Peněžitá pomoc v mateřství a podnikání na vedlejší činnost. Jak to je?

Zodpovězené
4. únor 2024

Dobrý den,

prosím o radu ohledně mé situace.

V minulém roce jsem byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a k tomu jsem měla jako vedlejší činnost drobné podnikání. V zaměstnání jsem podala výpověď, ve výpovědní lhůtě záhy otěhotněla a ještě před skončením pracovní smlouvy nastoupila z důvodu rizikového těhotenství na neschopenku. Protože byla pracovní smlouva vypovězena z mé strany, i přes pracovní neschopnost, pracovní poměr tedy zanikl a má neschopenka dál trvá v ochranné lhůtě zaměstnavatele.

S ukončením hlavního pracovního poměru jsem zároveň přerušila výkon živnosti, protože by se pro mě jinak stala OSVČ hlavní činností, a vzhledem k tomu, že výdělky z mého podnikání jsou menší než povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění a k tomu bych přišla o nemocenskou a následně i o nárok na mateřskou, nedávalo by žádný smysl v podnikání v této době pokračovat.

Nyní budu nastupovat na mateřskou dovolenou (opět z ochranné lhůty zaměstnavatele, do 180 dní po ukončení zaměstnání, všechny podmínky splňuji), pracovní neschopnost bude ukončena.

Chci se zeptat, zda v případě obnovení živnosti při pobírání peněžité pomoci v mateřství (z nemocenského pojištění zaměstnanců) bude má živnost chápána jako činnost hlavní či vedlejší a zda tedy pro mě má smysl v drobném podnikání v tuto dobu pokračovat, nebo bych přišla o PPM.

Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

naše poradenství zaměřujeme hlavně na finanční produkty a případy s nimi spojené. Váš dotaz doporučujeme směřovat přímo na daňového poradce, případně účetní kancelář, která Vás může následně zastupovat u OSSZ, zdravotní pojišťovny, finančním úřadem a máte 100% jistotu, že bude vše správně.

S pozdravem
Ing. Zdeněk Hromek