Paní na úklid. Pořídit nebo se na to díváte jako na selhání ženy?

16. čer 2021

Zajímalo by mě, co pro vás třeba bylo tím impulsem si pořídit domů paní na úklid? Já o ní přemýšlím, protože mě vůbec netěší ani neuspokojuje být otrokem domácnosti. Mám jedno 2 leté dítě, druhé na cestě a rozestavěný barák, takže práce všude jak na kostele a manžel mi s domácností nepomáhá vůbec, protože buď pracuje nebo dělá venku. Ale na moje poznámky k tomu, že bych ji chtěla, vždy reaguje dotazem - to to vážně nezvládáš? Jak asi myslíš, že to třeba dělá vedle se 3 dětma. Však to všechny kolem zvládají i bez paní na úklid a mě to taky nebaví pořád pracovat. Takže zjevně bych teda měla mít pocit, že hlavní náplní mě jakožto ženy je prostě pořád šůrovat barák a ještě z toho mít radost. Co bych taky dělala na mateřský jiného než s radostí uklízela a makala na zahradě... Jenže mě to fakt příšerně ubíjí a nenávidím, že celý den lítám a pak večer padnu a jediné na co se zmůžu, je čumět na kraviny v televizi, protože na víc už nemám kapacitu. Vážně je uklízečka projev selhání ženy?

odula
17. čer 2021

@misa1106 nevím jak starou máš babičku - moje babička pracovala jako posluhovačka u jedny paní v Praze a mít " paní na domácnost" nebylo selhání ženy alebrz známkou sociálního statusu. Na venkově zase byly děvečky. Mám dojem že tahle představa mít paní na úklid jako "selhání jakožto ženy" je nějakej priblblej komunistickej relikt.

brunetka11
17. čer 2021

Tak nějak mne nenapadlo, že bych měla brát fakt, že k nám pravidelně dochází paní na úklid, jako osobní selhání 🤷🏻‍♀️
Je fajn, že někdo prostě vezme úklid během pár hodin od podlahy a přijdeme do uklizeného.
To, že někomu zaplatím za jeho práci, ještě neznamená, že na to přes týden nesáhnu. Pořád je co dělat.
A já se v mezičase prostě věnuji své práci.

zuzekk
17. čer 2021

Není selhání si nechat pomoct. Pračka, myčka atd. nám taky pomáhají, a nikdo neřeší, jestli to není neschopnost si nemyt nádobí v ruce.

jako_mala_holka
17. čer 2021

Klidně "pořídit", nevidím na tom nic špatného, možná u nás na to taky dojde, až se vrátím do práce, a to mám jedno dítě a bydlíme v bytě (velkém 😄), ale jestli se vrátím na plný úvazek, tak to zvažuju i tak a je mi fuk, co si kdo myslí, manžel je s tím ok, jediné, čeho se bojíme, aby to byl někdo slušný

jako_mala_holka
17. čer 2021

@misa1106 a já zas naopak jo 😄

hankaros
17. čer 2021

Uklízení fakt nemám ráda, paní na úklid si pořídím až půjdu do práce. Zatím mi jednou za čas přijdou udělat generální úklid včetně oken. S dětmi jsem doma, a nehodlám ten čas strávit šůrováním. Pokud máš dceru, dáš ji tím vzor, že mít výpomoc je v pořádku. Nejtěžší na tom mít paní na úklid je srovnat se s tím sama v sobě. Ne že nezvládám, ale NECHCI zvládat a chci ten čas investovat jinde. Nebo ať se pan manžel týden stará o celý úklid domu, on pak změní názor. Tyhle předpotopní názory od chlapů fakt žeru. Pokud jsou prostředky, jsem za jakékoli ušetření práce v domácnosti.

ajka198
17. čer 2021

v první řadě chlapovi vysvětli, že jsme na mateřské (rodičovské) proto, abychom se staraly o dítě/děti. Tzn. lítat kolem dětí, jít s nimi ven, nachystat jim jídlo, uspat je atd. A to 24/7. V žádném případě nejsme doma proto, abychom šůrovaly. Když chodíme do práce, tak se to taky musí stihnout jindy nebo o víkendu. A byt/dům je od všech, takže všichni se mají podílet na úklidu v době svého volna.
Já nechápu, co to je za myšlení, že ženská na rodičovské = žena v domácnosti.

