Odchod ze zaměstnání ve zkušební době - jak postupovat?

4. prosince 2014 
Ahoj maminy, potrebovala bych poradit, jak postupovat a co si mohu dovolit, kdyz chci ze dne na den odejit z nove prace. zkusebni dobu mam 3 mesice, ted jsem v praci neco malo pres mesic a rada bych odesla, protoze chovani nadrizene je neco otresneho a prace taky stoji za houby. je mozne, ze bych uz jednoduse v pondeli neprisla do prace a pisemne prohlaseni o zruseni pracovniho pomeru jim zanesl muj manzel? (postou uz to nestiham, kdyz je vikend). jake datum mam do toho papiru napsat? patecni a nebo az pondelni? kdyz napisu pondelni datum, to tam asi budu muset jeste v pondeli jit a ten den si odpracovat, ze? a to se mi prave nechce, na pracovisti panuji strasne vztahy mezi kolegy a nadrizenymi, takze bych se chtela vyhnout jejich pohledum a neprijemnym dotazum...je mozne je pak pozadat o zaslani zapoctoveho listu postou? nemam uz vubec zajem s nima byt v kontaktu...jsou oni povinni mi ho postou zaslat (kdyz ja odmitnu osobni prevzeti) a nebo by mi mohli rict, ze si pro nej musim osobne dojit, ze mi ho postou zasilat nebudou? a co vse je potreba zaridit, kdyz chci z noveho zamestnani odejit a jeste ten den se budu hlasit na pracaku? muzu na pracak zapoctovy list donest treba az po mesici? mam docela obavy, ze mi urcite budou delat problemy a zapoctovy list zbytecne drzet u sebe (treba abych si pro nej dosla osobne a vysvetlila proc jsem ze dne na den skoncila....) prosim o vasi co nejrychlejsi odpoved ci vase zkusenosti....dekuji, karolina
20. dub 2013 v 08:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@xkarolka ahoj, pokud vím, tak ve zkušební době nemusíš své nadřízené vysvětlovat vůbec nic, tedy důvod ukončení poměru. Ale nevím, jak to je na pracáku, zjisti si, jestli by ti vypláceli podporu v nezaměstnanosti. Jestli se nepletu, tak pokud dáš výpověď ty, tak nárok na podporu nemáš.
20. dub 2013 v 09:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@stavba dekuju moc za odpoved. to ze nemusim nic vysvetlovat, vim...ale slo mi o to, zda je mozne uz jen tak jednoduse v pondeli do prace neprijit, kdyz o tom nikdo nebude jeste vedet. pracuji od 7.30, tak sem myslela, ze bych jednoduse neprisla a behem dopoledne by jim tam manzel zanesl moji vypoved. nemohou me oni sankciovat treba za to, ze sem tam to pondeli jeste mela byt a neprisla jsem? narok na podporu mit nebudu, to je mi jasne, ale s tim uz jsem se smirila.
20. dub 2013 v 09:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
@stavba Nárok na podporu je i při výpovědi ze strany zaměstnance, akorát je o něco menší.
20. dub 2013 v 09:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@xkarolka
§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
(2) Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Takže ano, pokud to doručíš v pondělí, tak tam ještě v pondělí musíš...
20. dub 2013 v 09:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i opravdu tam jeste v pondeli musim? a co se stane, kdyz jednoduse neprijdu? prisla bych o nejakou cast penez, to je mi jasny, ale je mozny, ze by me za to nejak potrestali? a neslo by to tedy, ze bych ten pracovni pomer ukoncila k patecnimu dni a manzel by jim ten papir jen v pondeli zanesl? uz nemam vubec silu tam v pondeli chodit...
20. dub 2013 v 09:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@xkarolka Podle mě tam nemusíš- dones jí výpověď a je to. Jakýpak copak. Několikrát jsem zažila že lidi skončili ve zkušebce, a nikdy po nich nikdo nechtěl, aby ten den co skončili ještě odpracovali. Já být tebou tak jí výpověď donesu, nechám si jednu kopii podepsat, nic nevysvětluji a jdu domů. Jinak zápočťák ti zadržovat nesmí, a pokud by se tak stalo, pracák si ho vyžádá.
20. dub 2013 v 10:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Za to pondělí bys měla neplacené volno. Nebudeš mít ale uhrazene za ten den zdravotní pojištění. Ad sankce - záleží, co máš ve smlouvě, jestli by to nemohli brát jako úmyslné zanedbání pac. povinnosti, nevznikla by jim tím nějaká škoda, kterou by chtěli uhradit. Nejkorektnejsi by bylo, pokud nechces už v pondělí pracovat, ráno jim tam zanést papír o zrušení pracovního poměru ve zkušební době a na zbytek dne si vybrat neplacené volno. Pokud si ale dopracovala už aspoň 22 pracovních dní, máš nárok i na 1/12 roční dovolené, takže by sis jí mohla zkusit i vybrat. Ale musela bys nastoupit do zaměstnání hned prvního v měsíci, pokud si nastoupila v průběhu, narok na dovolenou za ten měsíc nemáš.
20. dub 2013 v 11:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Anebo asi nachystej dvě varianty toho zrušení, jednu k pátku a jednu k pondělí a uvidíš na co budou ochotní přistoupit.
20. dub 2013 v 11:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
holky diky moc za vase prispevky. co sem tak vycetla z internetovych diskuzi a od vas tak asi je pravda, jak pise aktaka, ze pokud v pondeli neprijdu, budu mit "acko" (neomlouvenou absenci)...je tedy mozne to nejak osetrit, abych z toho nemela problem a nenapsali mi treba do zapoctoveho listu nejaky negativni komentar ohledne me osoby (treba ze sem neplnila pracovni povinnosti atd)? je mozne to udelat tak, ze bych se na ten den nebo cely tyden hodila marod, rano zavolala, ze neprijdu, ze je mi spatne (pokud by potrebovali pisemne potvrzeni, sla bych k doktorovi) a zaroven k tomu dni (= pondelku) skoncila a jeste ten den by jim manzel donesl muj papir ohledne zruseni pracovniho pomeru? je mozne to tak udelat, abych z toho pak nemela nejake problemy? a jeste ohledne te dovolene...v praci sem od pulky brezna, takze narok na nejakou dovolenou (1,5 dne nebo kolik to je) mam, ale jde o to, ze mi ji nikdo neschvalil, tak aby treba nerekli, ze mi ji na ten den nedaji a budou to pocitat jako absenci.... a nebo to udelat tak, ze bych se hodila marod na cely tyden (to uz bych k dr. sla, aby pripadne nemeli reci, kdyz by chteli videt potvrzeni) a v pulce tydne jim dorucila vypoved postou? je mozne to nejak vymyslet, abych uz tam vubec nemusela chodit a nemusela tam ani ten jeden den odpracovat?
20. dub 2013 ve 22:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@xkarolka ahoj, před pěti lety jsem byla v té samé situaci, neunesla jsem psychický teror ze strany zaměstnavatele a po dvou měsících skončila ve zkušební době s tím že už se tam nechci ani ukázat. U mě to probíhalo tak že jsem byla v pátek v půl jedenácté v noci po telefonu křivě nařčena ze stráty tisícovky z pokladny. Pracovala jsem v malém zverimexu, od 8-17.30, neměla jsem hmotnou zodpovědnost, k pokladně měli kromě mě přístup další 4 lidi a telefonáty od zaměstnavatele kolem půlnoci byli na denním pořádku, jaksi nechápal že tou dobou lidi už spí a řešil takto i běžné a nedůležité záležitosti, vyléval si na mě zlost atd. Po těch dvou měsících jsem byla už na pokraji sil a to že jsem byla v podstatě obviněná kvůli penězům byli poslední kapka. Volal z obchodu kde takto v noci krmil zvířata, tak jsem tam šla za ním, vrátila klíče od obchodu a dala mu svoji vlastní tisícovku a na rovinu mu řekla že končím. V pondělí jsem šla na úřad práce a s úředníci probrala svoji situaci, dozvěděla jsem se že nejsem první a že s tímto člověkem mají bohatou zkušenost a že ho zřejmě budou muset začít řešit. Paní byla tak hodná že mi sama napsala výpověď, kterou poté můj manžel odnesl zaměstnavateli. Byla od pondělí i když jsem v pondělí už v práci nebyla. Nedostala jsem zaplaceno žádný den dovolené, dokonce mě ošidili na výplatě i za minulý měsíc za přesčasy, ale já byla šťastná že tam nemusím. Pak tam manžel musel s mojí plnou moci ještě několikrát, kvůli potvrzení příjmů na dětské přídavky a zápočtovému listu i kvůli výplatě kterou tento zaměstnavatel vyplácel jen v hotovosti. Pak jsem normálně pobírala podporu, měla jsem odpracováno i z předchozího zaměstnání, takže jsem splnila podmínku a po necelých dvou měsících jsem si našla jinou práci, kde jsem byla až do mateřské, a po rodičáku plánuju návrat Původní zaměstnavatel, 3 měsíce po mém odchodu ukončil provoz, nevím jestli zkrachoval a nebo zasáhl úřad práce, ale beru to jako zadostiučinění Přeji ti ať to máš taky všechno brzy za sebou a najdeš si lepší pohodovou práci
20. dub 2013 ve 23:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@xkarolka Pokud si tam od půlky března, tak nárok na žádnou dovolenou nemáš.
