Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

hannu
11. bře 2011

@sichatka Ahojky, děkuju za zeptání, jsem nadšená. Pan doktor je velice příjemný, je vidět, že ví, co dělá, mám z něj opravdu dobrý pocit. Bohužel další laparoskopie mě nemine, dostala jsem doporučení k mudr. Novákovi na MOV, tak se dnes pokusím objednat na vyšetření příští čtvrtek a tam se domluvím na termín operace. No a po operaci bude následovat léčba analogem, prý zkusíme nosní sprej na umělý přechod, o tom jsem už něco četla. A v mezičase mi nasadil analgetika, protože mám pořád bolesti. Tak sice mám pořád obavy, co bude, ale z tohoto pana doktora už mám mnohem lepší dojem. Co se té cysty týče, řekl mi, že při první operaci ji pravděpodobně jenom vysáli a ona se znovu naplnila. A je ji potřeba vyřezat možná i s kouskem vaječníku nebo celým, to se ale uvidí až při laparo. Tak bojuju dál 🙂

sichatka
11. bře 2011

@hannu - sice ne pozitivní zprávy,ale zase posun dál za svým cílem. Některým spreje fungují jiným ne, ale je vidět, že pan doktor ví, co dělá a to je důležité.

misanda
12. bře 2011

@hannu gratuluju k posunu! Já bych teda radši místo spreje injekci...měla jsem oboje a ten sprej to byla katastrofa 🤐 a nemělo to ani takovej účinek...tak jenom moje zkušenost 😉

marhulinka
12. bře 2011

@misanda moc gratuluji k těhulkování 😉 ať s miminkem krásně rostete a přeji zdravíčko 😵

86janinka
12. bře 2011

Holky, otázka pro všechny, prosím poraďte , kdo má stejný problém jako já.... Jak je finančně náročná léčba endometriózy, léčba těma hormonama??? K doktorovi jdu v pondělí a budem se radit, co dál. Říkal mi, že léčba bude nekomplikovaná, mám naštěstí jen I.stupeň. Ale dopředu chci aspoň trošku vědět, jak se to pohybuje finančně, ať mě to u něj nepoloží ta suma . Díky všem

sichatka
12. bře 2011

@86janinka- záleží na doktorovi, co ti napíše Léčba hormonama u mě spočívala v antikoncepci a pak už jen příprava na IVF. Vím, že existují léky na endošku, ale v r. 2007 mi doktor říkal, že léčba by stála 25000,- .

misanda
14. bře 2011

@86janinka tak já byla léčená um.přechodem alá Zoladex a hradí to pojiš´tovna...i když s tím dělaj štráchy, tak doktor si to určitě nějak ohlídá. Jedna ta injekce stojí snad 5tis, myslím. já měla tři za sebou. Takže neboj, budeš platit jenom 30kč za aplikaci 🙂

misanda
14. bře 2011

@marhulinka to samé i pro tebe a mimíse 😉

86janinka
14. bře 2011

@misanda Moc děkuji, dnes jsem byla u doktora a napsal mi na měsíc prášky Orgametril, patří do skupiny gestagenů a naštěstí jsou plně hrazeny. Mám jen I. stupeň, tak asi není potřeba ty injekce. 12. dubna jdu na kontrolu, kdy mi píchne nějakou injekci a potom podle ultrazvuku pozná, jestli endoška ustoupila. A jinak to vypadá asi tak, že pojedu do lázní 😀 ....

hannu
22. bře 2011

@sichatka Ahojky, tak mám po vyšetření na Žlutém Kopci MOU a 14.4. nastupuju hospitalizaci. Pak dám vědět jak jsem dopadla. Podle bolestivosti to odhadují na srůsty, připravili mě na to, že pravděpodobně přijdu o část vaječníku, kde je cysta, možná i o celý plus vejcovod..to se ale uvidí až mě otevřou. Nic moc, navíc mě pobolívá i pravá strana, tak už jsem měla takové černé myšlenky, jak to dopadne, ale co nadělám. Musím prostě vydržet do operace a pak budu vědět, na čem jsem 🙂

sichatka
26. bře 2011

@hannu - musíš to brát tak, že se posouváš kupředu. Dokud tě neotevřeno, tak ani sami nevědí, co najdou. Možná jen vejcovody profouknout a bude dobře, když ti ho budou muset vzít, je to smůla, ale i s jedním můžeš otěhotnět. Černé myšlenky si nech až po operaci, možná budeš příjemně překvapená.Ale koukám, že jsi se do toho konečně pořádně obula a určitě se také zadaří.

