Po nástupu do práce otěhotním. Bude mi zaměst. platit?

limenaria
13. říj 2008

Ahoj,
je mi 21 let. Možná si řeknete, že jsem mladá, ale já nemůžu jinak. Nejsem ten typ, který chce njedřív studovat, dělat kariéru a pak mít ve 30 dítě. Jsem po jazykovce a hledám svoji první práci. Nejradši bych teď otěhotněla...vím ale, že nemůžu, protože nemám ani korunu. Bohužel se mi nechce už čekat vlastně ani rok, než si něco našetřím. Říkám si, že jsem na tu jazykovku ani neměla chodit a už jsem mohla rok pracovat. Bohužel je to tak jak to je a já nevím jak si mám zařídit život. Když bych teď rychle někam nastoupila a otěhotněla, bude mi zaměstnavatel něco vyplácet? Bylo by to úplné minimum, že?Partner pracuje. Vlastně nemáme ani trvalé zázemí. Jak jste na tom vy?Kdy jste si mohly dovolit pořídit první dítě?Jsem z toho fakt nešťastná. Asi neuvažuji dobře a řeknete si, že uvažuji nevyzrále. Ale neustále čtu knížky o těhotenství. Obrázky bříšek a miminek mě úplně dojímají. Holt se na mě přírodní pudy vyřádily🙂Nechtěla bych ale udělat nějakou hloupou mladistvou chybu. Napište mi prosím svůj názor ať je jakýkoliv. Klidně mě vraťte zpátky na zem. Před rodiči toto téma raději nepředhazuji

limenaria
autor
13. říj 2008

elitera - ano na thassosu jsem byla letos😀 no jo, ale i když sdělím našim, že 3 měsíce a budeme dělat mimi, řeknou si, že mi hráblo. Moje sestra totiž dělala od 19 a mimi se narodilo letos v únoru..mají dvoupokojáč....takže podporu ani psychickou od rodičů asi nedostanu...

pajmis
13. říj 2008

lim - jindři má pravdu 😉 je lepší být těhotná a zaměstnaná než těhotná a bez práce... aspon si tu práci najdi a pak uvidíš 😉 akorát ti poradím, pokud bys nááhodou zjistila že si těhu ještě v záuční době (3 měs.) tak bych to neříkala, protože tě můžou ihned vyhodit... počkala bych na to, až ta zauční doba zkončí... je to sice jen malá jistota, ale je aspon nějaká 😉

limenaria
autor
13. říj 2008

jindri - to je fakt, no ale moje máma i sestra otěhotněly na poprvé...tak že by ta "chytačka" byla dědičná? No já plánuji neustále...např. teď si říkám..otěhotním teď, narodí se kolem července, za rok po narození svatba a následně si říkám, jak jsem hloupá a ať si jdu hledat práci a "nepřemýšlím".

pajmis
13. říj 2008

lim - nejsi hloupá... já si to taky takhle všechno plánovala...ale musela sem čekat a vydržet to - dalo mi to sakra práci 😀 ale já taky nejsem vdaná a nevadí mi to... vdávat se chci, ale není to pro nás priorita...

limenaria
autor
13. říj 2008

pajmis a kdybych otěhotněla v těch 3 měsících a řekla to až po tom třetím měsíci, vypláceli by mi jakobych dělala už třeba rok?a taky - kdy bývá těhotenství poznat? jinak já mám teda smůlu, že mám takovou prohlou páteř, takže bříško mám trochu i přirozeně a když pak trochu v těhotenství vyroste, budu okamžitě jasná

pajmis
13. říj 2008

daduda - co si nepochopila??? že dítě nestojí nic do doby než jde do školy?? Tomu sice taky moc nevěřím a nechápu, ale třeba si to někdo takhle umí zařídit 😉 na to musí být dobrý sponzor 😀

limenaria
autor
13. říj 2008

no také si myslím, že dítě stojí hodně peněz, moje sestra je teď pořád bez peněz.Prý stojí 3000 měsíčně.malý má 7 měsíců...nemyslím si, že mu kupuje nadstandart, když pro sebe nemá ani pořádný oblečení

dagina
13. říj 2008

Daduda, já jsem se upřímně po dlouhé době zasmála 😀, asi na to hold jdeme špatně 😀 a jak psala Pajmis, musí být hold dobrý sponzor, aby mě mimčo nic nestálo. 😅

