Práce na úřadě - test, co by v něm mohlo být?

pavlina276
16. bře 2016

Holky prosím, mám jít na výběrové řízení na úředníka městského úřadu a v mailu mi napsali toto:
13:30 - 14:00 - písemný test k zjištění úrovně znalostí uchazeče/uchazečky v problematice veřejné správy obecně a veřejné správy na úseku životního prostředí.

Nevíte, co by v tom testu mohlo být? Abych se alespoň trochu připravila. Díky

pet_tep
16. bře 2016

Ahoj, nebylo v inzerátu uvedeno, jestli je to výběrové řízení podle zákoníku práce a nebo zákona o státní službě?

pavlina276
autor
16. bře 2016

@pet_tep na oznámení o výběrovém řízení píšou : MÚ Písek vyhlašuje v souladu se zákonem č. 312/2002 sb. o úřednících územních samosprávních celků........

pet_tep
16. bře 2016

@pavlina276 Tak to nevím. Ono totiž pokud by to bylo podle zákona o státní službě, tak tam jsou uvedené požadavky na dané pracovní místo a skládají se pak zkoušky (pokud se nesplní nějaké podmínky pro výjimku). Tyto mají dvě části - obecnou a zvláštní. O tom, co se skrývá v obecné a co ve zvláštní části, si lze přečíst zde: http://www.mvcr.cz/sluzba/clanek/urednicka-zkou... Jinak jsou dokonce zpracované otázky a okruhy: http://www.mvcr.cz/sluzba/clanek/zkusebni-otazk... Ale jak jsem psala hned v úvodu, nevím, jestli je to přesně to, na co se má jejich test zaměřit.

hojda
16. bře 2016

Koukla bych se na fungování obce, kdo má jaké úkoly (starosta, tajemník, zastupitelstvo, rady, jak je organizován MěU to najdeš na stránkách, jaké mají odbory), co je vyhláška a nařízení a nebylo by na škodu se alespoň zběžně projít správní řád.

jancip
16. bře 2016

@pavlina276 V podstatě tam může být cokoliv. Nejpravděpodobněji tam mohou být nějaké otázky ze zákona o obcích, správního řádu, ochrana přírody dle platných předpisů apod.

pavlina276
autor
16. bře 2016

@pet_tep děkuji, to jsem se na netu taky dočetla, ale ty mají být hodinu, tyhle mají být jenom půl, tak uvidím...

@hojda děkuji, správní řád najdu na netu?
@jancip díky za radu 😉

veroniquecz
16. bře 2016

@pet_tep Tyhle zkoušky se dělají až poté co jsi přijatá, pokud tedy nemáš výjimku.

@pavlina276 jak píše
@hojda a
@jancip
prošla bych si obecně správní řád, prošla strukturu města, co vykonává rada, co zastupitelstvo, třeba i počet atd. vše by měli mít na stránkách. A z odborného hlediska bych si přečetla co konkrétně ten odbor provádí, zda třeba nějaké kontroly, podle jakých nařízení a zákonů se řídí a ty si prošla. Měly by být volně dostupné na internetu.

kristyn86
16. bře 2016

Já jsem cca před 5 lety dělala výběrové řízení na úřad, odbor tedy sociální. V tom testu ke zjištění úrovně znalostí uchazeče byly otázky z všeobecného přehledu, např. kolik poslanců má poslanecká sněmovna, kdy skončila II.světová válka, nejvyšší hora středohoří, ale i jaká je lhůta na vyřízení žádosti dle správního řádu atd. a pak otázky ze sociální oblasti - dávky apod...
Ale asi záleží na konkrétním úřadě, jak to pojme...

pavlina276
autor
16. bře 2016

@veroniquecz
@kristyn86 taky díky moooc za rady, byla by to pro mně vysněná práce, tak to nechci nechat náhodě.... 😉

jancip
16. bře 2016

@pavlina276 Všechny zákony se dají sehnat na netu...podívej se, co je v náplni odboru, kam se hlásíš a podle toho si vyhledej zákony, kterými se ta činnost řídí.

veroniquecz
16. bře 2016

@pavlina276
@pavlina276 držím pesti!!!

prcccek
16. bře 2016

Já to měla podobně jako @kristyn86. Budu moc držet palce. Tady u nás bohužel bez známosti se na úřad nedá dostat ☹

pet_tep
16. bře 2016

@veroniquecz Já vím, že tyhle zkoušky se dělají až po přijetí, ale obsahově to odpovídá tomu, co mají v inzerátu uvedeno. Proto jsem posílala daný odkaz na otázky, kde je i literatura. Vesměs je tam totéž, co tu holky píší obecně 🙂

zmrz_lina
16. bře 2016

@pet_tep pracovníci územních samosprávných celků nespadají pod zákon o státní službě.
@pavlina276 Čekala bych otázky ze zákona o obcích, správního řádu a zákonů vztahujících se k té tvé pozici 😉

pavlina276
autor
16. bře 2016

@veroniquecz děkuji moooc
@prcccek taky si myslím, že tam bude tlačenka, ale chtěla jsem to zkusit pro klid v duši 🙂
@jancip je to životní prostředí, mám přesně tu školu,co chtěli, jinak ŽP se prolíná do různých oblastí (voda, zemědělství, doprava) to by bylo asi hodně zákonů na jeden pohovor....snad to bude pouze obecně.

