Co je na stavbě domu tak složitého?

9radka9
21. únor 2023

Ahoj, zajímá mě, každý říká, jak je stavba domu pro vztah náročná a že po dítěti je to druhá nejtěžší zkouška pro vztah, tak mě zajímá (protože v tomhle nemám vůbec žádnou zkušenost) co je na stavbě domu náročného? (konkrétní příklady) kdo situaci zažil, prosím o nejaké odpovědi, moc děkuji 🙂

jahodi
21. únor 2023

pardon, můžu odpovědět jinak? Já jsem si předělávala 1+1 - předělávky spočívaly v tom vystěhovat asi 4 velký skříně (najít pro ně zájemce i s odvozem), koupení a sestavení dvou pater na spaní a doplnění úložných prostor (asi 15 menších skříněk), dále komplet přeměna úložných prostor v chodbě (nemám komoru ani sklep ani balkon, takže vše se sem musí vejít) - škatulata batulata, protože v tu ránu jsem v 1+1 měla bedny s vyklizeným obsahem původních skříní, původní skříně rozebraný, nový skříňky navezený/ pak smontovaný, pak jsem čekala až mi to někdo navrtá a pak se mohl uklidit i obsah... Trvalo mi to jen asi 8 měsíců. 😉 Pak jsem se už i vrtat naučila. Takže já osobně nevím co by se muselo stát, abych chtěla stavět barák nebo třeba i jen dělat opravdovou velkou rekonstrukci (i jen bytu) vč. bourání

sam96
21. únor 2023

@9radka9 záleží jak chcete stavět, svépomocí? Firma? My stavěli svépomocí a už nikdy! Je to tak náročné po všech stránkách, časové, finančně všechno se řídí podle stavby žádný odpočinek veškeré volno se tráví tam miliarda zařizování začínáme úřady konce vybiranim kachlicek, nábytku. My stavěli s prckem zacli jsme než se narodil stěhovali se když měl 1,5r je to hodne náročné jak psychicky tak fyzicky. Pokud firmou tak je to o něco lehčí ale stejne je musíte kontrolovat a vybírat kachle atd atd
Zkouška pro vztah to je veliká u nás větší než prcek
Daleko víc sme se hádali skrz stavby než ale dítěte 😂

ajja87
21. únor 2023

Myslíš co je složitého na tom postavit dům? A nebo proc je stavba domu složitá pro vztah? Tva otazka je totiž špatně položena a není moc poznat co vlastně chceš vědět?

irmamala
21. únor 2023

Vůbec nic, dáš jen cihlu k cihle, těsto do díže..... Tvl to je otázka 😀 Pokud stavíš sama ve volném čase po práci, nemáš absolutně žádný odpočinek, čas na sebe, na svoje koníčky, na sebe navzájem. Žiješ v permanentním bordelu, prachy tečou neskutečným tempem, věci se serou, problémy s řemeslníky, se sousedy, byrokracie na úřadech, rozdílné představy, když dodeláš jednu věc, podělá se jich pět dalších, neexistuje abys na víkend s dětmi odjela na výlet, protože ti doma stojí práce.... Máš pravdu, taky to vůbec nechápu 😀

klokanka31
21. únor 2023

@9radka9 Podle mě to je blbost. Znám několik lidí co si stavěli dům i svépomocí, a na vztahu jim to neuškodilo. Naopak. Stejně tak nechápu jak může být dítě těžká zkouška pro vztah.

leilinka1234
21. únor 2023

Nestavěli jsme sice rodinný dům, ale chatu, velikosti malého domu. Bylo to děsné období, protože jsme stavěli svépomocí. Stavba začala v létě, když jsem doma měla tříletou a půlroční. Manžel pořád na stavbě, bylo třeba dodržovat termíny. Vždycky jsem říkala, jak si uděláme společný víkend, ať práce odloží, ale nešlo to, pač všechno tak nějak navazovalo. Do toho teda finanční "potíže", kdy já byla na rodičáku a rezerva se pořád zmenšovala. Ke konci toho šíleného období stavby jsem měla doma dvě děti, manžela stále pryč a bez peněz. Nemohla jsem na výlety s dětma, jen jsem se pohybovala v okolí bydliště. A to pro mě bylo teda asi to nejhorší. Hádek bylo moc. Já vyčítala manželovi, že mi nepomůže, on chudák neustále na stavbě a sil ubývalo... Takže tak. Ale zvládli jsme to a jsem mu za to dneska už vděčná ❣️

