní platí zaměstnavatel náhradu platu a jelikož si už nebyla zaměstnaná, tak si neměla žádný plat, tudíž náhrada žádného platu je 0 a tudíž je správně, že ti zaměstnavatel nic nezaplatil, s ochrannou lhůtou to nemá vůbec nic společného.
13. čer 2012 v 08:11  • Odpověz  • To se mi líbí
tak to je masakr ... takže po ukončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě není žádná ochranná doba?
13. čer 2012 v 09:23  • Odpověz  • To se mi líbí
@miranda77 Já nechápu co sem motáte pořád nějakou ochrannou lhůtu, ochranná lhůta je po každém ukončení pracovního poměru, ale tohle co se tu řeší s ní nemá nic společného.
13. čer 2012 v 10:14  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i Myslím, že Renule se ptala a dozvěděla se odpověď, která je pro ně důležitější než to, jestli se použily správné pojmy.
Ale teda co je ochranná lhůta? Já pořád žiju v domění, že ten termín je použit správě, tak mně zajímá, co to je, když je to něco úplně jiného :slight_smile:.
13. čer 2012 v 10:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@hakanka Ochranná lhůta je lhůta do kdy ještě existuje nárok na nemocenskou či mateřskou. Pro nemocenskou je to 7 dní po ukončení zaměstnání, pro mateřskou 180 dní, pokud zaměstnání skončilo v těhotenství. V obou případech platí, že pokud bylo zaměstnání kratší než tyhle lhůty, tak i příslušná lhůta je kratší a je stejně dlouhá jako to zaměstnání.

A správné pojmy jsou důležité, protože pokud se ptáš špatně, tak ve většině případů taky dostaneš špatnou odpověď a někdy to i může znamenat že se připravíš o něco, na co bys jinak měla nárok.
13. čer 2012 v 11:22  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i Ty jo, asi to bude vypadat, že prudím ,ale fakt nějak nechápu. R. psala: skončil mi pracovní poměr, 3 dny po jeho skončení jsme onemocněla v rpáci mi tvrdí, že ochranná lhůta pro mně neplatí. Já jí na internetu našla odpověď, že pokud šlo o prac. poměr ve zkušební době, tak se na ni ochranná lhůta skutečně nevztahuje. Ty mi píšeš, že se bavím úplně o něčem jiném. A jak se tedy jmenuje pojmově správně to na co jsem odpovídala Ren.?
A ty myslíš, že advokátka , která odpovídala nemá pravdu (protože mám zkušenost, že i právníci mají na věc různé názory)? Ptám se, abych do budoucna věděla..
13. čer 2012 ve 12:22  • Odpověz  • To se mi líbí
@hakanka
V pohodě :slight_smile: ptej se dokud to nebude jasné...

Takže to co psala ta advokátka je ochranná doba ještě za trvání pracovního poměru, kdy nelze dát výpověď a to opravdu je přesně tak jak píše, že ve zkušební době není, tj. ve zkušební době s tebou může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr i na neschopence, krom, prvních 21 dní, takže 22. den neschopenky už může. Ta advokátka tam má 14 dní, protože to bude starší odpověď, aktuálně platí 21.

Pak je ochranná lhůta pro nástup na neschopenku, či PPM a začíná běžet až po ukončení pracovního poměru a i když to bylo ve zkušební době. Během této doby můžeš nastoupit na neschopenku (či mateřskou). S tím, že pokud na PN nastupuješ už po skončení zaměstnání, tak prvních 21 dní ti nezaplatí nikdo, protože už nemáš plat a tudíž nemáš nárok na jeho náhradu, ale od 22. dne ti nemocenské už OSSZ platit bude.

