Z nemocenské na MD, má to vliv na vyplácení mateřské?

majovka24
18. únor 2015

Všechny zdravím.

Někdy v říjnu 2014 jsem nastoupila na nemocenskou, jelikož jsem pořád zvracela a nebyla jsem schopna skoro vylézt na vzduch :/. Někdy po 4. měsíci těhotenství se mi to zlepšilo, ale ne úplně na úroveň, abych se cítila na to jezdit každý den MHD do práce a sedět tam 8 hodin..Takže na nemocenské stále setrvávám. Zajímá mě právě, zda to má potom vliv na vyplácení mateřské? Pracuji již 4 roky (hned po ukončení studia) a jak jsem psala výše, tak od října 2014 jsem na nemocenské a poté přestoupím na mateřskou dovolenou. Prosím vás tedy o radu a zkušenosti, zda vyplácení mateřské má vliv na to, že jsem nyní na neschopence?

P.S. Dovolat se na ČSSZ je opravdu umění a už nemám nervy čtvrtý den poslouchat jen vyzvánění, aniž by to někdo vzal. Proto se obracím na vás všechny 🙂.

Moc děkuji 🙂

cukrik123
18. únor 2015

mám to stejně a prý by to nemělo mít extra vliv ale taky se začínám bát co bude a jak

kami1984
18. únor 2015

Taky to tak mam, materska se vypocitava z mesicu, ktere nasledovaly pred nastupem na nemocenskou, do vyse materske se tedy nepromitne🙂Ja byla na nemocenske od 7tydne az do nastupu na materskou.

cukrik123
18. únor 2015

@kami1984 ha takže když jsem před nástupem na neschopenku pracovala rok a 3 měsíce a ještě před tím na poloviční úvazek rok tak je to v klidu?

majovka24
autor
18. únor 2015

@kami1984 aha, tak to by mělo být v pořádku, protože spousta žen nemůže za to, že mají rizikové těhotenství a musejí být na nemocenské. Já to teda ještě zkusím ověřit, ale děkuji moc za komentář 🙂

jitavrtule
18. únor 2015

@majovka24 to, že jsi na neschopence na mateřskou (myšleno její výši) mít vliv nebude, neboj. Peněžitá pomoc se počítá z platů za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou, ne z nemocenské. Dny, kdy jsi nemocná jsou z výpočtu vyloučené, stejně tak nemocenská. Takže se sečtou platy za dobu kdy jsi pracovala (z posledních 12 měsíců), podělí se to počtem započitatelných dní, pokrátí se to případně podle redukčních hranic a vyjde ti denní vyměřovací základ. A z toho je pak mateřská 70% na kalendářní den.
@cukrik123 - rok a tři měsíce víc jak bohatě stačí . Navíc i doba, kdy jsi na nemocenské, se ti počítá do těch 270 odpracovaných dní potřebných ke vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Protože jsi stále zaměstnaná a zaměstnavatel za tebe odvádí nemocenské pojištění.

kami1984
19. únor 2015

@cukrik123 jj, ja delala 4mesice na hlavni uvazek a predtim 3roky na polovicni a materskou mam ted podruhe. vzali tusim rok pozadu, kdyz to pocitali.

kami1984
19. únor 2015

@majovka24 ja jsem ten pripad, takze se neboj🙂

gagusza
19. únor 2015

Zdravím,

také jsem na PN od 10/2014 a budu až do nástupu na MD... Pracovala jsem do 5/2014 necele dva roky u jednoho zaměstnavatele a od 6 mesice toho roku jsem změnila zaměstnavatele. Taktéž se mi to počítá jako odporacovaná doba ??? jen pro uklidnění duše .. Jelikož mě hrozí známa, že to je v čudu když jsem měnila zaměstnavatele... Děkuji za info 😀

majovka24
autor
20. únor 2015

Tak jsem si dnes volala na čssz a paní mi řekla, že pokud jsem nyní na neschopence a budu poté přestupovat rovnou na mateřskou, tak mateřská se mi bude počítat jen z měsíců, které jsem pracovala. To znamená, že správně by to mělo být 12 měsíců před nástupem na mateřskou a z toho si každý musí spočítat, kolik měsíců z těchto 12-ti pracoval.

