Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?
Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?
Stručné shrnutí
- Utrogestan se v diskuzi popisuje jako lék na podporu luteální fáze a udržení těhotenství, běžně předepsaný ve druhé polovině cyklu s režimy uváděnými jako 14.–24. den, 15.–26. den nebo 17.–26. den cyklu.
- Dávkování a způsob podání jsou v praxi velmi variabilní; uživatelky uváděly režimy 1-0-1, 1-0-2, 2×1 denně, perorální i vaginální podání a v některých případech vyšší denní dávky (např. 3×2 tbl po IVF nebo až 6 tbl denně v těhotenství).
- V diskuzi se objevuje spor o vliv nasazení Utrogestanu před ovulací: někteří lékaři a pacientky tvrdí, že může ovulaci zastavit, zatímco jiný gynekolog v diskuzi (dr. Padrta) tvrdí, že nasazení několik dní před ovulací nemá na otěhotnění vliv.
Nejčastější otázky
Q: Jak se Utrogestan běžně užívá v menstruačním cyklu?
A: V praxi uživatelky uvádějí režimy jako 14.–24. den cyklu, 15.–26. den nebo 17.–26. den; typická dávka je 1 tbl ráno a/nebo 1 tbl večer (1-0-1, 1-0-2 nebo 2×1 denně) a přesné znění má stanovit lékař podle cyklu.
Q: Může Utrogestan zabránit ovulaci?
A: V diskuzi jsou rozporuplné názory: několik uživatelek a někteří lékaři varovali, že nasazení před ovulací může „brzdit“ ovu, zatímco gynekolog citovaný v diskuzi (dr. Padrta) uvedl, že pokud se Utrogestan nasadí několik dní před ovulací, nemá mít vliv na otěhotnění; jde tedy o spornou otázku, kterou lékař řeší individuálně.
Q: Jak kombinovat Utrogestan s léky na stimulaci ovulace (Clostilbegyt/Clomhexal, Pregnyl)?
A: V diskuzi byly konkrétní režimy: Clostilbegyt/Clomhexal se užívají v rané fázi cyklu (příklady 3.–7. den nebo 5.–9. den cyklu) ke stimulaci folikulů, Pregnyl se používá jako injekce k navození ovulace (např. 14. den při vhodné velikosti folikulu) a Utrogestan se nasazuje v luteální fázi po ovulaci (příklady 14.–24. den nebo 15.–26. den) k podpoře luteální fáze a udržení.
Q: Jak se ovulace nejspolehlivěji sleduje při léčbě?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali ultrazvukovou folikulometrii (měření velikosti folikulů v mm, v diskuzi příklady 13,5 mm na 10. DC s cílem ≥20 mm) jako primární kontrolu, při tom někteří pacienti používají i basal body temperature (BT) a ovulační testy nebo stránky jako FertilityFriend pro doplňující záznamy.
Q: Jaké jsou časté vedlejší účinky Utrogestanu a jak je omezit?
A: Uživatelky uváděly ospalost a zvýšenou únavu, krátkodobé závratě/mžitky po požití (přibližně hodinu), návaly horka, bolesti hlavy a pocit nadýmání; ve více případech pacientky uváděly, že přechod z perorálního na vaginální podání snižuje systémové vedlejší účinky.
Q: Používá se Utrogestan v těhotenství a v jakých dávkách?
A: V diskuzi jsou příklady použití v těhotenství: uživatelka po IVF uváděla 3×2 tbl denně, jiná uvedla 2 tbl v noci od 26. týdne, jedna pacientka hlásila, že jí byla předepsána dávka 6 tbl denně pro „zklidnění dělohy“ (farmaceutička se divila); dávkování v těhotenství se liší a mělo by být potvrzeno ošetřujícím lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Utrogestan se v praxi používá na podporu luteální fáze a udržení těhotenství.
- Clostilbegyt/Clomhexal se užívají ke stimulaci ovulace, Pregnyl se užívá jako injekce k vyvolání ovulace.
- Utrogestan lze podávat perorálně i vaginálně; vaginální podání je často zmiňováno jako méně systemicky zatěžující.
