Rodičovský příspěvek na 4 roky, kolik to dělá měsíčně?

ronikaaaa
15. dub 2015

Holky, jestli je tu některá, která má rodičovský příspěvek na 4roky mohla by jste mi prosím říct kolik to dělá měsíčně? Bylo mi řečeno, že prvních pár měsíců je to víc a pak se to sníží. Byla bych ráda kdybych věděla o jaké částky se jedná. Mockrát děkuji a přeji hezký den

somalicats
17. dub 2015

@j.a.n.i Poprvé jsem otěhotněla ještě před promocí, ale nedopadlo to. Na potrat bych nešla, takže kdyby to neodešlo samo, tak bych měla dceru ještě o rok starší. Můj exmanžel studoval se mnou, takže bychom v té kategorii dvou nepracujících studentů byli taky. Můj ex dneska vydělává těžkej nadprůměr, takže státu solí a solí.

tanak
17. dub 2015

@j.a.n.i Ano my volbu měli. Ale měli jsme štěstí, že manžel v regionu kde je obrovská nezaměstnanost vůbec sehnal práci Ale kdyby náhodou práci nesehnal, což se stává, do kategorie bychom spadali...ale my to prostě máme jinak: rodičák bereme jako peníze pro dítě a ne na živobytí pro celou rodinu, takže mně je vlastně jedno, jestli mám 220 000 za 2 nebo 4 roky. ale štve mně, že jsem neměla mateřskou 😀

j.a.n.i
17. dub 2015

@somalicats Což nic nemění na tom, že chápu stát, proč nechce podporovat těhotnění studentů...

somalicats
17. dub 2015

@j.a.n.i Naopak. Než řešit problémy a hradit z kapes nás všech IVF párům těsně před čtyřicítkou, které si teprve vybudovaly kariéru a snaží se (často neúspěšně) o alespoň jedno dítě, to radši podpořím studenty na konci studia nebo těsně po škole. Pořád mají šanci, že to státu často mnohonásobně vrátí.
P.S. Těch párů, které jsou starší a mají problémy, mám ve svém okolí až příliš, všechno jsou to moje vrstevnice a mí vrstevníci.

terezapetrova
17. dub 2015

@fibrila tak to ty, které studuji cely zivot by asi neměli děti nikdy? Je to i o prioritách a je na každém pro co se rozhodne. Jinak přeju at se s tim popasujete 🙂

smecka
22. dub 2015

Vrátím se k tématu:
@j.a.n.i: chápu to správně, že i když jsem vedena na Úřadu práce, mám nárok i na jinou variantu než na čtyřletou? Manžel je zaměstnán. Poradíš mi, jak postupovat? Ráda bych šla na tříletou variantu. To bych díky manželovi měla nárok i na mateřskou? Počítanou z jeho platu? Děkuji za rady a osvětu. 😉

j.a.n.i
22. dub 2015

@smecka Výběr rodičáku je v pohodě, k tomu stačí od OSSZ doložit potvrzení o partnerově denním vyměřovacím základu, ale na mateřskou nárok nemáš, mateřskou vždy může pobírat pouze ten, kdo na ni má nárok a z jehož platu je počítaná.

smecka
24. dub 2015

@j.a.n.i: děkuji Ti, to je dobrá zpráva. 😉

madre1
10. čer 2015

Když je u každé délky čerpání rodičovského příspěvku celková částka 220 000kč,lze si na sociálce(nebo kde to vyplácí?)určit jinou měsíční částku,než které(dvě)tu uvádíte?
Lze si tu částku vydělit počtem měsíců do doby,než mi 4.letá varianta čerpání skončí?
Vypočítala jsem si sama,že budu brát 4,5 měsíce po porodu mateřskou a když jsem si těch 220 000kč rozdělila do zbývajících měsíců,vyšla mi částka kolem 5i tisíc/měsíc.Je možné rodičovský příspěvek takto čerpat?

j.a.n.i
10. čer 2015

@madre1 Ano, je.

