Počet dnů dovolené - na kolik mám nárok podle odpracovaných měsíců?

mia636
1. čer 2018

Ahoj holky, mam takovou otazku. Dnes jsem byla jako ze posledni den v praci. V pondeli jdu jeste k lekari takze budu mit paragraf a od utery si vybiram dovolenou. Ja si vypocitala ze mam narok na 10,5 dnu dovolene. Tak jsem si myslela ze ty vyberu a pak pujdu na neschopenku a pak na materskou. Ale dnes mi vedouci rekla ze mi davaji celych 25 dnu dovolene. Ze to zjistovala a mam na ne narok. Nevite jak to je? Moc tomu neverim. Prece se to pocita podle odpracovanych mesicu. Diky za radu

cuuza
1. čer 2018

Ano, mas nárok na celou. Mateřská se počítá také jako práce.

snahnah
1. čer 2018

@mia636 U nás v práci to taky tak jedna měla.

soleilll
1. čer 2018

@mia636 Mateřská dovolená se počítá jako odpracovaná doba a k přiznání celé letošní dovolené musíš odpracovat nejméně 60 dnů (zjednodušeně řečeno). Takže máš nárok na celou dovolenou. Možná, že sis do dneška už nějaké dny vybrala, nicméně před skončením mateřské si u zaměstnavatele písemně zažádej o čerpání dovolené bezprostředně navazující na mateřskou dovolenou. Musí ti ji dát. O to si můžeš pak posunout čerpání rodičovského příspěvku.
(To platí za předpokladu, že jsi nebyla od začátku roku na nemocenské více něž 100 prac. dní, pak by se dovolená trochu krátila.)

kkaatte
1. čer 2018

Jj, také jsem to tak měla. A nevíte holky, když nastupuji nazpět do práce v září, kolik dostanu dní dovolené?

soleilll
1. čer 2018

@kkaatte Pravděpodobně se ti bude krátit podle klasických pravidel, tedy za prvních 100 zameškaných dní se krátí o 1/12 a každých dalších 21 zameškaných dní o další 1/12. Musíš si spočítat, kolik prac. dní za letošek zameškáš.

priefi
1. čer 2018

@mia636 ano, mas narok na celych 25 dnu. Redukce by byla jen, kdybys mela neschopenku delsi nez 100.prac.dni, to by se kratilo o 1/12 a za kazdych dalsich 21 prac.dni by se kratilo o dalsi 1/12. Pokud dpn je kratsi 100 prac.dnu, mas narok na plnou dovcu

marii90
1. čer 2018

Ja nastupovala v pulce unora, ppm mam do konce srpna a pak mam taky narok na 25 dni dovoleny (20 +5 firemni benefit), takze si ji vyberu a na rodicovskou pujdu az po vycerpani dovci ☺

mia636
autor
2. čer 2018

Jste zlate holky. Moc dekuji za radu 😊

ladyhacek
2. čer 2018

Prosím a jak je to když jsem od začátku ledna na neschopence? Na mateřskou nastoupím na začátku července? Takže mi bude určitě náležet jen část - ta za mateřskou dovolenou, že? Děkuji

priefi
2. čer 2018

@ladyhacek viz muj prispevek 21:58

viki999
5. čer 2018

@ladyhacek
@priefi
Jsem taky na PN od začátku ledna a na MD nastoupím na konci června. O krácení jsem taky četla, zároveň jsem ale někde četla, že v případě kdy si dovolenou vybírás mezi MD a RD, tak je to jediný případ, kdy se nekrati vůbec..

betelgeuzz
5. čer 2018

@ladyhacek MD trvá déle než 60 pracovních dní, takže máš nárok na celou dovolenou, která se bude krátit o zameškané dny na PN. Za prvních 100 dní se zkrátí o 1/12, a pak za každý další 21 dní o další 1/12.

betelgeuzz
5. čer 2018

@viki999 nekrátí se o nepřítomnost na MD, ale pokud by byla předtím na nemocenské, tak se krátí.

viki999
5. čer 2018

@betelgeuzz Chapu že se nekrati o přítomnost na MD - resp díky MD budu mít nárok.. předával dál co jsem četla, netvrdím že je to podlozene.. ať si s tím každý naloží jak uzná za vhodné..

