• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Rizikové těh. na konci RD. Pak ÚP. Jak to bude s přísp.?

25. srpna 2010 
Dobrý den! 31.8.2010 mi končí 3-letá rodičovská dovolená. Od 1.9. bych tedy měla začít pracovat. Jsem však měsíc těhotná a budu zřejmě na riziku, neb v prvním těh. jsem měla vysoký tlak, velké otoky a zjistili mi preeklampsii, což se bude téměř stoprocentně opakovat. Práci zatím nemám. Kdybych byla na ÚP a pak na nemocenské, jak to bude s mou mateřskou a pak rodičovskou? Poradí mi někdo, prosím?
23. srp 2010 ve 13:00  • Odpověz  • To se mi líbí
@leni77 Píšeš, že zatím nemáš práci, kdy ti skončila ta minulá? Již v průběhu prvního těhotenství nebo si měla smlouvu na dobu určitou a vypršela při RD? A k jakému datu?
23. srp 2010 ve 14:40  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Podařilo se mi otěhotnět ve výpovědní lhůtě, na prac. úřadě jsem nebyla ani měsíc.
23. srp 2010 v 15:04  • Odpověz  • To se mi líbí
@leni77 Ale to pořád není odpověď na moji otázku, k jakému datu ti skončil pracovní poměr. Měla bys to mít na zápočťáku... nebo skončí až teď?
23. srp 2010 v 16:11  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
K 31.1.2007
23. srp 2010 v 18:36  • Odpověz  • To se mi líbí
Tak to je špatné :frowning2: Po konci pobírání rodičáku by bylo ideální najít práci a nastoupit do ní, ale to bude asi problém. Nebo se můžeš buď přihlásit na UP a budeš 5 měsíců dostávat podporu cca 3000,- nebo se na zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let a zůstat doma, zdravotní by za tebe platil stát. Problém je v tom, že pokud nenastoupíš do práce, tak nemáš nárok na nemocenskou (neuniká ti nemocí žádný příjem) a nebudeš mít nárok ani na mateřskou. Měla bys nárok na rodičovský příspěvek ve 4 leté variantě, od data porodu.
Pokud se ti povede najít práci a nastoupíš do ní, tak nárok na mateřskou už taky nezískáš, nestihneš "odpracovat" 270 kalendářních dní, ale měla bys nárok na nemocenskou.
23. srp 2010 v 18:48  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
j.a.n.i moc děkuju za informace. Čekala jsem, že to nebude jednoduché a nemohla se v tom zorientovat. A prosím tě, pokud by se mi podařilo pracovat alespoň několik měsíců, budu si moci vybrat mezi 3 a 4- letou nebo jen 4-letou?
23. srp 2010 ve 20:43  • Odpověz  • To se mi líbí
@leni77 Pokud by se ti povedlo pár měsíců pracovat, tak budeš mít nárok na neschopenku v souvislosti s porodem, ta je až do konce šestinedělí a zajistí ti možnost volby tříletého rodičáku. Jen je potřeba si to pohlídat, doktoři na to nejsou moc zvyklí, je to právě pro ty případy co pracují, ale krátce a nevznikl jim ještě nárok na mateřskou.
23. srp 2010 ve 22:24  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
j.a.n.i moc ti děkuju za rady a poučení :slight_smile:
25. srp 2010 ve 20:47  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek