icon

Byla jsi nebo budeš ve Františkových lázních? Jak to tam probíhá?

avatar
pajda
26. kvě 2008

Ahojky, je tady někdo, kdo pojede v červnu do Františkových lázní? Nebo už tam třeba byl? Ráda bych věděla, jak to tam probíhá, jaké mě čekají procedury apod. Díky za příspěvky. 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 6185 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Františkovy lázně poskytují gynekologicky orientované procedury jako bahenní koupele a tampony, perličkové koupele, výplachy minerálkou a plynem, klasické i podvodní masáže, cvičení v bazénu a rehabilitaci; dopoledne bývá obvyklých 3–6 procedur denně a některé návštěvnice hlásily 4–5 procedur denně.
  • Návrh na lázeňskou léčbu se podává přes obvodního lékaře na základě doporučení od gynekologa nebo z CAR; pojišťovna návrh přezkoumá a po schválení lázně přidělí dům a zašlou předvolání k nástupu.
  • Pacientky obvykle doplácí ubytování nad standard II. kategorie, stravu a místní poplatky; v diskuzi byly konkrétně uvedeny příplatky 15 Kč/den lázeňský poplatek, 60 Kč/den „Julínkovné“ a 90 Kč/den příplatek za stravu a cenové zkušenosti v rozmezí několika tisíc až ~15 000 Kč celkově.


Nejčastější otázky

Q: Kdo a jak vyplní žádost o lázně pro neplodnost?
A: Doporučení na lázně obvykle napíše gynekolog nebo specialista v CAR (souhrn dosavadní léčby) a obvodní lékař následně vyplní a podá formulář návrhu pojišťovně; v diskuzi to bylo popsáno opakovaně jako standardní postup.

Q: Jaké procedury mohu v lázních očekávat při léčbě neplodnosti?
A: Uváděné procedury zahrnují bahenní koupele a bahenní tampony, výplachy minerální vodou, výplachy plynem, skotské střiky, perličkové koupele, podvodní a klasické masáže, parafín, cvičení v bazénu nebo šlapací bazénky a tělocvik/rehabilitaci; dopoledne bývá program procedur, odpoledne volno na procházky a aktivity.

Q: Co když mi v nástupu do lázní vyjde menstruace?
A: V diskuzi ženy uváděly, že při menstruaci se z programu často vyškrtnou bahenní koupele, koupele s plynem a podobné procedury a místo nich zůstávají „suché“ procedury jako masáže, parafín a tělocvik; jedna účastnice uvedla upravenou délku programu „3 týdny“ při menstruačním stavu.

Q: Kolik to stojí a co platí pojišťovna?
A: Pojišťovna hradí lázeňskou péči dle schváleného návrhu; pacientka doplácí ubytování nad standard II. kategorie, případně stravu a lázeňské poplatky; konkrétní zkušenosti v diskuzi: 15 Kč/den lázeňský poplatek, 60 Kč/den „Julínkovné“, 90 Kč/den příplatek za stravu, a celkové doplatky riportovány v rozmezí cca 4 495 Kč až ~15 000 Kč včetně osobních výdajů.

Q: Jak dlouho trvá schválení a kdy přijde termín?
A: V diskuzi byly uvedeny zkušenosti s lhůtami od jednoho týdne do pěti týdnů na vyřízení pojišťovnou; po schválení pojišťovnou lázně zasílají předvolání a ubytovací kancelář přidělí dům a kategorii ubytování.

Q: Můžu si zvolit jednolůžkový pokoj nebo lepší kategorii?
A: Ano, standardně je hrazeno ubytování ve II. kategorii (dvoulůžkový pokoj se společnými sociály), ale lze si doplatit jednolůžkový pokoj nebo vyšší kategorii; v diskuzi jedna účastnice uváděla, že si na jednolůžák připlatila.

Q: Kde hledat kontakty a informace o Františkových Lázních?
A: V diskuzi byly uvedeny kontakty a weby: centrální stránky Františkových Lázní (franzensbad.cz) a telefonní čísla uvedená účastnicemi 354 205 500 (informační linka) a 359 604 504.

