Smlouva na dobu určitou, mám nárok na mateřskou?

novynka
22. únor 2013

Ahojky, potřebuju si něco ujasnit 🙂 Chceme letos mimčo a v práci mám smlouvu na dobu určitou - do 31.října 2013. Pokud na mě bude těhotenství znát, očekávám, že mi smlouvu neprodlouží. Abych ale ještě měla nárok na PPM, tedy abych se vešla do půlroční ochranné lhůty po ukončení zaměstnání, musela bych otěhotnět do července. Co když se to ale nepovede? Na co bych pak měla nárok? Dostala bych rovnou rodičovský příspěvek nebo nic? A šlo by ho v tomto případě využít na manžela, abych nemusela automaticky na 4 roky? Nebo jedině, když by se ani v červenci nezadařilo, dát si pauzu a pokračovat ve snažení až mi prodlouží smlouvu :/ 🙂 A ještě druhá věc, mám už teď dva přivýdělky na dohodu, můžu v nich při mateřské normálně pokračovat, že ano? Není to teď doufám, nijak limitovaný výdělkem. Díky moc za info 🙂

clloi
24. únor 2013

@novynka nárok na PPM máš pokud budeš mět odděláno 270dní(resp. budeš 270dní nemocensky pojištěná), pokud ne, tak nárok na PPM nemáš, ale délku ŕodičáku si můžeš zvolit přes plat manžela(ten musí mít ale nárok na PPM - být zaměstnán těch 270 dní) při žádosti o rodičák doložíš jen příjem manžela, a budeš jej pobírat od porodu.
Dnes máš nárok na 220tis a ty si určíš, kolik chceš měsíčně na rodičáku brat a podle toho ti vypočítají jak dlouho budeš doma, je tam nějaká min, částka a max je 11500kč(při hrubé mzdě 16500kč), ale výše rodičáku nesmí přesáhnou výši mateřské, takže pokud budeš mět např., nárok na 9 tis mateřské nemůžeš na svůj plat chtít třeba 10 tis rodičáku, to bys musela doložit v žádosti o RP manželův příjem.http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/rodicovsky-prispevek-2013/

Při mateřské si nemůžeš přivydělávat v zaměstnání ze kterého se ti bude PPM počítat, takže ty přivýdělky asi můžeš, ale myslím, že až po ukončeném šestinedělí. Na rodičáku si můžeš přivydělat neomezeně, ale pokud budeš chtět, aby si tě manžel další rok mohl odečíst z daní nesmíš vydělat víc jak 68 tis.
nevím, zda sem to vše napsala dobře, tak snad někdo doplní a nebo opraví