Takže R v práci říkají blbost, že by pro ni ochranná doba neplatila, platí, což se pozná i z toho, že dostala těch 475,- nebo kolik psala, protože to bude platba od OSSZ za těch pár dní od 22 dne do konce měsíce. Ale zároveň mají pravdu v tom, že už ji nemají platit těch prvních 21 dní.
13. čer 2012 ve 12:45  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@j.a.n.i :grinning: nechápeš, že nechápem ??? Vždyť se všechno pořád mění ... já jsme naprostý laik a také jsem si myslela, že pokud mi skončí prac.poměr, jedno kdy, a já onemocním druhý den na to, takže dostanu nemocenskou ... teď se tady dovídám, že v případě přerušení ve zkušební době ne ...
13. čer 2012 ve 13:42  • Odpověz  • To se mi líbí
@miranda77 Já to asi vzdávám :confused: co nejdříve číst, pak přemýšlet a pak teprve psát? Od zaměstnavatele nedostaneš po skončení pracovního poměru nikdy nic, od sociálky nemocenskou dostaneš, pokud na ni nastoupíš v ochranné lhůtě bez ohledu na to, zda pracovní poměr skončil ve zkušební době nebo ne.
13. čer 2012 ve 14:53  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@j.a.n.i :wink: dík, ale já jsem ti už žádnou otázku nedávala ...
13. čer 2012 v 16:54  • Odpověz  • To se mi líbí
Holky já se to pokusím shrnout:
odpověd nahoře byla vygooglená na dotaz:
Při výpovědi podle paragrafu 66 ZP mám v případě pracovní neschopnosti nárok na tzv ochrannou lhůtu? Práce trvala více než 2 měsíce.
Což jsem pochopila, že je případ Ren.
Ale jak správně uvedla J.a.n.i, ta právnička odpovídala na situaci, kdy zaměstnanec onemocní a je ve zkušební době. tj. že ho zaměstnavatel může propustit, i když by normálně nemohl.
takže R na ochrannou lhůtu nárok má.
potíž je v tom, že většina z nás žije v zjednodušeném vnímání onemocním = 3 dny zdarma a pak 60% platu (Jani zjednodušuji, vím).
ale ve skutečnosti je to tak, že 3 dny zdarma, pak platí do 21 dne zaměstnavatel a pak od 22 dostává člověk peníze od "sociálky" OSSZ.
A co jsem třeba já nevěděla, že ochranná lhůta se vztahuje jen na peníze ze "sociálky" (jo , bylo mi svým způsobem i líto zaměstnavatelů, kteří platí lidem, které propustí).
A ještě se zeptám Jani pro upřesnění: R psala, že pracovní poměr trval tuším měsíc, znamená to tedy, že má nárok na ochrannou dobu 1 měsíc? tj. peníze od OSSZ 22 - 30 den nemoci? (protože druhá varianta je prac. poměr 30 dní, 30 dní dostanu peníze, což by pro R byl rozdíl, ale připadá mi to méně logické než varianta 1).
každopádně díky za trpělivost, jsme ráda, že to konečně chápu, rozšířila jsme si obzory.
díky.