9radka9
autor
21. únor 2023

@ajja87 no to druhé, proč je stavba domu složitá pro vztah

sam96
21. únor 2023

@klokanka31 hele pokud sis tím neprošla neoznačuj to za blbost, já teď vidím ze to nás vztah ucelilo ještě víc ale v době kdy sme se hádali jaké kachle budou do wc a do koupelny a ze sem špatně spocitala cihly a 10 jich chybí nebo jsem koupila špatnou perlinku tak to zkouška pro vztah fakt byla 😂

9radka9
autor
21. únor 2023

@klokanka31 no u nás to dítě teda zkouška byla, a jaké, holka se budila do 2.5 roku i 1é krát za noc, nechápu jak jsem to ustála bez nejakých antidepresiv..a samozrejme vyřízená matka=nepříjemný společník :D jako a s tím budzením v noci prostě neuděláš nic, dítě chce tebe, ne chlapa a chce tě každou noc, řešení nebylo žádné, jen počkat až to přejde...šílený

klokanka31
21. únor 2023

@sam96 Pak ale za to nemůže stavba...my s manželem jen rekonstruovali celý byt, ale nestalo se nám že bysme se neshodli na nábytku nebo kachličkách.

konidana
21. únor 2023

@9radka9 já tím teda neprošla, ale jak píšeš, vyřízená matka=špatný společník, no a při stavbě jsou vyřízení oba - tzn. fakt třeskutá kombinace. Do toho je to kolikrát nadlouho, konec nevidět....

sam96
21. únor 2023

@klokanka31 rekonstrukce bytu a stavba domu je fakt něco úplně jiného 😊 ano muže za to ta únava dlouhodobě vyčerpání neustále řešení co je kde třeba udělat aby se to stihlo práce na stavbě většinou navazuje a to je pak člověk v časovém presu
To není vyhodit umakart postavit příčku v koupelně a wc 2x2 metry hodit na to tři balíky kachli a cus

ajja87
21. únor 2023

@9radka9 tak v tom případě asi záleží podle me i na povahach lidi, pro nás s manželem to žádná zkouška nebyla i přesto, ze jsme stavěli dům sami, jediná firma byla na okna a topení( a to byl ještě kamarád).Ale pro někoho to asi náročné být může, pokid stavíš dům sám, tak to znamená tomu věnovat veškerý volný čas (ale my treba zavedli, ze se prostě v neděli nedělá a jeli jsme na výlet), musíš si obehat spoustu záležitosti ohledně papíru, od povolení, hypotéku az po cenové nabídky a to může být prostě pro někoho psychicky náročné. A tím pádem pokud spolu dva nedokáži v tomhle režimu fungovat, tak to asi pro ně může být zkouška, ale moc to taky nechápu.

emillyhk
21. únor 2023

@9radka9 Stavěli jsme na klíč, takže teoreticky nejjednodušší varianta 😆 I tak se toho ale musí strašně moc řešit, od "maličkostí" jako do čeho investovat, co naopak není důležité, všechno naplánovat (říká se, že až třetí dům je dokonalý, než člověk všechno vychytá), hlídat firmu i řemeslníky, aby dodržovali termíny a technologické postupy, aby práce byla odvedená v nějaké kvalitě. Pokud stavíte svépomocí nebo si na každou etapu najímáte jednotlivé zhotovitele, řešíte, aby na sebe práce navazovaly, aby nebyly zbytečné prostoje. A teď si představ, že ti nedodají včas materiál, když už přijde, řemeslník si zlomí nohu a zase se čeká... A když už se dočkáš, tak ale kvůli zpoždění je další navazující řemeslník na jiné stavbě, protože práci u tebe už měl mít hotovou, tak hledáte další termín a všechno to trvá. A to všechno ještě v ideálním případě, kdy máš dobře vybrané a spolehlivé lidi a nešlápneš při výběru vedle. To se potom přidají dohady, že takhle jsi to ale nechtěla, že takhle to nepřevezmeš, domlouvá se předělání, atd.
Pokud stavíte svépomocí, je potřeba si uvědomit, kolik času vám to sežere, budete tam od nevidím do nevidím. Za mě asi nejhorší varianta žena doma na rodičovské, celý den sama s dětmi, muž chodí z práce rovnou na stavbu, vidí se 10 minut než jdou všichni spát. Nikde není řečeno, že se ti dva potom musí rozejít, ale je náročné to zvládnout a neodcizit se. 🤷‍♀️ K tomu se často přidají finanční starosti, málokdo bydlí po dobu stavby někde zadarmo, takže platíš stávající bydlení, k tomu hypotéku, s každým měsícem, o který se zpozdí stěhování, jsou rezervy menší a menší. Jasně, jsou lidi, kteří peníze neřeší, ale takových je spíš míň než víc.
Na druhou stranu, i když to tady možná líčím jako horor, nelituju, že jsme do toho šli. 😊 Měli jsme za sebou už kompletní rekonstrukci bytu, takže jsme aspoň okrajově tušili, že se VŽDYCKY najde něco, co se pos..e. 😆

prejeta_zaba
21. únor 2023

Jako věřím, že bez dětí a s dostatkem financí je to akorát vopruz s uháněním řemeslníků, jinak když se na stavbě sejdou oba, ženská pomáhá, ještě pozvou kamarády, tak pohoda...ale my a co znám z okolí případy, všichni už stavěli s dětmi (malými batolaty), takže buď chlap z práce na stavbu, domů až za tmy, žena permanentně s dětmi, oba jedou na doraz, odcizují se, jsou unavení, otrávení. Nebo varianta b) žena jezdí na stavbu s dětmi také, takže neudělá pořádně nic, neustále nahání děti, aby tam něco nevyvedly a na nervy jsou z toho všichni zúčastnění. 😝 Plus často do toho dojdou peníze nebo se něco vyvrbí se stavbou. To asi musí člověk zažít, aby věřil. Dikybohu, že už je to z námi. 😁

dyechampion
21. únor 2023

kdyz si vzpomenu jak sme chteli jen zrekonstruovat koupelnu v byte za dohodnutych 150.000 a jaky problemy, prusery a potize to prineslo a kolik delniku se obmenilo, a pak finalni castka 300.000, tak na staveni domu v tyhle republice zvysoka se*u. :D
ale to ze by to melo byt nakou zatezkavaci zkouskou pro vztah tak na to bych ani nepomyslela..kdyz stavite dum tak samozrejme, ze se budete hadat o kachliky, protoze to bude s velkou pravdepodobnosti jediny dum v zivote, kde budete bydlet a kachliky tam budou tak 30 let, nez prijde rekonstrukce....ja spis vidim velky spatny ve firmach, v delnicich, ve zdrazeni, v nedostatku materialu a uplne nejhorsi jsou urady a stavebni zakon v CR. Takze spis tyto dementni problemy kolem co tu dvoji muze akurat podrazdit a stresovat.

jjasmina
21. únor 2023

@klokanka31 tak pokud má doma ženská lenivyho lempla, tak to je hned, protože až s dítětem jí přijde, že chlap s ničím nepomůže a dělá hovno 😃

laxesis
21. únor 2023

@konidana Pokud jste se na všem shodli, tak gratuluju, máte štěstí 🙂 my už máme za sebou rekonstrukce dvou velkých bytů a oba máme bohužel naprosto jiný vkus. Chlap je výborný manžel, ve všem si rozumíme..ale na barvě zdi a typu sedačky se prostě neshodneme, ale jakože vůbec. Já mám ráda bílou, černou, šedou ...čisté linie. On by tam házel milion barev, všechno robustní, na zdech fantasy obrazy...no omývají mě, jenom na to myslím. Sice jsme se nerozešli, ani nějak do krve nedohádali, ale všechno trvalo šíleně moc času, než jsme našli shodu a kompromisy. Plno věcí doma není hotových, protože se neshodneme.

Jinak zadavatelce - si představ, že každou svoji volnou minutu na kafe/film/odpočinek obětuješ zásuvkám, rozvodům, přesnému umístění světel (s tím souvisí kabely:D), trubkám, ... musíš všechno vypočítat, naplánovat, nikde se neseknout.. Zajistit dodavatele, pak je ještě 6x změnit kvůli cenám a podmínkám, nebo jejich neschopnosti, pak sehnat dělníky, stroje, peníze, další peníze .... to je na mašli. A mezitím vším chodit do práce, starat se doma a pak taky samozřejmě makat fyzicky. Protože musíš podle počasí. Pokud neleje a nesněží, tak makáš, jinak se to posere, až pršet začne.

