Rizikové těh. na konci RD. Pak ÚP. Jak to bude s přísp.?

leni77
23. srp 2010

Dobrý den! 31.8.2010 mi končí 3-letá rodičovská dovolená. Od 1.9. bych tedy měla začít pracovat. Jsem však měsíc těhotná a budu zřejmě na riziku, neb v prvním těh. jsem měla vysoký tlak, velké otoky a zjistili mi preeklampsii, což se bude téměř stoprocentně opakovat. Práci zatím nemám. Kdybych byla na ÚP a pak na nemocenské, jak to bude s mou mateřskou a pak rodičovskou? Poradí mi někdo, prosím?

j.a.n.i
23. srp 2010

@leni77 Píšeš, že zatím nemáš práci, kdy ti skončila ta minulá? Již v průběhu prvního těhotenství nebo si měla smlouvu na dobu určitou a vypršela při RD? A k jakému datu?

leni77
autor
23. srp 2010

Podařilo se mi otěhotnět ve výpovědní lhůtě, na prac. úřadě jsem nebyla ani měsíc.

j.a.n.i
23. srp 2010

@leni77 Ale to pořád není odpověď na moji otázku, k jakému datu ti skončil pracovní poměr. Měla bys to mít na zápočťáku... nebo skončí až teď?

leni77
autor
23. srp 2010

K 31.1.2007

j.a.n.i
23. srp 2010

Tak to je špatné ☹ Po konci pobírání rodičáku by bylo ideální najít práci a nastoupit do ní, ale to bude asi problém. Nebo se můžeš buď přihlásit na UP a budeš 5 měsíců dostávat podporu cca 3000,- nebo se na zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let a zůstat doma, zdravotní by za tebe platil stát. Problém je v tom, že pokud nenastoupíš do práce, tak nemáš nárok na nemocenskou (neuniká ti nemocí žádný příjem) a nebudeš mít nárok ani na mateřskou. Měla bys nárok na rodičovský příspěvek ve 4 leté variantě, od data porodu.
Pokud se ti povede najít práci a nastoupíš do ní, tak nárok na mateřskou už taky nezískáš, nestihneš "odpracovat" 270 kalendářních dní, ale měla bys nárok na nemocenskou.

leni77
autor
23. srp 2010

j.a.n.i moc děkuju za informace. Čekala jsem, že to nebude jednoduché a nemohla se v tom zorientovat. A prosím tě, pokud by se mi podařilo pracovat alespoň několik měsíců, budu si moci vybrat mezi 3 a 4- letou nebo jen 4-letou?

j.a.n.i
23. srp 2010

@leni77 Pokud by se ti povedlo pár měsíců pracovat, tak budeš mít nárok na neschopenku v souvislosti s porodem, ta je až do konce šestinedělí a zajistí ti možnost volby tříletého rodičáku. Jen je potřeba si to pohlídat, doktoři na to nejsou moc zvyklí, je to právě pro ty případy co pracují, ale krátce a nevznikl jim ještě nárok na mateřskou.

leni77
autor
25. srp 2010

j.a.n.i moc ti děkuju za rady a poučení 🙂