@j.a.n.i
13. čer 2012 v 18:00  • Odpověz  • To se mi líbí
@hakanka Nene, nemocenskou ji OSSZ bude platit až do skončení neschopenky, ta ochranná doba (včetně jejího zkrácení je pro nástup.
Takže normálně je ochranná doba pro nástup na nemocenskou 7 dní, ale pokud bys pracovala pouze 3 dny, tak máš ochrannou lhůtu taky je 3 dny, pro to abys na tu neschopenku nastoupila.
Zbytek je správně :slight_smile:
13. čer 2012 ve 23:22  • Odpověz  • To se mi líbí
dobry den potrebuju vedet jestli kdyz se v pondeli onemocnym a uz dneska jsem podepsal vypoved jestli mi bejvaly zamestavatel bude platit nemocenskou a nebo mam uz spolika :confounded: dekuju za odpoved
4. led 2013 ve 22:12  • Odpověz  • To se mi líbí
@natyr Co znamená "podepsal výpověď"?
5. led 2013 ve 21:41  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i Moc bych potřebovala radu :slight_smile: příští rok v květnu mi končí Rrda předpokládám, že do práce mě chtít nebudou, doufám, že pokud je to tak, měla bych nárok na 5ti měsíční odstupné, jak se to stalo i loni kolegyni. Chceme se ale snažit o druhé mimi, a proto ten dotaz :slight_smile: nevím, jestli by bylo lepší otěhotnět a nastoupit po skončení rd na neschopenku jako rizikově těhotná a potom na druhou mateřskou, nebo nechat je, ať mi ukončí pp a dají odstupné a pak nastoupit na neschopenku v ochranné lhůtě , ale to je risk, aby to vyšlo :slight_smile: a když je ochranná lhůta 180 dnů, to znamená, že bych musela být minimálně tak ve 12 tt , když bych dostávala tu rozvázačku, aby mi to vyšlo mít nárok na mateřskou nebo jak? nějak v tom plavu :D
Moooc děkuji
17. bře 2013 v 19:56  • Odpověz  • To se mi líbí
@petoska No, pak ještě pokud budeš těhotná můžeš klidně nastoupit a pracovat... výpověď pro nadbytečnost ti v tom případě dát nemohou.
17. bře 2013 ve 20:24  • Odpověz  • To se mi líbí
@j.a.n.i to vím, že ne, ale nemyslím si, že by mě tam chtěli, navíc s prvním těhu jsem tam byla až do konce, tak teď bych radši byla doma s prckem... takže co je prosím výhodnější z těch dvou variant, kdyby to vyšlo nějak? asi raději být zaměstnaná, že? Ale i když ta firma tady za další roky už nemusí stejně být, je to tam docela nahnutý, tak asi lepší by bylo shrábnout odstupný a stihnout tu ochrannou lhůtu, nebo?
17. bře 2013 ve 21:37  • Odpověz  • To se mi líbí
@petoska To je otázka, jak to s firmou vypadá... protože při druhé variantě máš jisté odstupné, ale po RD budeš hledat jinou práci a mít malou podporu, při první variantě hraješ loterii, zda na odstupné bude, ale zas budeš mít nárok na dovolenou... těžko říct, co je výhodnější.
17. bře 2013 ve 22:04  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@j.a.n.i moc dekuju
17. bře 2013 ve 23:05  • Odpověz  • To se mi líbí
ahoj holky ,mám dotaz byla sem ve zkušební době ,ukončila sem pracovní poměr s tím že zaměstnavatel mi ukončení napsala jako že ho ukončuje on,měla sem tedy ochranou lhůtu 7.dní kdy hned první den ochranné lhůty sem nastoupila na neschopenku z důvodu těhotentsví nálleží mi náhrada mzdy ?
23. črc 2013 v 10:46  • Odpověz  • To se mi líbí
@klarka91 Ne, náhrada mzdy ti nenáleží, až pak nemocenská od OSSZ.
23. črc 2013 v 16:48  • Odpověz  • To se mi líbí
Takže neschopenku dám rovnou na ossz?
25. črc 2013 v 19:20  • Odpověz  • To se mi líbí
@klarka91 Ne, bývalému zaměstnavateli...
27. črc 2013 v 17:42  • Odpověz  • To se mi líbí
Dobrý den,potřebovala bych poradit...Měla jsem smlouvu na dobu určitou do 31.3. a zaměstnavatel mi smlouvu už neprodloužil ale v unoru jsem otěhotněla.Už jsem zaevidovaná na UP.Vztahuje se na mě ochranná lhůta 180 dní když mi teď doktor dal neschopenku?Děkuji...
5. kvě 2014 ve 12:03  • Odpověz  • To se mi líbí
@barbaricka Pokud jsi tam pracovala déle jak půl roku, tak se na tebe ochranná lhůta v délce 180 dnů vztahuje...ale musíš nejpozději 26. září nastoupit na mateřskou dovolenou..vychází ti to? (6-8 týdnů před termínem porodu)
5. kvě 2014 ve 12:11  • Odpověz  • To se mi líbí
@barbaricka Akorát moc nechápu tu neschopenku..na tu můžeš nastoupit nejpozději 7 dní po ukončení pracovního poměru, jinak ne..
5. kvě 2014 ve 12:15  • Odpověz  • To se mi líbí
aha to mi poradila známá,já se v tomhle nějak nevyznám tak proto jsem chtěla poradit...pracovala jsem tam rok a pár měsíců...teď mám akorát strach jestli budu mít nárok na mateřskou,z čeho mi to vypočítají když na ni nastoupím z UP :frowning2: Termín mám 21.11.
5. kvě 2014 ve 12:25  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek