Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@hojda prosim te podle Flegra uz maji byt desetitisice nakazenych a preplnene nemocnice a maji se kopak masove hroby...dle toho cos tu vkladala,ze tvrdil pred cca 14 ti dny...
@hojda na chripku to nikdo pouzivat nebude,lidi jsou z rousek tak otraveni,ze urcite nebudou jejich beznou soucasti zivota.Ja opravdu netusim proc na tom kusu hadru tak lpis.To je uz skoro fetis,k tomu bych rekla,ze jsi podlehla medialni masazi i sam Prymula v roce 2009 tvrdil,ze na praseci chripku je pouzivani rousek nesmysl a ted na covid to jako zabere???...Navic nemuzes cekat,ze kdyz nejsou rousky na bazi dobrovolnosti,ale na te bazi,ze stat neco narizuje,ze tim ty lidi akorat znechuti a opravdu to nebude nikdy dobrovolne...je to videt u kazdeho rozvolneni,lide rousky hned odlozili...Az bude ta slavna vakcina tak se hodne presouvame k individualni zodpovednosti rizikovych skupin,uz to nebude o rouskach...a zatim vsichni rvou,ze to nechteji,ale jak muzes jedne skupine narizovat rousky a druhe nenaridit ockovani,bud pujdou dobrovolne a kdyz ne tak se jim to bude taky muset naridit,nejde neustale protezovat mensinu a nicit kvuli toho zdravi vetsiny...
@marcicek84 Ja budu pri nachlazeni rousku nosit urcite. Byla bych rada, kdyby se to stalo bezne i tady, jako to maji asijske zeme.
@puhelin to je spise utopicka myslenka,lide budou cekat na konec rousek a dle Prymuly do pulky pristiho roku a pak to ma skoncit,upina se rovnez na ockovani,to ti rovnou rikam,ze skoro po roce lide budou rousky nesnaset,tady to kulturne neni dano a rousky se nenosi dobrovolne...
Jsem zveda jestli se mu mapa zbarvi do cervena,omezeni shromazdovani bez nouzovsho stavu rozhodne neni dobre...pokud to potrebuje delat musi ten stav vyhlasit...
https://www.lidovky.cz/domov/zive-vetsina-okres...
Ja jsem s nemoci doma a mezi lidi nechodim,nevim k cemu by mi mela byt doma rouska
@marcicek84 Verim, ze tohle bude milnik a lidem dojde, ze ohleduplnost je na miste. Nebo bude nachlazeny vykazany, protoze ti zdravi nebudou chtit byt nachlazeni take a vykazou ho z uzavreneho prostoru. Bezne ted lidi chodi s rymou do prace, do obchodu, na urady. :(
@blondynka400 rozdil mezi epidemii a pandemik si najdi; ze jsou lide asymptomaticti a infekcni se vi. Jen se jeste upresnuje do jake miry, tam neni o cem pochybovat.
@puhelin vidis je korona a bezne chodi lide na urady a do prace s rymou,tskze pochybuju,ze se neco zmeni...
@ilonne no zrovna Matovic,vzdyt se da pochybovst o jeho dusevnim zdravi,jeho restrikce byly horsi nez ty u nas a stejne jim to nepomohlo,kdyz nekdo neco prepali,tsk nemuze cekat,ze to prinese nejske ovoce,totez plati vsude...
@meesha podivej 13.9. to rekl a jsou 2 tydny pryc a nic dokonce mluvil o nejakych nebezpecnejsich kmenech ale nikdo o nicem nevi.... https://cnn.iprima.cz/je-tu-jiny-kmen-bude-stou...
Takze to pravda je.
@marcicek84 slo o to za predpokladu, ze nic neudelame. Ta 4000 mu nakonec ulitla o chlup. 😀 Vem si, jaka byla v pulce zari situace, vsichni delali jakoze se nic nedeje.
Videlas predikce UZIS o tyden pozdeji
? 3,5 milionu nakazenych v prosinci apod? Ty statisice za rijen?
Nastesti se zda, ze uz trochu brzdime, ze se lidi vzpamatovali, ale rezervy teda jeste jsou.
