Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?
Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?
Stručné shrnutí
- Utrogestan se v diskuzi popisuje jako lék na podporu luteální fáze a udržení těhotenství, běžně předepsaný ve druhé polovině cyklu s režimy uváděnými jako 14.–24. den, 15.–26. den nebo 17.–26. den cyklu.
- Dávkování a způsob podání jsou v praxi velmi variabilní; uživatelky uváděly režimy 1-0-1, 1-0-2, 2×1 denně, perorální i vaginální podání a v některých případech vyšší denní dávky (např. 3×2 tbl po IVF nebo až 6 tbl denně v těhotenství).
- V diskuzi se objevuje spor o vliv nasazení Utrogestanu před ovulací: někteří lékaři a pacientky tvrdí, že může ovulaci zastavit, zatímco jiný gynekolog v diskuzi (dr. Padrta) tvrdí, že nasazení několik dní před ovulací nemá na otěhotnění vliv.
Nejčastější otázky
Q: Jak se Utrogestan běžně užívá v menstruačním cyklu?
A: V praxi uživatelky uvádějí režimy jako 14.–24. den cyklu, 15.–26. den nebo 17.–26. den; typická dávka je 1 tbl ráno a/nebo 1 tbl večer (1-0-1, 1-0-2 nebo 2×1 denně) a přesné znění má stanovit lékař podle cyklu.
Q: Může Utrogestan zabránit ovulaci?
A: V diskuzi jsou rozporuplné názory: několik uživatelek a někteří lékaři varovali, že nasazení před ovulací může „brzdit“ ovu, zatímco gynekolog citovaný v diskuzi (dr. Padrta) uvedl, že pokud se Utrogestan nasadí několik dní před ovulací, nemá mít vliv na otěhotnění; jde tedy o spornou otázku, kterou lékař řeší individuálně.
Q: Jak kombinovat Utrogestan s léky na stimulaci ovulace (Clostilbegyt/Clomhexal, Pregnyl)?
A: V diskuzi byly konkrétní režimy: Clostilbegyt/Clomhexal se užívají v rané fázi cyklu (příklady 3.–7. den nebo 5.–9. den cyklu) ke stimulaci folikulů, Pregnyl se používá jako injekce k navození ovulace (např. 14. den při vhodné velikosti folikulu) a Utrogestan se nasazuje v luteální fázi po ovulaci (příklady 14.–24. den nebo 15.–26. den) k podpoře luteální fáze a udržení.
Q: Jak se ovulace nejspolehlivěji sleduje při léčbě?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali ultrazvukovou folikulometrii (měření velikosti folikulů v mm, v diskuzi příklady 13,5 mm na 10. DC s cílem ≥20 mm) jako primární kontrolu, při tom někteří pacienti používají i basal body temperature (BT) a ovulační testy nebo stránky jako FertilityFriend pro doplňující záznamy.
Q: Jaké jsou časté vedlejší účinky Utrogestanu a jak je omezit?
A: Uživatelky uváděly ospalost a zvýšenou únavu, krátkodobé závratě/mžitky po požití (přibližně hodinu), návaly horka, bolesti hlavy a pocit nadýmání; ve více případech pacientky uváděly, že přechod z perorálního na vaginální podání snižuje systémové vedlejší účinky.
Q: Používá se Utrogestan v těhotenství a v jakých dávkách?
A: V diskuzi jsou příklady použití v těhotenství: uživatelka po IVF uváděla 3×2 tbl denně, jiná uvedla 2 tbl v noci od 26. týdne, jedna pacientka hlásila, že jí byla předepsána dávka 6 tbl denně pro „zklidnění dělohy“ (farmaceutička se divila); dávkování v těhotenství se liší a mělo by být potvrzeno ošetřujícím lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Utrogestan se v praxi používá na podporu luteální fáze a udržení těhotenství.
- Clostilbegyt/Clomhexal se užívají ke stimulaci ovulace, Pregnyl se užívá jako injekce k vyvolání ovulace.
- Utrogestan lze podávat perorálně i vaginálně; vaginální podání je často zmiňováno jako méně systemicky zatěžující.
Sporné názory
- Někteří lékaři a pacientky tvrdí, že nasazení Utrogestanu před ovulací může potlačit ovulaci, zatímco jiný gynekolog v diskuzi (citace dr. Padrty) uvedl, že nasazení několik dní před ovulací vliv na otěhotnění nemá.
