Těhotenství a smlouva na dobu určitou. Jak to bude dál?

nanyh
18. zář 2019

Ahoj holky. V dubnu jsem nastoupila do nové práce, kde mám smlouvu na dobu určitou. Jsem v 5tt a ráda bych tam klidně byla dál, ale jelikož dělám na 3 směny a čuchám benzín, tak pochybuji, že mi dr dovolí pracovat během těhu a dá mi neschopenku. Jak to bude dál? Smlouvu mi neprodlouží a já nebudu mít nárok na mateřskou, ale pouze na rodičák? Pracuji celou dobu, pouze teď jsem měla změnu toho zaměstnání.
Předem děkuji za informace.🍀

konidana
18. zář 2019

a kdy ti smlouva končí? v práci ti musí zajistit místo vhodné pro těhotné nebo nechat doma za plný plat, pokud takové místo nemají. když ti smlouva skončí poběží ještě ochranná lhůta.

nanyh
autor
18. zář 2019

@konidana Teď si nejsem 100% jistá, tuším, že ke konci roku.

nanyh
autor
18. zář 2019

@konidana Nejsem doma, podívám se potom na to.

konidana
18. zář 2019

@nanyh velmi hrubým odhadem se do ochranné lhůty po skončení smlouvy vejdeš, takže na mateřskou by nárok byl.

nanyh
autor
18. zář 2019

@konidana To bych byla ráda🙏🏼

jituli84
18. zář 2019

Tak pokud si přestoupila z práce do práce, tak by to neměl bejt problem ne

petruuushkaaa
18. zář 2019

@nanyh tusim ze musi byt “odpracovano” 180 kalendarnich dni a neschopenka se do toho pocita, myslim, ze by ses tedy mela vejit a mit na materskou narok.. pak se nastupuje na rodicak, po rodicaku si budes hledat novou praci, jelikoz zde ti misto nejspis drzet nebudou😊

nanyh
autor
18. zář 2019

@konidana Tak smlouvu mám dokonce do 15.4.2020

klllarinka01
18. zář 2019

Myslim, ze by ses mela do ochranne lhuty v pohode vejit. Ja to mela podobne. Skoncila mi smlouva behem tehotenstvi nekdy koncem kvetna, rodila jsem v zari a ppm jsem mela. Byla jsem na rizikovem - neschopence hned od zacatku tehotenstvi az 8.tydnu pred porodem, pak nastup na ppm.

martaskaaa
18. zář 2019

Nechod hned na neschopenku, udělej to jak píše výš. Buď ti dají jinou nerizikovou pozici nebo můžeš být doma za celý plat. Na PN bys měla málo peněz

vojkina
18. zář 2019

Také jsem těhotná a pracovní smlouvu mám do 30.11.2019. V současné době jsem na neschopence. Ptala jsem se na to na OSSZ, ochranná lhůta je 180 dnů. Mě to vyjde, nástup na mateřskou budu mít 31.12.

caitlin7
18. zář 2019

@petruuushkaaa je potřeba 270 dní účasti na nemocenském pojištění, 180 dnů je ochranná lhůta

veroniquecz
19. zář 2019

@nanyh musíš být poslední 2 roky minimálně 270 dní nenocensky pojištěna, a zároveň v době nástupu na mateřskou dovolenou zamestnana, případně na ni nastoupit v ochranné lhůtě 180 dni, pokud není předchozí zaměstnání kratší, pak je lhůta jen tolik kolik jsi odopracovala tam.

marketaholasova
19. zář 2019

@nanyh jakmile ti dá doktor potvrzeni ze jsi těhotná. Tak bohužel v 3 směnným provozu i s chemickými látkami musíš skončit. Zákoník práce ti to zakáže. Buď jiná práce nebo neschopenku. U mě jsem měla štěstí že jinou práci a chodila jsem do mateřské 8 týdnů před porodem

konidana
20. zář 2019

@marketaholasova ano, zaměstnavatel ji musí převést na jinou vhodnou práci nebo ji , pokud takovou praci nema, musí nechat doma za plný plat.

drep
21. zář 2019

@marketaholasova zákoník práce rozhodně nepíše nic o neschopence. Takový zákon fakt neexistuje.

marketaholasova
21. zář 2019

@drep to vím ale v dnešní době je praxe jiná. Zaměstnavatel tě většinou donutí jít na neschopenku. Ze by tě nechal s plným platem doma jen tak. Jsou to pro ně usle zbytečné papíry. Já měla to štěstí že jsem mohla chodit do konce a brali na mě ohledy. Ale znám spoustu lidí kteří museli jít na neschopenku i když zdravotní problém neměli. Proč by je měl platit zaměstnavatel když je může platit stát a je to nic nestojí.

yanyt
21. zář 2019

@vojkina ochranná lhůta je max 180 dní a záleží jak dlouho jste v zaměstnání byla. Takže pokud by byla autorka byla v práci jen 3 měsíce takto dlouho trvá i ochranná lhůta

drep
21. zář 2019

@marketaholasova protože tu neschopenku někdo musí napsat a já bych ji třeba nenapsala. O neschopence nerozhoduje zaměstnavatel, ale doktor a musí k ní být medicínský důvod a to není špatná práce

anetahozakova1
23. zář 2019

Dle toho co píšeš se vejdeš do ochrane lhuty ;) Ja otehotnela v Breznu, termin mam 19.12 a 1.5 mi zkoncila smlouva kterou mi logicky neprodlouzily ale vejdu se do ochranne lhuty a materskou mit budu ;) Ale vejdu se tip top, kdybych otehotnela o 10.dni pozdeji jsem bez materske 😀

nanyh
autor
23. zář 2019

@anetahozakova1 Tak super, děkuji 😊

marketaholasova
24. zář 2019

@drep tak vám řeknu moji zkušenost. Jsem dělnice a 3 týdny už jsem na mateřské. Do posledka jsem chodila do práce ale doktorka mě řekla v 8 tt že když budu chtít neschopenku ať se kdykoliv stavím a to mám bezproblémové těhotenství se zatížení leidenskou mutaci.

marketaholasova
24. zář 2019

A ještě k té diskusi vložím příklad jak na to kouká zaměstnavatel. Davala mě to známá proč. Důvod proč zaměstnavatel chce aby jste byli doma na neschopence místo aby vám dával plat a nechal doma je tenhle. Ukážu vám to na vzorovém příkladu. Předpokládejme že 6 měsíců budete doma, protože než zjistíte uteče 8 týdnu a 8 týdnu na mateřskou a máte 20 000 hrubého. Když budete doma s platem tak náklad zaměstnavatele co musí dát je: vaše čistá mzda (15850) plus daň (1950) plus sociální a zdravotní (8960) to je 26960 za měsíc. Když vynasobite krát 6 měsíců tak to je 160560 korun a to mu neodpracujete protože jste doma. A když budete na neschopence tak vám vyplatí 497 korun za den krát 14 to je 6958 a to se ještě zkrátí o víkendy. A zbytek půjde že socialky. Tak rozdíl vydite 153602 korun.

motylcice29
24. zář 2019

@marketaholasova a tenhle výpočet ma nějak zaměstnatelnosti zbavit odpovědnosti, kterou ma dle ZP? Bohužel jsou náklady s kterými musí při podnikání počítat....jinak je to proste podvod, a to z obou stran. A věřím, ze téměř vždycky jde pozici upravit/převést na jinou, aby dana zaměstnankyně mohla dal pracovat.

svntvt
24. zář 2019

@marketaholasova naprosto nerelevantní informace. Vypocitavat castku a brat ji jako samozrejmy duvod k obchazeni zakonu je uplne mimo. Kazdy normalni clovek i bez Vaseho odborneho vypoctu vi, ze je to pro zamestnavatele vysoce nevyhodne, ale koho to zajima?

svntvt
24. zář 2019

@marketaholasova a ano, take jsem slysela, ze gynekolog vetsinou v klidu neschopenku da, pokud si o ni tehotna rekne, ale jak ji ma zamestnavatel donutit, aby si o ni rekla? A kdyz pujde s kuzi na trh a gynekologovi rekne, ze ji chce kvuli zamestnavateli a jeho usetreni penez 😂 uz vidim jak ji to gynekolog s radosti pise, kdyz je to podvod.

drep
24. zář 2019

@marketaholasova hm a co já s tím? Když pro tebe zaměstnavatel nebude mít práci a musel by tě propustit s odstupným a taky ti navrhne enschopenku, jako z jeho strany levnější řešení, tak bych jí taky měla bez důvodu napsat? Safra, já mám furt ty svoje zásady a ty by mi to nedovolily.

rosa106
Autor odpověď smazal
Zobraz