Protilátky ET v těhotenství

lhubajda1
19. zář 2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda někdo nemá stejný případ nebo aspoň neví co to znamená. Mám krevní skupinu 0 plus, ve screningu zvýšené protilátky nějaké ET na 3 kříže takto mam napsáno v těh. průkazce. Jsem v 18 tt, do teď bez komplikací. Prosím informaci co to je za zkratku ET a jaké popřípadně jsou komplikace. Děkuji za pomoc.

normalnimatka
19. zář 2017

asi se zeptej doktora žejo...

jajinka007
19. zář 2017

@lhubajda1 Co vím, tak zvýšené protilátky bývají problém u RH -
Myslím, že se nemáš čeho bát, ale radši bych si zavolala k doktorovi a zeptala se ho.

kimkatorka
19. zář 2017

Jak píše Jajinka, problém může nastat u negativního faktoru. Já mám Rh- a protilátky vyšly dobře, tak jsem dostala dneska injekci a mělo by to být v pohodě. kdyby vyšly testy špatně, prý se to jen do porodu sleduje (bez injekce)

tetta
19. zář 2017

První dítě nemá 0, že? To bude z toho. Já to mám stejně a zvýšené protílátky se nijak neřešily a jen sledovaly.

kimkatorka
19. zář 2017

@tetta jak to myslíš, že nemá 0? Já jsem našich první dítě a mám skupinu O- 😉

tetta
20. zář 2017

@kimkatorka Že její první dítě nemá 0. A z toho má ona ty protilátky.

kamste
20. zář 2017

@lhubajda1 rozluštila jsi to v tý průkazce dobře? Přijde mi to dost divné...
Můžeš ofotit ten kousek textu?
Jinak: i přesto, že jsem Rh+ a můj muž též, tak jsem měla v těhotenství zvýšené protilátky.
Nejednalo se o nejznámější typ anti-D, který je namířen právě vůči Rh faktoru, ale o nepravidelné protilátky.
Průběh těhotenství je v této diskusi https://www.modrykonik.cz/forum/zdravotni-komplikace-v-tehotenstvi/zvysene-protilatky-rh-jak-dopadlo-vase-tehotenstvi/
zkráceně, co se bude dál dít:
pokud jsou pozitivní protilátky, tak se zjišťuje které protilátky to jsou
1) můžou to být protilátky, které neovlivňují vývoj mimča => pak je vše OK
2) pokud by to byly protilátky, které mají vliv na vývoj mimča (vznik anémie u mimča)
=> pak:
a) dělají se kontrolní odběry krve a sleduje se množství protilátek (tzv. titr) - dokud jsou protilátky nízké => pak je vše OK
b) když titr protilátek stoupne, tak je maminka převedena na poradnu pro rizikové těhotenství, kde se kontroluje ultrazvukem vývoj mimča (a měří se průtoky v hlavové cévě)
=> pokud mimčo prospívá, pak je vše OK
=> když by byl problém, jsou schopní to řešit

přeju mnoho zdraví a ať to je protilátka, která vývoj mimča neovlivní

lhubajda1
autor
20. zář 2017

@normalnimatka Doktora jsem se ptala a řek mi jen jednoduše, že se to musí dovyšetřit a pak se uvidí.

lhubajda1
autor
20. zář 2017

@tetta Zřejmě je A plus, manžel jde na krev až v pátek, u prvního ji nechtěl

lhubajda1
autor
20. zář 2017

@kamste Vyluštila jsem to dobře, ještě včera jsem se ptala znova doktora. Dneska od jiného gynekologa vím to samé co mi říkal můj doktor, že se to musí do vyšetřit jaké přesně to je protilátka. A to ET - asi zřejmě bude označení pro nepravidelné protilátky ( zaměřeny na červené krvinky plodu) Co říkal tak záleží jaká to je protilátka některá je nebezpečná pro plod některá ne. Takže jsem se docela uklidnila, že oba říkají v podstatě to samé, s tím že druhý gynekolog to rozvedl více než můj, ale na druhou stránku chápu, že nechce třeba zbytečně strašit. Jinak děkuji za informaci.

kamste
20. zář 2017

@lhubajda1 mám takový dojem, že to ET je zkratka pro Erytrocytální Test (tedy test na protilátky červených krvinek) a nikoliv typ protilátky 😉
jen mi přišlo divný to "na tři kříže"

marki00
20. zář 2017

Taky jsem měla zvýšené protilátky při prvním odběru (jsem Rh-, mám za sebou porod a revizi, po každém jsem dostala injekci na protilátky. Takže mám teď třetí těhotenství, prý bývají problémy s vyšším počtem těhotenství). Pak mi brali asi po 5 týdnech znova odběry a protilátky negativní. Ve 29. jsem dostala injekci. Neboj, oni si to pohlídají;)

lhubajda1
autor
20. zář 2017

@kamste Nevím v tom se nevyznám, jen píši co vím od doktora - zřejmě těch protilátek je více, které se vztahují k červeným krvinkám a jsou zařazeny pod zkratku jako "ET" a hlavně nejsem gynekolog ani hematolog abych to věděla. 🙂

lhubajda1
autor
20. zář 2017

@kamste a ty 3 křížky tam opravdu mám v průkazce - jak máš protilátky tak je tam ET +++. Což znamená, že laboratoř to vyhodnotila na 3 hvezdičky (jako zvýšený výsledek).

kamste
20. zář 2017

@lhubajda1 aha - tak to vážně jen znamená, že je nějaká protilátka zvýšená =>
nyní to pošlou do speciální laboratoře a zjistí typ protilátky (do 14 dní by měly být výsledky) a podle toho se pak (ne)bude situace řešit (jak jsem psala o pár příspěvků výš)
Přeji, ať je to protilátka, která nemá na mimčo vliv (a tedy těhotenství probíhá zcela normálně)

lhubajda1
autor
20. zář 2017

@kamste Na odběru jsem byla včera, tak teď to čekání. Věřím, že to bude OK. Ale díky fakt za info.