Výpočet výše mateřské...

pmendy
3. dub 2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výši mateřské... Protože mi přišla první mateřská a vůbec mi to nesedí. Jsem ve stálém pracovním poměru, vracela jsem se mezi rodičovskou a další mateřskou na 4mesice zpět do práce avšak můj plat je nyní o 6 tis vyšší a navíc jsem dostala odměny vánoční. Myslela jsem, že se mi bude nová mateřská počítat z tohoto období. Mateřskou mám však jen ca. o 1000 Kč vyšší než s prvnim dítětem což mi přijde opravdu málo. 🤔 O svého zaměstnavatele jsem pracovala na dpp, dpc i na půl úvazek ale na jinou pozici než na kterou mám smlouvu... Bylo mi řečeno, že jde o dobu vyloučeno a nebude brána v potaz... Děkuji za info, nikde jsem nenašla odpovědi 🤔




vazek ale na jinou pozici než mqamam

maxulekapcule
3. dub 2021

Tak to asi bude, bohužel.

pmendy
autor
3. dub 2021

https://aperio.cz/cekate-li-druhe-treti-ci-dals... zde právě píšou, že se vychazi z noveho platu i když byl pár měsícu... Což mi denní vyměřovací základ prostě nevychází 😔

bassetlady
3. dub 2021

Ty 4 měsíce jste pracovala na ty DPP, DPČ? Nebude v tom zakopaný pes? Protože podle mě se tyhle “smlouvy” nesčítají. Takže to vzali z toho výměru před 1. mateřskou.

drep
3. dub 2021

@bassetlady dpč a dpp by se měli ale podle mě normálně počítat, pokud z nich odvádíš sociální.

gramar
3. dub 2021

Každá smlouva díky které je žena účastna sociálního pojištění je posuzuje samostatně a konečný výsledek je součet všech výpočtů, takže tam problém nebude, ale bude to spíše v tom že se počítá část doby z první mateřské a pak ta nová, ale nejsem si jistá...

Každopádně zkus @j.a.n.i to je místní machr na podobné záležitosti (omlouvám se za označení, ale mám tě tu v tomto směru za modlu a experta 😉 )

pmendy
autor
3. dub 2021

@bassetlady v roce dcery jsem pracovala na dpp, pak na dpc a od února do října 2020 na poloviční úvazek ale na jinou pozici. 22.10. 2020 v den 3 narozenin dcery jsem se vracela na hpp na své původní místo a 22.2.2021 jsem nastoupila na materskou 🤔

j.a.n.i
3. dub 2021

Přiznám se, že jsem se trochu ztratila v tom, co píšeš. Takže během RD byly nějaké DPČ a DPP a pak ti skončila RD a byla si 4 měsíce v práci zpět na svou smlouvu?

pmendy
autor
3. dub 2021

@j.a.n.i přesně tak...ano... Ty 4 měsíce jsem byla na normální pracovní smlouvu ...

j.a.n.i
3. dub 2021

@pmendy Pak by se to mělo počítat jen z té... Nebo tedy možná by vyšel nárok i z toho půl úvazku, ale to bys musela dávat 2 žádosti a účetní posílat 2 přílohy o příjmech. Každopádně bez znalosti přesných čísel se nedá říct, zda je to blbě nebo správně, u vysokých platů to díky redukčním hranicím může opravdu udělat tak malý rozdíl. Nebo mohla něco blbě poslat účetní.

pmendy
autor
3. dub 2021

@j.a.n.i dávala jsem žádost jen jednu... Původně jsem měla na hpp 26 tis hrubého.... Ted ty 4 měsíce už 32 tis a dostala jsem i vánoční odměny... Denní dávka mateřské mi vychází jen 628 Kč což mi přijde málo 🤔 myslím právě že dpp, dpc i ten půl úvazek nemají mít vliv...

gramar
3. dub 2021

@pmendy Tak tam to ale cca podle těch cifer více méně sedí...

pmendy
autor
3. dub 2021

@gramar když zádam do kalkulačky mateřské 32000 Kč vyjde mi denní mateřská 738 Kč... A to jsem ještě měla vánoční odměny přes 10 tis (nevím přesně už) a ty jsem ještě ani nezapocetla

nagojka
3. dub 2021

Dobry den...muzu se zeptat jak vypocitam dennim davku materske?mam soucet hrubych mezd za poslednich 12 mesicu ale tam sem se zasekla a nevim jak dal...z toho souctu se udela nejaky prumer?

j.a.n.i
3. dub 2021

@pmendy Nojo, ale kdyby se ti tam započetlo 8 měsíců půl úvazku, tak by to přece muselo být zas výrazně méně.

pmendy
autor
3. dub 2021

@j.a.n.i právě vůbec netuším kde na to socialka přišla... Tu denní mateřskou mám z výpisu z účtu 🤔 počítá se tedy z těch 4 měsíců? A je možné že treba spletli podklady účetní?

gramar
3. dub 2021

@pmendy Možné je všechno i účetní je jen člověk. Ale když si vezmeš výplatní pásky i za ten částečný úvazek, vše sečteš (včetně vánoční prémie, pokud je to normálně zdaněná částka a nemáte to nějak jinak...), vydělíš to počtem dní tak ti vyjde nějaké číslo a to by mohlo teoreticky vycházet...
Já to bez dat vypočítat neumím, ale tohle by mohl být ten důvod... Nebo taky to, že jsi dostala ty vánoční odměny a tím jsi přešvihla redukční hranici, pak by se to taky mohlo dost změnit...