Q: Jak se domlouvá termín a ubytování po schválení?
A: Pojišťovna po schválení zašle vyrozumění a lázně obdrží návrh; podle textu z webu Františkových Lázní lázně přidělí dům a kategorii ubytování a ubytovací kancelář následně kontaktuje klienta s předvoláním k nástupu.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Františkovy lázně nabízejí pestrý program procedur pro rekonvalescenci po gynekologických zákrocích a pro ženy se sterilitou, včetně bahna, výplachů, masáží a cvičení v bazénu.
  • Standardní administrativní postup je: doporučení od gynekologa/CAR, vyplní ho obvodní lékař, pojišťovna posuzuje návrh a lázně posílají předvolání.
  • Pacientky obvykle doplácí ubytování nad základní II. kategorií, stravu a místní poplatky.


Sporné názory

  • Některé ženy v diskusi uváděly, že jim pobyt v lázních po operacích nebo neúspěšných IVF pomohl k následnému spontánnímu otěhotnění, zatímco jiné diskutující považovaly lázně za sekundární a tvrdily, že z pohledu některých lékařů lázně „nepomůžou“ konkrétním reprodukčním problémům.


Otevřené otázky

  • Do jaké míry lázeňská léčba změří reálně šanci na otěhotnění před plánovaným IVF a na jak dlouho léčebné účinky přetrvávají (v diskusi bylo uvedeno, že léčebné procesy mohou pokračovat 2–3 měsíce, ale konkrétní dopad na fertilitu zůstává nejednoznačný).
  • Jak přesně se určuje, zda klientku přidělí MontoSpa nebo jiné ubytovací zařízení Františkových Lázní (v diskuzi bylo řečeno, že to obvykle řeší pojišťovna a lázně).


Zmíněné značky a firmy

Františkovy lázně, Monto Spa, VZP, OZP, Apolináře, Klimkovice, Mariánské Lázně, Karlovy Vary

Zmíněné produkty a metody

bahenní koupele, bahenní tampony, perličková lázeň, výplachy minerální vodou, výplachy plynem, skotské střiky, klasické masáže, podvodní masáže, parafín, cvičení v bazénu, šlapací bazénky, tělocvik/rehab, solárko, KET, IVF, IUI, laparoskopie, hysteroskopie, revizní lékař pojišťovny, návrh na komplexní lázeňskou léčbu, příspěvková lázeňská léčba, ubytovací II. kategorie, jednolůžkový pokoj

Místa a osoby

Františkovy Lázně, Monto Spa (lokalita), Apolináře, Klimkovice, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Bohdaneč, Praha (Dejvice), Příbram, Ostrava, Jižní Čechy

avatar
len
15. led 2010

Ladybeetle, přiznám se, že Monti osobně neznám, ale lehce se usmívám nad tím, že všecky procedury jsou pod jednou střechou... To mi totiž u Pawliku tvrdili taky 😉 Skutečnost byla taková, že jsem pod tou jednou střechou měla akorát masáže a plynové injekce, na vše ostatní se stejně lítalo všude možně (i když to hotel obecně provozoval). Ono je vše pro jednou střechou možná pro lidi s jinými diagnózami (proto se tím chlubí, němečtí důchodci v Pawliku opravdu nemuseli vystrčit nos ven), ale gynekologie... To je gynekologický plyn - pouze v plynových lázních. Slatinné zábaly s tampóny - pouze ve slatinných (možná teda ještě v Luisiných, nejsem si jistá), bazén jsme sice měli taky (vlastně celé to aquacentrum 😀 ), ale chodila jsem jinam, tělocvik totéž (u nás byly pouze rehabilitace pro důchodce) no a vrcholem bylo, když mi řekli, že se Pawlik vlastně nespecializuje na gynekologii, tudíž nemají ani vlastního gynekologa (ke kterému jsem pak jednou týdně běhala přes park do Adlera). Jako mně to ale vůůůbec nevadilo, byla jsem ráda, že se trochu dostanu na vzduch, ale když jsem si vzpomněla, co mi naslibovali 😀 Prakticky jsem lítala stejně jak holky z Adlera či Belvederu, kterým "vše pod jednou střechou" nikdo nesliboval 😉
Tak pak poreferuj, doufám, že aspoň tobě nekecali 😉

