Rakovina děložního čípku. Jaké jsou příznaky?
Stručné shrnutí
- Postkoitální krvácení a špinění po pohlavním styku může být příznakem různých stavů včetně chronického zánětu čípku, cysty, poškození čípku po porodu, endometriózy nebo předrakovinových změn, a vyžaduje gynekologické vyšetření a stěr/cytologii.
- Cytologie a odběry mohou být falešně negativní, protože vzorek se odebírá z vybraných míst na čípku; při perzistentních příznacích se doporučuje HPV test, biopsie nebo specializované vyšetření (konizace/LEEP).
- Diagnostiku a léčbu zajišťují možnosti od konzervativní léčby a sledování (opakované kontroly každé 3 měsíce) přes doplnění železa či ATB až po chirurgické řešení konizací/LEEP při přetrvávajících nebo preinvazivních nálezech.
Nejčastější otázky
Q: Jaké jsou nejčastější příznaky, které mohou upozornit na problém na děložním čípku?
A: Nejčastějšími příznaky z diskuze jsou krvácení po pohlavním styku, opakované špinění mimo menstruaci, bolest při styku, bolest v podbřišku a změněný výtok.
Q: Jaká vyšetření by měl gynekolog provést při postkoitálním krvácení a opakovaném špinění?
A: Doporučuje se stěr (cytologie), případně tekutá cytologie (u jednoho diskutujícího cena 550,-), HPV testování, a pokud přetrvávají abnormality, biopsie nebo konizace/LEEP na specializovaném pracovišti.
Q: Může být předrakovinový stav čípku přítomen i když jsou stěry a testy negativní?
A: Ano; v diskuzi byla zkušenost, kdy cytologie i další testy byly negativní, ale při zákroku (LEEP/konizace) byl zjištěn středně těžký předrakovinový stav, protože vzorek mohl „minout“ ložisko.
Q: Jak často se kontrolovat při zjištěném HPV nebo změnách na čípku?
A: V diskuzi uvádějí sledování každé 3 měsíce po zjištění HPV nebo opakujících se změn a dočasné odložení těhotenství během intenzivního sledování.
Q: Co může způsobovat krvácení po styku kromě rakoviny čípku?
A: Jako možné příčiny byly uvedeny chronický zánět čípku, cervikální cysty, poranění čípku po porodu, endometrióza a infekce HPV.
Q: Kdy je indikována konizace nebo LEEP?
A: Konizace/LEEP se uvádějí při přetrvávajících změnách potvrzených cytologií/biopsií nebo při identifikaci středně těžké až těžké dysplazie jako terapeutický i diagnostický zákrok.
Q: Co dělat, když gynekolog opakovaně neřeší přetrvávající symptomy?
A: Doporučuje se požádat o podrobnější vyšetření (HPV test, tekutá cytologie, biopsie), zvážit změnu lékaře a využít odborných porad (např. poradna gynekologie a reprodukční gynekologie na Modrém koníku) nebo specializované pracoviště.
Závěry z diskuze
Shoda
- Při opakovaném postkoitálním krvácení nebo dlouhodobém špinění je nutné gynekologické vyšetření a stěr/cytologie.
- Příčiny krvácení jsou různé: zánět čípku, cysta, poškození čípku po porodu, endometrióza nebo HPV/předrakovinové změny.
- Pokud příznaky přetrvávají nebo jsou pozorovány opakované změny, doporučuje se další diagnostika (HPV test, biopsie, konizace/LEEP) na specializovaném pracovišti.
Sporné názory
- Některé případy byly vyřešeny konzervativně a považovány za benigní (léčba ATB, ascorutin, doplnění železa), zatímco jiní argumentují, že negativní cytologie bez dalšího postupu nestačí a vyžaduje specializované zákroky.
- Někteří doporučují tekutou cytologii (zmíněná cena 550,-) jako přesnější metodu, zatímco jiní mají zkušenost, že standardní stěr byl považován za dostatečný.