zmrz_lina
16. bře 2016

@pavlina276 přímo na webovkách píšou (je-li to tato pozice http://www.mesto-pisek.cz/VismoOnline_ActionScr...), že práce bude na úseku OPK. Tak bych se zaměřila na zákony k tomu se vztahující. Vodohospodářství, lesní hospodářství, zemědělství... bych vzala jen v rychlosti.

pavlina276
autor
16. bře 2016

@zmrz_lina jo, jo, je to ona 😉 musím si to na netu vyhledat a nějak se tím prokousat....ale je mi jasné, jak rádi budou chtít vzít ženskou s třemi dětmi po 8letech doma 😀 . Díky za rady.

jitkapetka
31. bře 2016

Ahoj, sice už je tohle asi pro tazatelku trochu s pozdě, ale sama na úřadě dělám několik let, takže testy při přijetí se píšou často_ u nás to je vždy nějaká ta malá doplňovačka na češtinu (íčka atd.) a pak nějaký odborný testík - dělám na životním takže nějaké znalosti o zvířátkácha kytkách či třeba o odpadech, podle toho na kterou konktrétní pozici to je a pak taky něco málo o správním řádu.....
Někdo tu psal že testy se dělají až po přijetí _ano i ty se dělají , jmenuje se to zkouška odborné způsobilosti a tu musí dotyčný úředník splnit do 18 měsíců od přiejetí jinak ho vyhodí _je to dost těžký test s obecné a odborné části (znát předmětné zákona a vyhlášky), sranda to nebyla (mám za sebou státnice na VŠ a tohle bylo skoro srovnatelné) ale dá se to🙂

prcccek
31. bře 2016

@pavlina276 jak se podarilo? 🙂

pavlina276
autor
31. bře 2016

@prcccek Dobrý den, díky za optání, samozřejmě nepovedlo 🙂 Bylo nás tam 45, první byl ten test a ten byl z citací legislativy o ochraně přírody, takže žádný správní řád, zákon o obcích...Takže úplné slovíčkaření (mně to přišlo přehnané, k čemu je úředník, co má všechno nabiflované a v praktickém životě je nepoužitelný). No z těch 45 to udělalo 7 lidí a ty šli ještě na pohovor....No, musím hledat dál 😀

nela1985
23. únor 2017

Ahojky, mrkla bych se určitě na web www.mvcr.cz kde máš obecné informace a testové otázky. I když pokud můžu doporučit, tak ségra řešila něco podobného, dělala si testy na www.abctesty.cz kde je test na Úřednickou zkoušku. Říkala mi, že to bylo v pohodě a že to dala...👍

cikom
23. únor 2017

@pavlina276 Ahoj, já sem jednou byla na výběrovém řízení na úředníka životního prostředí na krajském úřadě v Jihlavě. test byl tak těžký že nás tam bylo 12 a napsali jsme ho jenom 3, pak následoval ústní pohovor, kde jsem vše věděla a dopodrobna veškerou problematiku popsala a stejně mě nevzali. ( podotýkám že jsem inženýr s červeným diplomem a ani to mi nepomohlo). Podle mě když úřednické místo nemá nikdo dopředu zamluvení tak není šance se na úřad dostat. Musela by být velká náhodě že by zrovna neměli v zásobě nějakého známého co o místo nemá zájem.

pavlina276
autor
23. únor 2017

@cikom taky myslím,že je to tak🙂 Teď už je mi to jedno, ale před nedávnem hledali znovu na to samé místo nového člověka, tak myslím, že asi těžké testy nejsou zárukou kvalitního zaměstnance😀

cervik1111
7. zář 2017

Holky,není tady někdo prosím,kdo pracuje na úřadě-občanky a pasy,a prošel výběrovým řízením,testem?Potřebovala bych poradit,do jaké hloubky se mám učit zákony 🤐 Nebo stačí jen okrajově.Vlastně mi můžou poradit i holky z jiného oddělení,které tím prošly.Děkuji moc

sasetka94
25. srp 2018

Ahojky za týden jdu na výběrové řízení na magistrát na pozici úředník zajištující správu poplatků. Nevíte někdo čistě náhodou, co by cca mohlo v testu být?? Vím, že tam má být zákon o obcích, o místních poplatcích a daňový řád, ale nevím, jak moc se mám tyto zákony učit, protože co si budeme nalhávat, jsou docela dost obsáhlé. Tak díky za info 🙂