avatar
len
15. led 2010

Kecám, ke gynekologovi jsem lítala do Belvederu, ale to je hned vedle... V Adlerovi jsem měla gynekologický tělocvik, což byl paradox, protože kolem tělocvičny ve vlastním hotelu jsem lítala denně, ale bohužel gynekologické cvičení se v ní neprovozovalo 😒

avatar
kalerat
15. led 2010

higuita • Dnes v 11:11
Ahoj holky,prosím o informace k lázním.
Jaké si vybrat ubytováni:požaduji wc+sprchu na pokoji,ale dvojlůžkový mi nevadí.
Také spíše bez nadst.poplatku.Včera jsem si podala žádost na pojištovnu,snad mi jí schválí a já brzy pojedu za Frantíkem.
Nejede z Vás někdo,tak začátkem února?

avatar
lenitka
15. led 2010

Ledy díky za tip, já počkám co mi pošlou z pojišťovny a pak to asi vyřeším, protože ještě nevím termín a ten budu asi potřebovat taky pozměnit, protože potřebuju odjet ať v práci udělám výplaty. Ale určitě vím že chci sprchu a WC na pokoji a to je určitě taky za příplatek. Žádost jsem si podala v pondělí tak uvidím kdy mi to přijde.
A ještě takovej hloupej dotázek, kolik jste si zbalili sebou věcí, myslím jestli jste jeden kufr nebo dva nebo co jste s sebou všechno táhly?

avatar
len
15. led 2010

Já měla klasiku kufr + malej příruční kufřík s botama + batůžek na výlety. Mýdlo na praní a to oblečení jsem ani všecko neutahala...

Jo, jinak na tu pojišťovnu můžeš zkusit zavolat a ve chvíli, kdy to budeš mít schválený (nebo když budeš vědět, kdy se to schválí), klidně můžeš volat a zamlouvat termín. Jinak oni v těch hlavních domech mají koupelnu na pokoji všude, to jen v těch dependacích mají část pokojů s příslušenstvím na chodbě a nejsem si vědomá, že by je někomu primárně dávali. I když teda vybavuju si paní, která pojišťovně hlásila, že to chce co nejlevněji, tak ji šoupli na Lužnici, což prý byla taková dost šoufl ubytovna, na pokoji jen dvě postele a skříň, vše ostatní na chodbě (i TV, takže když šel fotbal, tak smůla, TV jedna na patro...). Ale mladý holky s gynekologickýma problémama opravdu primárně cpou na Adler a Belveder, ti se na to přímo specializují. Teprve když tam mají plno, tak jinam.

Moc hezky je to vidět tady:
http://www.franzensbad.cz/cs/hotely/
Když si to rozklikáš, tak uvidíš, jaké jsou kde pokoje...
Ten Monti tam není, protože to spravuje jiná společnost, takže ani netuším, jaké mají vztahy, ale ty FL a.s. jsou tam zcela největší.

avatar
lenitka
15. led 2010

Tak jsem na to koukala, pokoje jsou moc hezký, ale zaráží mě manželský postele, neni potom přeci jen lepší ten jednolůžák? Jo a brali jste si s sebou nějaký společenský oděv (jako třeba do divadla nebo tak)?

avatar
len
15. led 2010

Já měla jednolůžák... A popravdě to bylo super, mohla jsem ponocovat, dokdy jsem chtěla, dívat se v TV, na co jsem chtěla, volně telefonovat s manželem, ráno mě nikdo nebudil...
Jinak jsem měla slušný kalhoty a tričko, na nějaký večerní róby to tam určitě není 😉

avatar
ladybeetle
15. led 2010

Len, tak to jsi mě moc nepotěšila. V té zimě se mi teda nikam běhat nechce. No ale, zase pohyb neuškodí, že 🙂 Tak to jsem sama zvědavá, jak to tam bude vypadat. Pak poreferuji.
Kalerat, jak už jsem psala. Já jedu 2.2. a budu bydlet v hotelu Monti. Stránky si můžeš rozkliknout výše 🙂

avatar
lenitka
15. led 2010

Jako mě by nevadila nějaká prima holka na pokoji ale v posteli mám spíš ráda svýcho chlapa 😉
A s tím oblečením já nosím jen rifle tak se tam s tím hold budou muset spokojit. 🙂