elitera
13. říj 2008

Mám dojem, že mateřskou ti v normální výši začnou vyplácet až tehdy, když máš odpracováno min. 175 dní. Podrobnosti nevím, musíš si projít zdejší diskuze, taky jsem se to dozvěděla někde tady.
Jinak co chcete, aby miminko spotřebovávalo? Plínky můžou stát 5000 za celej plenkovej věk, když se nakoupí nový látkový čtvercovky, kojení je taky dost zalevno a časem se nakupuje jen víc jídla. Myslím, že první opravdový výdaje jsou opravdu až vybavení školáka 🙂

pajmis
13. říj 2008

lim - tak na tohle ti nedokážu odpovědět... to jerůzný... na mě to šlo vidět už kolem 3 měsíce...měla sem takový kopeček... já vůbec nevím, jak to je s tou mateřskou... ale myslím, že když vydržíš ty 3měsíce a pak se začnete snažit... a budeš chodit do práce a třeba zjistíš potom že si těhu, tak to ještě říkat nemusíš... ono, ještě než to zjistíš, to taky něco trvá a než se to povede... myslím, že takových 9 měsíců v práci ti to jistě zabere... a to by pak mohlo vyjít na dobrou mateřskou, protože když bys šla pak marodit, tak vlasně ono ti pracovní poměr trvá, že... takže ti mateřskou vypočítají poslední 3 měsíce, co si byla v práci... ale zaměstnana budeš pořád... takže možná postačí i ten půlrok...ale zeptej se jinde... zkus nějak nenápadně někoho doma nebo kdo tomu rozumí... třeba tvoji sestry... nebo založ diskuzi...jak dlouho být v práci, aby se vyplatila mateřská 😀 😀

andreahrbacova
13. říj 2008

no mě to otěhotnění v práci vyšlo dobře,smlouvu jsem měla jenom do 15prosince,z urřitých důvodů už jsem do ledna nemohla nastoupit,tak mi vrchní sestra říkala,že otěhotnění je nejlepší způsob,to se taky povedlo,takže sjem na nemocenské,a jak mi skončí smlouva,tak jsem ještě v ochranné lhůtě.Práce mě strašně moc bavila,ale bohužel nešlo jinak

j.a.n.u.s.
13. říj 2008

Elishka byla neplanovane mimco...tzn. nic moc penez nebylo! Ja byla ve svete na zkusenou...budoucnost nejista...ale prisla na svet...nemela luxusni kocarek, spala se mnou v posteli(postylka slozena)...jeste furt kojim...dala jsem ji i presto to nejlepsi ze sebe. Samozrejme, ze penize jsou potreba, pliny, UM(pokud musi), obleceni...me to pokryli davky a alimenty(mela jsem stesti)...

Takze nazor od tlapicky na jednu stranu chapu...prosla jsem si to! Bez penez s ditetem.
Ale kdybych mela na vybranou jako autorka teto diskuze 🙂 , nesla bych do toho. Ale kazdeho vec!

pajmis
13. říj 2008

A co se týká těch peněz... tak někdo má tu smůlu, že musí od začátku nasadit nutrilon, či jinou umělou výživu a to není zase tak levná záležitost... nějaká rezerva být musí, pro všechny případy... my máme doma ještě 2 psi, kteří "sežerou hodně peněz" a ještě jeden z nich je furt nemocnej, každej měsíc lítáme po vetrině, protože je to nemehlo 😀 a vždycky se mu něco přihodí... takže ještě za veterinu dáváme tak každý měsíc 1000,- ... kdybysme měli myslet an tohle tak to dítě nikdy mít nebudeme 😀 ale je dobré mít na takové nečekané 😅 výdaje rezervu... jinak si myslím, že ditě není v dnešní době levná věc, ale taky to není nějaká čára přes rozpočet...

