icon

Byla jsi nebo budeš ve Františkových lázních? Jak to tam probíhá?

avatar
pajda
26. kvě 2008

Ahojky, je tady někdo, kdo pojede v červnu do Františkových lázní? Nebo už tam třeba byl? Ráda bych věděla, jak to tam probíhá, jaké mě čekají procedury apod. Díky za příspěvky. 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 6185 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Františkovy lázně poskytují gynekologicky orientované procedury jako bahenní koupele a tampony, perličkové koupele, výplachy minerálkou a plynem, klasické i podvodní masáže, cvičení v bazénu a rehabilitaci; dopoledne bývá obvyklých 3–6 procedur denně a některé návštěvnice hlásily 4–5 procedur denně.
  • Návrh na lázeňskou léčbu se podává přes obvodního lékaře na základě doporučení od gynekologa nebo z CAR; pojišťovna návrh přezkoumá a po schválení lázně přidělí dům a zašlou předvolání k nástupu.
  • Pacientky obvykle doplácí ubytování nad standard II. kategorie, stravu a místní poplatky; v diskuzi byly konkrétně uvedeny příplatky 15 Kč/den lázeňský poplatek, 60 Kč/den „Julínkovné“ a 90 Kč/den příplatek za stravu a cenové zkušenosti v rozmezí několika tisíc až ~15 000 Kč celkově.


Nejčastější otázky

Q: Kdo a jak vyplní žádost o lázně pro neplodnost?
A: Doporučení na lázně obvykle napíše gynekolog nebo specialista v CAR (souhrn dosavadní léčby) a obvodní lékař následně vyplní a podá formulář návrhu pojišťovně; v diskuzi to bylo popsáno opakovaně jako standardní postup.

Q: Jaké procedury mohu v lázních očekávat při léčbě neplodnosti?
A: Uváděné procedury zahrnují bahenní koupele a bahenní tampony, výplachy minerální vodou, výplachy plynem, skotské střiky, perličkové koupele, podvodní a klasické masáže, parafín, cvičení v bazénu nebo šlapací bazénky a tělocvik/rehabilitaci; dopoledne bývá program procedur, odpoledne volno na procházky a aktivity.

Q: Co když mi v nástupu do lázní vyjde menstruace?
A: V diskuzi ženy uváděly, že při menstruaci se z programu často vyškrtnou bahenní koupele, koupele s plynem a podobné procedury a místo nich zůstávají „suché“ procedury jako masáže, parafín a tělocvik; jedna účastnice uvedla upravenou délku programu „3 týdny“ při menstruačním stavu.

Q: Kolik to stojí a co platí pojišťovna?
A: Pojišťovna hradí lázeňskou péči dle schváleného návrhu; pacientka doplácí ubytování nad standard II. kategorie, případně stravu a lázeňské poplatky; konkrétní zkušenosti v diskuzi: 15 Kč/den lázeňský poplatek, 60 Kč/den „Julínkovné“, 90 Kč/den příplatek za stravu, a celkové doplatky riportovány v rozmezí cca 4 495 Kč až ~15 000 Kč včetně osobních výdajů.

Q: Jak dlouho trvá schválení a kdy přijde termín?
A: V diskuzi byly uvedeny zkušenosti s lhůtami od jednoho týdne do pěti týdnů na vyřízení pojišťovnou; po schválení pojišťovnou lázně zasílají předvolání a ubytovací kancelář přidělí dům a kategorii ubytování.

Q: Můžu si zvolit jednolůžkový pokoj nebo lepší kategorii?
A: Ano, standardně je hrazeno ubytování ve II. kategorii (dvoulůžkový pokoj se společnými sociály), ale lze si doplatit jednolůžkový pokoj nebo vyšší kategorii; v diskuzi jedna účastnice uváděla, že si na jednolůžák připlatila.

Q: Kde hledat kontakty a informace o Františkových Lázních?
A: V diskuzi byly uvedeny kontakty a weby: centrální stránky Františkových Lázní (franzensbad.cz) a telefonní čísla uvedená účastnicemi 354 205 500 (informační linka) a 359 604 504.

Q: Jak se domlouvá termín a ubytování po schválení?
A: Pojišťovna po schválení zašle vyrozumění a lázně obdrží návrh; podle textu z webu Františkových Lázní lázně přidělí dům a kategorii ubytování a ubytovací kancelář následně kontaktuje klienta s předvoláním k nástupu.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Františkovy lázně nabízejí pestrý program procedur pro rekonvalescenci po gynekologických zákrocích a pro ženy se sterilitou, včetně bahna, výplachů, masáží a cvičení v bazénu.
  • Standardní administrativní postup je: doporučení od gynekologa/CAR, vyplní ho obvodní lékař, pojišťovna posuzuje návrh a lázně posílají předvolání.
  • Pacientky obvykle doplácí ubytování nad základní II. kategorií, stravu a místní poplatky.


Sporné názory

  • Některé ženy v diskusi uváděly, že jim pobyt v lázních po operacích nebo neúspěšných IVF pomohl k následnému spontánnímu otěhotnění, zatímco jiné diskutující považovaly lázně za sekundární a tvrdily, že z pohledu některých lékařů lázně „nepomůžou“ konkrétním reprodukčním problémům.


Otevřené otázky

  • Do jaké míry lázeňská léčba změří reálně šanci na otěhotnění před plánovaným IVF a na jak dlouho léčebné účinky přetrvávají (v diskusi bylo uvedeno, že léčebné procesy mohou pokračovat 2–3 měsíce, ale konkrétní dopad na fertilitu zůstává nejednoznačný).
  • Jak přesně se určuje, zda klientku přidělí MontoSpa nebo jiné ubytovací zařízení Františkových Lázní (v diskuzi bylo řečeno, že to obvykle řeší pojišťovna a lázně).


Zmíněné značky a firmy

Františkovy lázně, Monto Spa, VZP, OZP, Apolináře, Klimkovice, Mariánské Lázně, Karlovy Vary

Zmíněné produkty a metody

bahenní koupele, bahenní tampony, perličková lázeň, výplachy minerální vodou, výplachy plynem, skotské střiky, klasické masáže, podvodní masáže, parafín, cvičení v bazénu, šlapací bazénky, tělocvik/rehab, solárko, KET, IVF, IUI, laparoskopie, hysteroskopie, revizní lékař pojišťovny, návrh na komplexní lázeňskou léčbu, příspěvková lázeňská léčba, ubytovací II. kategorie, jednolůžkový pokoj

Místa a osoby

Františkovy Lázně, Monto Spa (lokalita), Apolináře, Klimkovice, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Bohdaneč, Praha (Dejvice), Příbram, Ostrava, Jižní Čechy

avatar
steffi13
5. bře 2010

chci se zeptat jestli někdo z Vás má Ozp a jak dlouho trvalo se schválením..a co by jsi doporučila za ubytování chci o tom vědět co nejvíc a jestli je tam nějaký připojení k noťasu když si ho tam vezmu..slyšela jsem že někde nejde..nikdy jsem v lázních nebyla a pokud to vyjde moc se těšim až se tam dám trošku dohromady..mám za sebou 2 Ivf a 2mimoděložní a v květnu chci na další pokus tak abych byla pěkně naladěná..

avatar
len
5. bře 2010

Uf, Steffi, tohle je dost komplexní dotaz a není na něj jednoznačná odpověď - OZP není problém, schválení obecně týden-měsíc, ubytování... doporučuju pročíst tuhle diskuzi, každá doporučujeme něco jiného, záleží na tvých osobních preferencích 😉
Taky stránky:
http://www.franzensbad.cz/cs/
Připojení na net - zase jak kde.

avatar
steffi13
5. bře 2010

promiň za tolik otázeček moc tě nešetřím co 😉 jojo kouknu a děkuji ..mě je to jedno hlavně ať je hezké počásko ale teď mě napadlo jak to je tam s návštěvami,když třeba zamnou přijede manža to neni problém..nejradši bych tady našla někoho z diskuze kdo se tam chystá a čeká na shválení je to pak příjemnější..

avatar
steffi13
5. bře 2010

a ty si byla kde? 🙂

avatar
len
5. bře 2010

Já byla v Pawlik-Isis 🙂
Jinak návštěva - přes den to nikdo neřeší. Nocleh můžeš buď domluvit zcela "legálně" (připlatit si přistýlku na jednolůžáku nebo prostě jiný pokoj) nebo když máš jednolůžák, tak tam prostě manžel bez ohlášení přespí, což se sice nesmí, ale...

avatar
saralinda
5. bře 2010

Steffi, já jsem v Adleru a wifi tu není a a ni kablík ne. Slyšela jsem, že snad v Belvederu je wifina (jedna holčina odtud tam chodila, takže možní i nezaheslovaná, ale to nevím, musíš se na to zeptat).

avatar
zulik
5. bře 2010

Steffi, jsem u OZP a schválení mi trvalo 8 dnů. jinak já byla v Belvederu a u recepce byla wi-fi zdarma /Lázně/. Ptala jsem se recepční, jak to je s internetem, údajně do budoucna bude i na pokojích ale zpoplatněn. Jinak se ptejte dle svého ubytování, jestli je tam wi-fi.

avatar
steffi13
5. bře 2010

leni-díky tak to budu dbát na jednolůžák 😉 takový zakázaný ovoce co 😅 ..už aby to vyšlo a odfrčela a vyčistila hlavinu..
sari-budu na to myslet protože občas to noťas zpříjemní..a jaký to tam je jsou tam hodně mladých holčin 🙂
a ty si tam jela po nějaký operaci nebo kvůli neplodnosti..já jsem trošku naštvaná,že jsem vůbec nevěděla o tom že jsou lázně na gynekol.potíže a neplodnost to už bych si nechala napsat dávno po3 laparkách a nepřišla bych o vejcovody..ale co se dá dělat budu doufat uměle nic jinýho nezbývá..budeme bojovat,že 🙂

avatar
ladus77
5. bře 2010

Ahoj Steffi, tak ja mam taky OZP a prave jsem ve stadiu cekani na verdikt jestli ANO nebo NE. Podavala jsem to 23.2. a vcera jsem si volala do Prahy na ustredi OZP a tam mi jenom rekli, ze moji zadost zaregistrovali 2.3. - zrejmne to ceske poste ponekud trvalo 😒 a ze ted ta zadost lezi u revizni lekarky. Tak snad...musim pockat a mozna tam pristi utery zkusim zase zavolat. Chtela bych jet v dubnu, snad se to stihne a pak par mesicu tomu jeste dat prirozene sanci (nenasel se nam zatim zadny problem) a cervenec-srpen IVF.
No, snad to schvali, zatim nevim o nikom, komu by to neschvalili, ale abych nebyla prvni, co ☹
Ty taky cekas na schvaleni, nebo jsi to jeste nepodala?

avatar
steffi13
5. bře 2010

zuli- tak to je teda fofr 😉 ..a jaká spokojenost v Belvederu 🙂 jinak

avatar
steffi13
5. bře 2010

ladus-tak to bych asi jela taky v dubnu ale já to budu podávat až příští týden můj gynekolog totiž nikdy nepsal lázně tak se musel informovat já mu prinesla nějaký podklady z caru a Po mu mám volat jestli to už má...mě ten duben by vyhovoval už kvůli tomu že manža má narozky konec března 30 takže to bude nějaká oslavička a pak frrrr lázně pokud to vyjde ale gynekolog řikal pokud jsem nikde nebyla a mám za sebou takový operace a žádné dítko tak by to na 99% mělo projít...tfuuj tfuj to se nestane 😉

avatar
steffi13
5. bře 2010

ladus-č.pošta mě nepřekvapuje 😠

avatar
saralinda
6. bře 2010

Steffi, já jsem tu po operaci mimoděložního a v podstatě taky s neplodností (teď už mám jen pravý vaječník a levý vejcovod). Takže moje nadějě už taky jenom IVF. Taky mě štve, že jsem si o lázně neřekla dříve (nebo že mi je třeba někdo nedoporučil ☹ ). To mimoděložní už totiž byla moje 3. gynekolog. operace a kdybych měla zázně dřív, tak bych třeba neměla to mimoděložní. No, ale to už je jeno kdyby a kdyby. teď musím doufat, že vyjde to IVF.
Co se týká internetu, tak vím, že nějaké holky tady na koníku to řešily tak, že si zřídily net od nějakého mobilního operátora a pak to po tom měsíci zrušily.
Jinak celkově tu moc Čechů není. Ale pár mladých holek tu je. Pár je tu středoškolaček po splepáku, pár cca našeho věku a pak padesátnice. Jsem ale docela ráda, že mám dvoulůžák, protože si se spolubydlící pokecám a chodíme spolu na procházky. nejsem tu tedy tak sama.
Dobrá na Adleru je, že je jídlo přímo v hotelu, je tu i doktor, pár procedur a každý den cvičení (za 50kč), takže člověk má hodně věcí pod jednou střechou.
Dneska tu chumelí a už je tu min. 5cm sněhu 🙂

avatar
steffi13
6. bře 2010

Ahojky Saralindo,tohle si řikám taky ale už též nemůžu řikat kdyby kdyby..já prodělala mimoděl.v říjnu a předtim někdy 2roky zpátky a náhodně jsem našla tady diskuzi na toto téma tak jsem se začala pídit u svého gynekologa..jinak bych o tom vůbec nic nevěděla 😒 je mi 28 a kolem mě samé kamošky s dětmi což asi zná spousty holek co tu je tak už nechci na nic čekat 1IVF.zamklý těhu. teď v lednu nevyšlo 2IVF. tak se chci dát do kupy na to 3IVF být pěkně nastartováná..a kolik je tobě?kolik si dopl.na Lázně?
Tady v Praze taky chumelí já se těšila už že začne být pěkně teploučko a ono prdlačku 😲
A ty máš své připojení?Švára má flashku od O2 tak když tak bych si pujčila od něho ale pro případ se ptám..To zase máš pravdu,že pak mít spolubydlící je příjemný 😉 a sprchu máte na pokoji?
A jak už si tam dlouho?tak si pěkně užívej té relaxace 🙂 doma se ti to nestane.. 😉 to se musí pořád člověk za něčim honit 😒

avatar
steffi13
6. bře 2010

jo a na jaký procedury chodíš?

avatar
renys
7. bře 2010

Ladybeetle, tak to jsem ráda, že tvoje zážitky z Monti jsou jen pozitivní a že vše klaplo, hned bych jela zas, teď mě ale čekají jiný věci 😀 ...Dělá pořád na bahínku taková vysmátá hubená černovláska?

avatar
elana
7. bře 2010

Steffi, já mám OZP a mně teda schválení trvalo dlouho (6 neděl), přilkládám to pravda tomu, že jsem žádost podávala na konci července, takže tam ležela prostě o prázdninách v době dovolených. Ale mně to nevadilo, nechala jsem to ležet a běžet svým životem...nijak jsem nechvátala a nakonec mi ty lázně vyšly přesně, jak jsem si je v červnu (po mimoděložním) jen tak zlehka naplánovala, že by se mi líbily (tj. říjen🙂)

avatar
steffi13
8. bře 2010

Hezký den všem 🙂
Ahojky Elan,tak to je teda dlouhá doba ale mě to též nějak nevadí počkat ale už se těšim 😉 ..dneska budu volat jestli to můj gynekolog už sepsal tenhle týden by se to mohlo poslat na pojišťovnu 😕 říjen je taky příjemně takový podzim je taky fajn..a ty si byla ubytovaná kde?

avatar
tulik1
8. bře 2010

ahojky holky, tak ja si tady chystam do lazni vsechny nedodelane ukoly z anglictiny a opakovani z nemciny a spoustu dalsich restiku, tak jsem zvedava, jestli mi tam na to zbyde cas 🙂
holky nevite, jak to tam je s pranim? jsem ubytovana v isisu a nevim, jestli si tam nekde budu moct vyprat vetsi veci, nebo jestli si mam fakt brat vsechno na cely mesic, kdybych tam nemohla prat ...?

avatar
len
8. bře 2010

Tulik, ručně můžeš přeprat cokoliv, to problém není (ale já prala jen drobnosti, zbytku jsem opravdu měla dost). A pokud ti nebude líto obětovat nemalý poplatek (ceník je na pokoji), Pawlik nabízí klasické hotelové praní a žehlení čehokoliv 🙂

avatar
elana
8. bře 2010

Steffi, já bydla v Radbuze, je to depandance od Adlera, měla jsem dvoulůžák (neměla jsem štěstí na spolubydlící, s tou jsme si neporozuměly, tak to byla jediná nevýhoda), ale jinak ubytování super, jídlo taky (v Adleru).