karlajasmine
11. čer 2015

Já teda naprosto souhlasím s @j.a.n.i.. Žijeme ve státě,kde se dá zdarma studovat do 26ti let,tak je úplně normální,že by stát byl rád, aby studenti něco přispěli do ekonomiky, než odejdou na mateřskou a rodičovskou. Když by každý měl možnost čerpat RD 2 roky 11.500,tak by toho akorát zneužívala určitá skupina obyvatel. Já jsem teda strašně vděčná,že dostanu MD a RD na 2 roky a beru to jako něco co jsem si odpracovala a co mi strhli na daních. Každý má ve svobodném státě povinnost se starat sám o sebe a to,že mám k tomu stát něco přidá,je bonus diky kterému nemusíme po šestinedělí do práce jako to mají v USA. Tam je tolik matek,které miminko dají chuve nebo babičce protože by jinak neměli doma co do pusy. A argument ze člověk půjde ve 40 ti na IVF moc neplatí..já např dostudovala ve 22ti,6 let pracuju a otěhotněla jsem v 28ti..a mohla jsem klidně pracovat jenom třeba 3 roky..jít do práce po škole neznamená stát se matkou ve 40ti..

kvet22
18. srp 2015

Ahojte holky, prosím chtěla bych se zeptat na 3roky je cca rodicovsky prispevek kolik?
Slysela jsem ze, kdyz se miminko narodi tak pul roku se bere min a pak navazuje ta vetsi castka,prosim ktera ma zkusenost? Dekuji

andelka
22. srp 2015

@kvet22 máš před čerpáním RP nárok na mateřskou nebo ne? Obecně,máš k dispozici 220 000 a na kolik let,měsíců si je rozdelis, je na tobě. Jen povinná čtyřletá varianta u rodičů, kde ani jeden nepracuje tak,aby si platil soc. pojištění je daná a po několika měsících vyššího RP se snižuje. Jinak je to na tobě,jak si to rozpocitas.
Půl roku je mateřská, a ta se počítá z platu.
Já měla RP na tři roky,bez mateřské, rovnou od porodu do tří let dítěte a vycházelo to na 6 tis a nějaké drobné.

kvet22
22. srp 2015

@andelka kazdy to ma asi jinak,narok na materskou bych mela mit... na 3roky by to snad melo delat pres 7tis jestli se nemylim? pul roku po porodu by mela byt materska? a ta je z platu? jsem zvedava...

andelka
22. srp 2015

@kvet22 jo,70% z platu. Až ji vycerpas, tak si zvolis jak dlouho chceš brát RP. Jestli do tří let,tak to dělá asi 7500. To si na formuláři zvolis sama.

smallinka
22. srp 2015

možná hloupý dotaz ale od kdy se počítá doba rodičovského příspěvku? od narození dítěte? jestli mi rozumíte, dostáváme mateřskou 27 týdnů ale od kdy se počítají ty 3 roky co jsme s dítětem doma? díky

kvet22
22. srp 2015

@andelka DIKY,snad to nebude jinak... je stejne hrozne,ze i tak je to malo a kolem toho litani atd...

j.a.n.i
22. srp 2015

@smallinka Rodičovská dovolená, tedy volno z práce může být maximálně do 3. narozenin dítěte a s rodičovským příspěvkem nemá nic společného.

j.a.n.i
22. srp 2015

@kvet22 Mě cca 7000,- za to, že jsem doma se svým vlastním dítětem zas tak hrozně málo nepřijde a potvrzení jednoho papíru a vyplnění druhého bych taky neoznačila za nějaké lítání...

medved09
22. srp 2015

@j.a.n.i rodičovský příspěvek lze čerpat do 4 let dítěte. Volno z práce je do 3 let, po dohodě se zaměstnavatelem i déle. Já měla do 3, pak mi malého nevzali do MŠ, tak jsem si požádala písemně zaměstnavatele o prodloužení a v pohodě podepsal. Na ÚP jsem požádala o vyplácení do 4 let (neboli tu částku, co mi zbývala mi posílají po menších sumách)

j.a.n.i
22. srp 2015

@medved09 No, ale od 3 let výše už zaměstnavatele žádáš o neplacené volno, není to rodičovská dovolená... rozdíl je třeba v tom, že ti v průběhu neplaceného volna může dát výpověď.

medved09
22. srp 2015

@j.a.n.i to ano. Rodičovská se ale jako pojem odvíjí od pobírání RP - tedy možno pobírat do 4 let. "chráněné" místo je ale jen do 3. Já jen psala, že u mě to bylo bez problémů. Záleží na dohodě.