sichatka
26. bře 2011

@mirenkam - tak povídej, co potřebuješ vědět před operací ?

misanda
26. bře 2011

@hannu držím palec na operaci...neboj, bude dobře!!! mě taky furt strašila cysta na vaječníku, měla jsem jí tam permanentně a nepřišla jsem o nic. Takže zatím žádný závěry, však se brzo dozvíš....hlavní je, že se posouváš k miminku 😉

olive
26. bře 2011

@hannu - ahoj, taky ti drzim palce at operace dopadne co nejlepe. Hele ber laparku jako prinos a doktori ti urcite pomuzou. Nekdy to vypada katastroficky, ale dokud se do tebe nepodivaji tak nelze delat predcasne zavery. Jeste jednou preji hodne stesti 🙂 .

caterina85
27. bře 2011

@hannu Ahoj,mně to taky říkali, že se ta endo.cysta blbě odstraňuje, že je možné, že se vaječník nějak poškodí. No a když mi den před operací dělali utz, tak už jsem tam cystu neměla. Se nějak lekla asi 😀 ale vaj.mám pořád zvětšný, takže v pořádku úplně asi nebude. Ale než se do tebe podívají, tak fakt můžou jen odhadovat, co Ti vlastně je. Já jsem taky měla původně nějakou diagnozu a pak se z toho vyvrbilo něco jiného. Tak hodně štěstí 😉

andara
27. bře 2011

@hannu mne odstranovali dve endo cysty, jedna cca 5cm,druha mensi asi 2cm, ta vetsi praskla, ale jako ji vyloupli z toho vajecniku, takze mi ho vubec neposkodili. 😉 Byla jsem U Apolinare.
Jo a ty vajecniky jsem mela nejak pritazeny za delohou, coz vubec nevim co znamena, ale uvolnili mi je. 😉

misanda
28. bře 2011

@andara mě taky přirůstaly vaječníky k břišní stěně...takže taky jakoby nějak přitažený...děs děs...

hannu
28. bře 2011

Ahoj holky, moc děkuju za Vaše zprávy a podporu! 🙂 Já taky doufám, že to nakonec nebude tak drastické, ale vzhledem k tomu, že mám tu cystu na stejném místě jako minule, to vypadá minimálně na ten kousek vaječníku. Při první laparo cystu jenom "vycucli" a ona se udělala znovu. Pak jsem se někde dočetla, že do určité velikosti se to řeší takhle a od nějakých větších se to musí vyřezat. Tak nechám to na pánech doktorech 😎 Kéž by ta potvora zmizela sama, to bych byla šťastná jako bleška, ale bohužel každodenní bolesti mě usvědčují v tom, že tam je 😖 Moje maminka měla cystu asi před deseti lety a tehdy ji z toho bolela i noha, no a já už jsem teď ve stejném stadiu, je to otrava, ale už jenom 18 dní a bude po.

@misanda no nevim s tím sprejem, taky jsem četla, že se to moc dobře nesnáší. A na ty injekce jsi chodila jak často, prosím? 🙂

misanda
28. bře 2011

@hannu mě cystu nechali na místě...prý tam záleží i na velikosti cysty...nevím. Každopádně já jí měla u všech stimulek a nijak se nezvětšila, nic...ale já fakt neměla nikdy žádný bolesti atd. Jinak sprej...to byla pro mě darda. navíc jsem ho potřebovala v době, kdy výrobce pozastavil na dva nebo tři měsíce výrobu...takže docela drsný ho sehnat. Každopádně zezačátku docela ok, ale potom už jsem z něj měla rýmu...no a účinek vůbec nebyl takovej, jakej se očekával. To ty injekce Zoladexu na který jsem chodila, mě naopak krásně jakoby "vyčistily" od tý endošky a udrželo se to a nemusela jsem už na žádnou laparo atd. Chodila jsem vždycky jednou za měsíc (tři měsíce), píchli mi to do bříška pod kůži takovou kravskou jehlou 😅 . Nejhorší na injekcích je to, že tě doopravdy uvedou do toho um.přechodu..první měsíc v pohodě, ale druhej už to začalo být drsný...hlavně ty návaly, jestli tohle budu mít až zestárnu a třeba rok v kuse, tak si asi hodim mašli...

hannu
28. bře 2011

@misanda no já bych taky byla asi pro ty injekce, radši si to odbýt hnusnou jehlou než se trápit sprejem. Uvidím jak se domluvíms lékařem. Z toho umělého přechodu mám fakt strach. Měla jsi i nějaké jiné problémy kromě návalů? Mně rozhodila už jenom antikoncepce s vyšším obsahem hormonů po první laparo, kdy jsem ji brala 3 měsíce v kuse. Měla jsem návaly, nemohla skoro jíst, pže mi ze všeho bylo zle, bolesti prsou jako bych měla odkojit celou porodnici, nespala jsem, no děs běs 😒

berkana
28. bře 2011

@hannu ahoj, tak držím pěsti, ať ti to dobře dopadne a endošku odstraní. Mě taky řikali, že mi budou asi muset odstranit celý vaječník při první laparce, to jim ta cysta ale praskla, tak to jen odsáli a nechali to tam. Takže jsem se pak objednala na druhou laparku do Prahy k Apolináři a tam mi odstranili jak tu cystu s endoškou, tak všechna ložiska a srůsty a vaječník mi nakonec zůstal. Tak uvidíš, jak to všechno dopadne.

hannu
28. bře 2011

@berkana děkuju moc! Ono je asi lepší být připravená na tu horší variantu a když to pude bez odstranění, každá budeme jenom ráda. Já to měla podobný a nebyla jsem spokojená s lékařem, tak proto jdu do Brna..Kdyby to už ani tady nebylo oukej, další zastávka bude taky Apolinář...zdraví máme jenom jedno 🙂

berkana
28. bře 2011

@hannu nemáš zač 🙂 jo je to lepší být připravená, mě vlastně řikali, že možná bude ho třeba sebrat a musela jsem s tím souhlasit. No já taky jelikož mi v tý první nemocnici s tím nic neudělali, tak jsem šla k Apolináři. On mě teda tam poslal můj gyndař, přímo do endometriozni ordinace a tam mi dr řekl, že teda uděláme laparku, když si přečetl zprávu z nemocnice. Tam na to jsou opravdu machři🙂 Ale doufám, že ti bude stačit jít do toho Brna a už nebudeš muset jít pak znovu někam jinam. Jj, zdraví je jen jedno a naše 🙂

misanda
28. bře 2011

@hannu no hele, já měla teda ty návaly...to jsem v prosinci běhala normálně v tričku na balkon, abych se zchladila...bylo to děsný, nebudu kecat...no a pak jsem teda měla horší spaní, to jsem nemohla týden spát, a pak se to dalo do normálu...

hannu
29. bře 2011

@misanda ty jo, tak to jsou pěkné vyhlídky na stáří až ten přechod bude opravdovej 😅 Ale když jsi to vydržela Ty, tak já taky 🙂

hannu
29. bře 2011

@berkana já taky doufám, že Brno je finální..sice je to v podstatě banální operace, ale i tak z toho nadšená nejsem..hlavně, když člověk ví, do čeho jde. Už se moc těším jak budu zase pít ten vyprazdňovací mňam nálev, jak mě budou oblblou z narkozy vozit na wc a hlavně jak mi budou vytahovat drén z bříška auu auu, to byl asi ten nejhorší zážitek 😨 Ale strašně se těším na to, že mi přestanou ty bolesti, protože už to začíná být k nevydržení..A Ty jsi se endošky zbavila úplně? 🙂

berkana
29. bře 2011

@hannu hele skrz ten vyprazdňovací nápoj, tak já měla při první laparce klistýr, při druhé jsem měla nějaký rozpustný prášek a to byl pěknej hnus, to bylo takový slaný a měla jsem co dělat, abych vypila přes 1,5 litru a měla jsem vypít dva litry, ale šlo to ven i tak a málem i horem 🤐 Při té druhé, kdy vlastně všechno odstranili, tak jsem dren neměla, to jen při tom prasknutí, jak to vysávali při té první. No to vyndavání bylo opravdu super, dr mi řekl po vyndání, že pak mi řekne až obejde vizitu, co a jak udělali v doktorském pokoji aby to neřikal na pokoji, no volal si mě po 5 minutách a jsem myslela, že se ani nehnu, ale nakonec jsem z tý postele slezla 🙂 A při té druhé jsem měla i super narkozu, ráno nám dali vypít nějaký povzbuzující nápoj 2 decy a v pohodě, jsem se pak probudila a byl omi dobře, po té první co jsem ráno dvěma loky zapila nějaký prášek, tak jsem po probuzení hned zvracela a byla jsem celý den jak zbitá. No odstranili mi to uplně, ale ona se může kdykoliv vrátit. A mám pocit, jako kdyby se mi mezi těmi střevy zase usazovala 😒

hannu
29. bře 2011

@berkana já měla při první jenom ten slaný nálev, ale paní, co ležely se mnou a šly na větší operaci, jako odstranění dělohy, ty měly nálev i klystýr..Musela jsem vypít hrnek toho hnusu a pak 2 litry čaje, aby ze mně mělo co jít..no byla to fakt jenom voda a na tom wc jsem si mohla i ustlat 😅 Tak jestli mi to vyřežou, nemusela bych mít drén? To by bylo bezva, protože to bylo jako kdyby mi z břicha sestřička vytahovala 10ti metrovou hadici, pálilo to a strašně táhlo brr..Kdybych nevěděla, co bude dělat, tak v pohodě, ale ty moje spolubydlící chtěly vědět, co mi bude dělat, tak jsem byla vyděšená už jen z toho popisu. Asi 10 minut jsem pak ležela a jenom opatrně to rozdýchávala..To jsou radosti 🙂 Já narkozu snášela dobře, akorát jsem se nemohla vleže vyčůrat do bažanta, tak mě sestřičky musely smýkat na wc a to nebylo nic moc, vylézt z postele s bolestma břicha a ještě za sebou táhnout tu bandasku od drénu, no děs..Jejda, tak to je blbý, budu držet palce, aby se Ti to nevrátilo 🙂 Ale já ji taky cítím a čím dál víc..No jsem vážně zvědavá, co mi řeknou až mě otevřou.

berkana
29. bře 2011

@hannu no ono těch slaných nálevů je víc, pač co byly se mnou na pokoji dvě paní, tak ty měli tři takové skleničky a to vypili a mohli zapít vodou, jen aby zahnali tu chuť a to prý nebylo tak strašný. To měli na jedno či dvě polknutí. No to mi povídej, ten dren brrr...ještě teď když si na to vzpomenu, tak mi přejede mráz po zádech 😖 No pokud to odstraní bez toho, aby jim to prasklo, tak by tam dren dávat nemuseli. Mě řikal dr, po operaci, že mi to odstranili, a byli jsme domluveni, že když to pude, tak že by mi tam dali nějaký gel cca za 3000,- který by vlastně bránil tý endošce, aby dělala ty srůsty mezi střevy a dělohou atd.Ale nakonec mi to tam nedali, ani ted nevím proč, řekl mi pak, že mi tam udělali pořádný proplach a že tam ještě nějaká ta voda zbyla, tak že by vlastně ten gel pak odplavila, takže by to byly vyhozené peníze. Kdyžtak se zkus na ten gel taky zeptat, kdyby jsi tam měla ty srůsty, ono je to na nějaký čas a že je to dobrý, už jsem tady někdy cca před rokem, tak březen-květen o tom psala, pač jsem na tu druhou laparku šla v červnu. Tak kdyby jsi se chtěla tím probrat, tak to zkus a najdeš i ten název, já si to nepamatuju 😅 Díky, snad se mi to nevrátí, ted pudu na IVF, tak bych mohla mít odklad třeba nějaký delší, než by se chtěla vrátit 😀

hannu
29. bře 2011

@berkana Děkuju moc za info, o gelu jsem neměla ani páru, přeptám se na to a zkusím to tady najít 🙂 Držím palce, aby se ten odklad podařil! Pak napíšu jak jsem dopadla, teď už jenom odpočítávám do 14.4., kdy mám nástup..Tak se zatím měj a ať se daří 😉