Organizace na pomoc ženám při hledání práce po RD

darwinka
10. lis 2016

Milé maminky,
uvažujeme o vytvoření nové neziskové společnosti, která by se zaměřila na pomoc s hledáním práce ženám po rodičovské dovolené a ženám s malými dětmi. Moc rádi bychom Vás požádali o odpovědi na pár otázek, abychom si mohli udělat představu o tom, co by jste potřebovaly a co by Vám nejvíce pomohlo.
Předem Vám moc děkujeme za Vaše odpovědi.

Odkaz na dotazník zde:
http://www.survio.com/survey/d/H0L1U0L4J0C7I7I6K

olga_
10. lis 2016

@darwinka Plný souhlas. Je třeba překročit stín vlastních potřeb... S tím nemám problém, a proto také držím pěsti. Projekt mě zajímá. Za sebe si dokážu např. představit využití právní poradny atd.

lucinkaxxx
10. lis 2016

Drzim palce. Mam ted zkusenost s uradem prace a uprimne ten by meli zrusit. Protoze krome vyplaceni podpory (ktera je navic naprosto smesna),je cely ten organ naprosto k h...u! Za celou dobu jedina nabidka prace,a co horsi,ani snaha nejakou praci nabidnout.

kacca11
10. lis 2016

Ja nejak moc nechapu, na co by to melo byt. Kdo chce pracovat, praci si najde, zaridi si hlidani i dohleda moznosti rekvalifikace. Mne to tedy pripada uplne normalni. Pokud tohle nekdo nezvlada, je podle me pro vetsinu pracovnich pozic nepouzitelny a tedy velmi obtizne zamestnatelny. Uprimne si myslim, ze je pak tak trochu zbytecne do takpveho cloveka vrazet dalsi a dalsi penize. Ja si uvedomuju, ze s timto nazorem budu nepopularni, ale zkratka to tak vidim. Pokud si zakladatelka veri, doporucuji si zalozit personalni agenturu, ne neziskovku.

japona
10. lis 2016

@darwinka Takže chápu dobře, že budete dělat takovou sekretářku (psát motivacni dopisy, životopisy, vyhledavat rekvalifikacni kurzy, zakládat mejly, atd.) pro někoho, kdo "zoufale hledá práci, ale bohužel nevi, jak na to" a má dítě?
Sama uvádíte, že jste hledala se dvěma dětmi slozite práci. V cem konkretne by vám pomohla zamyslena neziskovka? Napsala za vás životopis? Hlídala vam deti misto babičky?

darwinka
autor
10. lis 2016

@japona Třeba...budu dělat to, co bude potřeba.

@kacca11
S tím tak úplně nesouhlasím. Jsou lidé, kteří nemají absolutně žádné administrativní schopnosti, ale umí jiné věci, něco vyrábět, šít atd. Já sama mám vysokou školu, ale vážím si i lidí, kteří pracují rukama a umí věci, o kterých se mi ani nezdá. Proč jim nepodat pomocnou ruku v oblasti, ve které se neorientují?

kacca11
10. lis 2016

@darwinka ja ale nemam nic proti lidem, co pracuji rukama, naopak. Ale neznam zadneho takoveho cloveka, ktery by si sam neporadil.

slimacikmia
10. lis 2016

@kacca11 tak vás sa to netýka, proste túto diskusiu ďalej nečítajte a nereagujte. Lebo verte, alebo nie, sú ženy, ktoré by pomoc uvítali a tieto vaše komentáre nie sú vôbec k ničomu dobré...len sa možno cítia ešte viac neisté a už tak malé sebavedomie prečítam vašich komentárov ešte viac klesá.... K čomu je to dobré?

kacca11
10. lis 2016

@slimacikmia myslim, ze ti neprislusi rozhodovat o tom, co mam a nemam cist a kam mam a nemam prispivat. Napsala jsem svuj nazor, jestli se ti nelibi, neni to muj problem.

slimacikmia
10. lis 2016

@kacca11 ja myslím, že slušný a inteligentný človek nezačne "tykať", ak mu protistrana "vyká"... Na to, že sa vás téma vraj netýka žiadnym spôsobom, príliš veľa kopete okolo seba... Takže možno som sa mýlila, možno predsa len potrebujete čítať takéto veci, pretože ste sa z takej situácie už dostala...? Nech je ako chce, téma bola založená pravdepodobne v dobrom duchu, v snahe pomôcť a vy ste ju svojim spôsobom degradovali a ženy, ktorých sa týka ponižujete.

kacca11
10. lis 2016

@slimacikmia kdyz jsi se registrovala, jiste jsi cetla pravidla uzivani - a v nich je tykani.