Tuli, co se týče praní přímo v Isisu (resp. Pawliku) Ti poradí konkrétně Len, já osobně si myslím, že vůbec není potřeba nad tím moc přemýšlet, protože ono toho vlastně moc nepotřebuješ těch velkých věcí...dvoje kalhoty, nějaký ten svetr, trička na cvičení (ale na nějaký velký zapocení to cvíčo taky neni🙂) a to je vše. Reálně to máš na sobě sotva dvě hodiny denně, přijdeš na proceduru, svlečeš, oblečeš, jdeš na jinou, svlečeš, oblečeš, jdeš na oběd, přijdeš na pokoj a do tepláků a pak do pyžama🙂 Samozřejmě záleží to na Tobě, jak jsi náročná, ale já jsem nepotkala nikoho, kdo by to tam řešil🙂 Sama jsem si přeprala párkrát spodní prádlo a ponožky, ale to jen v umyvadle.

avatar
len
8. bře 2010

El, taky jsem tam nepotkala nikoho, kdo by to TAM řešil, ale před odjezdem jsme to asi řešily všechny 😀

avatar
elana
8. bře 2010

Len no přesně tak😀

avatar
ladybeetle
8. bře 2010

Renys, já na bahno chodila přímo v Monti, takže slatinné nebo luisiny lázně s bahnem jsem nepoznala. Bohužel, to bylo to jedinné minus hotelu Monti, ptž tam měli svoji slatinu, ale ptž se nezabývali především gynekologickými pacientkami, tak neumožňovali slatinné tampony. Byla by to pro ně konkurence, Což mě docela mrzelo a nedalo se to ani uhádat s doktorem. Tak jsem jim to tam hned napsala. Jinak na irrigace a plynové záchody jsme docházely stejně, jako vy.
Pro ty, co se chystají do lázní. Holky, nenechte se zmást pojišťovnami. Máte právo na jakékoliv ubytování v lázních. Jen si to pořádně pročíst na internetu. Já dostala od VZP v podstatě jen na vybranou mezi dvěma hotely, Monti a Luna. Ale v podstatě jsem si mohla vybrat kterýkoliv hotel, i ze společnosti Františkovy lázně a.s. Z mých zkušeností ale, kdybych si měla vybrat znovu, tak Monti bych brala zase. Je to luxusní hotel, já měla na pokoji i wifinu, takže internet zadarmo, měla jsem jednolůžák s vlastním WC a vlastní sprchou, doplatek za nadstandartní stravu byl 80kč na den a to jídlo bylo neskutečně dobré, výběr na oběd a večeři ze tří druhů jídel, snídaně ve formě švédských stolů. K obědu jsem si mohla dát buď moučník, zmrzku nebo ovoce a k večeři jako předkrm ovoce a nebo nějakej chlebíček, šunkovou ruličku.....Za jednolůžák jsem nic nedoplácela, sami mi ho přidělili, ale upozorňuju, že to mohlo být tím, že jsem byla mimo sezónu.Od začátku února do začátku března. Tam totiž byl poloprázdný hotel, ke konci už se to začalo docela plnit. Přímo v hotelu byly jinak všechny procedury, kromě teda těch dvou gynekologických, bazén, kdykoliv dostupnej zdarma, je tam i fitko, takže aerobic,spinning za poplatek 60-70kč, podle toho, co to je za cvičení, různé masáže, které si samozřejmě platíte dle vlastní libosti, hrozně milí lidi. Opravdu jsem byla nadmíru spokojená a bylo to úžasné.Hned bych jela znovu.

