Vlastní podnikání. Šly byste teď holky do toho?

ezratp
29. srp 2022

Holky, šly byste v současné situaci do vlastního podnikání?

Ráda bych si udělala kurz kosmetiky, u RD mám prostor, kde po menší rekonstrukci a kolečku po úřadech můžu mít vlastní salon. Ale pořád se nemůžu rozhoupat. Počáteční investice, včetně vzdělání a kurzů, je cca 100 tisíc. Salon bych otevírala příští jaro, do té doby budu pracovat po kamarádkách při mateřské.
Nemůžu se rozhodnout, zda to není zbytečný risk... Poradíte?

martiniquest
30. srp 2022

Vy, co zminujete, ze nebude na jidlo a energie - ano, mnozi na kosmetiku proste nebudou mit, ale porad tady bude obrovska masa lidi, kteri budou stale vydelavat dost, aby jim to pokrylo veskere naklady a radosti, takze argumentace krizi je za me trochu licha. Ano, rozjezd bude tezsi, ale nikoli nerealny

ezratp
autor
30. srp 2022

@ruzova_pastelka no, pronajímat prostory je obrovský náklad navíc do začátku. My bydlíme 4 km od středně velkého města, je tady běžné dojíždět za péčí, i v tom městě je nedostatek kosmetiček, pokud už některá bere nové klienty, tak čekačka alespoň 2 měsíce...
Já bych salon otevírala příští jaro/léto, před sebou bych měla ještě rok na řidičáku, tudíž budu mít zaplacené sociální a zdravotní. Na rozjezd je to ideální čas, samozřejmě do otevření budu dělat "načerno" za materiál po kamarádkách, abych získala praxi a nějaké reference. Jenom pořád se nemůžu zbavit obav z toho, co bude po novém roce... Být situace jako vloni, tak neváhám...

ezratp
autor
30. srp 2022

@antoinet přiznám se, že v téhle oblasti jsem amatér, doteď jsem byla pouze zaměstnanec. Můžeš mi poradit třeba nějaký program, aplikaci? Mám v plánu se sejít a pobavit se se svou kosmetičkou, která před pár měsíci otevírala nový salon. Jistě bude mít přehled. Ale máš pravdu v tom, že bych si to měla lépe propočítat

ezratp
autor
30. srp 2022

@martiniquest díky, doufám že to tak bude. Já osobně se pohybuji právě spíše v té sociální bublině, kde tu péči kamarádky zatím omezovat nechtějí. Jenom po nich mám už teď 10 klientek. Plus samozřejmě doporučení jejich kamarádkám a to je asi to nejcennější.

antoinet
30. srp 2022

@ezratp návodů je plný internet, ale nejlepší je nechat si pomoct od někoho, kdo už nějaké podnikání rozjel

ezratp
autor
30. srp 2022

@antoinet já mám obrovskou výhodu v tom, že mám šikovného manžela. Rekonstrukce té místnosti je vážně v nákladech jen za materiál. Opravili jsme nedávno celý RD, krom střechy si dělal vše sám. Možná proto na tebe ty náklady působí podhodnocené. Kurz v Brně vyjde, i se zkouškou, na 15000 Kč, lehátko do začátku stačí bazarové, časem se pořídí nové. Nástavbové kurzy dejme tomu dalších cca 5 tisíc. Díky mateřské mi odpadnou náklady pro stát, nájem taky, energie budou pro začátek taky nižší... Materiál sežere dost peněz, s tím počítám, ale pořád si myslím, že těch +- 100 tisíc je reálných... Ale určitě mrknu na ty návody

ileni
30. srp 2022

@ezratp určitě vše budeš muset také řešit se stavebním úřadem( v tvém případě změna užívání). Tam budou chtít plánek. Umyvadlo s pitnou vodou v místnosti+ toaleta a umyvadlo vedle. Dále stanovisko HS. Myslím, že se musí i dokládat, jak dojde ke sterilizaci nástrojů...

ezratp
autor
30. srp 2022

@ileni ano, tyhle technické věci jsem už zjišťovala, KHS, stavební úřad, hasiči... Je zajímavé, že třeba každá KHS chce něco jiného, já mám štěstí, ta naše je docela mírná oproti tomu, co jsem četla na netu 😊

dandaa
30. srp 2022

@ezratp a životní prostředí které zajímá nakládání s odpadem ,ale ty jsou taky v pohodě. Celkově jsou rekolaudace bezproblémů.

ezratp
autor
30. srp 2022

@dandaa aha, vidíš to, o tom se nikdo zatím nezmínil. A počítám, že každé povolení od každého úřadu mě bude něco stát, co? 😁

dandaa
30. srp 2022

@ezratp co jsem naposledy vyřizovala pro sousedku tak se platilo jen za vypracování zprávy pro hasiče, jinak nikde nic .

danvitka
30. srp 2022

Jsem kosmetička a pokud bych měla vlastní prostor šla bych do toho hned.... !!! Obzvlášť pokud budeš relativně "doma", odpadne ti zákaznice a můžeš si jít dělat co potřebuješ. Nedojíždíš do práce, neplatíš nikomu nájem.... A když to nevyjde? tak to klidně pronajmu jako zavedený salón.

kekita
30. srp 2022

@ezratp já si teď zařizuju nehty doma. Zjišťovala sis na stavebním podmínky? Důležité je, aby okolní místnosti na stejné chodbě nebyly obytné-takže ti to neschválí, pokud máš dole ložnici. Pak chtějí samostatné WC s umyvadlem a umyvadlo v místnosti s teplou vodou a pitnou vodou. A ty jednodušší věci jako omyvatelná podlaha, stěny, ....

kekita
30. srp 2022

@ezratp na řidičáku je to super-v podstatě nemáš žádné rizika, investuješ v podstatě jenom svůj čas. Je ale důležité počítat s tím, že sice žádné zálohy nebudeš platit, ale v dalším roce si uděláš zúčtování a minimálně zdravotní budeš muset doplatit (sociální se do zisku cca 80 000 neplati). Tak abys s tím počítala a odkládala si na to peníze.

kekita
30. srp 2022

Rodičáku 🙈

ezratp
autor
30. srp 2022

@kekita je to samostatně stojící budova, pár metrů vedle RD. Zkolaudována někdy v 70.letech jako hospodářská. Tchýně tam dříve měla šicí dílnu. Na stavebním úřadu mi řekli, že když budu mít vhodně napsaný provozní řád, tak nemusím ani řešit bezbariérový přístup. Na KHS mi zase paní řekla, že nemusím mít WC v provozovně, stačí to v RD na chodbě. Ale to ještě zvážím.
A proč se doplácí zdravotní? Když jsem vedena jako osoba na rodičovské dovolené tak za mě sociální i zdravotní platí stát, ne? Budu mít živnost jako vedlejší činnost, ne hlavní

ezratp
autor
30. srp 2022

@danvitka to je hezké slyšet, nevím jak by to případně bylo s pronájmem, to bychom asi raději místnost využívali my. Stejně bylo v plánu ji zrekonstruovat, takže se to tímhle podnikem jenom uspíší. A můžeš mi napsat kolik jsi za co kterému úřadu platila? Klidně do SZ. Díky

ileni
30. srp 2022

@ezratp to je jedno, že se jedná o vedlejší činnost. Podává se přehled o příjmech OSVČ na pojišťovnu a sociálku a popřípadě se musí doplatit..

bassetlady
30. srp 2022

Šla bych do toho. Pro mě osobně - na depilaci a pedikůru si nějak vyšetřím vždycky, i kdybych neměla týden jíst. Být v depresi z inflace a ještě chlupatá a s hnusnýma patama? Děkuji ne.

kekita
30. srp 2022

@ezratp tak pokud je to vedle, je to určitě lepší. Tam si pohlídej světlou výšku místností, a poměr oken k podlahové ploše. Taky by tam asi měla být předsíňka, ale to má každá hygiena jiné.
Zdravotní a sociální se sice neplatí ( zálohově), ale na konci roku musíš podat přehled na pojišťovnu a sociálku o tom, kolik jsi vydělala a z toho to pak zaplatíš najednou. Kdybys nebyla na rodičáku, tak musíš měsíčně zaplatit víc jak 5000 Kč a i když si nevyděláš ani korunu, tak to stejně musíš platit a nikdo ti nic nevrátí. Na rodičáku platíš jenom procenta z toho, co sis vydělala. Tím je to lepší na rozjezd a nejsi "pod tlakem" že musíš vydělat alespoň na zálohy.

danvitka
31. srp 2022

@ezratp upřímně to už si nepamatuji. Ale začala bych tím kurzem kosmetickým, popřípadě si prostuduj nějaké provozní řády, nebo si můžeš i zavolat na hygienu jaké požadavky mají na tu místnost kde budeš kosmetiku provozovat. 👍

ezratp
autor
31. srp 2022

@danvitka jasan, kurz je první. Ten zbytek už mám obvolaný ☺️

mia171717
31. srp 2022

Já bych do toho šla.... I kdybys chodila do práce a měla to jen jako přivýdělek, tak peníze navíc se v téhle době vždycky hodí. A pokud tě to časem uživí, tak ještě lépe. Jsi ve vlastním, neplatíš nájem, takže nebudeš měsíčně vyhazovat peníze a pokud budeš někde zaměstnaná, tak ti budou platit i sociální a zdravotní.

maxulekapcule
31. srp 2022

@jajulin při rodicaku se nemusí platit zálohy?

jajulin
31. srp 2022

@maxulekapcule jasně, že nemusí 😉. Teda nevím přesně, jak je to u vysokých výdělků na úrovni klasického platu, ale tuším, že do 80 000 ročně se neplatí žádné sociální, zdravotní se platí zpětně přesně podle výdělku, třeba 2000 /rok.

lenulacek
31. srp 2022

@ezratp šla bych do toho 🙂 kdo se boji, nesmí do lesa. Navíc zkraslovani žen tady bylo, je a bude. Držím ti palce ❤️❤️❤️

maxulekapcule
31. srp 2022

@jajulin paráda 🙂 právě furt taky přemýšlím, jak si přivydělat

wendulka
31. srp 2022

@ezratp „Nečekejte. Nikdy nebude ten správný čas.“ — Napoleon Hill

ezratp
autor
31. srp 2022

@lenulacek díky za podporu ❤️ už jsem se nejspíše rozhodla 😊

ezratp
autor
31. srp 2022

@wendulka je to tak, nějak to dopadne, půjdu do toho 😊