Se zbytkem nesouhlasim, nikoho neponizuji. Jen si myslim, ze kdo chce, poradi si sam, kdo nechce, tomu nepomuze ani kdyby ji tam zakladatelka v dobre vire dovedla za ruku.

Pokud mas neco k tematu, tak se s tebou rada pobavi., ale pokud se hodlas i nadale venovat me osobe, uz na me, prosim, nereaguj.

slimacikmia
10. lis 2016

@kacca11 proste čo človek, to skúsenosť a názor...

blahova_andrea
11. lis 2016

@kacca11 já tedy musím souhlasit se zakladatelkou. je mnoho žen, matek, které sice neumí s počítačem, neumí jazyky, možná některé neměly dobré podmínky, možná některé nemají dost vysoké iq a buňky na učení jak se říká, někdo měl děti brzo a nemá praxi...příběhů a důvodů, proč to tak dopadlo je mraky. to ale neznamená, že tyto ženy nechtějí pracovat. jen si sami fakt neumí poradit a chybí jim to sebevědomí, podpora, technické zázemí. přece každý kdo nemá tři vysoké školy, doma pracovnu s pc a tiskárnou, neumí tři světové jazyky atd...nemusí být nutně flákač, který pracovat nechce. je i mnoho nekvalifikovaných prací, pozic, které můžou tyto ženy dělat, nemusí být každá managerka kdo ví čeho. podle mě jsou jistě lidé, kterým by taková pomoc přišla vhod. svět není černobílý, aby se dalo tak snadno říct, že vždy a všude platí, že kdo pracovat chce, sám si hned něco najde a o vše se sám zvládne postarat. i já sama znám lidi, kteří si neumí na netu vyhledat ty správné informace a použít je. buď nepochopí, nebo špatně, nebo jen část a kam to potom vede vím taky. nebo chceš soudit natolik, aby jsi stanovila míru iq od kdy se žena může stát matkou, aby tedy potom byla kompletně samostatná a nepotřebovala ničí pomoc, protože je dost chytrá na to, aby si pomohla sama? to snad ne! lidé jsou různí a i ty duchem prostší zakládají rodiny a nemusí být nutně líní.

kacca11
11. lis 2016

@blahova_andrea akorat prevracis, co jsem psala v absurdni nesmysl, se kterym nemam nic spolecneho. Ja nehodlam nikoho kastovat podle iq nebo poctu vysokych skol (sama nemam ani jednu), to jsou tva slova, ne moje.

Jsem pro, at zakladatelka zenam pomaha, najde vhodny zpusob, ale nejak nevim, proc by to nemohla byt personalni agentura.

japona
11. lis 2016

Pokud mezi námi existují lidé, kteří nejsou schopni/ochotni si najít inzeráty s pracovními nabídkami, nejsou schopni najít/zarídit si rekvalifikacni kurz, apod., proc by najednou měli být schopni najít si nějakou organizaci, která jim bude pomáhat? Ono je to totiž většinou ne o neschopnosti si poradit, ale o lenosti zvednout zadek. A to jakakoliv organizace nezmění..
Pokud je někdo pracovitý a chce pracovat, zaridi se sám. Pokud ne, má tisíce výmluv, že nemá tiskárnu, hlídání, auto na dojíždění, nechce se mu rano vstávat, neumi jazyky, nesmi dlouho stat/sedět atd. - které z uvedenych "překážek" může neziskovka překonat aniž by její klient nemusel hnout prstem?🙂

blahova_andrea
11. lis 2016

@kacca11 no já ti jen napsala, jak tvůj příspěvek vyzněl. takto tvůj výrok vnímáme my méně inteligentní 😉 ...jako vidění černobílého světa, povyšování se, ty žiješ v tom dokonalém světě a kdo tam není, ten je k ničemu.

jak jinak si lze přeložit toto?
Ja nejak moc nechapu, na co by to melo byt. Kdo chce pracovat, praci si najde, zaridi si hlidani i dohleda moznosti rekvalifikace. Mne to tedy pripada uplne normalni. Pokud tohle nekdo nezvlada, je podle me pro vetsinu pracovnich pozic nepouzitelny a tedy velmi obtizne zamestnatelny.

kacca11
11. lis 2016

@blahova_andrea ja nevim, ze to porad tak prevracis. Mrzi me, ze za tim vidis povysovani se, ale ja to tak nenapsala. Co do meho prispevku reflektujes, to uz ja neovlivnim.