Otevřené otázky
- Je bezpečné a efektivní užívat velmi vysoké dávky Utrogestanu v těhotenství (př. 6 tbl/den), když farmaceutička v diskuzi vyjadřovala pochybnosti?
- Jak nejlépe stanovit optimální den začátku Utrogestanu u žen s nepravidelnou ovulací bez rutinní folikulometrie?
- U které skupiny pacientek skutečně dochází k potlačení ovulace po předčasném nasazení Utrogestanu a jak to kvantifikovat?
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, PROVERA, Clostilbegyt, Clomhexal, Pregnyl, Calibrum babyplan, SARAPIS, AGOLUTIN, Letrox, Glucophge, FertilityFriend, CAR ve Zlíně, ISCARE, Helios
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Provera, Clostilbegyt, Clomhexal, Pregnyl, Calibrum babyplan, Sarapis, Agolutin, Letrox, Glucophge, kyselina listová, IVF, IUI, laparoskopie, hysteroskopie, folikulometrie (ultrazvuk), basal body temperature (BT), ovulační testy, postkoitální test, spermiogram, rehabilitace podle Mojžíšové, FertilityFriend
Místa a osoby
Zlín, Praha, Ostrava, dr. A. Padrta, Mudr. Chovanec, Huspeninová, Mojžíšová
Holky, moc děkuju za tu chválu, že mi to slušelo (teď už to nemám tak zářivý a vlasy mám v culíku, páč je mi horko). Ono to po včerejšku MOC potěšilo. Ještě jednou děkuju.
Jinak mě už asi čtvrtým dnem pobolívá podbřišek jako na menzes. Sem tam mě píchne ve vaječníku. Mám dneska 19DC a teploty se drží nahoře.
fidorko tak to je hnus fialovej bych tu sousedku nakopla do riti a nebavila bych se s ni a rovnou bych ji rekla ze pokud ti nerekne kdo to rekl tak to povazujes jako jeji vyplod fantazie a ze s jeji fantazii by mela psat filmy a konec!
hlavne se nestresuj!jak jsou teploty nahore tak je to dobre!hlavne se musi drzet nahore! 😀
anysku mít prachy tak bych chtěla klidně moooc dětí, ale bez peněz...no to asi ne.. 😀
fidorko tak to máte drsné sousedy, my máme v baráku taky pár kousků, bydlíme zatím ve zvýšeném přízemí a nenechávám ani psy na balkoně protože nechci riskovat, že mi je někdo otráví. A už se nemůžu dočkat ať odtamtud vypadnu.
Ahojky holky, tak koukám jestli přibyla nějaká těhulka, tak se snažte 😀
Fidorko takový sousedy bych střílela skoda, že je to trestné 😀 , máme taky takových a dost, takže jsme rozhodlý za 7let až splatíme byt jít do baráčku a nejlepé všechny sousedy mít dost daleko 😀
teda holky vy mate sousedy pekne na budku!i kdyz ja je mam taky dobre!jedni nas porad skenujou no sila druzi co bydli hned vedle tak pousti hudbu tak ze se nam trepe v obyvaku sklo a to zacina napr v 10vecer nebo v 6 rano a kdyz nehraje hudba tak se hadaj a nad nama kazdej den v 7 rano klepou rizky a vecer stehujou nabytek!ale psa nam travit nikdo nechce diky bohu!
anýsku, ona je to holka stejně stará jako já, možná o něco mladší. Bůh ví, co jí kdo napovídal překroutil. Už jsem měla potyčku s její tchýní a tchánem, prostě úžas. Už jsem řekla, že jí nebudu zdravit a skončila jsem s nima.
Lussi, sousedský vztahy jsou fakt suprový. Moc se těším až odtamtud vypadneme.