V izraeli brzdi zuby nehty a pozde a vis jak to tam vypada 🤷🏾♂️
Btw jak je to s tema mutacema jsem psala, ze mu to kolegove “vycitaji”, ten vir se zda byt relativne stabilni. Ani neoslabuje ani neni agresivnejsi.
@puhelin bohuzel hodne lidi rymu nepovazuje za nemoc,takze o tom pochybuju...
@meesha to je ale o opatrenich a omezenich,nejsem si jista,ze by to bylo o vzpamatovani se lidi,protoze co se tyce rousek ten stav je porad stejny,na pul zerdi nos venku...
@marcicek84 mimochodem, prave v izraeli se dostali skoro k tem deseti tisicum a to udelali lock down v podobne situaci jako my dnes. Tak si vem, jak je to obtizne zastavit. Neni to straseni, ale mnoha lidem proste nedochazi jak to s tou exponencialou je.
Ok zase rousky 🙈 za teto situace to fakt je malo
@blondynka400 měla jsi někdy chřipku? Jako opravdovou chřipku. Ne rýmicku, ne virozicku - chřipku?
@meesha vsak je to malo,kdyz ti Prymula prizna,jak velka je jejich propustnost,uz se tomu clovek musi smat...
@odula proti exponenciale brzdime, ake trapne malo. Ale on se ten izrael taky v jednu chvili placal na miste. A pak to zase nabralo spad.
Omezeni? Skoro nic. Zavrene univerzity, hospody konci ve 22h (coz se nekteri snazi ocurat), rouskyo vevnitr a mhd, ve skolach na 2stupni a spolecnych chodbach. Omezeni venkovnich akci na 2000, vnitrnich na 1000, u akci na stani na 10. Rozestupy nikdo nedodrzuje. Nevim jestli jsem na neco zpomnela?
@meesha a co bys chtela,razantnejsi opatreni vyzaduji vyhlaseni stavu nouze a s tim se urcite pocka az po volbach a pak to zacne,vsak to uz je za tyden a pak se nestacime divit....mozna bude narizeno i stou rouskou spat.Zajimalo by me,zds to hned budou nepokryte vyhlasova jakmile se odvoli nebo aspon tyden pockaji aby to tak nevypadalo,mozna udelaji dve vlny,neco hned s za tyden utahnou,ti je to postupne vareni zaby,to jsme zazili i na jare
@meesha Ty opatření jsou legrační... čekala jsem od plukovníka upřímně víc, ale holt politický zadání je politický zadání, no.
Včera jsem viděla ty záběry z hospod a upřímně mě to vyděsilo, lidi po desíti u stolů v narvaný hospodě, bez roušek samozřejmě, nad pivem, jako by se nechumelilo, to je pak opravdu jedno, že jdou v 10 domů; raději než omezit otvíračku měli zavést povinné rozestupy stolů a maximální obsazenost, takhle to vůbec nedává smysl.
Hlavně, že univerzity jsou zavřený, ale do kotle na fotbal a pak do hospody se může, to jsou fakt vidět ty priority vlády. Jestli příští týden zruší kroužky pro děti a ty hospody a fotbaly nechají, jak jsou, tak to s tím růstem moc nehne. Uz aby bylo po volbách, fakt.
Nechápu teda, že tu nefunguje žádná samoregulace těch lidí, mě by teď nikdo do narvaný hospody nedostal 🙈. Do nějaký normální restaurace s rozestupama bych přitom šla klidně.
@vineta my tez nepotrebujeme vysedavat v nervanych knajpach,ale nekteri lide maji hospodu jeko zivotni styl.Kazdopadne Schilerova nechce zavirat skoly,proto se neresi OCR a nejake zasadni omezeni ekonomiky taky nechteji delat tak ono uz moc veci neni co by se dalo delat...ne bez nouzoveho stavu...
@meesha posilky napriklad,nebo chteji utnout ty svatby ci rodinne oslavy (tam se pry vzdy nakazi hodne lidi)
Ten Matovic @ilonne kaze vodu a sam pije vino,sam bez rousky na svatbe kamarada a ostsrni za to kritizuje https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek...


@hojda tak pak vloz i ty,kde je u nas ok a v Praze cerno,kazdopadne asi do uplne jine diskuze,tedy jsi off topic.