viki999
5. čer 2018

@betelgeuzz Ještě screen z článku kde jsem o tom četla..

viki999
5. čer 2018

@betelgeuzz Tak do třetice... četla jsem to asi 30krat dokola a konstatuji, že jsem to možná blbě pochopila tím, jak to navazuje na předchozí odstavec.. a je to mozna myšleno že se nekrati za tu následnou dobu na RD ne o jakýkoli krácení..

betelgeuzz
5. čer 2018

@viki999 jojo, přesně tak to je, že se nekrátí za tu následnou RD. kdyby si to žena nevybrala po MD, ale chtěla vybírat až po RD, tak se jí to zkrátí i za tu rodičovskou. proto se doporučuje vybírat si ji mezi MD a RD.

priefi
Autor odpověď smazal
Zobraz
viki999
5. čer 2018

@priefi nn, měla bych mít nárok na 10/12.. za prvních 100 smen se mi to pokrati o 1/12 a pak se mi tam možná vleze dalších těch 21 a tím pádem se mi to pokrytí max o 2hou dvanáctinu.. ne?

priefi
5. čer 2018

@viki999 jj, vlastne mas pravdu,.trochu jsem si to spletla, ze neodpracujes 60dni...mas narok, tak jak pises. Menso skrat po ranu 😅

viki999
5. čer 2018

@priefi Stane se :D já už se lekla, že v tom je ještě nějaký další háček :D
I když ono to až takový rozdíl dle mě není.. pár dní sem nebo tam..

priefi
5. čer 2018

@viki999 nn, je to tak, jak pises, raci tu blbost rovnou smazu 😂 rano + tehu nevolnosti = total skrat 😂

soleilll
5. čer 2018

@viki999 Od ledna do června, než nastoupíš na MD a jsi na neschopence, se ti krátí dovolená, na tom MD ani vybrání dovolené hned po jejím skončení nemá žádný vliv.
Takže když někdo nastoupí na MD např. 1.1., má nárok na celou dovolenou za daný rok, protože "odpracovala" víc, než 60 prac. dnů (v rámci MD), ale zároveň nebyla v pracovní neschopnosti.
Stejně tak, když jsi třeba celý leden na neschopence a pak nastoupíš na MD, nepromarodila jsi víc, než 100 dnů, tzn. dovolená se ti nekrátí a za MD máš nárok na všechny dny, které ti daný rok náleží.

bartakova_veronika
5. čer 2018

je to úplně v pořádku .... já jsem šla hned od začátku těhotenství na neschopenku a teď po MD vybírám dovolenou kterou jsem dostala 39.5 dne a následně jsem tedy už na RD ... odečetli se mi 5,5 dne v prvním roce díky neschopence .. takže jsem měla 19.5 dne ... MD se do toho počítá ... rodila jsem na konci října a tak s tím že jsem pobírala další rok ještě MD jsem dostala nárok na celý rok tudíž dalších 20 dní ...

martaskaaa
8. črc 2018

@soleilll tech 60 dni musi byt asi kalendarnich ze?

soleilll
8. črc 2018

@martaskaaa Ne, pracovních - viz výše. Případně počet směn. Určitě ne kalendářní dny - víkendy a svátky se do odpracované doby logicky nepočítají.

martaskaaa
8. črc 2018

@soleilll sakra me to da asi 56 dni.😞

soleilll
8. črc 2018

@martaskaaa O tom pochybuju - termín máš v září, takže pokud jsi nebyla na nemocenské, rozhodně ti to vyjde s velikou rezervou.

martaskaaa
8. črc 2018

@soleilll jakto? Ja na MD nastupuji 1.srpna, pak bezi tech 28 tydnu..a to mi v novem roce neda na 60 pracovnich dni preci

soleilll
8. črc 2018

@martaskaaa A teď chodíš do práce? Tedy od 1.1.2018 do nástupu na mateřskou. Jestli ano, tak jsi odpracovala půl roku. 🙂 Tohle se týká ženských, které mají termíny kolem března nebo dubna, případně stráví část daného roku na nemocenské. A jestli myslíš, jestli ti to vyjde na příští rok, tak to asi ne...