jitavrtule
20. únor 2015

@gagusza změna zaměstnavatele ničemu nevadí, pro nárok na mateřskou prostě musíš mít za poslední dva roky před nástupem na MD "odpracováno" (zjednodušeně = být zaměstnaná) 270 dní. Souhrnně.

evik19
27. únor 2015

@jitavrtule Vidím, že jsi znalá, tak si dovolím ti podat ještě jednu otázku🙂 ´Momentálně jsem na rodičovské, před ní jsem rok pracovala, ale měla jsem nízký plat. Na další mateřskou, pokud se tedy zadaří, bych chtěla nastupovat dejme tomu dva měsíce po opětovném návratu do práce (tedy v září 2015 bych po rodičovské opět nastoupila do práce a v listopadu či prosinci téhož roku bych šla na mateřskou), z čeho by se mateřská vypočítávala? Z mého platu před nástupem na první mateřskou anebo z platu za ty dva měsíce mezi rodičovskou a mateřskou? Děkuji moc za případnou odpověď.-)

ludul
27. únor 2015

@jitavrtule Jíťo a jak je to se zůstatkem dovolené? Budu si ji vybírat mezi MD a RD a před nástupem na MD jsem na neschopence ... z jaké výše se mi bude dovolená ( zbytek z roku 2015 a část z roku 2015 ) bude počítat - resp. bude se počítat ze mzdy před nástupem na NP nebo z částky za NP?

jitavrtule
27. únor 2015

@ludul nahrada mzdy za dovolenou se pocita z prumerneho hrubeho vydelku za rozhodne obdobi, coz je predchozi kalendarni ctvrtleti. Pokud jsi ale za to posledni ctvrtleti pred cerpenim neodpracovala aspon 21 dni z duvodu PN, pak se z pocita z pravdepodobneho vydelku, takze podle toho jaky plat mas ve smlouve a jakou pracovni dobu, nikoliv z nemocenske.

jitavrtule
27. únor 2015

@evik19 Chapu to spravne, ze jsi stale zamestnana u stejneho zamestnavatele, tj. trva ti pracovni pomer? Pokud na další mateřskou nastoupíš do do 4 let věku prvního dítěte, pak druhá mateřská nebude nižší než ta první. Takže pokud by ti za tu dobu, co budeš po po rodičáku pracovat, vycházel nižší denní vyměřovací základ než při první mateřské, použije se stejný výpočet jako při první mateřské.Pokud by ti těch par mesicu co budes zpet v praci vychazel vyssi denni vymerovaci zaklad, pouzije se ten.

viz zakon o nemocenskem pojistěni, paragraf 19:
(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21. (tzn pred pokracenim polde redukcnich hranic)

luissi
8. bře 2015

Poradí mi taky někdo? Pracovala jsem roky v nemocnici,od 8/2014 jsem na nemocenske, z duvodu prestehování jsem podala k 28.2. výpověd ale stále jsem na nemocenské. V době nemocenské jsem zistila že jsem těhotná a do práce už nikde nenastoupím! Jak se tedy bude počítat mateřská mě a zda musím jít třeba na pracák? Děkuji za odpovědi

xpila
8. bře 2015

@luissi Kdy ti skončil pracovní poměr? Pokud nestihneš na mateřskou nastoupit do 180 dní od skončení pracovního poměru, tak na ni nárok nemáš.

luissi
8. bře 2015

skoncíl mi 28.2.

zuzi.111
8. bře 2015

@luissi od 28.2. do listopadu je to dele, nez 180 dni. Proto na nemocenskou nemas narok. Muzes byt na nemocenske do konce sestinedeli a pak nastoupit rovnou na rodicak.