Sporné názory
- Někteří lékaři a pacientky tvrdí, že nasazení Utrogestanu před ovulací může potlačit ovulaci, zatímco jiný gynekolog v diskuzi (citace dr. Padrty) uvedl, že nasazení několik dní před ovulací vliv na otěhotnění nemá.
Otevřené otázky
- Je bezpečné a efektivní užívat velmi vysoké dávky Utrogestanu v těhotenství (př. 6 tbl/den), když farmaceutička v diskuzi vyjadřovala pochybnosti?
- Jak nejlépe stanovit optimální den začátku Utrogestanu u žen s nepravidelnou ovulací bez rutinní folikulometrie?
- U které skupiny pacientek skutečně dochází k potlačení ovulace po předčasném nasazení Utrogestanu a jak to kvantifikovat?
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, PROVERA, Clostilbegyt, Clomhexal, Pregnyl, Calibrum babyplan, SARAPIS, AGOLUTIN, Letrox, Glucophge, FertilityFriend, CAR ve Zlíně, ISCARE, Helios
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Provera, Clostilbegyt, Clomhexal, Pregnyl, Calibrum babyplan, Sarapis, Agolutin, Letrox, Glucophge, kyselina listová, IVF, IUI, laparoskopie, hysteroskopie, folikulometrie (ultrazvuk), basal body temperature (BT), ovulační testy, postkoitální test, spermiogram, rehabilitace podle Mojžíšové, FertilityFriend
Místa a osoby
Zlín, Praha, Ostrava, dr. A. Padrta, Mudr. Chovanec, Huspeninová, Mojžíšová
ahoj holky 🙂
extra: my se snažíme 3 roky 😠
fidor ten odkaz mi nejde spustit, máme to v práci bloklé ☹
lussi:Já vím,taky jsem psala když si tu někdo zoufal,že se po několika měsících nedaří,že my čekáme 2 a ty dokonce 3 roky....Tebe tento týden čeká laparka,že?Držím moc palečky,ať je vše v pořádku 🙂
jo táák, tak to jsem nečetla, já to nějak nestíhám 😅 🙂
já už se na tu laparku těším jak na Vánoce, snad mi hned v pátek řeknou co vypátrali 😉 A nevím jestli si přeju,aby našli nějaký problém a ten odstranili a pak to konečně šlo nebo aby nenašli nic...to je děs.
No vidíš,takto se na to podívat mě nenapadlo....Já Ti nevím...nepřeji Ti nic špatnýho,ale možná kdy našli problém a pak ho odstranili,mohlo by to být malinko lepší...zas by se to posunulo nějakým směrem.Ale stejně Ti přeju aby vše bylo OK 😵
no to by bylo nejlepší, kdyby něco našli a odstaranili to. Jeslti sdělí, že jsem ok tak asi moc nadšená nebudu, protože zase nebudeme vědět nic. Nehledě na to, že tam může být taky úplně jiný problém na který ještě doktoři nejsou schopni přijít..to nám říkal Dr. při vstupním pohovoru...jakože technika není ješě tak vyspělá aby odhalili všechno
Tak víš co,já Ti teda přeji,aby našli problém...odstranili ho a ty byla potom hned meteleskum bleskum těhule 🙂 Jen doufám,že chápeš,že Ti to přeji v dobrém 😉
Extra: No vidíš, tak budem usilovně myslet na Dasty, to by bylo, aby se to aspoň takhle nepodařilo! 🙂 Jak je to s anýskem nevím, ta odjela na dovolenou, takže se dozvíme až příští týden jak dopadla. My se snažíme už 14měsíců a když čtu tu dobu, jak dlouho se snažíte ty a Lussi, tak mě polejvá horkej pot. Tak dlouho se mi čekat nechce ☹
Lussi, to jsem nějak přehlídla, že se chystáš na laparku, tak držím pěsti, ať to všecko dopadne OK a tys nám mohla brzy rozdávat bacily 😀
lussi, to doufám. Je to hrozná doba, když si představím, že jsem si loni touhle dobou myslela, že za rok budu aspoň těhule, když ne mamina 😖