Holky, takže mi držte palce, jdu volat realitce a rozjíždíme koupi bytu 😀
fidorko tak tfuj tfuj tfuj pro stesti!no tak to je koza taky bych ji nezdravila!no ja pri predstave ze bych se mela zase stehovat mam uplne fantas rikam po dobu 30let se nechci stehovat bo v poslednim roce jsem se stehovala do prahy z prahy z malina do sumperka takze sice mam praxi v baleni ale ty nervy bych na to uz nemela!
ach jo tak honem at vime jestli mame slavit!!! 😀 dame si pak lahvinku sampana po netu 😀
Můžete mi blahopřát, v neděli jdem podepisovat první smlouvy 😀 Doufám, že do října už budem ve vlastním. Už se moc těším, až budu nový byteček zařizovat a dolaďovat a bude to NAŠE!!!! Holky, já jsem tak šťastná 😀
GRATULACE nejvetsi!je to je zuzo aspon nejaka pozitivni zprava ze?no a dnes muzes te sousedce rict at si strci nohu za krk ze se stehujes!
no výborně, tak gratulujiiiiiii 😀 Do měsíce určitě, my to měli do měsíce vyřízeno taky 🙂
Holky, díky! A připravte si skleničky (nebo hrnky, co máte po ruce 😉 ), bouchám šampáňo 😀 😀 Teď ještě, aby se podařilo mimino a bude to všecko tak jak má být 😀
Anýsku, na sousedku kašlu, nezdravím a už ani nebudu umývat chodbu, ať se klidně staví na hlavu, ten měsíc budu žít v chaosu, balení a toho všeho (však to znáš), že na ní přestávám myslet 😀
Lussi, my si budeme brát úvěr ze stavebka, je to družstevní byt, takže si na to vzít hypotéku nemůžem, ale do 6ti týdnů budeme mít peníze. 😀
fidorko,tak tu sousedku bych asi uškrtila 😀 Já takový kliďas nejsem 😀 A k bytečku mooooc gratuluju 😉 A věřím,že do nového půjdeš jako těhule 😉
extro, však píšu, že ještě teď obdivuju sama sebe, protože normálně bych začala na ní křičet a ne na ní klidně mluvit. Jsem prostě formát 😀 Je fakt, že teď jsem zapoměla na těhu a když jsem se od toho "odpoutala", tak by to konečně mohlo vyjít 🙂
fidor známí si teď brali hypo na družstevní 🙂 Ale je fakt, že museli ručit bytem od máti myslím 🙂
no a k tomu novému bytečku by to chtělo nového člena rodiny 😉
Lussi, to my taky budeme ručit přítelovo rodičů hájovnou, hypotéku si už teď můžeš taky vzít na družstevní, ale někde to mají omezený, že dají max. milion a navíc - stavebko nás vyjde levnějc - celých 19let, co to budeme splácet bude úrok stejnej, kdežto u banky se ty úroky mění.
Pro člena rodiny tam máme pokoj, tak snad se podaří brzy 😀
tak to nevím jak to přesně je ☹ jen vím, že jim půjčili celou částku na ten byt, tj. 2,2 mil 😒 Ty úroky se mění, to máš pravdu, naštěstí manža je zaměstanec taky máme zaměstnanecký úrok 🙂
ja mam uz nachystanej hrnek!!!!sup ho sem!jo jo kasli na ni!
hoky zitra jukejte na vyvoleny budu tam mit bratranka jmenuje se robin!
ty jo dnes koncim v jednu asi se nedockam!
No ti si piš, že budu koukat!!!! 😀 Jsem se koukala i včera ten třetí týpek mi lezl na nervy už po těch 10ti minutách co tam seděl 😀 😀 😀
Lussi, no já jsem právě státní zaměstnanec, takže plat není největší. Cenu 1,2 mil jsme nechtěli překročit a byt máme za 1130tis. S novou kuchyní, vestavěnou troubou, dotykovou varnou deskou, myčkou a novýma vestavěnýma skříněma v ložnici. Takže nastěhovat a bydlet, ideál. Tady je vyfocená kuchyně: http://jiho.ceskereality.cz/nemovitost.html?qpr...
Anýsku, to se teda koukat budem!!
Tak a rozlejvám!! 😀
lussi tak to jsme dve nejsympatictejsi byl ten co postoupil doufam ze dnes nepostoupi ta veronika ta je mi nesympaticka! 😒
je fidus my meli byt jeste o 50tisic drazsi! 😀 ta kuchyn je krasna ja miluju zelenou!
lussi:I já jsem z toho borečka rostla...musela jsem kvůli němu i přepínat...to fakt nešlo vydržet 😀
fid:Kuchyň vypadá dobře,ale já narozdíl od anýska zelenou nesnáším...jediné co mám v bytě zeleného jsou kytičky...ale to je jen na vkusu..hlavně,že se líbí vám 🙂
anys:Jééé,ty se máš,taky bych nejraději končila tak brzo....a na VV budu určitě hledět 😉
anýsku, já mám radši modrou, vždycky jsem chtěla mít modrou kuchyň a tak mám veškerý doplňky do kuchyně do modra, včetně ubrusů, no a mám zelenkavou 🙂 Na fotce je to docela tmavý, je to na živo světlejší.