21. dub 2013 v 08:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
zdravím a potřeboval bych poradit,ukončil jsem HPP K 30.11.2014 PRACOVAL JSEM U SPOLECNOSTI 1 A 1/2 ROKU DOHODOU A OD 1.12.2014 JSEM NASTOUPIL DO NOVEHO ZAMESTNANI SE ZKUSEBNI DOBOU 3 MESICE.JSEM V CASTECNEM INVALIDNIM DUCHODU,NOVOU FIRMU JSEM NA TO UPOZORNIL ZE NEMOHU VYKONAVAT DLE REKOMANDACE NEKTERE PRACE VE VYNUCDENYCH POLOHACHA NA VSE PRISTOUPILI.NYNI KDYZ PRACUJI CTVRTY DEN JSEM SEDRENY JAKO KUN A NIKDO NA ME NEBERE OHLEDY .PRACE JE TO NAMAHAVAA JE JINA NEZ MI SLIBOVALI PRED NASTUPEM POTRBUJI PORADIT POKUD BYCH ODESEL NYNI VE ZKUSEBNI DOBE Z CEHO SE MI BUDE VYPOCITAVAT PODPORA V NEZAMESTNANOSTI -ZDA Z PREDESLEHO ZAMESTNANI NEBO ZE SOUCASNEHO ???A JESTE DOTAZ POKUD ODEJDU VE ZD BUDE SE MI VUBEC NECO PRIZNAVAT ??DEKUJI ZA ODPOVEDI A RADY MILOS
4. pro 2014 v 18:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
zdravím a potřeboval bych poradit,ukončil jsem HPP K 30.11.2014 PRACOVAL JSEM U SPOLECNOSTI 1 A 1/2 ROKU DOHODOU A OD 1.12.2014 JSEM NASTOUPIL DO NOVEHO ZAMESTNANI SE ZKUSEBNI DOBOU 3 MESICE.JSEM V CASTECNEM INVALIDNIM DUCHODU,NOVOU FIRMU JSEM NA TO UPOZORNIL ZE NEMOHU VYKONAVAT DLE REKOMANDACE NEKTERE PRACE VE VYNUCDENYCH POLOHACHA NA VSE PRISTOUPILI.NYNI KDYZ PRACUJI CTVRTY DEN JSEM SEDRENY JAKO KUN A NIKDO NA ME NEBERE OHLEDY .PRACE JE TO NAMAHAVAA JE JINA NEZ MI SLIBOVALI PRED NASTUPEM POTRBUJI PORADIT POKUD BYCH ODESEL NYNI VE ZKUSEBNI DOBE Z CEHO SE MI BUDE VYPOCITAVAT PODPORA V NEZAMESTNANOSTI -ZDA Z PREDESLEHO ZAMESTNANI NEBO ZE SOUCASNEHO ???A JESTE DOTAZ POKUD ODEJDU VE ZD BUDE SE MI VUBEC NECO PRIZNAVAT ??DEKUJI ZA ODPOVEDI A RADY MILOS ZPRAVY MI POSILEJTE PROSIM NA EMAI hapepce@seznam.cz dekuji
4. pro 2014 v 18:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@hapepce Nárok na podporu budeš mít i pokud odejdeš sám, akorát pokud to bude bez vážných důvodů, tak je to jen 45% platu, s vážnými důvody první 2 měsíce 65%, pak 2 měsíce 50% a měsíc 45%. A jinak se to bude počítat pouze z toho nového zaměstnání.
4. pro 2014 v 18:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek