Vlastní podnikání. Šly byste teď holky do toho?

ezratp
29. srp 2022

Holky, šly byste v současné situaci do vlastního podnikání?

Ráda bych si udělala kurz kosmetiky, u RD mám prostor, kde po menší rekonstrukci a kolečku po úřadech můžu mít vlastní salon. Ale pořád se nemůžu rozhoupat. Počáteční investice, včetně vzdělání a kurzů, je cca 100 tisíc. Salon bych otevírala příští jaro, do té doby budu pracovat po kamarádkách při mateřské.
Nemůžu se rozhodnout, zda to není zbytečný risk... Poradíte?

jajulin
29. srp 2022

@ezratp 100 000 není moc, spíš je otázka, kdy se to vrátí a jak moc jste na tvém budoucím příjmu závislí. Tahle doba nepřináší žádné jistoty. Když bude rozjezd pomalý a výdělky malé, ustojíte to? Nejlíp se podnikání rozjíždí při rodičáku, nemusí se platit minimální zálohy (zjednodušeně řečeno), tobě už zbývají jen necelé dva roky, to není moc, pak se musí odvádět cca 6000 měsíčně na pojistném.

klokanka31
29. srp 2022

@ezratp Otázka jestli se lidi budou hrnout na kosmetiku v téhle době...

ezratp
autor
29. srp 2022

@jajulin dcera bude mít tři v květnu, takže bych si mohla protáhnout rodičák právě abych nemusela platit ten první rok zálohy. Je pravda, že u nás je velký nedostatek kosmetiček, bavila jsem se o tom se svou kadeřnicí a ta říkala, že nemám váhat. Navíc bych měla velkou úsporu i v tom, že nemusím platit nájem... Pravda je, že když mi od května nebude chodit rodičák, tak vše potáhne manžel, a to bude asi docela náročné...

ezratp
autor
29. srp 2022

@klokanka31 právě... Kamarádky a okolí mi říká, že ženy na sobě nikdy šetřit úplně nebudou. Ale já mám strach, že dobře už bylo a bude ještě hůř...

mirin89
29. srp 2022

@ezratp Zvaz i zda by byl salón v dobré lokalitě. Kamarádka má/měla salon, ale trochu bokem od centra a návštěvnost nic moc.

ezratp
autor
29. srp 2022

@mirin89 bydlím na malé vesnici u malého města. Ale je tady běžné za službami jezdit

victress
29. srp 2022

@ezratp to že na sobě ženy šetřit nebudou, platilo před tímhle šílenstvím, už teď chodím na kosmetiku 4x ročně, pak budu chodit 2x ročně až nebudu chodit vůbec a to obočí si vyškubu doma, stejně si budu rvát vlasy kvůli ceně plynu😨

victress
29. srp 2022

@ezratp na vesnici bych do toho nešla už vůbec👎

ezratp
autor
29. srp 2022

@victress jo no, to je taky pravda... Třeba by se to dalo dělat jako přivýdělek k zaměstnání...

dandaa
29. srp 2022

Mám dvě kamarádky co mají salon doma ,jedna kadeřnice a druhá kosmetička. Obě moc šikovné, práce je baví. Mají plno na několik měsíců dopředu. Samozřejmě nějaký rok trvalo než se vybudovala klientela. Ani jedna si nestěžuje. Ta co dělá kosmetiku nabízí i prodlužování řas, permanentní makeup ,tudíž větší výběr služeb.

veruuu_kubesovic
29. srp 2022

já bych to ještě pořádně zvážila, navíc na vesnici...
první co bych oželela jsou právě služby jako kosmetika, navíc když už bys do toho šla tak pracovní doba rozhodně v 15h nekončí, ale až do večera, což je další věc kterou bys měla zvážit aby měl kdo vyzvedávat dítě ze školky....

jajulin
29. srp 2022

Vesnice bych se úplně nebála, stačí si vybudovat dobré jméno a lidi dojedou. Nezdá se mi ta investice 100 000, přijde mi to hrozně málo. Máš zjištěny všechny požadavky hygieny, hasičů atd.? Se 100 000 bych počítala v případě, že mám kompletně připravený prostor, WC atd. a jen ho ho vybavím pár skříňkami, lehátkem a potřebným náčiním + cena kurzů.
Jinak ještě další úvaha - průběžně bych připravovala prostor, se skončením rodičáku nastoupila do práce - třeba i na neplný úvazek a u toho si pomaličku budovala klientelu - odpoledne, večer, o víkendech. Ve chvíli, kdy přestaneš kvůli práci stíhat zájemkyně o kosmetiku a vypočítáš si, že tě podnikání uživí, jdi do toho naplno.

victress
29. srp 2022

@ezratp ano, to si myslím, že je rozumné👍

victress
29. srp 2022

@dandaa no právě, pár let trvá, že si šikovná kadeřnice-kosmetička-nehtařka vybuduje klientelu, což si myslím v budoucnosti bude zázrak...👎

