Paní na úklid. Pořídit nebo se na to díváte jako na selhání ženy?

16. čer 2021

Zajímalo by mě, co pro vás třeba bylo tím impulsem si pořídit domů paní na úklid? Já o ní přemýšlím, protože mě vůbec netěší ani neuspokojuje být otrokem domácnosti. Mám jedno 2 leté dítě, druhé na cestě a rozestavěný barák, takže práce všude jak na kostele a manžel mi s domácností nepomáhá vůbec, protože buď pracuje nebo dělá venku. Ale na moje poznámky k tomu, že bych ji chtěla, vždy reaguje dotazem - to to vážně nezvládáš? Jak asi myslíš, že to třeba dělá vedle se 3 dětma. Však to všechny kolem zvládají i bez paní na úklid a mě to taky nebaví pořád pracovat. Takže zjevně bych teda měla mít pocit, že hlavní náplní mě jakožto ženy je prostě pořád šůrovat barák a ještě z toho mít radost. Co bych taky dělala na mateřský jiného než s radostí uklízela a makala na zahradě... Jenže mě to fakt příšerně ubíjí a nenávidím, že celý den lítám a pak večer padnu a jediné na co se zmůžu, je čumět na kraviny v televizi, protože na víc už nemám kapacitu. Vážně je uklízečka projev selhání ženy?

misa1106
16. čer 2021

Dle našich babiček rozhodně ano. Ale v dnešní době bych řekla, že to rozhodně není nic neobvyklého a taky dáš někomu možnost si přivydělat. Já už nad tím přemýšlela několikrát, ale bohužel mám tu povahu, že bych stejně uklidila honem předtím, než by uklízečka přišla 😅 a ještě bych tedy měla větší stres a byla omezená nějakým časem. Ale pokud to tak nemáš, jdi do toho. Žena nemá být otrokem domácnosti. Ten čas lze využít i líp 😉

pipi_puncocha
16. čer 2021

Pokud si to člověk může dovolit, neváhala bych ani chvilku. Upřímně, já ten čas umím využít jinak a lépe, někomu dám vydělat = všechny strany spokojené. Však to nemusíte nikomu vykládat, v dnešní době mi to přijde běžné. Kamarádce i paní žehlí.

misa1106
16. čer 2021

@pipi_puncocha přesně, to je důležité, babičkám a jiným ženám v rodině se zastaralými názory bych to prostě neřekla a hotovo😊

felixfelicis
16. čer 2021

Proč selhání? Upřímně teď na RD ty peníze, co by to stálo, raději investuju jinam, protože vím, že čas na to uklidit mam, když si ho zorganizuju (mám tři deti). Taky je potřeba se smířit s tim, ze děti prostě kramari, vylivaji piti a vymýšlejí kraviny a stoprocentně uklizeno na všech místech zaroven prostě nebude (alespoň u nás🙂 ) nikdy. Ale až se vrátím na plný úvazek do práce, tak s tim počítám. Jestli vás to finančně nezatizi, tak proč ne už teď. Existuje xxx prijemnejsich činnosti než vytirat podlahu.

merope
16. čer 2021

Raději si vezmu víc práce "za peníze" a část z těch peněz dám paní na úklid. A k @misa1106 - tak já stejně uklízím tak hodinu před tím, než přijde - aby mohla vůbec uklízet. Takže ve chvíli, kdy přijde, mám z povrchů uklizený ten "provozní bordel" (aspoň v jedné místnosti) a zatímco řeším základní životní problémy batolete (chybějící pití, ztracenou hračku ... 😀 ), tak paní uklízí.