@japona to vysvetlila myslim lepe nez ja.

somalicats
11. lis 2016

@japona Problem je v tom, ze rada lidi si inzerat najde, rekvalifikaci udela, ale uz neumi napsat zivotopis, pripravit se k pohovoru tak, aby mel sanci na uspech... Jsou lokality, kde je sakra problem najit nekoho, kdo Ti to dite pohlida. Neodsuzuju nikoho, kdo se snazi takovym lidem pomoci, ve finale je to lepsi, nez aby pak takovi lide zustavali doma na davkach, protoze je nikam nevzali, ztraceli sebevedomi a pracovni navyky.

olga_
11. lis 2016

Holky, @japona a @kacca11, autorku diskuze od úmyslu stejně asi neodradíte. Napadá mě ale, jestli vás třeba nenapadá při vašem kritickém pohledu na věc něco pozitivního pro ten záměr, tedy založení neziskovky, ale i založení této diskuze jako takové. Pokud by ta kritika totiž neměla přinést jinou informaci než "je to nesmysl, nedělej to, okradeš nás (stát) tím jen o další peníze", tak to asi moc nemá smysl v diskuzi pokračovat.
(Z mého čistě egoistického pohledu - nebaví mě to dál ani sledovat. Samozřejmě nemůžu psát za @darwinka).

kacca11
11. lis 2016

@olga_ ja neminim nikoho odrazovat, napsala jsem svuj nazor, ze to nema smysl.

Navrhy tu byly mimo jine i ode me - personalni agentura. Dal me napada jit se poptat na mistni pracovni urad, tam by mohli vedet, zda by takova sluzba mela vyznam.

japona
11. lis 2016

@somalicats Když si někdo není schopen zajistit hlídání na dvě hodiny (pohovor), jak by byl schopen chodit do prace? Nebo ona neziskovka bude suplovat i školku?
Založení diskuze vidim jako obrovskou naivitu zakladatelky, ktera si myslí, že jsou tu desítky či stovky maminek zoufale hledajících práci, akorát neumí napsat životopis, a ona je spasí🙂. Já pesimista vidím všude mraky inzerátů, že hledají zaměstnance na straně jedné a spoustu netáhel s mnoha výmluvami na straně druhé..

teeerez
11. lis 2016

Napad je to hezdy, ale bojim se, s jakou se shleda odezvou a to zejmena ze strany potrebnych.
Souhlasim, ze byt je to v dnesni dobe internetu neuveritelne, je stale spousta lidi, kteri neumi napsat ani zivotopis. Lec uz jsem se mnohokrat setkala s tim, ze jsem takove mamince, ktera si stezovala jak nelze najit praci napsala, at mi zivotopis preposle, ze se na nej spolu podivame, jestli by treba nesel vylepsit a vite co? Zkousela jsem to asi u 5 maminek, kterym "osud nepreje" a "vsechno je hrozne nespravedlive". Jen 1 zivotopis skutecne poslala. Nutnou zmenu potreboval - nebyl to zivotopis, ale sloh na 2 strany, ale pani potom co jsem ji to zkusila z obsazenych infomaci predelat a poradit, tak se urazila, ze to jeji ji prijde lepsi :D
Jako matka jsem si potrebu pomoci ostatnim matkam prenesla i do svoji vlastni prace. Pristihla jsem se, ze jsem jim pri vyberovych rizenich "nadrzovala". No, vetsinou to byla naprosto tragedie. At uz protoze po tydnu skoncili s tim, ze to vadi manzelovi, ze pracuji (extremne casty argument, nechapu) nebo protoze si to rozmysli a pri ukoncovani pracovniho pomeru mi vypraveji jak je to strasne mrzi, ale ze ty vikendy chteji byt s detmi.... (je u nas nutne 2 vikendy odpracovat, ale je misto toho nahradni volno v tydnu)
Tak jsem se vylecila. Praci dnes nema jen ten, kdo bydli v bud opravdu hodne spatnem regionu a nema moznost dojizdet (pak by mel tedy ale podle me zvazit stehovani...) a nebo ten, kdo ji ve skutecnosti nechce

teeerez
11. lis 2016

A dodatek primo k takoveto neziskovce. Jak by zena, ktera neumi najit sama na internetu zakladni informace, nasla takovouto organizaci?

olga_
11. lis 2016

@kacca11 Je fakt, že diskuze v tomto ohledu není zase zas tak živá, jak by se při palčivé potřebě najít při/během/po RD práci, mohlo zdát. Účastní se buď ti, kterým se myšlenka líbí, sami by ale služby nevyužili, i když uznávají, že by mohla být prospěšná (k těm se počítám i já, i když např. myšlenka specializované právní poradny se mi líbí), nebo se účastní ti, kterým se to zdá (min. v podobě neziskovky) jako zbytečnost.
Kde jsou ty ženy, které hledají práci? Je fakt, že v tuto chvíli spíše na ÚP, v personálních agenturách, nebo job servrech... To ale z mého pohledu pořád nehovoří proti užitečnosti myšlenky.
Spíš by to pak chtělo nějakou masivní kampaň i na těchto místech, navázání spolupráce, vytvoření kontaktů atd. Aby to bylo úspěšné, nemůže to být určitě one(wo)man show...