jane46
17. čer 2021

Ja rikam porad... Na kolik si cenis hodiny sveho zivota? Pripocti si to ke vsemu co delas... To ten uklid vyjde draho vid. Radsi pani na uklid a byt a detmi, uzivat si volneho casu... To za to stoji.
Pani sice nemam, ale jen ze me desi cizi clovek v dome a uklid naseho pididomku mi nevadi (a chlap pomaha). Jinak je to super a jeste ma nekdo praci...

aneta_v
17. čer 2021

Já o paní na úklid přemýšlím pořád, ale nějak jsem se zatím neodhodlala vydat peníze, ačkoliv bychom to zvládli 😁 Sousedka má vyzkoušenou paní na úklid, co chce fakt pěkné peníze za hodinu, ale stále se k tomu prostě nemůžu odhodlat. Když se ale vždycky doma rozhlídnu, tak se mi chce brečet a kdykoliv jsem bez dětí, uklízím, a to mě vážně nebaví….

zrzinda
17. čer 2021

Jen do toho ❤️ My jsme se o tom bavili s manželem. Prostě nestíhám všechno - obstarat miminko, navařit, uklidit atd. Nejsem superžena. Shodli jsme se na tom, že je to o prioritách. Já chci, aby bylo dítě šťastné a abychom na sebe měli s mužem čas.
Takže to máme tak, že večer (i když je v bytě bordel jak v tanku), když uspíme malou, jsme prostě spolu. Koukáme na seriály/povídáme si. A binec mě prostě netrápí. Snažím se uklízet během dne, když malá spí, ale je to spíš jen takové to po povrchu, víc nestíhám.
Až bude malá větší, tak si taky rozhodně “pořídím” paní na úklid. Radši budu chodit s dítětem ven, než drhnout koupelnu 😊

20190418
17. čer 2021

Já mám jedno dítě a byt. Když byl mladší a dělala jsem na poloviční úvazek, tak mi někdo na úklid přišel zbytečný a peněz tolik na zbyt nebylo. Teď mi ale zase přijde zbytečné trávit takovým tím velkým úklidem jednou za týden čas. Buď by mi to zabralo i se synem za zadkem třeba 4hodiny, což už je hodně. Nebo bych to dělala na etapy a neměla nikdy takový ten minutový pocit celého uklizeného bytu. Takže za mě, pokud je žena s dětmi doma a nejsou milionáři, tak mít někoho na každodenní úklid je zbytečné. Ale pro ten velký úklid jednou za týden, pro ten pocit, že na jednu hodinu je celý byt uklizený, to stojí...jinak dělám věci za pochodu. Když se neco rozleje, tak rovnou vytřu celou místnost. Když něco zůstane na míse, tak rovnou umyju celý záchod. Každej den pár minut. Obecně mi vadí krámy, takovej ten rozházenej nepořádek. Nehromadím věci, nemám žádné vystavené lapače prachu. To pocitu uklizeného bytu hodně pomůže. Ale nějaké každodenní šůrování mám v paži. Měla jsem i když byl syn malý a plazil se po zemi. Max jsem jednou za den-dva vyluxovala podlahu, ale abych každý den vytírala, jako některé tady, na to je život moc krátký 🙂

zelenaesmolda
17. čer 2021

Mit na to penize tak do toho jdu.Ne na kazdodenni uklid alw na veci,ktere zaberou cas a delaji se treba jednou tydne.Vysat,prevliknout postele atd.

lovemusicsun
17. čer 2021

Já o ní uvažuju už několik měsíců, po narození druhého dítěte je toho prostě hodně a radši bych se věnovala dětem než podlaze. Ale pořád si říkám, že na rodičáku to nějak jde, až nastoupím na plý úvazek, tak to budu řešit určitě. Kdyby mi ale někdo dal kontakt na nějakou spolehlivou, rychlou a pečlivou paní, tak do toho jdu hned. Bojím se ale, že bych se tu otravovala s někým, po kom bych musela douklízet na svůj standard a to mi za to nestojí.

autor
17. čer 2021

@hankaros no právě já to zvládám, ale za jakou cenu. Radši bych si prostě sedla a namalovala si třeba obrázek, začala jsem malovat a už 5 měsíců jsem na ten rozdělaný obrázek ani nesáhla. Nebo bych si třeba ráda zacvičila, jenže večer už na to nějak nemám sílu a energii se ještě přesvědčovat, že bych ze sebe vydala nějaký fyzický výkon. Venku se dělá, takže bordel se nosí domů, já lítám doma i venku a prostě bych radši dělala věci, co mě těší. Pak mě lidi uklidňují, že takhle to nebude pořád, že to je jenom o tom to vydržet a přečkat. Ale jak dlouho, další 3 roky minimálně, to mi už fakt hrábne 😒

@20190418 na každodenní úklid určitě ne, hlavně na ty větší akce jako vytřít, umýt kuchyň, koupelnu apd. Tak uklízet bude člověk stejně pořád, utřít linku od jidla musí člověk každý den, ale umývat digestoř nebo troubu, poličky, to úplně nesnáším. A po dítěti ten bordel prostě vzniká pořád, stačí ho jít nakrmit nebo mu podat rohlík a už je o práci postaráno 😀 dneska jsem třeba sbírala 20 minut krmení pro rybičky, které bylo přes půl obýváku, umývala zeď a podobné srandy jsou na denním pořádku 😄

codal
17. čer 2021

Já mít na to peníze, tak neváhám, úklid je něco, co mě k smrti irituje.

lizzie02
17. čer 2021

Musím říct, že jsem na tom teď podobně, dvě malé děti, jsem vyčerpaná, věčně bordel nad který se neumím povznést 😁 ale co kolem mě mají paní na úklid, tak to jsou většinou maminky s barakama, tak to chápu, my máme obyčejné 3kk, tak mi to přijde takový blbý, že si to nedokážu uklidit 🙈 z těch tady co máte paní na úklid, má někdo byt?😊

meronym
17. čer 2021

@lizzie02 My. A nejvetsi uklid je vzdy koupelna + kuchyne, nejaky ten pokoj navic podle mne neni rozhodujici.

20190418
17. čer 2021

@lizzie02 taky mám 3kk a žijeme v něm jen sami se synem. Paní chodí jednou týdně na 3hod a já jsem vždycky ráda když se pak vyválím na gauč a jeden den je všechno tip top a bez ztráty mého času 🤣

martt
17. čer 2021

Ja bych to , jako selhání nebrala. I dříve "bohatší" rodiny měli paní na úklid či hlídání. Třeba mi můj táta vyprávěl, ze u nich bydlela jeho bezdětna teta , která jim uklízela a starala se o něj. A děda s babičkou ji za to dávali peníze. Pokud na to máte finance tak proč ne. Mne je třeba lito těch peněz co bych dala za paní na úklid a radši je utratim jinde. Ale mi máme "jen" byt možná , kdybychom měli dům, tak bych se třeba také rozhodla jinak.

odula
17. čer 2021

Jinak - jeste takova poznamecka. Osobni zkusenost. Jednou jsem shanela brigadu - byla jsem jeden den v uklidovy firme, sli jsme uklizet byt. Kolegyne mi ukazovala co a jak a pak rikala "no ja pouzivam ruzny uterky na zachod a umyvadlo. Nektery kolegyne umejvaj umyvadlo stejnou uterkou jako umejvaj zachod, ale to ja nedelam".... bleh. pak jsem tam teda nenastoupila prze jsem otehotnela a bylo mi zle ale... a to byla prosim docela slusna firma. To jen tak - proto jsem (krom financni situace) zatim nepomyslela na pani na uklid, a kdyz bych jednou pomyslela - coz urcite budu, az to situace dovoli - tak ji chci videt pod ruce a presne vedet co a jak dela.

loylii
17. čer 2021

Pani na uklid mám 2x ročně na okna a terasu. Takový ten hnus co nechce nikdo dělat. Stojí mě 150kc na hodinu a mít ji doma každý týden na jeden den, stojí mě to cca 4500.- měsíc a já na to proste nemám. Dam to radši bokem jako spoření, což mi akorat těch 5tis vychází. A prý bude zdražovat na 200kc, tak by mě to stalo 6tis/měsíc. Na běžný provozní uklid jsem si pořídila roboticky vysavač, sušicku, myčku a věnuji velkému úklidu sobotní dopoledne. V týdnu mám uklid pofackovany za cca 40min. Dům máme opravdu velký. Ale jestli někomu ty peníze nejsou líto, tak proč ne. A i závidím😆💪

barmil
17. čer 2021

Mela jsem kdyz jsem pracovala a mam i teď, když jsem doma. Raději ten čas vyuziju pro sebe.