Holky, tak Dara Rolins už je taky těhotná a Hanka Kynychová po umělým čeká dvojčata-holčičky. Já chcu takýýýýý 😠
fidorko,nám se taky tak dlouho nechce čekat,ale co máme dělat...holt se miminkám k nám ještě nechce ☹
extro, však já vím. Ono to vypadá jednoduše, ale jednoduchý to vůbec není. Ach jo, kdyby jsme aspoň ovulovaly víckrát než jen jednou za měsíc... 😉
To by bylo fajné 😀 Mé jediné štěstí je,že mám tak krátké cykly...kdybych měla cyklus dlouhý např.45 dní a pak přišla mrcha,asi by mě kleplo 😠 Takto...užijui si krásných 21-27 dní a jedu na novo 😀 Když si to tak vezmu,tak je to chvilku co jsem hlásila,že mrcha dorazila a dnes jsem už 12.DC což je u mě období ovulace....No,ale vzhledem k tomu,že miláčka jsem měla doma jen včera a budu ho mít zas až v neděli,tak doufám,že ovulka proběhla včera,protože proběhlo snaženíčko 🙂 Mám podle teplot vysledované,že mám ovulko v rozmezí od 11.DC - 13.DC
jo, tak já mám cykly dlouhý pokaždý jinak. V dubnu dokonce MS přišla až 43DC (to už jsem byla na prášky i když jsem věděla na 100% že těhu nejsem), pak přišla 2x 28DC, minule 34DC a teď 30DC. (poslední 4cykly už s Utrošem) Hrůza. 😒
No nemáme to s těma svýma chlapama jednoduchý. Já mám ovu pokaždý jinak, takže se dozvídám až zpětně, kdy proběhla ovu a přítele doma jen pátek odpoledne-pondělí ráno. No prostě šílenost, ale ty to znáš.
Tak já nám dávám poslední šanci v zimě - to bych ho měla mít 3 měsíce doma, jestli ani v těch třech měsících neotěhotníme, tak jdu rovnou nějaký baby adoptovat. 🙄
Tak to já mám na těhu tento cyklus...pokud se nezadaří,tak krom utroše dostanu clostil a začne kolotoč ultrazvuků a určo můj půjde na spermio...no vůůůůbec se netěším ☹
Stejně je zajímavý, jak má každej gynekolog jiný postupy. Ta moje mi slibuje UTZ a odběr krve už 5 měsíců a pořád nic. Někomu vezmou krev ihned, co oznámí, že chce otěhotnět. Ta moje mi dala hormony a clostil bez toho, aby mi vyšetřila krev a poslala na UTZ. No uvidím, co se mnou udělá v říjnu. J8 už má Clostil za sebou a bohužel bez úspěchu ☹
Tak mě poslala na krev hned jak zjistila,že se nám víc jak rok nedaří miminko.A rovnou mi napsala utroš kvůli upravení cyklu.Když jsem pak došla na kontorlu,tak jsem byla po nemoci(měla jsem salmu)a jelikož ve mě furt byl bacil salmy a můj je kuchař,tudíž jsme nemohli tulinkovat,tak mi řekla,že mi ještě přez léto nechá utroš a v září se mám objednat.A když nebudu těhu,tak začne kolotoč ☹
Tak to je mi líto, to jsem nevěděla, že jsi to měla ještě takhle komplikovaný. 😒 My vysadili HA v 08/2006 a 01/2007 jsem šla k dr. jednak na pravidelnou kontrolu a jednak jí oznámit, že chceme mimi. No a od ledna měřím BT a od května beru Utroš. Tak dej pak vědět, až se objednáš na kdy se objednáš, ať na tě můžem myslet (samozřejmě pokud se to v tomhle cyklu nepodaří 🙂 )
Tak já se pro dnešek loučím, jdu se odpoledne potěšit za Jeníčkem (synovečkem, ve fotogalerii) a pak domů žehlit, už nemám co na sebe 😉 😀
ahoj holky... 😉
Tak s nezdarem hlásím,že jsem to dostala 😢 Ale život jde dál a holt,jdeme do dalšího IUI ale s hormonama 😉 IUI mě dělali až 19 den a cyklus mám 28,v tom si myslím,že byl zakopanej pes,že by se ani mimísek nemohl udržet tak krátce.Tak zítra si jdu pro clostil a jdu zase holky k vám.
