Zkrácený prac. úvazek po rodičovské - požádaly jste?

verca156
9. kvě 2017

Ahoj mám dotaz vím, že to záleží na domluvě ale chtěla jsem se zeptat vašich zkušeností jestli někdo požádal v zaměstnání o zkrácený úvazek nebo menší počet hodin .... po tom co se vrátil po rodičovské dovolené ?? Víte rozvádím se a budu na vše sama takže potřebuju to nějak zvládnout... Nevím co bude za měsíc natož za dva roky, co se mám vrátit do práce ale je to tam takový všelijaký asi neexistuje nějaká ochrana, že mě musí zaměstnavatel vyjít vstříc 😀 (to bych chtěla moc) děkuji za odpovědi

lalen1
9. kvě 2017

Ahoj, mě bylo v práci řečeno, že mám na to nárok mít zkrácený úvazek do konce druhé třídy prcka, tak abych stíhala malou dávat do školky/družiny i když žijeme s mužem v jedné domácnosti 🙂

izz76
9. kvě 2017

@verca156 Dle zákona má na zkrácený úvazek,nebo úpravu pracovní doby každá osoba pečující o dítě do 15 let. Podmínkou je ,že nesmí být ohrožen chod prace. Já se v srpnu vracím po rodičovské a budu mít zkrácenou pracovní dobu od 8-14:30.

petkasadelkou
10. kvě 2017

Ahoj. Vrátila jsem se do práce v lednu po třech letech. Personální se sám ptal, zda chci nějak upravit pracovní dobu a nechal to na mne (od kolika do kolika hodin). Upravila jsem si jí na 34 hodin týdně. Dceři trvalo 4 měsíce než si zvykla na školku. Nechtěla jsem a nechci, aby tam byla zbytečně dlouho. Jenom přece si ji chci taky za ten den užít 😉

missa111
10. kvě 2017

Já mám zkráceno na 30 hodin týdně, 3x týdně si beru děti ze školky po obědě. Zaměstnavatel neměl problém. Nejdřív jsem se zeptala přímo šéfové, dohodly jsme na počtu a rozvržení hodin v pracovním týdnu, aby to co nejvíc vyhovovalo oběma stranám. Pak jsem podala oficiální žádost zaměstnavateli a současně požádala o několik týdnů neplaceného volna na překlenutí doby, než mladší dítě nastoupilo do školky.
Jsem za to moc ráda. Ráno chodím do práce brzy, do školky vozí muž, který má pohyblivou pracovní dobu. Takže děti jedou do školky na 8 a nemusí vstávat. Muž se vrací pozdě večer, takže ráno mají společné, odpoledne je s maminkou🙂

sarkar
10. kvě 2017

@missa111 ahoj, můžu se zeptat, jak je to finančně? To se vypočítá nějaká poměrná část z klasické hrubé plnoúvazkové mzdy?

jancip
10. kvě 2017

Také mám zkrácený úvazek, je na to ze zákona nárok, pokud tomu nebrání závažné překážky. Nyní se schvaluje zákon (zatím neplatí), že ty závažné překážky bude muset zaměstnavatel sdělit písemně.

@sarkar Krátí se to poměrově. Jako je to znát, ale ten čas za to stojí.

sarkar
10. kvě 2017

@jancip já teď dělám na dohodu, v půlce roku musím přejít na částečný úvazek. To je asi totéž ne? Zam. mi teď odvádí snad soc. a zdravotní, až přejdu tak prý zas nebude odvádět to soc. a zdrav., ale zase to budu muset danit...nebo naopak. Prostě jeden poplatek teď, jeden až přejdu. Ale právě řeším to, že malýmu budou 3 v dubnu (to mi právě asi i vyprší rodičák), ve školce asi nebude, ale já nebudu zvládat 160h měsíčně, chci zůstat na tom, co dělám teď, což je 110-130, podle toho, jak se mi chce a jak je hlídání, svátky v měsíci apod.

mku
10. kvě 2017

Do 15ti let veku ditete ti musi vyjit vstric se zkracenym uvazkem.. mensi firmy se tomu logicky brani, velke uz to delaji... ale pokud by ti zamestnavatel odmitl vyjit vstric, soudne bys to vyhrala... ja pracuju ve velke nadnarodni spolecnosti a tohodle se vsichni boji jak cert krize a kazde matce vyjdou vstric... plat se pak pocita pomernou casti k plnemu uvazku, nebo je to na dohode.

jancip
10. kvě 2017

@sarkar Tak to se nevyznám...dohoda a zkrácený je ale úplně něco jiného, co jak se vyplatí, fakt nevím...já mám zkrácený jen trochu. dělám na 0,8

xpila
10. kvě 2017

@sarkar Dani se vždycky všechno. Jen u DPP do 10 tisíc se neodvádí pojištění, u DPČ to je jen do 2500 Kč.

xpila
10. kvě 2017

@mku Jenže to musí umožnit provoz. Takže třeba tam, kde se pracuje 8 hodin u pásu, to těžko půjde a zaměstnavatel by tak případnou žalobu v pohodě vyhrál.

plksv
10. kvě 2017

V září jsem se vrátila do školy, učím každý den do půl 12 🙂.

missa111
11. kvě 2017

@sarkar
Ano, mám 75% mzdy. Normální plná náplň je 40 hodin týdně. Dovolenou mám plný počet dní, protože chodím každý pracovní den. Samozřejmě mi nezaplatí 8 hodin. Pokud bych chodila např jen 4 dny, dovolená by se krátila.

berunka81
2. pro 2019

Já když jsem nastoupila po rodičáku do práce tak jsem rovnou řekla že chci zkrácený úvazek. Rok jsem dělala 6 hodin denně nyní dělám 6,5 hodin denně a chci to tak nechat dokut děti nebudou více samostatné. Sice mám o nějakou tu korunu méně, ale lepší než se stresovat 🙂