@veruuu_kubesovic jo jo s tou pracovní dobou máš pravdu...😉

ezratp
autor
29. srp 2022

@veruuu_kubesovic s tou pracovní dobou by problém až tak nebyl, manžel vyzvedávat může, navíc do školky je ti 10 minut, při nejhorším tam zvládnu sfrknout i já.

ezratp
autor
29. srp 2022

@jajulin prostor potřebuje vyměnit jenom vstupní dveře, plastové okno, plus vymalovat. Koupit musím lehátko a lampu a umyvadlo a dejme tomu nějaké dekorace. Police, gaučík, regál, stoleček, zařizovací nábytek mám. Kurz kosmetiky u nás stojí cca 22 tisíc, k tomu chci pro začátek obočí a depilaci. Zbytek budu dělat postupně. Myslím, že těch 100 tisíc je reálných, plus mínus i když počítám s úřady.
Vracet do práce se nemůžu, pracuji ve větším městě cca hodinu od bydliště. Nemám v plánu se tam vracet v žádném případě, vůbec by se mi to nevyplatilo. Půl úvazek někde u nás by řešením byl, nad tím taky přemýšlím...

dandaa
29. srp 2022

@victress sousedka začala o prvním covidu dělat řasy a má teď úplně plno ,do toho dvě malé děti a vše zvládá v pohodě. Pracuje 8-12 každý den a 2x týdně odpo . Logicky nikdo nemá klientelu hned a díky prostoru doma aspoň ušetří za nájmy a kauce. Takže se nemusí hned od začátku stresovat tím kolik vydělá.

victress
29. srp 2022

@dandaa jak dělat řasy? to jako že je nalepuje? to si to ty ženský neumí nalepit samy?

dandaa
29. srp 2022

@victress asi přes deset let se ve velkém dělá úprava řas lepením řasa na řasu ,potom se doplňuje cca jednou za 3-4 týdny.

victress
29. srp 2022

@dandaa tak to jsem 100 let za opicemi a žiju i bez této zkrášlovací procedury, navíc by mě nebavilo sedět někde 2 hodiny, jak se mi někdo rýpe v oku...👎 každopádně díky za vysvětlení, další položka, na které šetřím, ani o tom nevím...😉

roxanalit
29. srp 2022

@ezratp ja bych do toho nešla, raději bych nastoupila do práce nebo našla něco jiného. V teto době to bude horší a horší a lidi nebudou chodit na kosmetiku, strihat a barvit se budou taky doma a podle mě se to ani nevyplatí v dnešní době. Každopádně udělejte tak jak to cítíte ❤️

jjasmina
29. srp 2022

@ezratp nu malá vesn8ce, aby se to vyplatilo, moje mamka žije na vesnici a tam vůbec teda a taky abys měla takovou klientelu no. Takže za mě možná jako přivýdělek spíš

muhehehe
29. srp 2022

Já bych do toho šla klidně, moc toho neriskuješ.. a ve vlastním prostoru, to je teprve pohoda. Za mne určitě.

martiniquest
29. srp 2022

@victress 😆👍 tak hlavne ze sis rozsirila obzory

martiniquest
29. srp 2022

Sla bych do toho. Mas super vychozi pozici. A tip ode me - tetovani oboci. Mam na mysli pudrove oboci, microblading...

ezratp
autor
30. srp 2022

@muhehehe díky za podporu. Právě ta prostora je strašná výhoda. A kdyby to nešlo, tak vždycky můžu hledat práci. Mám ještě teď měsíc až dva na rozmyšlenou. Do konce září se do kurzu nedostanu, tak budu přemýšlet.

ezratp
autor
30. srp 2022

@martiniquest na to bych musela splňovat už přísnější hygienické normy. Ale je pravda, že si to školení můžu dodělat kdykoliv později. Momentálně mám dosti respekt 😊

ruzova_pastelka
30. srp 2022

Hele, šla bych do toho, s malými dětmi je pracovní doba, kterou si nastavuješ sama k nezaplacení. Ale... ze začátku bych si pronajímala prostory ve větším městě a až si vybuduješ klientelu, tak se můžeš přesunout. Já jsem za kvalitní péčí ochotná dojet daleko, ale musí to být někdo osvědčený, ne noname začátečnice.

lutu11
30. srp 2022

@ezratp pokud nebude na jidlo, kozmetika bude na uplnem konci v rebricku potreb.

antoinet
30. srp 2022

Přijde mi, že to máš celé strašně na vodě, udělej si přesný business plán. Náklady položkově, se vším všudy (tipuju, že výsledná částka bude tak dvojnásobná), ono to naskáče i na různých doplňcích jako ručníky, pak bude taky investice do kosmetiky samotné. Zkusit udělat nacenění služeb, nákladů na provoz, ať ti z toho vypadne zisk pro představu. Jestli bude výsledek příznivý, nebála bych se toho. Ale na základě informací, co píšeš, bych si teda vůbec nebyla jistá.