gramar
3. dub 2021

@nagojka Nejsnazší to máš hodit do nějaké kalkulačky na netu počítají celkem přesně. Pokud bys chtěla přesný výpočet, lze i najít takové kde zadáš přímo ten součet za posledních 12 měsíců a počet odpracovaných dní (nezapočítává se tam nemocenská)

pmendy
autor
3. dub 2021

@gramar ano prémie byly normálně ve mzdě... Ta ten půl úvazek, kdyby se zápočet... by to pak muselo být o dost méně 🤔 na sociálce jsem se ptala právě na půl úvazek zda má mít vliv a tam mi řekli, že pokud je to do 4 let věku dítěte nemá mít na mateřskou vliv a je to tzv. Doba vyloučena jako třeba nemocenská. Podle odkazu https://aperio.cz/cekate-li-druhe-treti-ci-dals... jsem pochopila že vezmou mzdy za ty 4 měsíce a z toho se má vychazet... Což mi právě vůbec nevychází 🤔 nikde jsem se prostě nedocetla jak se vypočítá mateřská když se vracím na 4mesice do práce mezi rodičovskou a mateřskou jen v odkazu výše...

gramar
3. dub 2021

@pmendy https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-presn... zkus si to propočítat tady, zadáš tam celkovou částku a počet dní a hodí ti to celkem přesný výsledek...

gramar
3. dub 2021

@pmendy a nezapomeň že se tam počítá jen doba do ledna, započítává se příjem do měsíce před kterým jsi nastoupila na mateřskou, takže jestli jsi bonus dostala např. až v únorové výplatě, tak se tam nepočítá stejně jako těch 21. dní v únoru...

pmendy
autor
3. dub 2021

@gramar dostala jsem v prosinci

gramar
3. dub 2021

@pmendy Tak to zkus na té kalkulačce, pokud tam budeš mít nějakou odchylku tak se obrať na sociálku... Bohužel bez podrobných dat ti tu stejně nijak zvlášť nikdo nepomůže 😉

nagojka
3. dub 2021

@gramar diky za odkaz👍👍👍to je celkem super kalkucka..jestli sem tam zadala vsechny udaje spravne tak budu jen doufat ze to tak bude...😂🙈moc dekuju...

j.a.n.i
3. dub 2021

@pmendy Mozne je vsechno, tam bych zacala, at ti poslou kopii z účtárny, co posilali.

pmendy
autor
3. dub 2021

@j.a.n.i ať počítám jak počítám tak o prostě takto nízké číslo mi nevychází i kdybych počítala poměrnou část s nižším platem na hpp a teď pak s tím vyšším na ty 4mesice... Kalkulačka mi hází chybu 122 dni/ 141 tis https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-presn...

nagojka
3. dub 2021

@j.a.n.i muzu se take zeptat jeste na jednu vec?nastuo na materskou mi vychazi hned na zacatek cervna...jeste porad chodim do prace,kdyz to dobre pujde chtela bych dochodit jeste do konce dubna..v kvetnu bych si vzala cely mesic neschopenku a od cervna bych nastoupila...12 mesicu zpetne mi vychazi cerven 2020-kveten 2021...kdyz ale budu ten posledni mesic na neschopnosti,ktera se do vypoctu materske nepocita bude mi jeden mesic chybet..jak to potom bude?budou mit tedy materskou pocitat od kvetna 2020-duben 2021?ono dle slov nasi ucetni bych mela tedy za kveten nemocenskou+odmeny coz by vlastne melo byt mnohem vic nez jedna moje vyplata...bude se to pocitat jako odpracovany mesic?

nagojka
3. dub 2021

@j.a.n.i dpufam ze sem to napsala aspon trochu srozumitelne...🙈🤔

j.a.n.i
3. dub 2021

@nagojka Nebude, mesic, kdy mas nemocenskou se vyloučí, nemocenska do vypoctu nevstupuje.
Ty odměny by mely.

nagojka
3. dub 2021

@j.a.n.i takze se mi to bude pocitat pouze za 11 mesicu?od cervna 2020-duben 2021?omlouvam se za svou nechapavost😞😞😞to ze nemocenska do vypoctu nevstupuje samozrejme vim...pracuju na 12 hodinove smeny takze to mam kazdy mesic bohuzel jinak..ale nase ekonomka mi rekla ze si mam udelat soucet hrubych mezd co mam na vyplatnici za poslednich 12 mesicu...

gramar
3. dub 2021

@nagojka Když si sečteš hrubou mzdu za poslední rok, odečteš to co je za nemocenskou (jak částku - poznáš na výplatní pásce, tak dny) a pak to vydělíš počtem dní tak dojdeš k dennímu vyměřovacímu základu a z něj je mateřská 70% (jen je potřeba si ohlídat redukční hranice)

@pmendy ještě jsem našla tuto kalkulačku, kde to lze brát podle denního vyměřovacího základu, ke kterému dojdeš dle popisu pro nagojku https://www.mesec.cz/kalkulacky/materska/ 😉