Výše mateřské dávky. Jak se vypočítává?

hacina
11. črc 2006

Omlouvám se pokud se toto téma už probíralo, ale bohužel jsem ho nikde nanašla☹ Poradíte mi (srozumitelně🙂 ), jak se vypočítává výše mateřských dávek ? a jak to s těmi platbami vůbec je ? Prvních 7 měsíců od narození dítětě platí zaměstnavatel, potom stát ..??? Nemám vůbec tušení, tak bych v tom ráda měla jasno. Je nějaký horní limit, přes který např. dávka nejde ? Děkuju moc za objasnění.

berunka
28. únor 2007

ahojky marinko jak uz tu myslim nekdo psal,vyse materske davky se pocita z posledni 12 mesicu v zamestnani.Takze nevimjak to bude v pripade,ze pracujes jen 5 mesicu a pak jsi na pracaku.Kazdopadne za dotaz nic nedas🙂

silvik
28. únor 2007

Ahojky, ráda bych se zeptala, zda některá z vás neví, jakpak to je v mém případě:
😨 😨 Jsem na rodičovské dovolené (malé budou dva roky), před nástupem na mateřskou dovolenou doteď (konce února 2007) jsem byla zaměstnána. Mateřskou mi tedy vyplácel zaměstnavatel, pak rodičovský příspěvek stát.
V květnu čekáme přírůstek, nástup na MD předpokládám tak v polovině dubna. Jakpak to budu mít s mateřskou? Předpokládám, že na ní budu mít nárok, že mi ji bude vyplácet dosavadní zaměstnavatel z nějakého pravděpodobného výdělku.... O ukončení pracovního poměru jsem se dozvěděla teprve včera, takže jsem se ještě na tohleto nikde neptala....
Díky za odpověď 🙂

kewa
2. bře 2007

chtěla sem se zeptat..tento měsic mi přijde prvni mateřska.mam 6 tydnu před porodem.jen newim kolik přibližně teď mateřska je.Jestli dostanu ted malou častku a až po narozeni větší.ptam se protože sem sama a shanim si byt a ani newim kolik ted budu mit přijem děkuji.

berunka
4. bře 2007

kewa_to je ti pocita z mesicniho vydelku,je tojako nemocennska tusim 69%,uz se to tu take resilo,projdi si celou diskusi

luccii
5. kvě 2007

ahoj maminky a budouci maminky!
obnovuju tema, protoze planuju tehotenstvi a nevim, kdy uz muzu zacit 😉
vim, ze abych dostavala materskou, musim mit placeno min.9 mesicu zdrav.pojisteni... ale co kdyz jsem pracovala na dohodu, a tudiz odvadela mene nez pri plnem pracov.uvazku? jak se to potom pocita?
a jeste dotaz - tech 69 % z prumer.platu za posl.12 mesicu je z hrubeho platu - a pak to jeste zdani?
diky moc, Luci

dont_speak
5. kvě 2007

Ahoj luccii,
tak to by mě taky zajímalo.

slim
24. čer 2007

ahoj holky, poradťe prosím - se skoro manželem jsme již plánovali, že v létě nebo na podzim se začneme snažit o miminko. Ale člověk míní, život mění.Jak jsem si pískala, že odejdu ze stresující práce v nějakém 5.měsíci těhotenství na neschopenku a pak od 6.-8.týdne před termínem porodu na mateřskou.Byla bych vysmátá, protože by mi zaměstnavatel platil slušný prachy.Ale co se nestalo, nabídli mi jinou pozici (při které bych dělala ze sebe ještě většího hňupa, než dělám teď) a když ji odmítnu (jako že jsem se tak už přes víkend rozhodla a zítra to mám oznámit šéfovi),tak se semnou rozloučí,dostanu odstupný a dělej si holka co chceš.Už se teda dívám po nové práci, snad něco najdu,ale na netu je toho dost.Práce byla, je a bude. Co mne ale trápí je myšlenka, že se miminko teď odsune na "neurčito". Neb nemůžu zvolit ani jednu variantu, při které bych dostávala alespoň přijatelné finance.
Varianta 1) pokud si nenajdu novou práci, zůstanu na pracáku, otěhotním. Pak můžu jít na mateřskou až po porodu (příp. dříve na neschopenku) ale vůbec nevím, kdo mi bude platit a v jaké výši??? ☹ Jestli se tam promítne plat za posledních 12 měsíců (+ odstupné) a z toho je 69%...???