carmenz
16. čer 2021

Pokud by mi muž předkládal tyto příklady "z ulice", zcela jistě bych mu doporučila, aby si se sousedy začal předkládat a porovnávat výplatnice, asi tak.
Pardon za příkrost 🤷‍♀️

betysch
16. čer 2021

Až se přestěhujeme zpátky do Brna z vesnice,plánuji tak do roka, budu chtít paní na uklízení.Tady nikoho neseženou.Mám toho už plné zuby. 2,5leté dítě,10měsíční dítě a chlap-který je pořád v práci,ale když je doma tak dělá bordel stejný jak ty děti.Mám pocit že pořád jen vysávám(to máme i robotický vysavač) ,vytírám,peru,vařím a uklízím prádlo,převlékám postele a stejně to nejde vidět.A už se vidím až se vrátím do práce -jedna směna v práci ,druhá doma.Babičky máme nehlídací a děti málokdy spí odpolko stejně.Teď na jaře jsem prosila kamarádku aby u nás dohlédla na děti a já si mohla v klidu umýt okna.Takže za mě chtít paní na úklid ostuda není.

kamino
16. čer 2021

Jsem OSVČ a v sezoně jsem párkrát zkusila a nevím jestli jsem moc náročná, ale zatím jsem měla smůlu.. Jedna slečna mi během úklidu rozbila dva kusy nádobí a nijak to nehrotila zjistila jsem to, až když jsem viděla střepy v koši , další si sebou vzala bez předchozí domluvy dcerku (cca 4 roky ) , takže já jsem místo práce odpovídala na všetečné dotazy a odháněla jí od synova Lega, na kterém dost lpí, další měla tak šnečí tempo že za dvě hodiny neměla ani koupelnu, tak už jsem další pokusy vzdala.. Držím palce při hledání.

ee.liska
16. čer 2021

Mám tři děti a chodím na Dpp do práce. Domácnost zvládám, ale o paní na úklid jsem přemýšlela. Ale pak jsem to zavrhla, nesnesla bych cizi paní, která mi dělá doma pořádky 😁

zuzineckah
16. čer 2021

měla jsem několik paní na úklid a nic moc teda... Máme tři děti, barák a nijak přehnané nároky. Jediné, co jsem chtěla bylo, aby chodila ve čtvrtek ("uklizený víkend"), a to byl sakra problém. A jestli je to selhání? Tak každý není dokonalý, záleží na tom, co považuješ za pořádek. Třeba by stačila paní jednou za 14 dní na hrubý úklid, a to zbytek si pofackuješ. Pokud tě žere každé smítko, tak to bude náročnější. A pokud se ti prostě jen nechce, tak to si zvažte s mužem společně.

zuzineckah
16. čer 2021

@ee.liska nemusí ti dělat pořádky, stačí jen hrubý úklid. Já koupelny, okna a linku ráda přenechám jednou týdně paní na úklid, ale bohužel. Dle mých časových preferencí není žádná k mání.

jednaholkaa
16. čer 2021

Vetsina mych kamaradek uklizecku ma, jaky selhani? Rekla bych spis naopak..dobre “investovane” penize. Jestli budes na konci dne mene unavena tak je to preci plus pro celou rodinu.

ee.liska
16. čer 2021

@zuzineckah no právě, cizí ženská v koupelně, v kuchyni, ... nic pro mne 🙂

kafr
16. čer 2021

Selhání ženy 🤦
Zrovna jsem nedávno přemýšlela, jak to zvládaly naše babičky s 5ti dětma...???
1) uklízely starší děti (nikdy vám řidiče nevyprávěli, co všechno oni museli....?)
2) děti se staraly a zabavily sebe navzájem (nejvíc času na mateřské zabere právě to dítě)
3) měli daleko míň věci (=menší nepořádek)
4) hygienické standardy byly někde úplně jinde (jak často se koupali? Jaké byly čistící prostředky? Jak často se pralo= jak dlouho nosili jedno tričko? =Jaké asi tedy byly nároky na "uklizenou" domácnost?)
Pokud má manžel pocit, že na mateřské bys toho měla stihnout víc, tak mu nech na víkend dítě, neuvař jim dopředu oběd ani nic dalšího a v neděli večer objednáš uklízečku, protože z toho bince se budeš vyhrabávat týden 😂
Jo, kdyby mi někdo jednou týdně umyl koupelnu a záchody, +občas okna, prevlict peřiny, tak by to bylo fajn 😎

kafr
16. čer 2021

@kafr jo a ješte:
5) prvni dítě měli ve 20, já měla první v 38.... Jako té energie je fakt min jak před skoro 20ti (!!!) lety