Je to náročné na vztah proto, že na ten vztah vlastně vůbec není čas a nějaké romance jsou posunuté, protože priorita je jinde. Pak kvůli třem dětem zapomeneš objednat cihly včas, za tu správnou cenu.. a hádka je na světě, protože ty druhé cihly mají 2x tak dlouhou dodací dobu, tyhle už vyprodali, všechno bude 2x tak drahé, všechno se protáhne a musíš opět všechno obvolávat a řešit..mezitím práce, sehnat víc peněz....to je jen modelová situace samozřejmě. Ale pokud si někdo myslí, že to je sranda, tak není. A obdivuju každého, kdo to zvládá s přehledem a nepohádá se ani jednou =)

garfa4
21. únor 2023

Po šesti letech jsme se s partnerem rozhodli koupit si vlastní byt, který se musel komplet rekonstruovat. 11 měsíců po koupi jsme šli od sebe.... A i problémy spojené s tou rekonstrukcí a jejich (ne)řešení byly jedním z důvodů rozchodu.

vikinkav
21. únor 2023

My jsme staveli ted 3 roky, tak muzu napsat pekne zcerstva - omezene finance (vse jde do baraku), veslery volny cas se stravi na baraku, omezene bydleni nez bude dostaveno - v nasem pripade u rodicu, vecer cekas muze doma a on na baraku, plus chodi do prace, je vycerpanej, ty s detma, taky vycerpana. Neco se na stavbe nedari, pokazi, prodluzuje, neni material, je to drahy, nejsou lidi - frustrace, uz to melo byt hotovo a porad neni. Pak se prestehujes - a stale neni hotovo, vsude bordel, a je do toho potreba cpat dalsi prachy a cas 😄 Takze to vyzaduje hodne stabilni vztah, nedavat jeden druhemu sezrat, ze nema cas, spis si vychazet vstric, odpocivat pokud to jde, a tak dale ☺️

klokanka31
21. únor 2023

@dyechampion Ono nemusí být jen to špatné v dělnících. Znám jednoho zedníka, co staví pro velmi známou stavební firmu. A oni to nemají lehké, nejen že nestaví v jednu dobu jen jeden dům, ale taky nedovezou jim materiál, nebo architekt si udělá plány které občas opravdu nelze zhotovit, investoři to někdy vidí jak hurvínek válku a ještě se do zedníků naváží a dělají jako by byli vševědoucí...

klokanka31
21. únor 2023

@jjasmina Ale zase - nemůže za to dítě ale ženská že byla slepá

aaaa15
21. únor 2023

@9radka9 Stavěli jsme svépomocí 2 roky, během kterých se nám narodily 2 děti. Manzel po práci na stavbě, já v malém bytě s 1, později s 2 dětmi sama. Prarodiče a ostatní příbuzní daleko. Vztah na nule, oba dva jsme byli utahani. Do toho řešení stavby - řemeslníci, vybavení, problémy. Byly dny, kdy jsem litovala toho, že jsme do toho šli.
Pro udržení manželství jsem 1x za měsíc zavelela a jeli jsme na víkend ke tchyni, která děti miluje a my tak měli pohodu a klid. Neumím si představit, že bychom staveli o půl roku déle, to bychom už byli od sebe.
Teď bydlime rok, vše je za námi 🙏 Manželství vydrželo , nakonec nás stavba posílila a vážíme si jeden druhého za to, co jsme zvládli. Byly to 2 roky řehole. Podruhé bych do toho už nešla 🤷‍♀️

gdpr
21. únor 2023

My teraz staviame dom a nič zložitého na tom nevidím 🤷‍♀️ s výnimkou jedného menšieho konfliktu, či budeme mať doma infrasaunu alebo nie ale na všetkom ostatnom sa vždy zhodneme. Ale je to dosť o komunikácii