zuzekk
17. čer 2021

@sigyn tomu se říká kuchařka 😀 taky povolání 😉

sigyn
17. čer 2021

@zuzekk Nojo, když já si nejsem jistá, jestli to zahrnuje i to nakupování :D Ale to bych se stejně nedoplatila. 😂

levandulovy_caj
17. čer 2021

Mě to jako selhání nepřijde. Ženská má jen dvě ruce a může být jen na jednom místě. Prostě nelze stíhat všechno.

jade85
17. čer 2021

V žádném případě to není selhání. Copak hodnota člověka se měří podle toho, jestli ho baví uklízení? Blbost. Já paní na úklid nemám, zatím to nějak pytlíkuju sama, muž dělá spíš techničtější věci kolem domu, takže je to taky víceméně na mně. Nicméně až se po rodičáku s druhým dítětem vrátím do práce, tak už na ní nejspíš fakt dojde. Doteď se mi to nechtělo řešit a platit 🙂

jiss
17. čer 2021

Přesně, s mužem se každý večer střídáme v uspávání. Když uspávám já, on většinou jde hrát na počítači. Když uspávám on, já jdu například žehlit 🤷 ale nejsem žádná superhvězda, úklid mě nebetyčně sejří a dítě mi to ani moc nedovoluje, i kdybych to dělat chtěla. Já se starám o dítě a vaření a úklid jsou úplně jiné věci. Mladý neustále musí mít mě nebo tatínka (snažíme se učit i na prarodiče) v dohledu. Například ranní hygienu poslední týden vykonáváme tak, že já si čistím zuby ve vaně, zatímco on stojí na stoličce a vesele čabrá víčka od kosmetiky v umyvadle. Jakmile si jdu jen zalít čaj, běda, hned za mnou, tahá za nohu. S tímto přístupem se prostě na mokro nic uklízet nedá. Naopak on bordel neustále vytváří. Jeden den vykrámoval hrnky z linky, čisté oblečení z šuplíku, špinavé z pytle, čisté pleny ze skřínky atd. všude po zemi, že už jsem se při pohledu na ten výbuch regulérně rozbrečela. A když odpoledne spí, snažím se jít lehnout s ním, mohla bych se na to zvysoka. Takže ano, pořídit, včera bylo pozdě. My zatím nemáme, protože muž nechce cizí lidi doma. Ale jestli bude druhé dítě, tak se ani nebudu ptát.

veritanas
17. čer 2021

@odula schválně jsem čekala, jestli to někdo řekne s tou paní na úklid..😁 Dřív bylo naprosto běžné mít nejenom paní na domácnost, ale často guvernantku, nebo dokonce kojnou... Podle mého ženy z vyšší společnosti, které na to měly finance, se nestaraly k domácnost ani z poloviny jako my ... Pokud na to měla, pak jenom rozdělovala úkoly a dohlížela na jejich plnění,😁😁 mnohdy se nevěnovala ani dětem... Stačí kouknout na nějaký film pro pamětníky... 🙂 A taktéž souhlasím, že je určitě odkaz minulé spravedlivé éry, která měla přestat z vykořisťováním slabších... Přitom práce posluhovačky ( promiňte ten nelichotivý výraz) byla úplně normální...🙂🙂
Pro zakladatelku...Jen do toho, pokud po tom toužíš...😁 Pro mě by to sice nebylo, ale jen do toho🤞🤞

autor
17. čer 2021

@jiss já jsem se nakonec taky rozhodla, že počkáme na to druhé. Teďka kvůli dovče a pořizování výbavy pro mimčo to ještě budu zvládat, abychom ušetřili peníze, ale jak padne 9. měsíc, už tady potřebuju paní na úklid 😀 chci mít pak čas se sžívat s novým přírůstkem a zároveň se věnovat i "staršímu" a nebudu šidit 2 malinké děti kvůli tomu, že potřebuju leštit zrcadla a vytírat podlahu. Zároveň chlapi taky potřebují, aby kolem nich žena lítala a oni si připadali strašně důležití a opečovávání (jinak by pak taky mohli koukat jinde že ...), takže doufám, že mu to vysvětlím, že pro jeho dobro a udržení manželství tady potřebuji paní na úklid 😄

autor
17. čer 2021

@veritanas by mě zajímalo, ta kojná se dá v dnešní době vůbec ještě sehnat nebo už je to zaniklé povolání? 😄 Zas takhle na vyšší si rozhodně nežijeme, ta paní jednou týdně by mi bohatě stačila. Pak už to doufám zvládnu i bez chůvy a kojné 😁