Dědictví. Na co bych se měla připravit?

Zodpovězené
23. únor 2024

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak se bude dědit po manželovi, který zemřel. Hypotéku jsme uzavírali před manželstvím (oba figurujeme jako "dlužník"). Dluh je momentálně ve výši 1 200 000. Nyní je v katastru 1/3 nemovitosti psaná na manžela a 2/3 psané na mě. Po manželovi zůstaly dvě zletilé děti, které mají své vlastní domácnosti.

Na co bych se měla "připravit"?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

naše poradenství zaměřujeme hlavně na finanční produkty a případy s nimi spojené. Váš dotaz bych doporučil směřovat na notáře, případně právníka, který se zabývá touto problematikou, ať máte jistotu. Nicméně pokud nebyla sepsána závět nebo dědická smlouva, tak půjde o dědění v první linii, tzn. Vy i děti rovným dílem. Do pozůstalosti nepatří pouze majetek, ale rovněž dluhy. Asi to nebude tento případ, ale pokud dluhy překračují hodnotu majetku, je na místě zvážit odmítnutí dědictví.** Pak bude záležet, jaké máte s dětmi vztahy a podle toho se pak bude řešit, kdo koho bude případně vyplácet a jakým podílem.
Určitě si ale pohlídejte, aby byla hypotéka, případně další závazky dále řádně spláceny. Pokud měl manžel životní pojištění, bude záležet, jestli je na něm určena osoba, která má v případě úmrtí dostat peníze (pokud ne, šlo by opět do dědictví).

S pozdravem
Ing. Martin Sládek