Otevřené otázky
- Jak často a kdy přesně objednat biopsii nebo konizaci u perzistentních příznaků bez jasného cytologického nálezu?
- Jaká je míra falešně negativních výsledků cytologie v konkrétních situacích, kdy jsou symptomy přítomné, ale stěry jsou negativní?
- Jaké konkrétní další kroky má pacientka vyžadovat, pokud praktický gynekolog přetrvávající symptomy bagatelizuje?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, VZP
Zmíněné produkty a metody
stěr, cytologie, tekutá cytologie, HPV test, HPV s hodnotou 16, biopsie, konizace, LEEP, antibiotika (ATB), ascorutin, doplnění železa, brufen, hormonální antikoncepce (HA), endometrióza
Místa a osoby
žádné
@ollunka85 Já měla stejné příznaky a byl to chronický zánět čípku. Zlobilo mě to roky, konzervativní léčba nepomáhala. Cytologie i biopsie vždy negativní. Už jsem z toho věčného špinění byla na prášky. Vyřešila to až konizace, kdy mi tu zánětlivou tkáň prostě odřízli. Od té doby je klid 🙂
@petulkadodo Taky doufám tak nějak v nějaký zanet, i když to co sis prožila je taky silene:(
Hezký den, mám osobní zkušenost s předrakovinovým stavem dělož. čípku a to jsem dokonce očkovaná. Projevovalo se to krvácením po styku, šla jsem k lékaři, změny neviděl, poslal vzorky na test, taktéž nic, ale protože příznaky byly stále, šla jsem na zákrok a tam teprve zjistili středně těžký předrakovinový stav čípku. To bylo loni. Zatím mám za sebou několik kontrol a ok.
@ginnyw jak je možné že to ze steru nepoznal? Už vidím svého lékaře jak nic nebude na testech a on to smazne pod stůl a nebo mi bude dávat jedny atb za druhými :(Muzu vědět na jakem zákroku jste byla? Zmenila se vám nějak menstruace a nebo jediná změna byla krvácení po styku? Děkuji za odpovedi
ahoj, já mám těžkou cervikální dysplazii a jdu na konizaci. Obtíže mám delší dobu (dlouhá a bolestivá menstruace, krvácení mimo cyklus a po sexu výtoky, bolest podbřišku...) a teď na vyšetření mi našli ložiska endometriózy a dr říkala, že ty potíže mohou být od toho (endometrióza není života ohrožující (zhoubná), hlavně nepříjemná a může způsobovat neplodnost). Takže to může být tohle.
@ollunka85 Doktor mi to vysvětloval tak, že se vlastně bere vzorek z čípku vždy ze tří míst a hotovo. Že se do nich vlastně nemusel trefit, a taky netrefil. Na zákrok, LEEP, mě poslal pro jistotu a ještěže tak. Menstruace byla stejná. Jen to krvácení po styku. Ani bolest žádná ... Kdybych nekrvácela, kdo ví, kam by to zašlo.
@markkketa1986 Endometrioza jsem už měla, ale zjistili mi to při laparoskopii, jak jinak se dá zjistit?
@ginnyw tak výsledky mám negatibni a nasadil mi na 3 MĚSÍCE ascorutin a basta. Vůbec se s tím nechtel zabývat, testy negativní a čau a ja mu říkám a jako co to krvácení a že navíc jsem ted mela druhý měsíc šílenou MS, sice kratší ale silene kusy a množství :(Az mi bylo zle, na modlení a bila jak stěna :(
@ollunka85 Já bych zažádala o kvalitnější vyšetření: https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky.... V případě, že Ti ještě není 35 je hrazené, ale co. Za ten klid to stojí. Pokud bude i tady výsledek negativní, budeš v klidu, rakovina čípku to nebude. A změnila bych lékaře, rozhodně.

@kocila nedal mi nic na výběr, a nic jsem neplatila takže asi klasický ster. Podle lékaře ne, takže to co tam cítím bude asi poranění z porodu které boli:(