cherie24
21. únor 2023

@9radka9 já přišla s malým miminkem do holobytu, zahrada staveniště, dvůr bez chodníků, ani kočárem se nedalo projet, ve vnitř už "hotovo" ve smyslu uprostřed obýváku stůl a v ložnici postel, toť vše. Horní patro nedodělané, nechané na později. A mazec to je i tak. A obzvlášť pokud máš chlapa, který si delá většinu věcí své pomocí a neustále vymýšlí, co by se ještě kde dalo udělat 😀 Většina víkendů, volných odpolední se točí jen kolem stavby domu. Buď makáme spolu nebo přijedou chlapi/brigádníci a ode mě se samozřejmě očekává, že jim budu nosit svačiny, kafe, že uvařím oběd, ideálně ještě na čas. Já 2 děti za prdelí a ještě za mnou každých půl hodiny běhá chlap, ať si jdu říct, jestli chci vykopat díru tady nebo tady a jestli chci příčku tady nebo o půl metru vedle nebo kde chci mít záhon a kde má udělat obrubník.👌 A sotva doděláme jednu věc se slovy - už na to kašlem, tak den na to přijde chlap s otázkou co kdyby jsme ještě dali zasklít pergolu? Udělali jsme komplet terénní úpravy, zaseli trávu, udělala jsem záhony a týden na to otázka, co kdyby jsme ještě vykopali sklep? 😆 Prostě práce nikdy nekončí a jak jsou k tomu ty děti, tak je to všechno ještě unavenější. Společný čas a volno = práce na baráku nebo péče o mrňata. Odpočinek neexistuje. Navíc těch peněz, ty taky musí někdo vydělat žejo. Což znamená další čas a úsilí navíc a pro ženskou minimální pomoc s dětma, domácností, na vše je sama. Chlap buď v práci nebo maká po večer na stavbě. 🙂 Ale zas když pak vidím, jak děti vyběhnou, zaskáčou si na trampolíně, ozobou jahody, ovoce, sklidíme si vlastní zeleninu, natrháme do vázy kytku. Večer si sedneme do pergoly s vínkem a díváme se na to, co jsme vybudovali, tak to úsilí stojí za to. ❤️

dyechampion
21. únor 2023

@klokanka31 no ale to neni prece problem lidi co zaplatili firme, aby jim postavili dum. Firma si to musi sama organizacne zajistit, aby vse zvladla a fungovala jak ma. Lidi by za to "trpet" nemeli. Velke stavby s investorama je uz neco jineho, tady se mluvi o rodinnych domech. Bohuzel ja osobne znam jen 3 sikovne stavebniky na ktere se da spolehnout, to ostatni je dost pruser. Remeslo upada.

dyechampion
21. únor 2023

@gdpr tak asi mate stesti 🙂 anebo..to jeste prijde :D

klokanka31
21. únor 2023

@dyechampion Investory jsou nazýváni i lidi jako vy, takže obyč. lidi co si nechávají postavit domek. Ono já si taky myslela jak to je jednoduchý postavit dům,ale není. Některé věci se nedají dělat v dešti, mrazu,nebo naopak horku, takže se čeká. Pak něco udělají, ale zase to musí nějakou dobu "stát". Potom čekají zedníci než tam přijdou jiní řemeslníci (tesaři, elektrikáři...). Ti jsou např.fofrem na jiné stavbě protože už třeba jinde mají skluz kvůli počasí/nedodání materiálu. A logicky nemůže jedna parta dělat jen jeden dům, protože to by se prostě neuživili.

konidana
21. únor 2023

@laxesis to asi nebylo pro mne, my si stavbou neprošli.

Jen nějaké malé zařizování v bytě. A je nám tedy oběma celkem jedno, jak co vypadá, hlavně aby to fungovalo. Takže barvy apod. spolu fakt neřešíme😎

pipi_puncocha
21. únor 2023

Velmi málo času, myslet furt na tisíc věcí, x telefonátů/mailů denně, pořád někdo něco volá a řeší do práce, spoustu těch lidí je sprostých, nespolehlivých. Stres ze skluzu - jedna věc se protáhne, další na ni navazující má zamluvený termín, prošvihneš, posunou tě na konec pořadníku. Utopené prachy, přijde se každou chvilku na něco co je blbě, nebo by mohlo být lépe, teď co s tím - předělávat, kašlat na to...? Rozdílné názory na různé z těchto kroků (např. mně to už bylo jedno, hlavně ať bydlíme, manžel to chtěl všechno podle svých představ). Jako jo, vztah to ustál, stejně jako děti, ale znovu to absolvovat už nechci.😅