Lusi:držím pěstičky na laparku 😉
Fid a Ex:mě holky příjde,že jsou těhotný všechny a mě už to neba.Jani písnu do Ip zítra po Sanusu.
Jani a Fid,vlastně všechny utrošky,jednou to přijít musí.
Jinak my ve školce už dobrý a já si dopolko pokud nejsem v práci něco uděklám doma.Dneska ´jsem lakovala linku,koupila záclony,koupila bambusový rolety.
Holky tak pračku pěkně vyberte ať jsou vaši miláčci jak s cukru 😀 😀
Ahoj holky, zdravím vás. Dlouho sem tu nebyla, mám fofry v práci 😒 Je tu něco nového?
Dasty: to je mi moc líto, ale určitě to další IUI vyjde 😉 taky si myslím, že ten 19dc byl pozdě, oni fakt nejsou normální
Já jsem asi v období ovu (14 dc dnes) a bolí mně podbřišek a na pravé straně dost, tak se snažilkujem o 106 😀 Tak doufám, že clostil zabral a konečně se objeví // tady zatím moje teplotky: http://www.fertilityfriend.com/home/1be3ac
Jéé Dasty, to je mi moc moc líto ☹ Kdy zase půjdeš? (nevím jestli se blbě neptám, ale v tomhle se ještě nevyznám 😅 ) Přesně tak, všichni jsou těhule a my stále nic. Ale kdo si počká, ten se dočká (ale už aby to bylo 🙂 )
Gabi, to vypadá na blížící se ovulaci, tak honem do snaženíčka 🙂
Jinak holky, včera jsem po dvou dnech přestala menstruovat. V sobotu večer jsem jen lehounce špinila, v neděli jsem MS lehce dostala, v pondělí dopoledne to bylo drobet silnější a včera jsem odpoledne už přestala, ani nešpinim. Zdá se mi to divný, bez HA mívám MS cca 5-6 dní.
Dobré ráno 🙂
dasty:Verunko moje milovaná,tak to mě strašlivě mrzí ☹ A já tak byla přesvědčená,že budeš hlásit // A taky mi přijde že 19.DC je šíleně pozdě ☹ Ale nevadí...hlavu vzhůru a hurá do dalšího boje 😉 Hlavně to nevzdávat 😉 Teda řeknu Ti,že jsi pracant neskutečný 😀 Kde na to bereš energii 🙂
fidorko,mě se to co píšeš občas taky stane...nejdřív jsem si říkala,že bych byla těhu?Ale podle teplot mi bylo jasné,že těhu nejsem...
gabrlinko:Pěkně snažilkujte a my budem držet palečky,aby z toho byly // 😉
extro, no že jsem těhu mě ani nenapadlo, vzhledem k tomu, jak mi před MS vzorně teplota klela o 0,4°C. Spíš to bude tím Clostilbegytem.
A jaké mámá teda colostil vedlejší účinky?Ať vím na co se mám v říjnu těšit 😖
No je to různý. Mě třeba během polykání to nic nedělalo, ale ostatní holky třeba bolely vaječníky. Mě až v době ovulace a asi 14 dní mě bolel podbřišek, jako na menzes, ale hodně slabě. No a pak při menzes mě bolel podbřišek šíleně, ale to jsem už psala.
V letáku je PLNO vedlejších účinků a já blbec jsem je četla a pak se pořád pozorovala. 🤐 Mimojiné je tam i, že můžeš hůř vidět, ale vrátí se to po dobrání do normálu. No a jako kontraindikace je tam psáno, že hrozí vícečetné těhotenství. 🙂

Na povzbuzování je u mě fakt brzo 😀 Ale předem děkuji...no už bych si to snad po těch 2 letech zasloužila..ostatně jako každá tady 😵
Nevíš jak je na tom želvik s anýskem?No a dasty je nejžhavější kandidát na držení palečků...doufám,že příští týden bude hlásit // 😵
Já bych se i ráda zasmála,ale nemám v práci bedýnky ☹