Zase se dmu pýchou, když mi lidí pochválí dceru, že je vidět, že se ji opravdu věnuji 🤩 ono si to vezme spoustu času a určitě lépe investovaného než do úklidu.

autor
16. čer 2021

@kafr řekla bych, že dřív hlavně ani ženy nepřemýšlely (teda většina z nich) nad tím, že by třeba studovaly, že by se chtěly nějak prosadit - ať ve sportovním, pracovním nebo kreativním životě. Prostě údělem ženy bylo se vdát a starat se o rodinu a může. Já tenhle názor prostě nesdílím i když jsem samozřejmě velice ráda, že jsem se stala matkou.

@misa1106 ano využít čaš lépe 🙂 mě už právě zoufale chybí nějaké vyžití pro sebe. Manžel si vždy najde čas i přes kupu práce, aby se šel někam s klukama sportovně vybít nebo jen tak vypadnul si pročistit hlavu na kolo. Ale když já mám náhodou hlídání, tak běžím okopávát záhonky, umývat okna, vytírat podlahu a jestli se to nezlepší, tak se nechám dobrovolně zavřít do blázince, abych si mohla užívat, že můžu jen zírat do zdi a nechávat si nosit jídlo do postele. 🤯

@pipi_puncocha Zajímavé třeba i je, že když babičky nabízejí, že chvilku pohlídají nebo i manžel, tak nikdy neřeknou, já chvilku pohlídám, aby jsi mohla odpočívat, ale vždycky to podají stylem - pohlídáme, aby jsi si mohla doma něco udělat, uklidit. Občas mi to přijde, že jakmile se žena stane matkou, tak už nemá nárok se věnovat sobě a odpočívat. Má nárok jen lítat jak fretka a být hrdá, že má uklizeno lépe než sousedka 🤦

westie
16. čer 2021

Rozhodne to neberu jako sve selhani a ani manzel o tom tak nemluvi. Mam dve male deti, pracuji na castecny uvazek, objizdim s detmi krouzky, staram se o chod rodiny, resim dostavbu domu. Abych mohla pracovat, mam dvakrat tydne hlidani mladsi dcery, kdyz potrebuji varit, nemam problem poprosit manzela, aby byl s detmi. A stejne to mam s uklidem - nemam problem predat ty rutinni ukony nekomu jinemu, o kom vim, ze si rad privydela a udela to ve finale rychleji a levneji nez ja. A ani nikdo z okoli mi nerika, jestli je to selhani - asi vsichni vi, ze si za svym nazorem a zivotnim stylem stojim a poslala bych je nekam🙂

lv
17. čer 2021

Manžel to vnímá podobně, ale postupně ho k tomu dotlacim 🤣

majulkaa
17. čer 2021

@kafr Napsano uplne presne 👍 A taky se casto zilo dvougeneracne - moje maminka rika, ze me a segru dala obcas babicce (svoji mamince) "dolu" na pohlidani (zili jsme v jednom dome my nahore a babicka s dedou dole) a mamka mezitm navarila, uklidila, vyzehlila, atd. I tohle je ohromna pomoc, kdyz jen nekdo dohlidne na deti a clovek muze v klidu udelat, co potrebuje a neresi to, ze pri uklidu udelaji deti jinde nepozorovane o to vetsi binec 🙂 My bydlime sami a se tremi detmi je to doma neustale jako po vybuchu. Nekdy se s tim vnitrne peru, protoze mam rada uklizeno, cisto, poradek, ale..... pak si uvedomim, ze me ty deti uci stale pracovat na tom umet "slevit" ze svych naroku na domacnost, protoze ne nadarmo se rika, ze "stastne dite, bordel v byte" 🙂 A muz je tolerantni - vzdy da prednost tomu, at si vecer s nim na chvili sednu, nez abych zacala vecerni sichtu s uklidem 🙂