avatar
ladybeetle
8. bře 2010

Jo a ještě teda, celkem za pobyt na komplexní léčbu (což je měsíční léčba hrazená pojišťovnou), tedy 28 dní, jsem platila 80kč nadstandartní strava, 60kč hospitalizační poplatek a 15 lázeňský poplatek, což činí 155kč na den. Celkem za 28 dní to dělalo 4340kč. A ještě upozorňuju. Návštěva se tam propašovat nedala, takže mi ubytovali manžela za zvýhodněnou cenu na přístýlku za 297 kč na noc a v ceně měl bazén zdarma a snídani. A má sestra byla v podřadném hotelu ve vile Anně naproti hotelu Monti a ta to měla asi za 420kč na noc a v ceně měla též bazén a snídani.

avatar
len
8. bře 2010

Lady, tak na Pawliku se návštěva propašovat dala (tudíž cenu přistýlky neznám), ale za 300 na noc bych takovýhle věci vůůůbec neřešila, zvlášť, když byla v ceně snídaně 😉
Ale ty tampóny by mě štvaly, teda ne, že by to bylo něco extra příjemnýho, ale stálo to za to 🙂
Jinak v Pawliku byl doplatek za stravu 90 (všecka jídla výběrem a kombinací + saláty + zákusky a tak), ale pravda je, že jsem ještě doplácela za ten jednolůžák 😒 Ale to Aquaforum bylo neodolatelný 😀

avatar
ladybeetle
8. bře 2010

Len, taky jsem byla v aquaforu,ale jednou mi to stačilo. Když jsme se prokázali těma průkazkama, že chodíme do luisinejch a plynejch lázní na gynekologické procedury, tak jsem tím pádem byli klientama akciové společnosti F.L.a.s. a měli jsem do aquparku poloviční slevu 60kč na dvě hodiny a tím pádem jsem mohli chodit zadarmo i do kina do císařskejch lázní. Takže ideální.Ale aquaforum doporučuje, je to opravdu fajn, jen my měli bazén přímo v hotelu, tak mě jedna návštěva na vyblbnutí stačila. Bylo tam na mě moc lidí.To já si plaval v našem bazenu většinou sama. 😉

avatar
len
8. bře 2010

No, já v aquaforu taky, když jsem si vyčíhla ty správný hodiny (což nebylo tak těžký, protože největší davy tam byly, když já neměla náladu, večer tam bylo liduprázdno) 😉 A ty vířivky! 😵 Jsem jenom chtěla napsat, že každý má něco do sebe 😉

avatar
zazy
8. bře 2010

Ahojky děvčata,trochu se k Vám přidám,já jsem byla ve Frant.lázních už dvakrát,vždy po operaci poprvé před 7 roky po laparotomii a před 3 roky po laparoskopii.Ted v říjnu jsem byla po třetí a jeliko dopadla špatně a museli mi vzít oba vejcovody,a hlavně mám endometriozu,tak jsem musela co nejdříve podstoupit 1IVF,bohužel v únoru to nevyšlo.Ani jsem nevěděla,že mezi IVF můžu jet i do lázní.Jelikož chci jít co nejdřív do druhého,což bude asi v květnu tak lázně odsunu,pokud dopadne IVF opět špatně,což doufám,že se nestane,tak si o ně zažádám.Jinak FR. lázně jsou bezva byla jsem tam i v zimě i v létě a je tam nádherně,prostě na člověka dýchne to,že je to pravé lázenské město.

avatar
ladus77
8. bře 2010

Ahoj holky, tak mam ode dneska priklepnute lazne. Volala jsem na pojistovnu a mam schvalenou komplexni lecbu a uz to tam dnes nebo zitra budou odesilat. Tak uf, 🙂 🙂 to se mi ulevilo, ze to klaplo, jak jsem chtela, ze vysly Frantiskovy a vlastne ze to vubec klaplo!!! Mam predbezne domluveny Pawlik-Isis, tak tam jeste asi zitra zavolam, jestli to plati, mela bych jet 4.4. Kdyz jsem to objednavala, tak se me pani ptala, kde jsem se o nich dozvedela, tak mne svrbel jazyk, rict, ze to tu na Modrem konikovi doporucovala a vychvalovala jedna LEN 😀 Ze by se jim tam posledni dobou nejak mnozily zadosti o pobyt? To by si mozna propagatorka zaslouzila nejaky pobyt zdrarma, ne? 😀
No, mam hroznou radost a teste se, ze vas tu ted budu bombardovat dotazy!!!

Strana