mysicka150
17. bře 2015

Ahoj, chci se chci zeptat: Tři roky nepřetržitě pracuji a teď jsem byla na umělém oplodnění a mám rizikové těhotenství, takže musím být od začátku doma na nemocenské. V zaměstnání mám smlouvu na dobu určitou do 30.4.2015 a termín porodu kolem 15.12.2015. Budu mít nárok na mateřskou dovolenou a budu si moct vybrat délku rodičovské dovolené? 😒
Děkuji moc za odpověď.

zuzi.111
17. bře 2015

@mysicka150 Od 15.12. Odecti presne 8 tydnu = termin nastupu na materskou. Pokud je to od 30.4. do tohoto terminu vice jak 180 dnu, narok nemas.

xpila
17. bře 2015

@mysicka150 Mělo by ti to vyjít, ale teda hodně natěsno, takže bude záležet na tom, jaký termín ti doktor napíše (a tím pádem i nástup na MD).

mysicka150
17. bře 2015

Ale když půjdu na nemocenskou ještě před tím než mi tu smlouvu neprodlouží, tak i když mi zanikne pracovní smlouva toho 30.4 tak stejně dále na firmu budu marodit a tím pádem za mě platí přece pojištění a na MD mám nárok není to tak?

xpila
17. bře 2015

@mysicka150 Ne. Neschopenku přece pak platí sociálka, ne zaměstnavatel. A podmínkou pro nárok na PPM je být ke dni nástupu na MD zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.

zuzi.111
17. bře 2015

@mysicka150 Je to presne tak, jak pise @xpila.

mysicka150
17. bře 2015

Ale i tak by mi to mělo vyjít sice opravdu jen o pár dní asi o 8 😀 Ale dobrý 🙂 Děkuji moc za odpovědi

xpila
17. bře 2015

@mysicka150 Mělo, proto jsem psala, že bude záležet na tom, jak ti to vypíše pak doktor.

mysicka150
17. bře 2015

Ju 🙂 Tak jsem zvědavá jak mi to dopadne, budu doufat 🙂

mamiiinka
26. bře 2015

maminky, prosím poraďte. Jsem teď na Nemocenské. Ale teď 5.4 mám nastoupit na Md (to je tech 6 týdnů před porodem) Má otázka je co dál. Mám papír od gynekologa, který si vyplním a pošlu zaměstnavateli. Tomu rozumím,. Jenže kde já si pat mám žádat o tu mateřskou, její délku a výši? moc tomu nerozumím a nevím jak to na netu hledat. Děkuji za zkušenosti 🙂

ninive211
26. bře 2015

@mamiiinka U mateřské o žádnou délku a výši nežádáš, výše PPM je vypočtena z tvého doloženého příjmu ze zaměstnání (doloží zaměstnavatel) a délka je daná zákonem (u 1 dítěte 196 dní, 28 týdnů). Papír s žádostí o mateřskou dáš zaměstnavateli a víc se nestaráš, na sociálku to už podá za tebe on. Pravděpodobně máš namysli pak rodičovský příspěvek, že? O ten se žádá na pracáku na jejich formuláři, k tomu musíš doložit sociálkou potvrzený formulář o výši vyměřovacího základu peněžité pomoci v mateřství (PPM, mateřské), podle toho na ÚP vidí, zda vůbec máš nárok na volbu výše rod. příspěvku a až do jak výše - např, pokud bereš v zaměstnání 12 000 Kč hrubého, nemáš nárok na nejvyšší možný rodičák 11 500, tam je min. hranice někde kolem 18 tis. hrubého (přesnou částku lze najít na netu, nechce se mi to teď hledat).

mamiiinka
26. bře 2015

@ninive211 Děkuji moc. Takže teď nedělám nic a na ten pracák zajdu až před koncem MD těch 28 týdnů? chápu to dobře? 🙂