limenaria
autor
13. říj 2008

no mockrát vám všem děkuji, ještě tento týden sem napíšu jak jsem dopadla, když jsem se doma poradila a nadhodila.😀a co mi bylo řečeno

jindri
13. říj 2008

limenaria: bříško roste každému jinak. Já jsem trochu silnější postavy, hruštička jak vyšitá 😀 s plochým břuchem a že jsem těhu na mě bylo poznat v 5-6 měsíci. Do té doby jsem vypadala, že jsem akorát dobře napapaná 😀 a volnější triko vše zakrylo. Nevolnosti jsem hrála na špatné zažívání.
Pokud by tu tebe probíhalo vše dobře, můžeš/budeš chodit do práce až do nároku na mateřskou, což je 6-8týdnů před porodem, ta se počítá z platu. Myslím, že jí vyplácí sociálka, zavolej si tam, ať nešířím bludy.

pajmis
13. říj 2008

jindři - já myslela, že to půl roku platí zaměstnavatel a ne socialka 😲

limenaria
autor
13. říj 2008

jo ještě mě teď napadlo..otěhotnět na zimu je také výhodné....když nosíte svetry, teplé volné mikiny a ne letní halenky, bříško nikdo hned tak nezaregistruje!😀

tlapicka
13. říj 2008

dadudo, co te tak rozhorcilo nebo co nechapes?

janus: nemame poblem, ze bychom na dite nemeli penize, jen je do nej proste necpeme, protoze dat diteti to nejlepsi je proste to nehorsi, co muze clove udelat ☹

pajmis
13. říj 2008

To jo... ale to by si musela otěhotnět nejpozději ke konci roku... pak začne jaro a to už se člověk odhaluje 😀

tlapicka
13. říj 2008

limenaria: kdyz pujdes do prace a hnedle na neschopenku, tak plati MD sprava socialniho zabezpeceni a zamestnavatel je mimo

jindri
13. říj 2008

pajmis: ono záleží na velikosti firmy, já pracovala u firmy, která měla 25 zaměstnanců a od začátku mi to vyplácí sociálka. A účetní si to zařídila dokonce tak, že lístek na peníze nezasílám do firmy, ale rovnou sociální úřednici 😀

tlapicka
13. říj 2008

to je fakt, ze je to asi vsude jinak...

pajmis
13. říj 2008

jindři - aha, tak to jo...no naše firma je po celé ČR a má hooodně zaměstnanců... tak lístek na peníze posílám učetní... tak možná mi to bude hradit zaměstnavatel... je to italská firma a pobočky má po celém světě, v každém státě, takže musí mít na vyplacení mateřské ...ne?? 🙂

daduda
13. říj 2008

no odpověď všem co souhlasí i nesouhlasí,

samozřejmě, že dítě není otázkou peněz, ale....uvedu příklad (můj osobní)

byla jsem zaměstnaná, takže půl roku jsem měla mateřskou dobrou, pak dávky 3600, manžel je obyčejný zaměstnanec, takže žádné miliony, Tomášek byl na látkové pleny alergický, takže jednorázovky, a aby nebyl osypaný tak výměna docela často aby nebyl v mokrém, přece kvůli šetrnosti ho nenechám v mokru, další kojila jsem 3 měsíce, pak ze zdravotních důvodů to nešlo, sunar nesnášel po něm zvracel, takže nutrilon, který je dost drahý, ale výborný, nebyl skoro vůbec nemocný, takže výdaje za léky nebyly, oblečení, miminka docela rychle rostou, a nechci aby moje dítě vypadalo jako strašák, žádné značkové, ale obyč textil, protože u vietnamce bych za facku ty jejich silony nekoupila, to když si spočítáte, tak už to dítě něco stojí, pak začíná papat, nedáte mu jen tak něco, ale jen kvalitní potraviny, raději si utrhnu od svých úst než dětských, no a pak jsou výdaje třeba ostatní není jen miminko, ale i vy a třeba tatínek - popřípadě někde " nedejbože sourozenec" 😖
takže když vám přijdou doplatky za elektřinu, plyn, vodu - protože žijete na vesnici a zbyde Vám po manželově výplatě a dávkách 3600, 120 korun v peněžence na nákup tak je vám opravdu veselo,
Je dobře, že je to teď vyšší, ale že by to byly přepychové dávky, jak tu někdo napsal, to si nemyslím

ALE JE TO JEN MŮJ NÁZOR,

protože mám maminku, která může hlídat, šla jsem v 10 měsících pracovat, a to je s miminkem ještě náročnější to mi věřte,
ale pokud máte sponzora, a jak jsem četla, jste na cestě do Japonska a manžel bůhví kam, tak asi se máte fajn. To Vám ze srdce přeju. 🙂 Opravdu.

Pokud někdo dítě chce, je to super a přeju mu to, ale pokud by to dítě mělo strádat, tak bych určitě si ho nepořizovala jen proto, že mám mateřský pud.

Ale pokud je to tak, že si stačí odříct drahý koníček - tak do toho... 😎

tlapicka
13. říj 2008

kralovske davky v cesku podle me skutecne jsou, protoze nevim, kde jinde na svete muze clovek zustat s ditetem doma 3 roky a jeste mu za to plati!!! tady v nemecku je to 7500 na rok. to je hodne socialni stat.... a co treba amerika, japonsko? porod platit se plati ze svyho, to neni nemoc, proc by to mela hradit pojistovna? a za 12 tydnu hupky do prace! porodny? co to je?

vzdycky by mohly byt vyssi, at budou jakekoli, nikdy to nebude lidem stacit! Mrzi me, ze si te moznosti pobirani penez a byt doma s ditetem doma 3 roky lide nevazi, a ze jim nedochazi, ze to neni samozrejmost. Protoze to opravdu nema obdoby!

jindri
13. říj 2008

tlapicka: v porovnání s některými státy se opravdu Čr chová dobře k matkám, o tom žádná, ale když propočítám naše výplaty, příjmy versus výdaje a zjistím, že na tohle nemáme, z tohoto musíme slevit a toto až příští měsíc a tohle musíme úplně zapomenout, tak takové úvahy jdou stranou a nadávám jak špaček, jakou mám malou nemocenskou, jaká bude mateřská a co proboha budeme dělat, až budu dostávat rodičkovský příspěvek 😀

dagina
13. říj 2008

Tlapy, a jaké mají v Německu platy x náklady na domácnost oproti nám????? Dá se to srovnávat???? A navíc co vím, tak manžel v pohodě uživí matku i dítě, takže nemusí jít za 12 týdnů do práce..... . Ale máš pravdu, jsme zhýčkaný, třeba v Africe žijí v hliněných chýších bez střechy, bez vody..... 😝 .

campi
13. říj 2008

Tlapicko: naprostý souhlas - lidi jsou v Česku rozmazlený a jenom by natahovali ruce.

Ale ono to není tak jednoduché, protože kam má člověk dát dítě po 1 roce? Treba v Rakousku existuji Tagesmutter - jakési miniškolky (4-5 dětí), které jsou dotovány státem a rodiče platí za ně strašně malinko, takže může jít matka do práce aspoň na částečný úvazek. U nás nic takového není. Takže myslím, že jsou mamky, který nechtějí být odkázaný na sociální podporu, ale neví, jak zajistit péči o dítě a od zaměstnavatelů moc vstřícný přístup nezažiješ.

kacka.va
13. říj 2008

campi: tak s tím souhlasím, že u nás se nějaké miniškolky neřeší. a je to škoda, já bych to v budoucnu docela uvítala. Z umístění do školky mám strach už teď, když vidím, jak to tady chodí a že jsou plné i školky, za které se platí 13 tisíc měsíčně, což já rozhodně dávat nehodlám.

tlapicka
13. říj 2008

tohle je na mnohem delsi debatu, ktera se sem nepatri.
dagino: s tema vyplatama... jsou o neco vyssi, ale zivotni naklady tady za sluzby jsou Xx vyssi, takze podle toho, co vidim, bych rekla, ze prumerny nemec se ma hur nez prumerny cech. V mych ocich se hodne zvedla uroven v CR za poslednich par let.
kdyz dela chlap normalni praci, ma hrubyho 2000 euro. kdyz dre od nevim do nevim, ma pet, coz je hodne, ale zase se z nej ma rodina jen ty prachy a nic jinyho....

campi: tady jsou jeslicky i skolky veliky problem. musis mit lukrativniho zamestnavatele, ktery ma s nejakou smlouvu, jinak tam dite nedostanes. kdyz tu smlouvu ma a vemou ti ho,tak to stoji pres cca 400 euro mesicne, coz se mi zda teda dost...

nikde nelitaji peceni holuby rovnou do huby! Navic jsou nemci mnohem skromnejsi. Cesi jsou strasne narocni na vybaveni vseho druhu, protoze se porad chteji s nekym srovnavat nebo nevim...