Varianta 2) najdu si novou práci, ale otěhotním ve zkušebce a když to zaměstnavatel zjistí, můžou mě vklidu vyhodit 😠 (co jsem se tu od vás již dočetla). Tím pádem budu opět na pracáku a jsme zase u varianty 1) 😀 to teda není zrovna správně zvolený smajlík, takže tak 😅 ☹

Varianta 3) mimi se odloží na příští nebo přespříští rok, až se propracuju ke služnýmu platu, než je ten nástupní.

Tak já nevím. Hlavně holky neplánujte a nepočítejte s přesně nalinkovanou budoucností. Protože pak vás to zklame, jako teď mě ☹

veru85
25. čer 2007

Ahoj slim:
vždycky se to počítá z denního vyměřovacího základu, tzn. sečteš všechny příjmy za poslední rok (včetně případné podpory) a vydělíš je 365. to, co ti vyjde, tak z toho vezmeš 69% a výsledek vynásobíš 30 (jako za měsíc). ale abys měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), tak musíš v posledních dvou letech mít odpracováno aspoň 270 dní, a je jedno kde.
pokud bys to neměla odpracováno, tak hned po porodu budeš dostávat rodičovský příspěvek 7582 Kč.
Jinak, pokud zaměstnavatel zjistí už ve zkušebce, že jsi těhotná, tak ti podle mě pak neprodlouží smlouvu, protože bys mu stejně za pár měsíců "utekla"... 😒
Stačí to takhle? pokud bys ještě chtěla něco vědět, tak mi písni do Ip 😉

slim
25. čer 2007

jasan Veru, díky, stačí.
uvidíme, uvidíme. 😉

peetaa
26. čer 2007

Ahoj,chtěla bych se zeptat.. Slyšela jsem že když jsem teď čerstvě po maturitě a chtěly bychom s přítelem miminko,tak že nedostanu žádnou mateřskou když jsem nikdy nepracovala.. Nevíte prosím někdo jestli je to pravda,nebo jak to vlastně je???

veru85
27. čer 2007

peetaa: je to tak, pokud nemáš odpracovaných těch 270 dní v předchozích dvou letech, tak máš po porodu nárok rovnou na rodičovský příspěvek, tzn. 7582 Kč.... 😉

bes
28. čer 2007

Ahoj holky, chystám se otěhotnět a ráda bych věděla, jak si spočítam výši mateřský, když teď končím v práci( hl. prac poměr.) a budu OSVČ, protože obě práce už časově nestíhám. Jestli to někdo víte, předem díky za odpovědi 🙂

janec
10. črc 2007

Ahojy holky,chtěla jsem se zeptat.Zrovna mi skončila PPM ze SZZ a mám požádáno o rodičovsý příspěvek od státu,který mi začíná platit od 10.7.ale já ted´nevím,kdy ho dostanu?Jestli,až v srpnu,nebo,už nyní?Na ukončení od szz mám napsáno,že do 9.7.dostanu ještě nějáké 2000kč,a když je rodičovský 7500,tak to mi jen doplatí? 😀 Nevíte,jak to je? MOC děkuji: 🙂 😵

lajla
10. črc 2007

bes pokud chces otehotnet tak je myslim lepsi HP, z osvc se to pocita z danoveho priznani, a musis se jeste prihlasit k nemocenskemu, pokud chces materskou, ta je u osvc misto 270dni nejakych 180

ria80
11. črc 2007

Ahoj holky,zkuste si najet na www.peceodite.cz,pak na rubriku Pro nastavajici maminky,pak na Pruvodce tehotenstvim,a pak na Na uradech.Tam jsou rozepsany vsechny davky,na ktery mate narok,krasne prehledne,kam jit,jak postupovat,co s sebou a vsechno.Kdyz jsem to pochopila ja,pochopi to kazdy. 😎

sarahs
19. črc 2007

Zdravím všechny..mám takový speciápní dotaz.Jsem OSVČ a ráda bych věděla, kdy musím živnost přerušit, zda ji musím přerušit a kolik si eventuelně můžu přivydělat k mateřské.Mám takový dojem, že je to do poloviny výše mateřské..?Děkuju za jakoukoliv radu.

