Přítel zapomněl zajít na živnostenský úřad zrušit živnost

tete20
17. dub 2018

Dobrý den, dotaz se týká přítele. Byl osvč a k 31.3. ukončil živnost, hlásil to sociálce i zdravotní pojišťovně. Nyní je na úp.Ale zapomněl zajít na živnostenský úřad si přerušit živnost. Hned zítra tam půjde, ale zajímá mě jestli bude muset ještě platit zalohy za duben kdyz to nemá přerušené ale na soc. a zdr. má. Vyzná se v tom někdo??

dominikaromanova
17. dub 2018

A od kdy je veden na UP?

jajulin
17. dub 2018

Ciste selskym rozumem bych rekla, ze zalohy by mel zaplatit. Na socialce a pojistovne mohl hlasit, co chtel, ale oni to urcite nemohli stopnout, kdyz zivnost jeste bezela. A zivnost mu nemuzou zastavit zpetne.

jolal
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
17. dub 2018

A hlavně nemůže být veden na UP, když má běžící živnost!

linee
Autor odpověď smazal
Zobraz
slayc
17. dub 2018

Na ÚP je potřeba doložit potvrzení o tom, že již není vedený jako osvč na OSSZ, kde je potřeba hradit si zálohy. Na živnostenském úřadě živnost rušit nemusí, IČ a živnostenský list mu zůstane ale již není OSVČ. Když je člověk vedený na ÚP, může si na živnostenském úřadě založit živnost, to z vás ale nedělá osobu samostnaně výdělečně činnou, tou se stanete až po přihlášení na ossz. Na úp být vedený může.....

tete20
autor
17. dub 2018

@j.a.n.i. je vedeny a zivnost mu bezi!!!!

tete20
autor
17. dub 2018

@slayc vše od ossz má doložené na up, zajima me jen zda bude platit za ten duben když je ze socialky a zdravotni jakoby uz odhlaseny. Zdravotni uz za nej plati stat kdyz je na up ale to socialni?? on zivnost nechce zrusit, jen prerusit v tom je pry rozdil, to jsem vycetla na internetu.

tete20
autor
17. dub 2018

@linee tak se zeptejte na up jak ke to mozne!!

tete20
autor
17. dub 2018

@jolal vy jste zivnost rusili nebo prerusovali?

tete20
autor
17. dub 2018
slayc
17. dub 2018

a proč by měl platit zálohy na živnostenském úřadě když sociální pojištění se platí ossz.. samozřejmě, že nic platit nebude. Přerušení podnikání již udělal, pokud chce pozastavit živnostenský list ať jde i na živnosťák. Živnostenský list může mít každý, to z něj ale nedělá podnikající osobu. (osvč)

jolal
Autor odpověď smazal
Zobraz
jolal
Autor odpověď smazal
Zobraz
tete20
autor
17. dub 2018

@slayc preruseni podnikani neudelal, pouze se odhlasil na ossz. Porad je vedeny jako zivnostnik.

slayc
17. dub 2018

@tete20 ale podnikani se prerusuje na ossz... no to je fuk, udelejte to, co uznate za vhodne 🙂

slayc
17. dub 2018

https://www.podnikatel.cz/clanky/jak-prerusit-z...

Jestliže se živnostník rozhodne přerušit živnost, a to z jakéhokoli důvodu, není třeba změnu ohlašovat na živnostenském úřadě. Tato povinnost byla zrušena už v roce 2010.
Ohlašovací povinnost ohledně pozastavení živnosti se ale týká ostatních úřadů, Jedná se o Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ -ossz), zdravotní pojišťovnu, kde je živnostník registrovaný, a finanční úřad.

Jinak už nevím jak vám mám vysvětlit, že na živnosťák nemusí...

vendelinka08
17. dub 2018

@tete20 to se divím, že ho na úřad evidovali, pokud nedoložil, že má živnost přerušenou, to je jaksi divné, to byly první papíry, které jsem musel dokládat, pokud jsem se chtěla na chvíli evidovat, bez toho to nešlo, máte divné pracovnice na ÚP. A se týče soc a zdrav, tam to přece chtějí také, určitě zdravotní pojiš´tovna to chce hlásit... a většinou i posílám skenem doklad.

vendelinka08
17. dub 2018

já jsem tedy na živnostenském úřadu byla... přerušovala jsem živnost vloni na cel léto, a ten papír z živnostenského úřadu po mě chtěli na pracáku také, take nevím jak to kde asi chodí....

slayc
17. dub 2018

@vendelinka08 divné pracovnice na ÚP? Pro evidenci na ÚP je potřeba potvrzení z OSSZ pouze...to by mě zajímalo jaký ÚP chce doklad z živnostenského úřadu. Děkuji, divná pracovnice z ÚP, která papír nikdy k práci nepotřebovala ;)

tete20
autor
18. dub 2018

Tak pro všechny chytré hlavy!! Nic platit nemusí, jde to zpětně stačí když to zruší na ossz a zdra. pojišťovně. Spíše vy mate divnp pracovnice na úp které vás zbytečně honí a chcou nesmyslné papíry.

tete20
autor
18. dub 2018

@slayc ano měla jste pravdu. Děkuji

slayc
18. dub 2018

@tete20 není zač