somalicats
22. srp 2015

@medved09 Rodičovská dovolená nemá s rodičovským příspěvkem společného nic, a to, že si někdo tyto dva pojmy spojuje, je irelevantní. Můžeš být na rodičovské dovolené a přitom příspěvek nepobírat (např. čerpání RP na 2 roky, ale nahlášená RD do 3 let věku dítěte), a můžeš pobírat RP a nebýt přitom na rodičovské dovolené (všechny matky, které jsou nezaměstnané, nebo právě ten případ, kdy Ti dá zaměstnavatel neplacené volno po třetích narozeninách dítka, ale RP už sis vyčerpala).

diamanta
22. srp 2015

Jde o to, jestli ti to navazuje na peněžitou pomoc v mateřství, nebo bereš rodičák ode dne porodu. _Celkem je to 220000 tisíc, které se ti rozdělí na počet měsíců. V prvním případě, kdy bereš nějak do čtvrtého/pátého měsíce mateřskou, tak ty počty jsou: 4 roky = 48 měsíců, minus měsíce, kdy jsi pobírala mateřskou, např. 4,5 takže: 220 000 : 43,5. A to je 5057,- každý měsíc. Ale musíš si to tak nahlásit, že to tak chceš. Já to tak mám. Namísto prvních několik měsíců přes sedm tisíc a pak živožit o třech a něco, tak je tohle lepší... A když to půjde a dáš dítě ve třech do školky, a najdeš práci, tak ten poslední rok budeš mít jak plat, tak rodičák.
No ale pokud jsi neměla z nějakýho důvodu nárok na peněž.pomoc v mateřství, tak těch 220 000 dělíš 48 a pak to vyjde ještě o dost méně na měsíc....

j.a.n.i
23. srp 2015

@medved09 Neodvíjí, to si jen spousta lidí plete pojmy, jak to je už napsala @somalicats

medved09
23. srp 2015

@j.a.n.i nic si nepletu - vzhledem k tomu, že mamka pracuje jako metodička na ÚP, mám přehled docela relevantní. Kdybyste si přečetli můj úvodní příspěvek, já i po 3. narozeninách syna RP pobírala. Zažádala jsem o snížení měsíční sumy, mám tedy RP do 4 let věku syna a pro účely posouzení jakýchkoli úředních záležitostí jsem na RD. Ale nechci se nijak přít. mnohdy to nemá smysl.

somalicats
23. srp 2015

@medved09 Je mi líto, ale rodičovskou dovolenou lze dle zákoníku práce poskytnout maximálně do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Poté už je to skutečně jen neplacené volno. Takže po třetích narozeninách dítěte už "úředně" na dovolené nejsi. To, že v tu dobu nemusíš platit zdravotní pojištění, protože se můžeš nahlásit na své zdrav.pojišťovně jako osoba pečující o dtě do 7 let věku, je věc jiná.

Cituji paragraf 196: " K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let."

xpila
23. srp 2015

@medved09 To, že tvoje matka pracuje na ÚP, znamená, že tomu rozumíš? 😕 Nehledě na to, že na ÚP rodičovskou dovolenou vůbec neřeší, to je záležitost zaměstnavatele.
Asi pořád nechápeš ten rozdíl mezi RP a RD. RP můžeš pobírat do 4 let, ale RD je maximálně do 3 let. Tak je jasné, že jsi RP mohla pobírat i po třetích narozeninách. A ne, pro žádné úřední záležitosti na RD nejsi, pouze pobíráš RP.

somalicats
23. srp 2015

@medved09 Jinak pochopitelně RP můžeš pobírat klidně celé 4 roky.
Úřad práce rodičovskou DOVOLENOU vůbec neřeší, ženy, které porodily a jsou registrovány na ÚP, vůbec nejsou na RD! Pouze pobírají příspěvek.

medved09
23. srp 2015

@somalicats Úřad práce ale dávky - včetně RP vyplácí - to nevíte, milé dámy... Před několika lety celé dávky státní sociální podpory přešly pod ÚP. Ale to asi opravdu nemá cenu - pletete si hrušky s jablky. Beru RP - od ÚP - TAK JAKO VŠICHNI - ODKUD si myslíte, že Vám chodí rodičák- z Marsu???
Já jsem registrovaná na ÚP jako uchazeč nikdy nebyla... To jsem nikde nepsala.