avatar
len
15. led 2010

Lady, třeba to tobě klapne, jak je to jiná společnost 😉

Lenit, no, co jim zbyde, však oni tě nevyhodí 😀 Jinak s tou spolubydlící - můžeš mít kliku a najít tam kamarádku na celý život a může se ti stát, že si prostě nesednete a nebudeš se mít kam schovat 😒 to těžko říct... Já se zpočátku zkoušela družit s lidma v jídelně (v Pawliku nebylo jedno přesné místo, člověk si sednul dle nálady), chvilku jsem ty holky poslouchala a pak mi došlo, že se s nima vlastně vůbec družit nechci 😀 Ale mně nějak nevadí být sama, chodila jsem hodně do knihovny, na procházky... Nejblbější byl ten týden, kdy dorazila MS, protože to mi vyškrtali procedury, zrovna tam nebyl nikdo, s kým bych mohla aspoň mluvit, no nic moc...

avatar
lenitka
15. led 2010

Len tak to jsi jako já, neříkám že nejsem společenskej typ, ale taky bývám ráda sama a kámošku na celý život si tam přeci můžu najít i když s ní zrovna nebudu spát v posteli ne? 🙂

avatar
len
15. led 2010

Hezky řečeno 😀

avatar
wrtulka
15. led 2010

Ahojky..
omlouvám se že se lehce vtírnu..
všimla jsem si že řešíte lázně..
Mám po 2IVF..problém je sice na straně manžela, ale doktor mi tvrdil že teď mám nárok na lázně .. no oni si nejsou totiž jistí jeslti náááhodou není nějaký problém i u mě..
prý jen stačí když mi to gynekoložka dobře napíše.. Len.. ty máš s tímhle vyřizováním zkušenosti co myslíš? Mám se do toho vrhnout? A nezamítnou mi to na pojišťovně nebo tak když má manža špatný spermio?

avatar
len
15. led 2010

Wrtul, potkala jsem tam holku, která taky byla po dvou IVF a problém byl jednoznačně na straně muže...
Takže jestli se na to cítíš, zkus to, za to nic nedáš 🙂
Nech si napsat doporučení klidně i z CARu, ať tam shrnou, co máte za sebou, zdůrazní, jak je to s tebou a že jsou přesvědčeni, že lázně by byly v tvém případě jistě velice přínosné jako příprava na třetí IVF 😉

avatar
wrtulka
15. led 2010

Hm tak v CARu mi to nechtěli napsat prý to musí napsat gynekolog.. ale mám od nich konečnou zprávu po transferu kde mám napsáno že si myslí že je asi problém i na straně oocytů.. takže to můžu dát gynekoložce..
Nicméně když to takhle píšeš tak když to schválili jí tak proč ne mě že? kor když u mě si myslí že by teoreticky mohl být prolém i na mé straně (myslím si že ne .. ale psychika a cokoliv..tam by ty lázně mohly fungovat..)
Takže super🙂 Hele jak dlouho ti trvalo než sis je vyřídila? Mám představu že bych jela.. třeba v dubnu/květnu..mám už začít?

avatar
len
15. led 2010

Jéje, ze mě si příklad neber, já byla extrém v tom, kde všude se to může pos*at 😀 Jinak duben-květen zcela v pohodě, dle mého možná i březen 😉
Jinak - ofiko žádost píše obvoďačka, ale musí tam být doporučení odborného dr. - je jedno jestli gyndr. nebo přímo z CARu 🙂

avatar
wrtulka
15. led 2010

Jéé to musím ještě k obvoďačce...
no to abych si na to vyřizování vzala dovolenou 😀
hele a jak to tedy je kam se píše kam chci, na jaký termín a taky jak jste to tu řešily s pokojema..?
a délka je vždycky na 1 měsíc?