Jinak na VV jsem včera nekoukala, díky sousedce jsem koukala do stropu a nebyla schopna cokoli vnímat ani usnout, kráva jedna nebeská 😒
je to 3+1 cca 80metru ctverecnych k tomu jsou dve satny a dve mistnosti ve sklepe dva balkony a nova kuchyn na miru a nova zvetsena koupelna plovouci podlahy a skrine vestavene
extro, já jsem si taky nedovedla představit, jak může být zelenkavá hezká na kychyňské lince, ale ono to působí strašně uklidňujícím dojmem. 🙂 Já se při prohlídce bytu cítila už jako doma. Je nám ten byt prostě souzenej 😀
no a to byl nejdrazsi byt v celem okoli!nechteli ho vzit ani do realitky ze se za takovou cenu ani neproda kdyz to neni novostavba!

Ahojky holky, přečtěte si, co se mi včera stalo. Jsem z toho dost smutná a rozhozená.
Vezmu to od začátku. Bydlíme s přítelem 2 roky v podnájmu. Během těch dvou let nám někdo 3x zalepil zámek od dveří do bytu vteřinovým lepidlem (jednou 2x po dvou měsících na den přesně), pokaždý jsme to museli vyvrtávat a kupovat novej. Vzhledem k tomu, že jsem přes týden sama doma, tak je to dost nepříjemný.
Včera večer cca ve 20:45 někdo zazvonil. Z postele v noční košilce se mi nechtělo, ale radši jsem vylezla, jdu k oknu, páč bydlíme v 1. patře ve starý bytovce se 6ti bytama a není tam interkom. Tam nikdo, tak jdu ke dveřím od bytu, otevřu a tam sousedka ze stejnýho patra. Vyvalím na ní oči, pozdravím a ptám se, jestli se něco stalo. Ona nepozdravila nic, jen spustila: Jdu si to s vámi vyříkat. Tak tentokrát mi ty oči už málem vypadly. Říkám znovu, co se stalo?
Ona: Jdu si to s vámi vyříkat, nechci, aby jste o nás po baráku rozšiřovali pomluvy, že vám zalepujeme zámky od dveří.
Oči už vysely z důlků: Cože?? My nikdy nic takovýho neřekli!! Nikdy jsme nejmenovali a už vůbec nás nenapadlo, že byste to mohli dělat vy. Kdo vám tohle řekl??
Ona: Já nebudu jmenovat, ale vy o nás tohle neříkejte.
Já: Je mi líto, že mi nevěříte. Můžete mi říct, kdo to o nás říká?
Ona: Já nebudu jmenovat. A stála tam jak trubka.
Já: Tak to je vaše slovo proti mýmu. My si hledáme vlastní bydlení, v tomhle baráku už zůstat nechceme. My jsme nikdy nikoho neobviňovali. Mějte se hezky, dobrou noc. Zavřela jsem jí před nosem, zamkla a vzteklá vlezla do postele. Obdivuju sama sebe, že jsem se dokázala ovládnout, páč jsem prudší povahy, zvlášť, když mě někdo neprávem osočuje. Pak jsem volala přítelovi, mamině a chrlila ze sebe pátý přes devátý. Můžu vám říct, že mít v ruce baseballovou pálku, tak něco roztřískám, protože tohle se mi ještě nikdy nestalo. V tu ránu šly starosti okolo bytu pryč a nemohla jsem usnout. Takže jsem v podstatě 3noci nespala, dneska vypadám jak zombie a v práci, když jsem to líčila kolegyni, tak jsem se rozbrečela. Je toho na mě poslední dobou moc.
Jediný, co mě uklidňuje je fakt, že jsem jí tím přibouchnutím dveří před nosem šokovala, protože ještě chvíli stála na chodbě, než se vrátila do bytu a zamkla (to já do ložnice slyším, mám dokonalý přehled o tom, kdy sousedi odchází a příchází 😉 ).