bes
26. črc 2007

lajlo díky za zprávu! 😉

lucenek
31. srp 2007

Můžu poprosit o radu?
Mám dvě práce, HP a dohodu(smlouva o pracovní činnosti- nebo tak nějak), pracuji 4 roky (pouze 30 dní neschpolenky za celé 4 roky). Pokud otěhotním, manžel má časově nenáročnou práci, tudíž s přehledem zastane péči o dítě(pokud nebudu kojit), mám v plánu si na mateřské přivydělat tou Dohodou, je tento výdělek nějak omezený, kolik si max. můžu vydělat?

podkolenka
31. srp 2007

Ahoj! Mám také velkou prosbu.
Dnes jsem se dozvěděla, že můj zaměstnavatel jde do likvidace. Jsem ve 26tt a jsem na momentálně na nemocenské (rizikové těhotenství). Nesetkala jste se některá s tím, co se bude dít. Pravděpodobně dostanu k 30.9. výpověd s 2 měsíční lhůtou ☹ . Ale jak to bude pak s mateřskou a rodičákem? Nevíte?

zulik
31. srp 2007

podkolenko,pokud jde firma do likvidace,je ustanoven likvidátor-bývá to nějaký právník, který by měl firmu dovést až do konce.ten má pak od firmy veškeré účetnictví,jsou pověřeni vlastně k tomu, co dělala firma.kolik tam máte zaměstnanců, je to malá organizace do 25 lidí?

podkolenka
31. srp 2007

zulik_ jo jo, je to malá organizace. Ted mi nemnocenská chodí od sociálky. Díky za odpověd, protože jsem z toho dost na nervy ☹ .

zulik
31. srp 2007

🙂 myslím, že můžeš být v klídku a užívat si těhulkování.pokud už jsi na nemocenské a sociálka ti ji už vyplácí, byly tam přehledy od firmy, máš to tzv.rozjeté a po nemocenské rovnou nastoupíš na mateřskou,kterou taky vyplácí sociálka /jestli z Prahy,tak pssz/.pohlídej si pak konec neschopenky zároveň s papírem "žádost o peněžitou pomoc v mateřství",kterou ti dá lékař 6-8 týdnů před porodem, aby ti ji firma někam neztratila-mělo by tam být na obou jejich razítko,pokud by nikdo z firmy nebyl k sehnání, domluv se o předání raději se sociálkou./často se stane, že to firma v likvidaci ztratí nebo už nepředá ale třeby jsou to ti slušní/.mateřská se ti vypočítá z posledních 12 měsíců,tedy i z té PN.tak se drž 🙂

podkolenka
31. srp 2007

Díky za uklidnění 😉 . Celou noc jsem kvůli tomu probděla, protože jsem vůbec nevěděla co mě čeká. Všechno si to budu hlídat, jak píšeš a budu teda doufat, že budou z těch slušnějších (i když to si nejsem až tak jistá).

zulik
31. srp 2007

tak si to pak nevyřizuj poštou ale raději osobně,nebo někoho pošli 🙂

podkolenka
31. srp 2007

myslíš, že je to lepší a rychlejší?

zulik
31. srp 2007

hlavně ti to nikdo neztratí,když ti to orazítkují,můžeš to rovnou hodit na sociálku a máš to.

podkolenka
31. srp 2007

jasně - tak takhle to určitě udělám a raději si to vyřídím sama a nebudu tam ani nikoho posílat.

sisstin
31. srp 2007

zulik: já jsem četla, že MD se sice vypočítává za posledních 12 měsíců..ale PN se do toho nepočítá... 😕 jen plat před nástupem na PN 😅 tak já už jsem z toho jelen 😔 😅 😅

andulky
15. říj 2007

Ahoj,prosím z čeho mi zaměstnavatel vypočte výši nové mateřské-mám 2 letou dcerku a teď termín porodu syna,rodičovskou jsem zrušila a nastoupila znovu mateřskou na něj...budu brát mateřskou-28týdnů- stejně jako za dcerky nebo jako teď 7500Kč?děkuji za odpověď 🙂

mikca
15. říj 2007

andulky měla by jsi brát práv jako u dcery teda asi o něco nižší,...nevím přesně jak se vypočítává, pročti si to tu, a určo na to natrefíš...