ada22
17. čer 2021

Úplně ti chápu tyhle pocity nechám se zavřít do blázince a budu mít chvilku klid jsem měla taky. A tchyně když hlídala, tak měla taky dojem, že bych měla dělat něco na baráku ale jinak je zlata jen je trošku workoholik a neumí odpočívat. Je celkem důležité si najít čas jen pro sebe na věci které tě těší jinak ti hrozí vyhoření. Jinak dvě kamarádky mají paní co jim chodí jednou za 14 dnů dělat větší úklid a je celkem velký problém sehnat někoho spolehlivého. (-: My ji nemáme protože přesně jak píšou holky bych půl dne uklizela než by přišla. Jinak doporučuji zapojit do úklidu i děti aby měly základní návyky. Dát prádlo k pračce, nádobí ke dřezu, pomáhat s myčkou. Já se na zo vykašlala přišlo mi, že rychlejší bude za ně uklidit a teď když jsou větší a spoustu by toho zastaly tak je to boj. Obzvláště covid v tomhle byl dost vysílující. Přišlo mi ze jen uklízím a vařím a vůbec to nebylo vidět.

malenka3
17. čer 2021

Byla prostě jiná doba, jiné potřeby, jiné zájmy, jiné koníčky. Tolik možností pro volnočasové aktivity naši rodiče a prarodiče fakt neměli. Takže ne, nepovažuji to za selhání ženy a už vůbec bych se nesrovnávala se sousedy. Ono se tím taky každý nechlubí, jak si může být muž tak jistý?
S jeho názory bych ho brzy vyvedla asi, vzal si jako služku či co? Jasně že to zvládneš bez uklízečky, ale je to nutný? Máte se tak špatně, že vás to zatíží? Obětuješ radši drahé kabelky za kus času pro sebe?
Já osobně bych ji domů nechtěla. Ale máme mnohem menší byt a pak mám utkvělou představu, že nejlíp si uklidím já sama. Ale to je můj mentální problém 😂 Ale dlouho jsem se třeba propracovávala k tomu si dávat ložní prádlo vyžehlit na mandl, protože to opravdu nesnáším. A těch pár stovek mi za to fakt stojí 🙃

drep
17. čer 2021

Já si nikdy nemyslela, že jsem feministka, až tady na MK jsem zjistila, že fakt asi jo. Bordel doma není můj problém, je to náš problém. Vaření není můj problém, je to náš problém. Můj muž v životě neřekl, že nemám uklizeno, vždycky zkonstatuje, že nějak nestíháme a doma je bordel. Nemám paní na uklízení, bohužel, mužovi to pořád přijde jako zbytečná investice, když to zvládáme (což ano, akorát to znamená např, že kus uklidíme já než jdu do služby a kus on, když přijde z práce🙈) a protože po batoleti uklízíme tak nějak průběžně furt, tak má pocit, že by to zas až tak nepomohlo, ale hlavně se asi nesmířil s cizí ženskou v bytě, ale kdybych věděla o ověřené a spolehlivé paní, asi bych ho přemluvila. V žádných domácích pracech nevidím ani své naplnění ani seberealizaci, je to nutný opruz a klidně bych za to zaplatila někomu druhému. Jako selhání bych to nebrala, jak píšu, čistá domácnost není můj úkol. A co bylo před padesáti lety mi přijde zcela irelevantní.

meronym
17. čer 2021

Pani na uklid mam, v zivote me nenapadlo brat to jako “selhani”. Naopak jsem hrda, ze si dokazu veci zorganizovat tak, abych nebyla sedrena, nervozni zenska, ktere muz utika za jinou - upravenou, usmevavou.

janinasm
17. čer 2021

Já to jako selhání nepovažuji nicméně bych si nikdy uklízečku domu nevzala. Hnusi se mi představa, že by mi někdo cizí hmata na věci a je v mým domě. To radši hejbnu zadkem a uklidim si sama.