somalicats
11. lis 2016

@japona Nevim, kde bydlis, ale ja dokud zila na horach a potrebovala jsem kvuli praci najit pani na hlidani (skolka fungovala jen do pul ctvrte), tak jsem byla totalne bez sance, nikdo nebyl. Situace ve velkych mestech je v tomto ohledu mnohem lepsi.
Ja netusim, kolik takovych skutecne potrebnych by bylo, to si musi zakladatelka sama zmapovat, zda by se nakonec cela ta prace s neziskovkou vyplatila. To uz je ale na jinou diskusi.

mysicka_lb
11. lis 2016

Mně by se taková organizace zamlouvala nejen v tom, že by pomohla "méně schopným" maminkám napsat životopis, ale že by na to mohla jít i z druhé strany - od firem. Taková neziskovka může oslovit firmy s tím, že hledá nabídky práce vhodné pro matky s dětmi (na zkrácený úvazek, bez služebních cest atd.). Že v případě nemocí je o děti postaráno profi chůvami, maminky mají obvykle nižší finanční nároky, více si práce váží, bla, bla.... Firmy by pak v případě zájmu o spolupráci mohla zaslat seznam pracovních nabídek vhodných pro matky s dětmi a matka, která by do neziskovky přišla, už by vybírala z daného seznamu. Tohle já jako maminka, ač umím s internetem a mám vysokou školu, udělat nemůžu. Nemůžu si dovolit napsat do všech firem tady ve městě "jsem matka, hledám práci s dobrou pracovní dobou nebo na zkrácený úvazek, umím to a to, něco mi nabídněte". Já můžu jedině odpovídat na nabídky práce, které se objeví na nějakém serveru pro všechny lidi, a při případných pohovorech pak řešit, jaká je vlastně pracovní doba a zda se tam jezdí na služebky. Přitom si umím představit, že by plno firem mohlo mít zájem právě o matky - buď těch malých, kde se šetří každá koruna, nebo naopak těch velkých, které neustále nabírají nové zaměstnance na všechny možné pracovní poměry. Co se týče hlídání, také bych velmi uvítala tu možnost. Ne každý ji má a ne každý si může dovolit za to platit.

nikinnna
11. lis 2016

Kdysi jsem absolvovala na úřadu práce " kurz", který se jmenoval příležitost pro mladé nebo nějak podobně. Každopádně cílil na mladé lidi po škole. Radili v čem mohli, včetně životopisu atd. a taky aktivně sami dali dohromady seznam zaměstnavatelů, kteří byli ochotní, absolventy zaměstnat. Byly dva různé projekty. Na prvním přispívali zaměstnavateli na mzdu půl roku 10tis. měsíčně a na druhém, tuto částku přispívali celý rok. Výborný projekt díky kterému se spousta absolventů zaměstnala.
Podobně jako tento projekt, fungovaly také 2 další projekty. Jeden cílil na lidi před důchodem a druhý na maminky po mateřské. Z mého pohledu výborné projekty.
A teď k vaší neziskovce. Nápad je to pěkný, ale podle mě nic neřeší.
Když nemám hlídání na pohovor, nebudu ho mít ani na chození do práce.
Je k ničemu, když pomůžete projet pracovní nabídky, ale nezjistíte, jestli se má cílová skupina maminek na dané místo vůbec šanci dostat.
Když někdo není počítačově gramotný, tak se většinou hlásí na pozice, kam motivační dopis není ani potřeba. Např. supermarkety mají na informacích vlastní dotazníky.

suzanna123
11. lis 2016

A financoval by to kdo?

teraolli
11. lis 2016

V Praze funguje podobná organizace Aperio. Spolupracovala jsem s nimi v rámci diplomové práce ohledně zaměstnávání žen po RD.

uzjetotak
11. lis 2016

@teraolli Teď jsem se na tu Aperio dívala, ale zdají se mi spíše "obecněji" zaměřeni, než konkrétně na pomoc se zaměstnáváním matek po RD....

uzjetotak
11. lis 2016

Myšlenka této organizace tak jak je popsána v úvodu se mi velmi líbí, ocenila bych možnost nárazového krátkodobého hlídání dítěte v momentě, kdy si chci např. skočit na pracovní pohovor (babičky obě 300km daleko a 10m dcera miluje společnost dětí, takže pokud by byla možnost dát ji na dvě hodiny hlídat někam, kde bude přítomno další dítě, jen to uvítám).
Osobně bych také uvítala informace či bezplatnou pomoc právníka v oblasti zakládání podnikání, ŽL a podobně, na co si dát pozor, co vše a kam nahlásit, povinnosti vůči FÚ a SSZ...