Výpovědní lhůta po mateřské. Jak to je?

maxulekapcule
21. dub 2022

Zdravím,

nemáte prosím někdo představu, jak je to s výpovědní lhůtou po MD? Věděli, ze se budu chtít hned vrátit, ale dostala jsem výpověď. Částečný úvazek mi neumožní, to prý nemusí, takže bez výpovědní doby. Je to tak v pořádku?

marlendyetrich
21. dub 2022

@maxulekapcule Po skončení rodičovské by také měla proběhnout standardní, dvouměsíční výpovědní lhůta, během které máte nárok na výplatu. Pracovní poměr může být po rodičovské ukončen i dohodou, na to ale pozor. Zaměstnavatelé, se někdy snaží zaměstnance „dotlačit“ k uzavření dohody o ukončení pracovního poměru.

elesse
21. dub 2022

Je stejna jako kdykoli jindy. Jenze pokud nemuzete Vy na puvodni uvazek nastoupit, je to problem

maxulekapcule
autor
21. dub 2022

@marlendyetrich není to po rodicaku, ale po mateřské

maxulekapcule
autor
21. dub 2022

@elesse no je a není, s prvním synem jsem částečnej měla bez problémů a teď to nejde, takže ..

j.a.n.i
21. dub 2022

@maxulekapcule No, a stoji ti to zato se soudit?

maxulekapcule
autor
21. dub 2022

@j.a.n.i No, neříkám, ze se chci soudit. Ptám se, jestli je to tak v pořádku

j.a.n.i
21. dub 2022

@maxulekapcule No, v pořádku to není, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody, tak máš na zkrácený úvazek nárok, ale pokud ti ho zaměstnavatel odmítne, tak máš 4 možnosti: 1. chodit na plný a nechat to být, 2. chodit na plný a soudit se o, že žádné vážné provozní důvody nejsou 3. požádat o RD a najít si jinou práci na částečný úvazek nebo 4. ukončit pracovní poměr z tvé strany a to buď dohodou nebo výpovědí a pak bys měla 2 měsíční výpovědní lhůtu, kterou můžeš opět řešit buď prací na plný úvazek nebo RD.

maxulekapcule
autor
21. dub 2022

@j.a.n.i dobře, děkuji. Teď mám návrh odstupného, takže rušit to svévolně by byla hloupost

elesse
21. dub 2022

Pak bych brala odstupné a šla hledat jinam. Když není vůle ti zkrácený úvazek dát, ani případné jeho dosažení tvrdší cestou by ti nejspíš dobré pracovní prostředí nepřineslo

maxulekapcule
autor
21. dub 2022

@elesse to rozhodne. Mě spíš jen zajímalo, jak to je. Třeba že by mě dali odstupny za pět měsíců 🤣🤣🤣

elesse
21. dub 2022

@maxulekapcule Za pět měsíců ne, no🙂 Jako záleží, co budeš mít jako důvod nebo jestli ti něco dají "jen tak". Kdybys měla nadbytečnost, tak máš mít 2 měsíce výpovědní dobu + 3 průměrně výdělky odstupné (předpokládám, že pracovní poměr trať déle než 2 roky), takže ve výsledku by to za 5 mezd bylo, ale asi by chtěli 2 měsíce práce🙂

maxulekapcule
autor
21. dub 2022

@elesse no ona mě to nějak tak říkala účetní, ze klidně by mě těch pět mohli dát, ale samozřejmě budu ráda za tři. Ve firmě jsem 11let, a najednou se moje místo zrušilo,,což je blbost, má tam náhradu...