marimanta
17. čer 2021

Sama paní na úklid nemám a ani nechci, což teda neznamená, že stíhám 😁 Ale jednak nechci cizí osobu v domě, druhak ani nevím, jestli bych našla někoho sem do zapadákova 🙂
Ale nejvíc záleží na nastavení člověka, přece že Máňa to nepotřebuje, neznamená, že já to mám stejně. Zase mám něco, o co nestojí Máňa.
Já osobně zjistila, že mi vyhovuje být matka v domácnosti a nestydím se za to. Před státnicema jsem otěhotněla, u prvních dvou dětí dělala doktorát (ukončit to trápení kousek před cílem bylo super rozhodnutí 😎). Pak jsem šla budovat kariéru, abych zjistila, že vážně žádnou nechci. Stali jsme se pěstouny, přestěhovali se na vesnici..... A je nám krásně. Aktuálně máme 4 dětí od 2 do 11 let, jedno z nich postižené, čekáme páté. Máme velkou zahradu a na ní 55 ks zvířat (6 druhů včetně psa a kočky). Starší děti už pomáhají, ale tak nějak normálně, nemusí makat kolem domu denně. Proč to píšu..? Protože pro mě to je úžasný a jsem ráda, že se nám to povedlo. Ale vím, že pro někoho je to synonymum hrůzy. A představa, že si odpoledne uvaří mýdlo a druhý den zavaří x kilo marmelády, ho děsí. A tak to je i s paní na úklid. 🙃

sigyn
17. čer 2021

Já bych potřebovala spíš někoho na vaření :D Aby vymýšlel jídla, nakoupil suroviny a uvařil z toho chutné, zdravé a lehké jídlo, které by chutnalo všem. 😂
Jinak mamka mi vždycky říkala, jak byla nejstarší z 5 sourozenců a doma kmitala jak fretka už od malička. Zaopatřit sourozence, uklízet, vařit a to pěkně od mala. Takže ano i s více dětmi to dříve zvládali... ale co to bylo za dětství, že.

eeevee
17. čer 2021

Paní na úklid využívám občas asi rok a půl, co se narodil druhý syn, nicméně to bylo v podstatě nárazově, např na umytí oken. Teď máme po rekonstrukci a je tady pořád hrozně moc práce, takže chodí každý týden. Jsem neuvěřitelně spokojená, já můžu jít se synem na kroužky a paní mi mezitím vyžehlí nebo uklidí. Manžel je z tohoto taky nadšený, předtím jsem dělávala takový větší úklid vždy odpoledne nebo o víkendu, když byl manžel doma, teď nemusím, tudíž můžeme jet všichni společně na výlet ❤️ Za mě to určitě není selhání ženy, oni totiž úklid není vrcholem ženských schopností 🤦‍♀️

meronym
17. čer 2021

@eeevee Zcela souhlasim.

te_reza
17. čer 2021

Nemám paní na úklid a když doma není zrovna vytřeno, tak to mám víš kde. Taky babičky kecy,jak to máme všechno jednodušší poslouchám. My máme pračky, myčky, plíny.... jenže oni taky ve 2 cvakly píchačku a za pět minut byly doma. Já jsem bez auta marná, pracovní dobu mám do půl 4 a domů se dostanu v 5. Taky se kolikrát nervuju,co je potřeba, ale už se snažím na to kašlat. Tak hold máme občas doma prach nebo není vytřeno 🤷

felixfelicis
17. čer 2021

Já myslím, že není problém jen v tom úklidu, ale hlavně v pocitu, ze musíš. Však nemusíš, když ti někdo bude hlídat. Muž si udělá čas na odreagovani, tak si ho udělej taky, zarid si něco mimo domov, teď když to zase jde 🙂 Ja bych to udelala i za cenu toho, že okna zůstanou ještě chvíli neumyta. Okna i podlaha se dají i s dětmi. Taky to bude jiné, až nebudes těhotná, nebudes řešit nevolnosti a balón v břiše...Cimz neříkám, že si tu uklizecku nemáš pořizovat🙂