avatar
len
15. led 2010

No, někomu to snad psal i obvodní gyndr., ale oficiální postup je odborník + obvoďačka. Takže jestli je to lejstro z CARu dostatečný, mohla by to vypsat přímo obvoďačka a obvodní gyndr. bys vynechala... Radši jim zkus zavolat, mě si posílali od čerta k ďáblu, až jsem nakonec dostala z pojišťovny tenhle přesný postup 😉
V CARu mi vypsali doporučení (ne žádost, jen na hlavičkovém papíře doporučení), které sloužilo jako ofiko příloha k žádosti od obvoďačky. Obvodního gyndr. jsem z toho zcela vynechala, být po jeho, nejedu nikam 😝

avatar
wrtulka
15. led 2010

Aha..
no tak uvidíme mám kopi celé karty z CARu tak s tím zajdu na gyndu a uvidíme.. co vymyslíme..snad nebude proti je fajn.. i když taky to bere tak že když mi nic není.. ale naposledy při stimulaci jsem měla i angínu a pak je tam ten oklep že mají pocit že je problém i u mě tak by jí to snad mělo stačit..
a pak tu obvoďačku.. nakonec.. a dál? kdo to posílá na pojišťovnu já? nebo oni?

avatar
len
15. led 2010

no, až budeš mít žádost v ruce, tak ji buď můžeš poslat doporučeně poštou nebo ji tam osobně zanést 🙂

avatar
wrtulka
15. led 2010

Jo to jsem někde zaznamenala že jsi jí tam nesla osobně že?

avatar
lenitka
15. led 2010

Já si po laparce zašla ke svému gyndr. s tím že chci napsat lázně, on mi bez problému napsal doporučení i když jsme oba zdaví, přiložila jsem k tomu zprávy z genetiky, imunologie, spermiogram,propouštěcí zprávu z tý laparoskopie, a zprávu z Caru po 1.IVF, donesla jsem vše k obvoďákovi, ten chtěl ještě rozbor krve, tak jsem mu řekla ať tam přiloží to předoperační vyšetření, pak jsem tu žádost jen podepsala a on to zaslal na pojišťovnu. Proti Len jsem to měla jak procházku růžovou zahradou. A teď nezbývá než čekat na schválení.

avatar
len
15. led 2010

Jo, Wrtul, jsem si blbec myslela, že když to předám osobně, bude to jistější 😀 Ale jako ve výsledku si nemůžu tak moc stěžovat, od prvotního nápadu až po odjezd to trvalo dva měsíce (nervů 😝 ) 🙂

avatar
wrtulka
15. led 2010

Tý jo dva měsíce! No tak to já to moc nehrotím.. takže dám žádost a uvidím..
no a takže tam se nedává měsíc kdy chceš jet nebo tak?

avatar
len
15. led 2010

Kdepak, až to schválí, přidělí první možný termín (popř. se můžeš dohodnout na jiném).

avatar
wrtulka
15. led 2010

Aha ok.. tak já to začnu pomalu organizovat.. moc děkuju za rady..
a držím palce len!!! 😵

avatar
len
15. led 2010

Není zač, já tobě taky 🙂

avatar
ladybeetle
15. led 2010

Len a Wrtulko,
mě teda žádost napsala Dr. v CARU, napsala mi to 8.12.2009. Já teda neměla čas s tím zajít na pojišťovnu, takže jsem šla až 5.1. k obvoďačce, dala tam jen razítko a podepsala to a hned jsem to odnesla na VZP. Kdybych měla vybraný už hotel, kam chci jet, mohla jsem to hned druhý den mít schválené. Takže doma u netu jsem si vybrala hotel a druhý den jsem volala na pojišťovnu, který chci a paní už mi řekla, že to mám schválené od pojišťovny, že dopíše jen hotel a pošle to přímo do toho hotelu Monti. Tak jsem tam hned volala a domluvila si pokoj a ptali se mě, kdy chci přijet, že můžu klidně už hned další víkend. Je to rychlovka. Jen pozor, od datumu napsání žádosti je platnost žádosti 3 měsíce. Takže do té doby musíte lázně využít.

avatar
wrtulka
15. led 2010

Tý brďo to je rychlost! Tak to si budu muset ještě promyslet..fakt bych radši jela na jaře.. březen.. ale spíš duben/květen..
Holky a co radíte ty Františkovky nebo jiný? ještě mi doktor říkal teď nevím který Lázně 🤐

avatar
len
15. led 2010

Wrtul, jeď do Frantovek... Kromě toho, že se přímo specializují na neplodnost (to už potom snad jen Klimkovice), tak jsou krásný, je tam kam chodit a co dělat, není to jen uzavřený komplex, ale krásný městečko s krásným okolím 🙂

Strana